HERVATTÏHGDÉRDÏEKST, CONCERT en BAL ROTTERDAM. Burgerlijk© Stand te Zierikzee ADVERTENTIEN. a la STRAUSS, Harmoniegezelschap „Kunst en Eer", op VRIJDAG den 28 JANUARI 1887, STAD ZIERIKZEE No. 1 en 2. HERVATTING VAN DIENST op Zondag 23 Januari 1387, Stoomschip ZEELAND. V1S1TEKA AR TJES. de welvaart des rijks misschien niet geheel oprecht zijn en slechts bijzondere belangen nastreven. Onze Berlijnsche correspondent noemt met name de socia listen, de Polen en eenige leden van het centrum. De socialisten hebben het besluit tot ontbinding met veel voldoening vernomenwie ook de verliezers mogen zijn, zij gelooven, en niet zonder giond, dat zij winnen zullen. De verliezen zullen waarschijnlijk geleden worden door die liberalen, die tegen de wet stemden, en door leden van het centrum. Maar wat ook de uitslag moge zijn, ieder in Duitschland weet, dat Von Bis marck met de ontbinding een mooie kaart heeft uit gespeeld en dat het antwoord der natie zal zijn »laat hem zijn zin hebben." Naar aanleiding van het ontwerp, waarover het Engelsche Kabinet beraadslaagd heeft tot het invoeren eener versterkte dwang wet, in naam voor het geheele koninkrijk, inderdaad speciaal van Ierland, zegt de Standard»Met de uitbreiding der macht voor den opper-secretaris voor het «goede bestuur in Ierland," moet er ook een huoger en krachtiger gevoel van verantwoordelijkheid ontstaan. Er zijn er, die de wet beschermen moet, maar er hebben zich ook gevallen voorgedaan, waarin de grondeigenaars de algemeene wetten van billijkheid niet geëerbiedigd hebben, en groot onrecht gepleegd hebben jegens degenen, wier geluk, ja wier leven afhing van deze inschikkelijkheid. Zulke eigenaars hebben geen recht op handhaving door uitzonderingswetten. Éenige uitzettingen in dezen winter voorgekomen, leverden onmenschelijke tooneelen op, alleen voor barbaarsche landen geschikt. Terwijl de regeering ontwerpen opstelt, om de reusachtige samenzwering tegen de behoorlijke pacht te ver nietigen, mag zij wel de vraag overwegen, of er geen middel is, om onderscheid te maken tusschen een flink optreden der uitvoerende macht, en het door drijven van besluiten, welke door de publieke opinie als schendingen van menschelijkheid en recht veroor deeld worden. De expeditie lot ontzet van Emin bcy zal den 20en uit Engeland vertrekken. Er hebben zich 400 per sonen voor dezen avontuurlijken tocht aangemeld, ofschoon slechts 5 deelnemers gevraagd worden. De socialisten gaan voort met hun doellooze kerk- demonstraties. Maandag bezocht een groot aantal in een geregelden optocht de kerk van Marylebone (Londen). De predikatie werd door kreten nu en dan gestooid en bij 'l vermelden van den naam der Koningin werd gesist en gefloten. Dergelijke manifestaties hadden ook plaats in andere kerken van Londen. In de St. Giles-ketk lieten de socialisten exemplaren van hun blad Justice op hun plaatsen achter. I Vtiitsclila nd. De toebereidselen voor de verkiezingen van den Rijksdag worden overal krachtig ter hand genomen. De vroegere aanvoerders der nat ionaal-liberalen, Ben- ningsen en Miquel, hebben zich bereid veiklaard dit maal weer een mandaat aan te nemen. Het is hun te doen om het Septenaat te ondersteunen en de leiding der nationaal-liberalen opnieuw op zich te nemen. De meeste bladen maken manifesten tot de kiezers bekend, waaruit blijkt dat de gematigde midden partijen ditmaal openlijk zullen samengaan met de ultra-conservatieven en gemeenschappelijke candidaten zullen stellen. Hun parool bij de verkiezingen zal zijn: «Voor het Saptenaat en het keizerlijk leger tegen het parlementsleger." De Duitsch-vrijzinnige partij verklaart daarentegen ïn haar verkiezingsmanifest, dat de militaire quaestie voor de ontbinding van den Rijksdag slechts een voorwendsel is om een nieuwe meerderheid voor het brandewijn- en tabaksmonopolie te verkrijgen. De sociaal-democraten zijn voornemens overal, waar zij de verkiezing hunner candidaten niet kunnen verwachten, de liberale oppositie te onder steunen. De centrumpartij zal dezelfde verkiezings- politiek volgen. F r a n k i' ij k. Te Bordeaux is een groote vergadering van werk lieden gehouden om te protesteeren tegen de voor gestelde verhooging van rechten op den invoer van graan en vee. Er is in dien zin een motie aange nomen, waarvan aan den prefect mededeeling zal worden gedaan. Het is onjuist, zegt Paris, dat er tusschen de Fransche en Chineesche leden der grensregelings commissie in Tonkin ernstiger moeielijkheden gerezen zijn dan de vroeger bestaande. De werkzaamheden worden wel langzaam voortgezet, maar vorderen toch. Maarschalk Mac Mahon, die voor de eerste maal de algemeene vergadering der «Société Frangaise de secours aux blessés de terre en de rner" presideerde, heeft een lofrede gehouden op zijn voorganger, den Hertog van Nemours. Hij herinnerde aan de groote diensten, door den Prins aan de vereeniging bewezen. De signrenmaaksters te Marseille hebben het werk hervat en hebben een woord van dank gericht tot den prefect en de journalisten, voor de medewerking, die zij van hen hebben genoten. R/iislarid.. De gronte moeielijkheid in Rusland en in Europa, zegt de Daily News, is de bittere armoede der groote massa, en in geen land is het lijden erger dan in het rijk van den Czaar. De vrijverklaarde lijfeigenen worden door den geldschieter weder tot slaven ge maakt. Na een menschcnleeftijd, zoo zegt nien, zullen zij een landbouw-proletariaat van 60 tot 70 millioen zielen vormen met enkele duizenden landheeren, die eigenaars zijn van den grond. Reeds nu zullen de meeste levenslang moeten weiken, zonder dat hunne schulden zullen zijn afgelost. De landheer en de geld schieter is een persoon. De schuldenaar werkt slecht, maar zijn arbeid kost niets dan zijn onderhoud, zoodat de winst groot is en groot zal blijven, zoolang er nog land kan worden uitgeput. Hongersnood in de eene of andere provoncie is iets gewoons. Zij, die het land bebouwen, worden slecht gekleed en soms in het geheel niet betaald. De sterfte in Rusland is verschrikkelijk hoog en dat ligt niet aan het klimaat, want Zweden en Noorwegen behooren tot de gezondste landen van Europa. Terwijl op het platteland van Engeland jaar lijks 48 op de 1000 menschen sterven, is dat cijfer in Rusland tusschen de 85 en 37 en in de dichtst bevolkte provinciën van het midden 62. Van de tien kinderen sterven acht, voordat zij den leeftijd van 10 jaren hebben bereikt. De eischen van een bijna bank roeten staat vermeerderen de ellenden. Dë belastingen worden met den stok geïnd. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Dominéés op velocipedes behooren tot de jongste merkwaardigheden dezer eeuw. In de Vereenigde Staten telt men reeds nagenoeg 300 geestelijke wiel rijders, waaronder ruim 20 doctoren en hoogleeraren in de godgeleerdheid, een aantal predikanten, die sterk op den voorgrond treden, zooals bijvoorbeeld de »Reveille-leeraar" Pentecost te Brook lijn, enz. In Epgeland, te Liverpool bijy. kan men eveneens de predikanten van vele gemeenten op dit eigenaardig vervoermiddel door de straten zien stuiven, wanneer zij zieken gaan bezoeken, of de vergadering van den kerkeraad gaan bijwonen. ,Ook in Zwitserland hoort men reeds hier en daar van een véloeipède. Daar te lande bedienen zich enkele predikanten van den twee- wieler, om in de naburige plaatsen, waar vacatures zijn, predikbeurten te kunnen vervullen. Als officieren kussen, zoo heeft dat zelfs in Italië zelden zulke zware gevolgen als de kus van luitenant Zailotta in Palermo. Deze prikkelbaie. zoon van het zuiden was met eenige zijner vrienden bij een volks feest in Piana, waar de keur van de zwartoogige meisjes uit den omtrek verzameld was. De jonge lui tenant nu vond wat zeer menschelijk is in een klein jong landmeisje Gartana di Maggio zulk een behagen, dat hij haar wat minder menschelijk is zonder iets te vragen, omarmde en ettelijke malen de weerstrevende schoone kuste. Op het gegil van het zwaar beleedigde meisje ijlde haar minnaar Giacons Barbato toe, die reeds van uit de verte den officier met beleedigingen en scheldwoorden overlaadde. De luitenant trok zijn sabel, waarop Barbato zijn revolver op hem richtte. In het gevecht dat volgde, werden Barbato en eenige andere jonge mannen verwond. Men ontnam den officier zijn sabel en bracht hem in arrest. Het militair gerechtshof veroordeelde Zarlotta tot drie maanden gevangenisstraf. Het is merkwaardig, dat, als een hartstochtelijk pianist zich in gezelschap voor de piano zet, hij er in de eerste uren niet vari af is te krijgen. Nu heeft een Amerikaan een nieuwen pianostoel uitgevonden, die van een uurwerk voorzien is, dat men op tijd kan stellen. Zal nu b.v. de pianoliefhebber ongeveer 20 minuten spelen, dan stelt men liet uurwerk daarnaar; is de gestelde tijd verstreken, dan springt er een groote stopnaald uit de zitting van den stoel, en nood zaakt dén speler, wél wat onzacht, om de piano te verlaten. Een gelukkige familie. Man en vrouw wonen te zamen en hebben gedurig twist, waarbij de man herhaaldelijk het recht van den sterke laat gelden en zijne vrouw een flink pak slaag toedient. Deze naar haar zin al te ruim bedeeld wordende, gaat de vorige week naar de politie en geeft daar kennis, dat haar man iemand is, die reeds lang door de politie wordt gezocht. Deze neemt hem in verzekerde be waring, zonder hem te zeggen wien hij zijn vrij logies te danken heeft. In de gedachte dat zijn zoon hem heeft verraden, geeft hij deze, welke de politie reeds lang zoekt, aan, met het gevolg, dat vader en zoon nu in hetzelfde lot deelen en de beleedigde echtgenoote rust heeft. Deze komische geschiedenis vond plaats te Laeken. K e r k n i e n w s. Door het Kiescollege der Herv. Gem. te Zierikzee is in zijne vergadering van 19 dezer het volgende drietal opgemaakt: d.d. I. A. Prins te Dokkum; P. Bruining te Ter Wlspel en I. A. T. Sperna Weiland te Dongen. In dezelfde vergadering is uit dat drietal beroepen ds. I. A. Prins te Dokkum. Zestal te Gouda: d.d. A. F. Adriani, te Renswoude; C. Beets, te Rijswijk; L. Heldiing, te Zandvoort; A. J. Kan, te Velp; P. J. Romijn, te Zierikzee en O. Schriecke, te Pijnakker. Te Vlissingen heerscht op kerkelijk gebied ook be weging en worden plannen gemaakt om zich bij de doleerenden te Amsterdam aan te sluiten. Er zou of zal eene deputatie naar Amsterdam gezonden worden, om te trachten eenen der afgezette predikanten te bewegen, te Vlissingen oefeningen te kunnen houden. Voor zoover bekend,, houden de drie predikanten te Vlissingen zich tot nog toe buiten de quaestie. Van 14—21 Januari 1887. Geboren: Een zoon van L. ten Haaf en P. van Poortvliet. L G. van de Velde en C. M. den Boer. H. Prommel en J. Waal beek. dochter B. Broodman en C. M, Sigmond. 'zoon C. Kandel en G. van de Velde. te geven door het des avonds te 8 uur, in de Concertzaal. De Bal muziek zal worden gegeven door het geheele Gezelschap. EKTRÉE: Voor een Heer f 0,99s voor eene Dame jF STOOTÏBOOTEN (behoudens continuatie van dooiweder) van ZIERIKZEE en van «OTTERDAM, overeenkomstig de afvaartfijsten. De Directeur, P. O. OLIVIER. bij aanhoudend dooiweder, van ROTTERDAM Maandag 8.45, en verder volgens afvaartlijstjes. De Directeur A. VAST OASTEIi. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. Sluit beleeiiingeii op Effecten van f 50 en hooger. CJ-eeft voorschot op solieden borgtocht. De rente van Deposito's voor 1 maand 3 °/0 per jaar.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3