Buitenland. aandacht is gevestigd, raoet ook deze bijdrage tot de kennis van het leven der arbeiders op hoogen prijs worden gesteld. De heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem heeft thans die reeks van opstellen tot een lijvigen bundel vereenigd en met afbeeldingen voorzien in het licht gegeven. Het is een actueel werk, maar tevens van blijvende waarde. Naar men verneemt, hebben drie bestuursleden van de Vereeniiring »De Dageraad", de heer E. Th. Srneets te Amsterdam, J. Hobbel te Rotterdam en Dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen te Assen, voor het lidmaatschap zoowel van dat bestuur als van de Vereeniging zelf, bedankt, daar zij zich niet langer konden vereenigen met den weg, dien. gelijk uit het jaarverslag en den inhoud van het tijdschrift blijkt, de Vereeniging meer en meer opgaat. Een der hoofd aanleidingen was het opnemen van het misselijke stukje van Frans Netscher in de voorlaatste aflevering. N. Asser Ct. De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft zich het lot van den Leidschen oudstrijder Anthonie Bye onmiddellijk aangetrokken, evenals dat van de 'lOOjarige oud-strijdster, de weduwe Schrop, te Rotterdam, die van '1 Januari af een voortdurende wekelijksche toelage uit het fonds der Vereeniging ontvangt. Amst. Ct. Op verzoek van de Hoofdcommissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen, in Amsterdam ie houden, zijn door de spoorwegmaatschappijen hier te lande bijzonder gunstige voorwaarden toegestaan voor het vei voer van voorwerpen naar de tentoonstelling en terug. Met de stoombootmaatschappijen en andere dergelijke onder nemingen in betrekking met Amsterdam, worden onderhandelingen gevoerd, die een gunstige uitkomst beloven. De werkzaamheden aan het gebouw worden met grooten ijver voortgezet. Alles vordert tot heden goed en tusschen de verschillende werkkrachten heerscht de beste harmonie. Bij het ontwerpen der plannen is natuurlijk gerekend op eventueele vergrooting. De inzenders echter zullen wel overwegen, dat aller belang en gemak het meest gebaat wordt, wanneer zij zich zoo spoedig mogelijk verklaren, zoodat verdere plannen niet met overhaasting behoeven te worden uitgevoerd. Kunst, Wetenschap en Letteren. De aanschrijving vanwege de regeeiing, om het reeds zoovele jaren in wording zijnde Nederlandsch museum voor geschiedenis en kunst 1 Mei a.s. te openen, is, zooals nader wordt bericht, niet gericht tot de directie van het Rijksmuseum, maar aan den architect van het mussuin, den heer Cuypers. Met genoegen vermelden wij dat de nieuwe jaargang van het welbekende geïllustreerde tijdschrift van onzen landgenoot J. H. Schorer te Berlijn met luister zijnen achtsten jaargang intreedt. Nevens den boeienden roman van E. Werner »Heimathklang" loopt eene allerliefste novelle van Hans Arnold oTannhauser." De illustraties zijn, zooals altijd, van den eersten rang en het is daarom geen wonder dat Schorers Familienblall meer en meer de Gartenlciube verdringt. De prijs is uiterst gering, f 5,85 per jaar, en de jaargang bevat ongeveer 300 houtgravuren. Eene bijzondere aantrekkelijkheid heeft dit tijdschrift doordat het nu en clan ook schilderijen reproduceert van onze kunstenaars. Wij kunnen in allen deele het tijdschrift van onzen landgenoot aan onze lezers aanbevelen, als degelijk, amusant en artistiek. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In de koninklijke inrichting voor kliniek te Berlijn bevindt zich thans een kind zonder armen. De ongeluk kige is het negende kind van een armen handwerksman. Overigens geheel goed gebouwd en gezond mist het aan beide zijden de boven-en onderarmen. De handen, die volledig ontwikkeld onbewegelijk zijn, zijn onmiddel lijk aan de schouders verbonden. Over de misgeboorte zijn de ouders natuurlijk zeei^ ongelukkig. Met vol vertrouvven begaven zich met hun mismaakt kind naar professor v. Bèrgmann, die als specialiteit voor operatie een grooten naam heeft, die zou dat wel weer kunnen terechthelpen. Sedert een paar dagen doen zich evenwel ziekteverschijnselen voor, waaruit men moet afleiden, dat de mismaking van invloed is op de gezondheid en de geneeskundigen beginnen te vreezen voor het leven van het kind. Te Monaco werden in de vertrekken onder de speel bank eenige dynamietpatronen gevonden. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek leidde tot de gevangenneming van een zeer elegant gekleed heer te Nizza, die daar kort te voren uit Monaco was aangekomen. Bij een onderzoek van zijn bagage bleek, dat hij nog ver scheidene patronen in zijn bezit had. Een gerechtelijk onderzoek is reeds ingesteld. Zuid-Afrika. Met veel genoegen, zegt de Volksstemvernamen wij, dat de regeering eindelijk dezer dagen is over gegaan tot de benoeming van een drietal consuls- generaal en wel voor Nederland, België en Portugal. De titularissen zijnvoor Nederland, de heer D. H. Schmull te Amsterdam; voor België, de heer J. Scher- penzeel te Brussel en voor Portugal de heer George te Lissabon. De twee eerstgenoemde heeren zijn ons persoonlijk bekend en het doet ons genoegen, dat de keuze der regeering op mannen van zooveel karakter en bekwaamheid is gevallen. De heer Schmull, be scheiden als hij is, heeft zich nooit op den voorgrond geplaatst, doch het is ons persoonlijk bekend, hoe hij reeds jaren lang een warm aandeel heeft genomen in alles, wat de Zuid-Afrikaansche Republiek betrof; hij is een man uit één stuk, wiens ja, ja en wiens neen, neen is. Onze belangen zijn ten volle aan hem toe vertrouwd, niets zal hij over »zijn kant" laten gaan. Bijna hetzelfde kunnen we zeggen van den heer Scherpenzeel, die eveneens jaren lang uit zuivere sym pathie zijne beste krachten heeft gewijd aan de be vordering der belangen onzer Republiek, vooral in zake den spoorweg. Indien de spoorweg tot stand komt en we hebben allen grond om te mogen aannemen, dat binnen zeer korten tijd belangrijk nieuws dienaangaande uit Amsterdam en Brussel te wachten is dan mag het welslagen voor een groot deel, ja, voor het rneerendeel, worden toegeschreven aan de taaie volharding en den on verflauwden ijver van den heer Scherpenzeel. Wij bieden beide titularissen onze welgemeende gelukwenschen aan bij deze eervolle onderscheiding, welke zij ten volle verdienen. De heer George, tevens consulaire vertegenwooidiger van Neder land in Portugal, is ons niet van zoo nabij bekend, maar wij vertrouwen, dat de keuze van het Gouver nement in diens persoon even gelukkig is geweest als in beide eerstgenoemden. J >uitscliland. De adressen, die bij den ïijksdag waren ingekomen met verzoek om de legeïwet aan te nemen, bedroegen 1059 met "142.334 onderteekeningen. Tegen de leger- wet waren 9 adressen van vereeuigingen gericht, die alleen door de besturen onderteekend waren. Het was bij de bekende gezindheid van alle autoiiteiten inder daad geraden geene algemeene onderteekening van tegen-adressen uit te lokken. De Köln. Zeitung stemt in met de Norddeutsche in de bezorgdheid over de aanknopen voor Fransche rekening van planken, die blijkbaar voor militaire barakken bestemd zijn. lJet is zegt het Keulsche blad bij zoovele toebereidselen in Frankrijk niet te verwonderen, dat de oorlogsgei uchten niet willen verstommen. Al zien wij bij de tegenwoordige ge moedsgesteldheid der Franschen in die bestellingen meer toebereidselen voor eene mogelijke verdediging en voor bescherming der grenzen dan voor een op handen zijnden aanval, al beschouwen wij ze daarom, daar van Duitsche zijde de oorlog niet be gonnen zal worden, voor het oogenblik als overtollige voorzorgsmaatregelen, toch kunnen wij goed be- giijpen, dat een Duitscher, die buiten allen partijstrijd staat en onlangs voor zaken in Frankrijk reisde, waar hij land en volk met scherpen blik, maar zonder vooringenomenheid waarnam, in een zijner brieven de grootste verbazing betuigt over het feit, dat in den Duitschen rijksdag eene meerderheid gevonden kon worden, die het waagde, eene versterking van ons leger te weigeren, welke door de beroemdste veld- heeren noodig werd geacht. De Berliner Politische Nachrichten meldt, dat de Fransche regeering in Duitschland groote hoeveelheden picrinzuur heeft besteld (20,000 kilogram per maand) en eveneens een belangrijke vooiraad zvvavel-auther beide stoffen moeten dienen voor de vervaardiging van geheimzinnige meliniet, de laatst uitgevonden, en, naar.nien beweert, de allerverschrikkelijkste van alle ontplof bare zelfstandigheden. Het heet thans, dat eerst kort vóór de verkiezingen eene proclamatie des keizers zal verschijnen om in vloed te oefenen op de verkiezingen. »Als deze procla matie verschijnt, zegt de katholieke Köln. Volks-Ztg., dan zullen wij die natuurlijk met eerbied ontvangen, maar voor de invulling van ons stembiljet kan zij volstrekt niet den doorslag geven; daartoe hebben wij vóór alles te luisteren naar ons geweten. Alle ont werpen dragen de handteekening van den keizer en toch wordt er nu en dan een verworpen; dat ook ditmaal de keizer de aanneming van het septennaat wenschte, was voor de stemming bekend; de procla matie leert dus niets nieuws en kan enkel lelden tot misbruiking van den naam des keizers. Daarom ver manen wij alle kiezers, doordrongen te zijn van dit groote beginselachting voor den keizer verachting voor allen, die met zijnen naam een schandelijk spel drijven, trouw aan eigen overtuiging." De Germania is het daarmee volkomen eens en brengt in herinnering, hoe dezelfde keizer tijdens den Culturkampf ook alle Meiwetten heeft onderteekend, hoe hij zich in den bekenden brief aan lord Russel zelfs den aanvoerder van zijn volk in dien strijd noemde, hoe hij in zijn antwoord op een adres van de staatskatholieken uit Ratibor hetzelfde deed, enz. enz. Ook toen werd met dat keizerlijke woord geschermd, maar de katholieken deden hunnen plicht. Italië. Volgens een telegram uit Rome van verleden Donderdag, heeft kardinaal Jacobini zijn ambt als pauselijk staats secretaris nedergelegd. De paus, het gevraagde ontslag verleenende, heeft hem als blijk zijner hoogachting en genegenheid, uitgenoodigd, zijne vertrekken in het Vaticaan te blijven bewonen. Voorloopig zal hij door een lid van het college van kardinalen als pro-secretaris" ver vangen en waarschijnlijk zelf tot prefect der apostolische paleizen" benoemd worden. Na het eerst volgend consistorie, dat den 7 Maart aanst. zal plaats hebben en waarin o. a. de nuntius te Madrid, Rampollo de Tindaro tot kardinaal zal worden verheven, zal deze laatste staats-secretaris worden. B e 1 g- i e. Het wetsontwerp betreffende de uitbetaling der loonen aan werklieden, strekt om een einde te maken aan sommige kwade praktijken, die bij de laatste arbeids- enqwête aan het licht zijn gekomen. Artikel 1 vei biedt uitdrukkelijk de uitbetaling van het loon in natura of in waren. Uitzondering wordt verleend voor huis vesting, waarvoor een zekere som van het loon mag woikien afgetrokken. Art. 2 verbiedt voorschotten te geven op liet loon, behalve wanneer het werk stil staat of de arbeider ziek is. Art. 3 verbiedt het uit betalen van loon in plaatsen, waar sterke drank wordt verkocht of in daaraan grenzende lokalpn. Art. 4 bepaalt, dat loonen, die niet hooger zijn dan 7 francs per dag, minstens eens om de veertien dagen moeten worden uitbetaald. Voor stukwerk of aangenomen werk zal de afrekening minstens eens per maand moeten plaats hebben. Art. 5 vei biedt aan patroons, aan directeuren, meesterknechts, ploegbazen, geëmployeerden, aannemers, den onder hunne bevelen arbeidenden werk man voorwaarden te stellen, waardoor hem de vrije beschikking over het loon wordt ontnomen. Art. 6 maakt op dit verbod eene uitzondering voor boeten mits bij reglement vastgesteld voor bijdragen aan hulp- en voorzorgskassen, en voor verschotten in geval van werkeloosheid of ziekten, welke verschotten echter niet meer dan een vijfde van het loon mogen bedragen. Art. 7. Patroons, directeuren enz. zullen tegen hunne arbeiders geen actie kunnen instellen wegens schulden voor duor hem geleverde waren of gedane voorschotten (behoudens de bovengenoemde uitzondering). Art. 8 bepaalt, dat zoolang het tegen deel niet bewezen is, levering van goederen door de vrouw of de kinderen van den patroon enz. zal worden beschouwd als door dezen zelf geschied. Evenzoo zullen voorschotten aan de' vrouw of de kinderen van den arbeider worden beschouwd als aan den arbeider zelf verstrekt. Art. 9 bevat strafbepalingen tegen de over treding der wet; de boeten verschillen van 50 tot 2000 francs. Art. 10 regelt het verband tusschen deze bepalingen en de algemeene bepalingen der strafwet. Art. 11 eindelijk zegt, dat de wet niet toepasselijk is op boerenarbeiders en op dienstboden, omdat hier kost, inwoning en verpleging boven het gewone loon worden verstrekt, en in dit opzicht geen klachten over misbruiken zijn gerezen. Engeland. De Parijsche correspondent van de Standard wijst er op, dat de Duitsche troepen aan de grenzen in den laatsten tijd van 40,000 tot 90,000 man zijn ver sterkt. Elzas en Lotharingen zijn zoo dicht bevolkt en men vindt daar zoovele dorpen, dat de Duitsche troepen er gemakkelijk inkwartiering kunnen vinden, maar in de Champagne en de Ardennen is dit niet het geval. Nu de Franschen eveneens hun observatie korps bij de grenzen gaan versterken, moeten zij daar barakken bouwen, ten einde de soldaten onder dak te brengen. Deze maatregel is geheel defensief, want de Fianschen hebben evenmin plan om hun verdedigingslinie te overschrijden, als de Duitscbers. »Ondanks alle onrustwekkende geruchten, voegt de correspondent er bij geloof ik er niets van, dat de oorlog voor de deur staat." Dezelfde verzekering komt ook uit Weenen. Ofschoon de Oosten rij ksche regeering volstrekt niet ontkend, dat zij toebereidselen treft, ten einde op alles voorbereid te zijn, gelooft men in de diplomatieke wereld evenmin aan een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk. De czaar wenscht dien evenmin als keizer Frans Jozef, doch volkomen gerustgesteld zal men eerst wezenwanneer de Bul- gaarsche quaestie in der minne is opgelost. Weer is, schrijft de Pall Mall Gazette, de beroemde Stanley naar Zanzibar vertrokken, om er de laatste hand te leggen aan de voorbereidselen voor de expeditie,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2