Buitenland. de weigering om het in te voeren. Het moest kunnen 1 worden geweerd met een beroep op de plichtsbetrachting 1 der heerschende kringen door verloochening van stands- belangen en door liefdevolle toewijding aan die der misdeelde». Nu zij daarin zijn te kort geschoten, heeft het algemeen stemrecht of wat gewoonlijk, zij het ook niet volkomen juist, met die uitdrukking wordt aangeduid gewonnen spel. En wat er ook terecht van moge worden gevreesd, dit althans zal er door worden verkregen, dat de staat aan de behoeften, de rechtmatige grieven der groote menigte die aandacht gaat schenken, waarop zij aanspraak heeft, en aan haar nooden tegemoet zal komen voor zoover hij met zijn middelen dat vermag. »Niet een op zichzelf reeds nu begeerlijk goed zien wij er in, maar een door de schuld der bevooi rechten noodzakelijk geworden kwaad. En omdat het in onze schatting noodzakelijk is, daarom voegen wij ons bij hen, die het eischen." Dbl. Het N v. d. D. bepleit de wenschelijkheid, om het voorstel der regeering, tot invoering van het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten, aan te nemen. Enkel voudige districten verdienen uit het oogpunt van waai1' heid, rechtvaardigheid en billijkheid de voorkeur boven groote districten, die drukkend en onrechtvaardig zijn voor de minderheden. De noodzakelijkheid van eeue uitzondering voor de vijf groote gemeenten ziet het N. v. d. Dniet in het bezwaar, dat voor de regeering in de verbreking van het gemeentelijk verband gelegen is, gaat niet op. Splitsing van eene groote gemeente in kiesdistricten verbreekt de eenheid der gemeente evenmin als de verdeeling in wijkende kieswet laat overigens verdeeling der gemeente en inlevering van stembriefjes toe enschrijft die zelfs voor voor ge meenten van 25,000 zielen en daarboven. De bestaande toestand leent zich dus zeer goed, om liet stelsel van enkelvoudige districten ook' in groote gemeenten toe te passen, en men zal daarmede het ideaal eener evenredige vertegenwoordiging meer nabij komen. Wat de voorloopige kiestabel betreft, die zal, meent het N. v. d. D., uitbreiding moeten ondergaan, zal de voorgenomen uitbreiding van het kiesrecht »den gezeten werkman" ten goede komen. In de gemeenten Am- steidain, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Groningen zijn alleen zij ten volle aangeslagen, die zich verheugen in eene woning met een geschatte huurwaarde van f 3.50, wat met een werkelijke huishuur van f 4,70 gelijkstaat. De liberale partij mag daarmede geen genoegen nemen; zij moet tonnen, dat het haar met het kiesrecht ook voor den werkman ernst is. Het dep. van binnenlandsche zaken heeft eene kaart uitgegeven, aantoonende het getal inlichtingen tot verpleging van zieken, dat der geneeskundigen en dat der vroedvrouwen in elke gemeente des rijks in het jaar 1886. Door -verschillende teekens is een en ander aangeduid. De inrichtingen zijn verdeeld als volgt; rijks-inrichtingen, provinciale inrichtingen, gemeente- iniichtingen, inrichtingen van bijzondere personen of zedelijke lichamen en van gemengden aard. De cijfers bij de verschillende teekens geplaatst, geven het getal geneeskundigen, vroedvrouwen of inrichtingen aan. Het geheel levert een even duidelijk als volledig over zicht op van de geneeskundige hulp in Nederland. De Nederlandsche Juristen-vereeniging heeft voor dit jaar de volgende vragen aan de orde gesteld. L Op welke wijze en met welke rechtsgevolgen behoort een afzonderlijk zakelijk verband gevestigd te kunnen worden, op te veld staande vruchten en op in het bezit der pandgevers blijvend vee en land bouwersgereedschap? Piceadviséur mr. J. Rombach. II. Is het wensehelijk, ten bate der arbeiders, dwangverzekering in te voeren, voor zoover betreft de gevolgen van ongelukken in de uitoefening van het bedrijf ondervonden? Prseadviseursprof. mr. H. B. Greven en mr. J. C. de Marez Oyens. III. Hoever moet de bevoegdheid, om het eigendoms recht door politie-veroi deningen te beperken, zich uitstrekken? Prseadviseursmr. H. Jacobs en mr. J. L. de Leao Laguno.j Volgens het Weekblad van het Recht heeft men het plan, om het reeds bij zijn oplichting veroordeelde gebouw van den Hoogen Raad af te breken, en een groot gebouw te stichten, waarin, behalve het Ge rechtshof, alle recht-collegiën in Den IJaag zouden worden vereenigd, in dier voege, dat men daarbij rekening zou houden en met de belangen van de magistratuur en met die der balie, en met die van het publiek, reeds een onderwerp van onderzoek uit gemaakt in een algemeene vergadering van den Hoogen Raad. Het opperste rechtscollege beeft ook het groote belang erkend, dat in den Haag een gebouw Verrees, waarin de verschillende rechtscolleges gelijkelijk konden zitting hebben, liet plan zou zijn opgemaakt door 's Rijks bouwmeester den heer C. H. Peters. Is het Weekblad goed ingelicht, dan wenscht de bouwmeester den voorgevel van het nieuwe gebouw te stellen op het Binnenhof, ter plaatse waar vroeger de Hooge Raad was gevestigd. Ongelukken, Rampen, Hlisdaden, enz. Te Oud-Beierland heeft een man, met zijn kind spelende, een gulden ingeslikt. Bij het eten voelt hij het geldstuk op en neer gaan, maar heeft er overigens weinig last van. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Dinsdagnacht is bij den advocaat-generaal Jolles, petroleum in de brievenbus gegoten, en daarmede de aanwezige papieren verbrand. Verder werd er geen onheil aangericht. Twee kannen petroleum werden nog op de stoep gevonden. Een oud boertje uit Zeelst in Noord-Brabant begaf zich de vorige week naar Woensel om eerie hem ten deel gevallen erfenis ten bedrage van ongeveer f 1800 in ontvangst te nemen. Zijne blijdschap was zóó gioot, dat onder het voorzichtig natellen van zijnen schat eene beroerte in weinige oogen blikken een einde maakte aan zijn leven'. Het klooster te Fonfroide, departement Aude, is voor een paar dagen 's avonds te negen uren door eene gewapende bende roovers, 10 of 12 man sterk, aangevallen. Om in het gebouw te komen, waren zij over den muur van een „terras geklommen en hadden zij met het pistool in de hand den portier bevolen hun de sleutels over te geven. Deze schijnt dit ge weigerd te hebben, want de roovers maakten zich meester van de sleutels. Zij drongen toen het vertrek van de overste binnen en eischten van hem de over gave van het aanwezige geld. De overste opende de secretaire èn liet hun zien dat de kas ledig was. De roovers eischten nu 10,000 fis. van hem. onder be dreiging van hem te zullen doodschieten, indien bij weigerde. Je bent maar met uw tienen of twaalven," zeide de overste, ernaar wij tellen zestig man." Met behulp van den portier luidde hij toen de klok om de monniken bijeen te roepen. De roovers namen nu de vlucht. Men vermoedt dat het Spanjaarden waren. Te Nieuwpoort (Belgfëj heeft men Vrijdag in eene der straten een zak gevonden, die bij opening de lijkjes bleek te bevatten van twee pasgeboren kinderen. Men schrijft deze daad toe aan een jong meisje, dat men in de buurt opgehangen heeft gevonden. Klaarblijkelijk beeft de jonge -moeder eerst de tweeling gedood en toen zich zelve opgehangen. Een echt Amerikaanéchb diefstal wordt uit Rijssel gemeld. Een kantoorbediende werd naar de bank ge zonden om een som van-3000 frs. te gaan incasseeren. llij ontving het geld in vijf-francstukken en in goud en deed alles in een geldzakje, dat hij vervolgens op de gewone wijze op zijn' schouder droeg. Op weg naar het kantoor, ontmoet hij een persoon als vreemdeling gekleed, die hem vroeg of hij zoo vriendelijk zou willen zijn hem naar 'het standbeeld van generaal Negrier te brengen. Op zijn antwooid, dat hij geen tijd had, legde de vreemdeling een zakje, in vorm gelijk aan het zakje mét geld, op zijn andere schouder zeggende: «Wees dan zoo goed even dit zakje vast te houden, terwijl ik mijne schoen vastmaak. Op dit oogenblik komt een ander vreemdeling, welke een vriend bleek te zijn van den eerste, en nam den hulp vaardige het zakje met 3000 frs. van den schouder, zonder dat' deze de verwisseling bemerkte, waarna beiden onder herhaalde dankbetuigingen alleen het standbeeld van Negrier gingen zien. Op het kantoor gekomen bemerkte hij eerst, hoe de dankbare vreemde lingen hem hadden bedrogen, liet zakje bevatte niets dan stukjes hout en lood in den vorm van geldstukken. De politie is in kennis gesteld met het feit en zoekt de vreemdelingen, die zeker niet lang bij het stand beeld zijn blijven staan. JÖ e 1 g- i e, In 1831 telde Belgie 3,785,000 inwoners, dat is 127 per vk. kilometer en in 1884 reeds 5,785.000 inwoners, dat is 196 per kil., alzoo&jene vermeerdering van 52,81 pet. Volgens dezen maatstaf zal in 82 jaar de bevolking van het koninkrijk verdubbeld zijn. De ver meerdering der bevolking is het grootste geweest in Luik, 87,22 p.h.Brabant, 85,88 p.h.Antwerpen, 78.85 p. h.Henegouwen, 66,54 p. h.Oost-Vlaanderen, 23,22 p.h. en West-Vlaanderen 17,52 p.h. De landverhuizing is tot nu toe geiing, jaarlijks tusschen 16 a 18000 personen. In den vreemde vertoeven ongeveer l/2 millioen Belgenmeer niet. De meesten wonen in Frankrijk, 432.265, waarvan 45,281 te Parijs; in Nederland 18,816; in Amerika 15,535; in JJuitschland slechts 4555. In den Brusselschen gemeenteraad moesten Maandag de leden, die den 12 December gekozen zijn, den eed afleggen, in handen van den burgemeester. Deze eed luidt: »ïk zweer trouw aan den Koning, ge hoorzaamheid aan de constitutie en aan de wetten van het Belgische volk." Toen de beurt kwam aan den lieer Van den Dorpe, den candidaat der werk liedenpartij, die door de Association libérale over genomen was, verklaarde hij zich wel bereid den door de wet voorgeschreven eed af te leggen, maar niettemin voorbehoud te moeten maken ten opzichte van de trouw aan den koning; hij meende dit te kunnen doen, daar immers ook de constitutie voorziet in eeue mogelijke wijziging van regeeringsvorm. De burgemeester verklaarde echter geene reserves te kunnen aannemen hij moest den eed afnemen, zooals de wet dien voorschrijft, en na de aflegging was ontegenzeggelijk de eed in al zijne onderdeelen bindend. Nadat de heer Var, den Dorpe opgemerkt had, dat in andere gemeenteraden soortgelijke reserves waren toegelaten, waarop de burgemeester hernam, dat hij niet naar anderer handelwijze, maar alleen naar de wet zich te richten had, verklaarde de heer Van den Dorpe niet nader op zijn bezwaar te willen aandringen, omdat anders zijne eedsaflegging niet geldig zou zijn. Het Journal de Bruxelles verklaart als onjuist de onlangs vermelde geruchten, omtrent bevelen van den Koning aan den Minister van Oorlog, betrekking hebbende op een eventueele legermobilisatie en het terugtrekken binnen de stelling Antwerpen van de voor de verdediging noodige troepen. Het is echter te vreezen, dat deze door de Meuse verspreide ge ruchten zich zullen handhaven, nu de regeering den uitvoer van paarden wil gaan verbieden. Te Marchiennes, in België, is door 4000 mijn werkers een manifestatie gehouden, waarbij de eisch was: invoering van algemeen stemrecht en instelling van gemengde raden van patroons en werklieden, om de bestaande geschillen scheidsrechteilijk te beslechten. Alles liep in de giootste kalmte af. Aan een nieuwe werkstaking in het bekken van Charleroi wordt tot dusver door 2000 personen deel genomen. JEng^eland, Over de verwerping van de militaire wetten in den Duitschen Rijksdag zegt de Morning Post: »De ont binding van den Rijksdag zal de Centrumpartij en dr. Windthorst in 't bijzonder den doodsteek toebiengen. Feitelijk is de nederlaag als het hoogste geluk voor vorst Bismarck en het parlementaire stelsel in Duitsch- land te beschouwen Alle concessies, welke Duitsch- land aan de katholieke kerk heeft gedaan, in de hoop van het centrum te verzoenen, hebben niets uitgewerkt. De heer Von Bismarck heeft door zijn gang naar Canossa niets gewonnen. De nederlaag der regeering heeft het zaad uitgestrooid voor een storm van ver ontwaardiging tegen die politici, wier aanhankelijkheid aan de kroon ook maar aan den geringd ten twijfel onderhevig is. Von Bismarck heeft nooit een betere gelegenheid gehad om die partij voor altijd onschadelijk te maken. Sedert de stichting van het Rijk heeft die partij zich steeds vijandig tegen de rijkspolitiek be toond." De Daily Telegraph schrijft: »Met groote meerderheid heeft de Rijksdag de militaire wetten verworpen, zich zelf om 't leven gebracht. Naar de meening van alle beschaafde natiën, niet inbegrip van Duitsclilands erfvijand, heeft de Rijksdag daardoor aan de reputatie van zijn vaderlandsliefde ernstige schade toegebracht. Maar meer nog, de Rijksdag heeft ook den vrede van Europa in gevaar gesteld. Ondanks graaf Von Moltke wiens profetiën de eigenaardig heid hebben van veeltijds uit te komen eerst voor vier dagen de verzekering gaf, dat er zeker oorlog zou komen, wanneer de voordracht verworpen werd, heeft de Rijksdag de wetten verworpen en daardoor de vijanden des vaderlands in de meening versterkt, dat Duitschland niet bereid is meer offers voor zijn bestaan te brengen." De Daily Chronicle zegt: »In boever het van den kant der oppositie of van Von Bismarck verstandig is om de dingen zoo op haren en snaren te zetten, is wat anders. Daar de Rijksdag toch het beginsel van de voordracht heeft goedgekeurd en de noodzakelijkheid van een vermeerdering van het leger toegaf, schijnt het lichtzinnig om nu het geheele Rijk in den verkiezingsstrijd te werpen wegens een quaestie van détail." De Times betwijfelt zeer, of Bismarck wel zijn zin zal krijgen. Meent hij een gewilliger en kneedbaarder Rijksdag terug te krijgen, dan speelt de rijkskanselier een gevaarlijk en zeker niet vaderlandslievend spel. Het blad ziet ook niet in, waarom juist aan zeven jaar zoo gehecht moet worden. Staat het gevaar voor de deur, dan is een vaststelling voor drie jaren even goed als een voor zeven. De Daily News meent, dat Von Bismarck niet zijn ont binding aan het langste eind zal trekken: »Het Parlement zucht onder zijn juk, maar de natie kan hem niet over boord werpen. Ook zijn er in den Rijksdag, die in hun verzekeringen ten opzichte van

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2