ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 8. Woensdag 26 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. Z I E R I IC Z E E25 Januari 1 8 8 7. Daar de Minister van Marine Gericke is blijven volharden bij zijn ontslag-aanvrage is de Ministerraad Zondag buitengewoon bijeen geweest, terwijl gisteren Z. M. de Koning de crisis beeft doen eindigen door de benoeming tot Minister van Marine van den lieer F. C. Tromp, oud-zeeofficier, oud-wethouder te Am sterdam. Naar aanleiding van de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de memorie van antwoord over zijn begrooting aan de Eerste Kamer, den '17 Januari jl. rondgedeeld, dat op het oogenblik gelukkig geen maatregelen ten nadeele der suiker-industrie op Java aanhangig zijn, wordt aan de N. Rott. Ct. het volgende gemeld In het nummer van '18 Januari jl. van La sucrière indigene el cóloniale, dat te Parijs wordt uitgegeven, wordt medegedeeld, dat den 0 Januari te Amiens, onder voorzitterschap van den heer Dauphin, minister van financiën, eene vergadering heeft plaats gehad van de maatschappij van landbouwers van de Summe, waarin o. a. de volgende besluiten zijn genomen: ten eerste, dat de wet van 29 Juli 1884 zonder eenige verandering moet gehandhaafd worden, en dat als de schatkist wijziging in deze wet vordert, zulks niet moet geschieden alleen door eene verhooging van het rendement, maar ook door eene vermeerdering van het recht op geraffineerde suiker, en ten tweede, dat de surtaxe van 7 francs definitief worde gemaakt en toegepast op de suiker van vreemde koloniën. Het feit, dat de gemelde vergadeiing plaats had onder het voorzitterschap van den Franschen minister van financiën, is zeker van groot gewicht, in het licht beschouwd der verklaring van den minister van Karnebeek. Bij den heer C. H. Susan Jr. te 's Hage is verschenen »Een nationaal gebed", voor Zondagsscholen, gods dienstige zangvereenigingen en kerkgenootschappen, bij gelegenheid van 'sKonings 70en vei jaardag te zingen. De Nederlandsche regeering heeft zich tot de Nederl. spoorwegmaatschappijen gewend met de vraag, of zij toetreden tot de te Bern"in een internationale conferentie vastgestelde regelen voor het internationale verkeer van goederen per spoorweg. De Expl.-Maatschappij heeft die vraag bereids toestemmend beantwoord. D.v Z.-H. In de te Delft gehouden buitengewone algemeene vergadering der Nederl. gist- en spiritusfabriek werd besloten, voortaan, met ingang van '1887, jaarlijks aan de leden van het personeel der gistfabriek een pensioen te verzekeren, onverschillig de winst ot verlies; boven dien werd de bepaling betreffende de uitkeering van 10 pet. der winst aan het personeel gehandhaafd. Men meldt, dat de heer J. van Lith Jr., te 's Hage, eene rechtsvordering tegen de gemeente aanhangig heeft gemaakt ter zake van de uitbetaling der door hem ingeleverde rekening als deskundige bij de op neming der schade bij brand in het ICurhaus te Scheveningen. Op voorstel van den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, wordt in enkele militaire hospitalen een proef genomen, om verbetering te brengen in de voeding van zieke militairen. De steeds gevolgde wijze van bereiding en vooral van de toediening van gekookt vleesch aan de zieken (in stukjes en met een houten of ijzeren pennetje aan elkaar verbonden) zal plaats maken voor gebraden vleesch, in schijfjes te doen toedienen, zooals dit in gewone huisgezinnen plaats heeft. De ton gouds, die door den heer W. Hovy te Amsterdam zou gegeven zijn aan de doleerende kerk aldaar, was zooals de Zw. Ct. mededeelt, door den berichtgever van het Rott. Nbl. uit de lucht gegrepen. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, kon de temperatuur in de cellen der gevangenis van den Utrechtschen weg te Arnhem in de afgeloopen week, niettegenstaande de met stoom gevulde verwarmings buizen, niet hooger worden opgevoerd dan tot 48 graden Fahrenheit. De Arnh. Ct. wijst er op, dat de uitkomsten der arbeiders-enquête, waarvan het eerste gedeelte nu het licht heeft gezien, geweest zijn zooals men verwachtte. Wat de commissie vernomen heeft, wist zij, dat zij vernemen zou. Slechts de kennis der feiten, de zeker heid, het bewijs van hare overtuiging ontbrak. Maar wanneer de diagnose is gemaakt, komt de vraag welk geneesmiddel kan worden aangewend om de kwaal te overwinnen? Dat dit middel worde gezocht, is een eerste plicht, en dat het worde gevonden, eene noodzakelijkheid van het besef dier noodzakelijkheid zal ieder door drongen zijn, die kennis genomen heeft van de ver- hooren. Immers, niet alleen zijn daardoor de nooden en behoeften van de werklieden sterker aan het licht gekomen, maar ook de gebreken en tekortkomingen van de werkgevers niet van de patroons alleen. Onder deze laatsten zijn er met namen genoemd, anderen zijn aangewezen; er zijn jammerlijk slechte inrichtingen geschetst, hoogst nadeelige gewoonten medegedeeld, en nu daaraan openbaarheid is gegeven, zal dit zeker niet strekken om de arbeidende bevolking met den toestand te verzoenen. Wrevel tegen personen en zaken is opgewekt, en dit mag toch waarlijk het eenige resultaat van de enquête niet wezen. Dit is dan ook niet te vreezen, want een ander resultaat is zeer zeker: de vestiging der algemeene overtuiging, dat er iets moet gedaan worden. Dit is reeds veel, maar het voornaamste is de daad zelve, die na en uit deze enquête moet volgen. Zoowel de werklieden als het geheele volk vraagt: »Wat nu?" De door den minister van koloniën aan de Tweede Kamer overgelegde stukken, in zake de gebeurtenissen op het Indische landgoed Tjiomas, zijn thans gedrukt en gereed om aan de leden te worden rondgedeeld. De bescheiden beslaan ongeveer 240 bladzijden druks en vormen dus een niet minder lijvigen bundel dan de verslagen van de ai beiders-enquête. De commissie, in wier handen de adressen en in lichtingen gesteld zijn, zal in haar rapport de Kamer vooi lichten over de vraag, of openbaarmaking dezer voorloopig alleen voor de leden gedrukte stukken al of niet wenschelijk is. Er begint variatie te komen in de hardrijderijen. Men rijdt, volgens de N. Drentsche Ct., niet alleen meer hard, maar schoon, acrobatisch en geïllumineei d. Er haidrijden mannen alleen, vrouwen alleen, jongens, meisjes, studenten en kweekscholieren alleen. Men combineert mannen en vrouwen, en te Idaard laat men nota bene vrouwen tegen mannen rijden. De bepa lingen, soms al ergekste, die de ditecliën der festivi teiten aan de wedstrijden verbinden, zijn legio. Zoo moeten te Otiderdeiidam de deelnemers gekleed wenen als graven, edelen en ridders uit de '16e, '17e en 18e eeuw, en bij den Loppersummerdraai wordt hun op gelegd te rijden met de schaatsen achterste voor onder de voeten; te Ezinge, bij eene haidiijderij tussohen jongens heneden 18 jaar, moeten zij eene geboorte akte in hun zak hebben; te Garnwerd idem; te Workum moet worden hardgereden tusschen twee cirkels. De Nederl. Sport van 22 Januari bevat een portret van Carl Werner, den vermaarden kunst-schaatsen rijder, met het volgende bijschrift Carl Werner, een welgesteld koopman te Christiania, steeds op zijn kunstreizen begeleid door zijn broeder, een werktuigkundige, bezit een krachtigen lichaams bouw; hij is zeer lenig, groot en slank. Bij het loopen is zijn houding bewonderenswaardig; zijn techniek bij het hardrijden onderscheidt zich door een ongewoon schoone houding van het lichaam. Met opmerkelijke kracht, volhoudingsvermogen en zekerheid voert hij geheel zijn rijk program uit. Hij begint met de eenvoudige schoolfiguren, zooals het beschrijven van bogen, het sullen en voor- en achterwaarts stappen, en gaat daarna over tot het maken met den grootsten zwier van evoluties, die nog niemand hem heeft kunnen nadoen. Zoo b.v. onderscheidt hij zich door zijn grootsche cirkelrijden met ..cirkelbeschrijving en kolossaal hooge sprongen, vóór- en achterwaarts loopen, ook op één been, waarbij hij zónder den anderen voet neer te zetten, een Jangen afstand doorloopt; pirouetten, dwarsrijden met de schaatsen dwars onder den voet, waarbij hij een rechten aanloop neemt, om daarna met eene kleine wending beide voeten of wel slechts éénen, dwars te zetten, en dan vooruit ie snellen, en hier of daar vlak vóór iemand stil te staan. Vooral de zwevende beweging en de elegante onge dwongen houding van den Noor maken, dat zijn lijden zooveel sympathie wekt. Gaat men het springen na van vele óók voortreffelijke rijders, dan valt het min of meer plompe hunner sprongen in het ooghet lichaam valt zwaar op het ijs terug. Werner evenwel komt zoo licht en sierlijk neer als ware hij een balletrneester daarna ontwikkelt hij een kracht, die bewondering afdwingt; het ijs wordt hier, daar en overal doorploegd en een wolk van ijssplinters omringt den lijder. Allerliefst ook zijn zijne dansen, van af eene polka tot den balletdans, en geen danser zal hem hierin evenaren. Hoewel hij geen krachtoefeningen en acrobatische toeren, die het leeken-publiek zoo zeer aantrekken, ten aanschouwe geeft, kan men, met liet oog op de reusachtige kracht zijner beenspieren, veilig aannemen, dat hij ook hierin iets ongewoons zou kunnen preesteeren. Niemand, die hem heeft zien springen, zal daaraan twijfelen. Zijn sprongen zijn inderdaad fabelachtig. Zoo b.v. zet hij twee banken van 60 c.M. hoogte op 2'/2 M. afstands van elkaar en gaat dan in gestrekten rit daarover heen; ook draait hij kort vóór den voorsten bank plotseling om en springt dan rugwaarts over deze dubbele hindernis; ook zet hij beide banken op elkaar en springt er zoo sierlijk mogelijk zonder moeite overheen. Zijn hoog sprongen herhaalt hij somwijlen meermalen achter elkaar. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vieide klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens tiactement en toelage van f 480 'sjaars, dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant No. 17. In Eigen Haard kwamen in de laatste maanden belangrijke artikelen voor van mejuffrouw Uelene Mercier over Arbeiderswoningen." Nu de toestand van de werkende klasse een onderwerp is waarop terecht de

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1