ZÏERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 7. Zaterdag 22 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 21 Januari '1 88 7. Thans hebben ook een 100-tal kiezers voor leden van de Tweede Kamer zich bij adres tot dit Staats lichaam gewend met verzoek, dat in de tabel, voor komende in het wetsontwerp tot verandering in de additioneele artikelen van de Grondwet, zoodanige wijziging worde gebracht, dat de gemeenten Ooltgens- plaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, niet worden gevoegd bij het district Brielle, waarmede zij niet de minste belangen gemeen hebben, maar ge laten bij het district Zierikzee, waartoe zij reeds 35 jaren hebben behoord, en waarmee zij in alle op zichten dezelfde belangen en veelvuldige punten van aanraking hebben. Naar het Vaderland verneemt hebben zich totnogtoe, voor de reeds 4 weken geleden opengevallen, toch waarlijk niet te versmaden betrekking van griffier bij de Rechtbank te Zierikzee, pas drie kandidaten bij de leden van dat college aangemeld. Volgens eene mededeeling van het Gron. Weekbl. is te Groningen een man overleden, die in den hoofdelijken omslag was aangeslagen tegen een jaarlijksch inkomen van f 6000. Bij zijn dood bleek dat hij anderhalf millioen naliet. De Spectator beeldt op zijn laatste plaat dr. Kuyper af, bezig de cijfers van het jaaital 1816 om te zetten in 1618, door de 1 en de 6 vóór de 1 en 8 te plaatsen. Het onderschrift luidt«Och, het is toch maar een cijferkwesti e." Domela Nieuwenhuis was Dinsdagavond laat opge roepen om zich Woensdagochtend 10 ure bij het parket aan te melden tot het ondergaan van zijn straf. Dit werd Woensdagochtend in een rouwbulletin van Recht voor Allen in Den Haag hekend gemaakt, met het heimelijk doel om de nieuwsgierigheid van het publiek op te wekken. Werkelijk waren velen, meest werkeloozen, naar het gebouw der rechtbank getrokken. Op een lang na het bepaalde uur verscheen de leider niet. De politie kwam intusschen te weten dat hij zich met een paar honderd partijgenooten in Walhalla ophield. Tegen 11 uur werd hij daar in hechtenis genomen en per gereedstaand rijtuig voorloopig naar het huis van bewaring op de Prinsengracht overgebracht. Domela Nieuwenhuis was werkelijk ontsteld toen hij aanzegging kreeg de justitie te volgen. Op zijn weg van de zaal naar het rijtuig ver zuimde hij niet menigeen onder zijn aanhangers nog een handdruk te geven. De politie had maatregelen genomen, dat de ge vangene in zijn rijtuig niet kon worden gevolgd door de menigte, die weldra uiteenging, ook op de Vijver- weg, toen zij vernam dat Domela reeds uit Walhalla in de doos gestopt was. In de Friesche couranten bieden zich flinke schaatsen rijders aan als voorrijders voor dames en heeren, alsmede tot het geven van onderwijs aan kinderen en volwassenen. Een heer te Groningen, die met een viertal dochters is gezegend, heeft zulk een voorrijder voor dezen winter geëngageerd tenen f 5 per dag, zoolang het vriezend weer is. Daarvoor moet hij de dames brengen, waarheen zij verkiezen, en iederen avond weer thuis leveren. Een Nederlander won den eersten prijs! Bij den wedstrijd op schaUsen te Hamburg reed A. van den Berg uit Benthuizen de baan (1609 Meter) af in 3 min. en 164/s sec. en won daarmede den eersten prijs. De baan van 3500 Meter werd afgelegd door den Zweed Harald Hagen in 7 min. 26VG sec. en won hij daarmede het »meesterschap van Duitschland." De Fries Veninga legde dien afstand af in 7 min. 37 sec.; de Hollander Arie van den Berg in 8 min. 31 sec. en de Fries Kingma in 8 min. 34 sec. Uit Rotterdam wordt geschreven: Wat eene teleurstelling! Na al de wederwaardig heden, bij de voorgenomen hardrijderijen te Slikkerveer reeds ondervonden, nu ten slotte kras dooiweer, nadat de strenge vorst van de vorige dagen zooveel hoop had gegeven. Heden was het de dag, voor de lief hebbers (of zooals het in de sparttaal heet, de amateurs) bestemd. Maar het ijs was door den dooi in een onmogelijken toestand gebracht. Er lag eene laag pap op. Met botte schaatsen was het nog even te berijden, maar scherpe schaatsen eischen eene spiegelgladde en harde baan. Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond en de eigenaars van de baan hebben alles gedaan wat zij konden doen om de baan bruikbaar te maken, maar de wintervorst had nu eenmaal besloten om dit feest in de war te sturen. Er was anders lief hebberij genoeg. Vele aanzienlijke voorstanders van ijssport, uit binnen- en buitenland, waren aanwezig, en het publiek was op de beide terreinen, voor toe schouwers bestemd, vrij talrijk. Men had er zich nu eenmaal op gespitst om dit zeldzame schouwspel bij te wonen, en liet zich door het slechte weer niet afschiikken. Voor de ontvangst van H. M. de Koningin en het Prinsesje was op vorstelijke wijze gezorgd. Eene afzonderlijke tent was ten gebruike van H. M. ingel icht met kostbaar meubilair en behangen met fraaie gordijnen. Onder de teleurstellingen van den dag was de grootste, dat II. M. en de Piinses zich dooi' het ongunstige weer hadden laten weerhouden om naar Slikkerveer te reizen. Van de fraaie tent werd nu door eenige dames gebruik gemaakt. Hagen en Werner, de twee beroemde buitenlandsche schaatsenrijders, waren met baron de Salis, het ijverige bestuurslid van onzen schaatsenrijdersbond, terstond na afloop der wedstrijden te Hamburg naar Slikkerveer gereisd en aldaar tijdig aangekomen. Zij waren beiden op schaatsen op het terrein. Hagen zou echter eerst den tweeden dag, bestemd voor beroeps- rijders, mededingen. Heden bewoog hij zich onder de toeschouwers. Werner, de doofstomme rijder, legde reeds heden proefen af van zijne kunst, hoe slecht het ijs ook was. Hij is inderdaad een meester in het schonnrijden, zooals er misschien geen tweede bestaat. Wat hij op schaatsen doet, wekt bewondering en verbazing. Vijf buitenlanders, de heeren Crollman uit Drontheim, Waldfried uit Christiania, Straathuis uit Hamburg en de beide broeders Tebbit uit St. Ives (Engeland) waren voor heden onder de deelnemers ingeschreven; de overige mededingers waren allen Nederlanders, uit verschillende provinciën van het land. De broeders Tebbit, wier reis hierheen vertraagd was door den mist, waren te 1 uur nog niet aanwezig; ook Waldfried was weggebleven; Grollman en Straathuis zagen wegens den toestand van het ijs van hun voornemen om mede te dingen af. Nog even bijtijds echter arriveerden de beide Engelschen, tot groote vreugde van hunne aanwezige landgenooten. Zij waren terstond gereed om de schaatsen onder te binden en met de Nederlandsche heeren in het strijdperk te treden. Volgens het oorspronkelijke programma zou de hardrijderij aanvangen te 10 uren; heden werd die op 11% uur gesteld, uit vrees dat de reis naar Slikkerveer te lang zou durenen ten slotte begon men eerst te ruim 1 uur, omdat er anderhalf uur verloren ging met het schoonmaken van de baan en met delibereeren of men zou uitstellen of niet. Het geduld der toeschouwers werd dus wel op eene harde proef gesteld. Zij die op schaatsen waren, vermaakten zich intusschen met rijden op de bijbanen, maar veel genot was daaraan niet verbonden van wege de weekheid van het ijs, en menigeen maakte eenige buitelingen, wat dubbel onaangenaam was omdat er zooveel water op het ijs stond. De uitslag werd u uit Slikkerveer, of eigenlijk uit Ridderkerk, geseindte Slikkerveer kon men alleen telephoneeren. Een naam schijnt verkeerd overgebracht te zijn. De winner van de derde prijs namelijk is niet de Noordsche god Pau, maar heet Pander, een ongeveer 25jarige Haarlemmer. Charles Tebbit, die de gouden medaille won (waaraan het meesterschap van Nederland verbonden is), is een ruim 20jarige Engelschman. Hij en zijn broeder waren op reis hierheen vergezeld van hunne ouders, die beiden mede op schaatsen op het terrein waren. Dit schijnt dus eene schaatsenrijdende familie te zijnTebbit heeft flink gereden, maar hij was toch den heer W. J. van Vollenhoven uit Kralingen slechts 3/5 seconde voor, zoodat deze rijder de eer van den dag met hem deelt. Willem van Vollenhoven is een onzer beste sportsmen. Hij is onder de roeiers van onze roei- en zeilvereeniging »De Maas" een der krachtigsten, en heeft herhaaldelijk bij roeiwedstrijden prijzen behaald. Hij is ook een vlugge wielrijder en maakte heden met zijn jongen broeder op een tandem de reis van Kralingen naar Slikkerveer; een vermoeiende tocht, die hem even wei niet belet heeft om de eer der Nederlandsche hard rijders op schaatsen heden op de loffelijkste wijze te handhaven, zelfs niettegenstaande hij met Pander nog een extra-kainprit had te maken. Na afloop der wedstrijden was bij hem van overspanning niets te merken, terwijl anderen uitgeput aan het einddoel aankwamen. Van den wedstrijd tusschen beroepsrijders zal, nu de dooi sterk aanhoudt, wel niets komen. Voor allen, die zich terecht juist daarvan het meest hadden voor gesteld, eene smartelijke teleurstelling, üe gelegenheid om Hagen en Straathuis hier te lande tegen elkander te zien rijden, komt misschien nooit weer. De redacteur van het Sociaal Weekblad geeft reken schap, waarom hij, die twaalf jaren geleden ten aanzien van den eisch om ook de niet-beziltenden tot de ver kiezing der vertegenwoordiging in staat en gemeente toe te laten, schreef, dat toegeven daaraan een onver geeflijke politieke fout zou zijn, thans tot de tegen overgestelde opvatting is bekeerd. De schr. meent dat het bestaande in zake kiesrecht voor geen betere kenschetsing vatbaar is dan met het beeld der voogdij schap. Hij betoogt nu, dat de staatkundige voogdijschap onzer huidige kiezers te kort geschoten is op menig gebied: op dat van volksonderwijs, van vakopleiding der aanstaande werklieden, van belastinghervorming, van 's lands weerbaarheid, van de arbeidswetgeving na die ervaring is hem de moed ontzonken om het stelsel van staatkundige voogdijschap te verdedigen. «Gaarne genoeg zouden wij het op den dag van heden doen gelijk voorheen; want blind zijn wij niet voor de gevaren, die een algemeen of aan algemeenheid grenzend kiesrecht bergt in zijn schoot Wie er gouden bergen van dronmen, zullen bedrogen uitkomen; en bij den gebrekkiger! stand der volksbeschaving zal het heel wat teleurstelling brengen op zijn beurt. Doch bezorgheid voor zijn werking alleen, rechtvaardigt niet

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1