Z1ER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 6. Woensdag 19 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKEAMAY ZIERIKZEE, 18 Januari 188 7. De zeventigste verjaardag van Z. M. den Koning zal ook hier ter stede niet onopgemerkt voorbijgaan. Ettelijke dagen geleden werden de bestuursleden van sommige vereenigingen door onzen geachten Bur gemeester aangezocht, het initiatief in deze te nemen. Hangende de beslissing ontving het bestuur van »Nut en Genoegen" van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift om aan armen en verpleegden op 19 Februari e.k. eene extra uitdeeling te doen, onder voor waaide, dat gezegd bestuur de leiding eener feestviering op dien dag aanvaardde. Het bestuur voornoemd heeft de opdracht aange nomen en wenscht, rekenende op de sympathie dei- burgerij, den 19 Februari e.k. tot een waren feestdag te maken, allereerst voor armen en kinderen, maar bovendien ook zoo mogelijk voor de geheele bevolking. Naar wij vernemen heeft dat bestuur bij zijn op treden ten deze het eere-voorzitterschap aan onzen geachten Burgemeester aangeboden, die dat welwillend heeft aangenomen. Wijders zal het zich tot stoffelijken steun bij de ingezetenen aanmelden. Van de deelneming wordt afhankelijk gesteld welke uitbreiding aan het feest zal gegeven worden. Wij vertrouwen, dat ieder naar zijn kracht een bewijs van sympathie zal geven. Bij de op heden plaats gehad hebbende hardrijderij op schaatsen, uitgeschreven van wege de Zieiikzeesche IJsvereeniging en waaraan uitsluitend konden deelnemen leden der Vereeniging en zoons van leden, mits niet jonger dan 14 - en niet ouder dan 16 jaar, is de prgs behaald door den heer W. Ribbens en de premie door den heer W. ten Haaf. Voorts werden prijzen behaald door de heeren J. J. Honig en A. J. Wagenaar. Dr. Vitus Bruinsma tracht in De Amsterd. aan te toonen, dat zelfs bij de Regeeringsvoorstellen omtrent het kiesrecht de uitbreiding van dat recht tot den »gezeten werkman" weinig meer dan een fictie zal zijn. Wel zullen hier en daar enkele kiezers van die categorie worden opgenomen, maar het zullen slechts de zoodauigen wezen, die, do")r toevalligeomstandigheden, zich wat ruimer in het maatschappelijk leven kunnen bewegen. »De liberalen moeten thans doen blijken, of het hun ernst is met hun toekennen van het kiesrecht aan »den gezeten werkman". Zoo ja, dan moeten zij een voorstel doen, waardoor reeds nu in het voorloopig kiesreglement die werkman onder de aanstaande kiezers worde opgenomen. Doch dit zij dan een voorstel dat op geheele andere grondslagen steunt dan het thans aanhangige. Blijft men bij de regeling naar de geldbeurs zien, dan kan het niet anders, of men krijgt een kiezerspersoneel dat niet uit alle rangen en standen der maatschappij is voort gekomen, maar slechts uit enkele kringen, en als gevolg daarvan een Kamer, die niet de vertegen woordigster en verdedigster van aller belangen is, maar slechts de pleitbezorgster van de belangen van eenigen. Denkt men zich de maatschappij uit zeven lagen samengesteld, zeven lagen verschillende in de welvaart, die zij genieten en alles wat daarmede samenhangt, dan kan men tegenwoordig zeggen dat slechts aan één dier lagen, aan de bovenste, aan hen die het hoogst staan in welvaart, invloed op de samenstelling van de z.g. Volksvertegenwoordiging is toegekend. Volgens de voorstellen van den Minister Heemskerk zal daar nu nog één laag bij komen, zullen voortaan van al de zeven lagen de twee bovenste invloed mogen uitoefenen, doch blijven de vijf overigen geheel verstoken van het recht om door hen zelf gekozen strijders ter verdediging van hun belangen naar het Binnenhof af te vaardigen. »Is het de moeite waard, nu wij 40 jaren lang onder den census hebben geleefd, nu er luide is geroepen om vermeerdering van kiezers, nu niet slechts uitbreiding maar vestiging van ons kiesstelsel op nieuwe grondslagen de eisch heet te zijn, is het nu de moeite waard zulk een voorstel aan te nemen? »De afgevaardigden, gekozen door die voorloopig toegelaten kiezers, zullen ongetwijfeld een Kieswet samenstellen, die opnieuw gedurende tal van jaren den werkmansstand uitsluit. Zoo wordt de zoo billijke wensch van het grootste deel van ons volk opnieuw gedurende tientallen van jaren onbevredigd gelaten." R. Nbl In het bekende rechtsgeding tegen den uitgever directeur der N. R. Ct., heeft de rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan. Zij heeft den beklaagde in beide zaken vrijgesproken. Wat de eerste zaak betreft, overwoog de rechtbank in haar vonnis, dat zij de overtuiging niet heeft, dat de schrijver van het bewuste bericht het opzet heeft gehad, de eer en den goeden naam van den geneesheer B. aan te tasten; dat bovendien, waar gesproken wordt van den dood van een kind door eene vergissing van dien geneesheer, geheel in het midden wordt gelaten of de boodschap om het genees* middel niet goed was overgebracht, dan wel niet goed was verstaan. Omtrent de tweede zaak overwoog de rechtbank, dat het ingezonden stuk niet inhoudt eenige te laste legging van wien ook; dat er zelfs met geen enkel woord in dat stuk van »maréchaussées" is gesproken, maar alleen van spaarden van maréchaussees"; dat daarenboven dit stuk niets anders heeft dan de kennelijke strekking om op te komen tegen de wijze, waarop verdachten worden vervoerd, zonder de perken van geoorloofde kritiek te buiten te gaan. N. R. Ct. De minister van justitie brengt opnieuw in her innering dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de bestaande bepalingen, aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. De heer Domela Nieuwenhuis heeft besloten, tijdens zijn gevangenschap, zijn bibliotheek ter kostelooze be schikking te stellen van alle belangstellenden. Bij de kostelooze brood-uitdeeling in het Volkspark te Amsterdam kwam het gesprek tusschen twee per sonen, waarvan de een socialist is, op de veroordeeling van Domela Nieuwenhuis. »'t Is een schandaal - zei de socialist-democraat - een man tot gevangenisstraf te veroordeele, die zooveel centen hêt." Van wege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond wordt medegedeeld, dat de hardrijderijen te Slikkerveer zijn vastgesteld op Woensdag 19 en Donderdag 20 Januari a.s. Door het bestuur der afdeeling 's Gravenhage van den Neder!. Vrouwenbond wordt te 's Hage en te Scheveningen een vrouwen-petitionnement op touw ge zet met het doel den gemeenteraad dringend te ver zoeken intrekking der thans bestaande verordening regelende het politie-toezicht op de prostitutie, en hare vervanging door zoodanige bepalingen, die uit sluitend de gewenschte handhaving der openbare orde en zedelijkheid waarborgen. Uit de gemeente Ouddorp vertrokken in het afge- loopen jaar niet minder dan 109 personen naar Amerika. De Stciats-Ct. van 15 dezer bevat een kon. besluit van den 5 Jan. 1887, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 18 Dec. 1886 te Brussel uitge wisselde verklaring betreffende door Nederland in België te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. De regeering der Nederlanden en de Belgische regee ring verbinden zich bij deze verklaring binnen de wettelijke grenzen, zooveel mogelijk te bevorderen, dat tot een der beide landen behoorende vrouwen en meisjes, welke tegen haar wil er toe gebracht mochten zijn zich in het andere land aan ontucht over te geven, hetzij op haar verzoek, hetzij op verzoek der personen, die gezag over haar uitoefenen, uit het land, waar zij zich bevinden, worden teruggezonden in de richting van het land waartoe zij behooren. Alvorens de terugzending van een getrouwde vrouw of van een volgens de wetten van het land harer herkomst, minderjarig meisje te doen plaats hebben, zal de overheid aan de personen, die gezag over haar uitoefenen, eene kennisgeving richten, vermeldende den dag waarop de terugzending zal geschieden en de plaats waarheen de vrouw of het meisje zal opgezonden worden. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen was de tusschenkomst van den minister van justitie gevraagd, opdat in het vervolg de per spoor vervoerd wordende gevangenen met hunne geleiders niet alleen in uit sluitend voor hen bestemde compartimenten naar hunne bestemmingsplaats worden overgebracht, maar ook aan de stations in een voor het publiek ontoegankelijk locaal worden afgezonderd. De daarover gevoerde briefwisseling heeft tot resultaat gehad, dat de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zich bereid heeft verklaard de noodige bevelen te geven, opdat voortaan op de begin- en eindstations, zoomede op daarvoor in aanmerking komende tusschenstations, het in- en uitstappen der gevangenen kan geschieden vóór of na het in- en uitstappen der overige reizigers. Te Amsterdam is in de afdeeling van fabrieks- en handwerksnijverheid het rapport der commissie besproken ter beantwoording der vraag: swelke eischen dient men te stellen aan een goede regeling van vak-onder wijs voor handwerkslieden." Na vrij uitvoerig debat werd de volgende motie aangenomen: »De vergadering, wenschende mede te werken tot veredeling en verbetering van het handwerk in Nederland en tot betere opleiding en ontwikkeling van zijn aanstaande beoefenaars, spreekt den wensch uit dat ernstig worde aangedrongen op een spoedige invoering van de wettelijke legeling van het zoogenaamde leerlingstelsel en van de oprichting, voor zooveel noodi°- van overheidswege, van ambachtsteekenscholen, meer bijzonder ingericht voor de ontwikkeling van den vormingszin van jeugdige handwerkslieden, met instand houding van den onafwijsbaren eisch, dat de a.s. handwerksman blijve in staat gesteld om zich op verstandelijk gebied zoo veelzijdig mogelijk te ont wikkelen". Het bestuur van de afdeeling Groningen van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een net karretje laten maken, waarop een groote koffieketel is geplaatst, met een overdekte lade voor

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1