Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VISITEKAARTJES. uitstapje te maken. De vertegenwoordigers van Groot- Brittannië in de koloniën zijn gewoon meer volharding en energie te toonen." De oogst van den wijn beliep in het afgeloopen jaar slechts 25.062,315 hectoliters, eene vermindering van 3,472.805 hectoliters op 1885. In vergelijking met de 10 laatste jaren is die vermindering 11 ya millioen hectoliters. 1886 is een der slechtste oogsten, die men ooit gehad heeft, ten minste sedert 185456. In het afgeloopen jaar is de wijnoogst tegengewerkt door het slechte weer, dat belet heeft den druif te doen rijpen. Voeg daarbij, in zekere departementen de phylloxera en een nieuw vernielend insect. In bet zuiden bederft eene nieuwe ziekte, de rotblack, de trossen. Van den anderen kant meldt men, dat de oogst in Algiers voldoende is. Engeland. Zondagochtend werd in het Londensche district Battersea een eigenaardige demonstratie gehouden. Ongeveer 3000 socialisten, of personen die zich daar voor uitgaven, trokken, gevolgd door een escorte politie, naar de kerk om er den dienst van den predikant Buckland bij të wonen. Z. WelEerw. had tot tekst gekozen: »waar de geest des Heeren is, daar is vrij heid." Hoewel de prediker de verleiding van het volk door valsche sociale leerstellingen en beloften niet minder geeselde dan het onchristelijk overmatig streven naar rijkdom, hielden de vreemde toehoorders zich buitengewoon kalm en rustig. Na afloop van de gods dienstoefening marcheerde de stoet naar Prince's Head terug, waar in goede orde een vergadering werd gehouden. Caberlerov, een op de grens van Limerick, Kerry en Cork gelegen plaatsje, was Zatei dagavond het tooneel van een moorddadigen aanval van Moonlighters, maar tevens van een even hardnekkige verdediging van den kant der aangeranden. Zes met geweren en een zeis gewapende en vermomde mannen drongen het huis binnen van een boer, Connor genaamd, en zonder een woord te spreken, vuurde een der bende op het hoofd van 't gezin. Dit schot was echter ook het signaal voor het gansche huisgezin vader, moeder, zonen en dochters om zich met groote kordaatheid te weer te stellen. Een verwoed gevecht begon. Elk voorwerp in 't vertrek diende tot wapen, en met stoelen, keukengerij, tangen sloeg men zoo duchtig om zich heen, dat de aanvallers met bebloede koppen op de vlucht togen. In de worsteling waren hun de maskers afgerukt, waardoor bleek dat de schurken de eigen neven van den boer waren. Het viel nu niet moeielijk aan de politie om nog in den loop van den dag vier der booswichten in hechtenis te nemen. B e 1 g- i e. De Flandre libérale heeft vernomen, dat aan het departement van oorlog een wetsontwerp op de militaire requisities is gereed gemaakt, hetwelk onmiddellijk na de hervatting der zitting bij de Kamers zal worden ingediend, ten einde te voorkomen dat, gelijk in 1870, door andere landen de paarden reeds zijn opgekocht op het oogenblik, dat het bevel tot mobilisatie van het Belgische leger gegeven wordt. Uit Belgisch- Luxemburg trouwens wordt reeds, ter waarschuwing aan de regeering, aan de Brusselsche bladen gemeld, dat in den laatsten tijd in die provincie de jonge paarden worden opgekocht door Duitsche handelaars en speculanten. De Gazette verneemt uit Antwerpen, dat de commandanten der forten aldaar aanschrijving hebben ontvangen om, binnen een vastgestelden ter mijn, nauwkeurige opgaven te zenden omtrent de mogelijkheid om in elk fort twee batterijen vesting artillerie onder te brengen. Tevens zou er order ge geven zijn, alle materieel en gereedschap in de forten, volgens de daarop bestaande regelen, ten volle aan te vullen. De Meuse bericht, dat het bestunr der kanongieterij te Luik order heeft gekregen, om alle voorbereidende maatregelen te nemen, ten einde op het eerste bevel ten spoedigste het materieel, aan wezig in de militaire inrichtingen te Luik, binnen de stelling van Antwerpen te kunnen overbrengen. Duitsohland. In den Rijksdag werd Dinsdag de nieuwe legerwet in behandeling genomen, waarbij de heeren Von Moltke en Von Bismarck lange redevoeringen hielden. Prins Bismarck verklaarde, dat de keizer het werk, dat hij zich als levenstaak stelde, nu op het laatste niet kan opgeven. Van de aanneming van dit ontwerp hangt de weerkracht van Duitschland af. Wanneer het ontwerp niet wordt aangenomen, is de ontbinding van den Rijksdag te verwachten. Tegenover den wensch, uitgedrukt door alle militaire autoriteiten, zag Bismarck slechts de meerlingen van mannen als Richter, Windthorst en Grillenberger. Het sluiten van den vrede van Frankfort is een moeilijk weik geweest, maar nog veel lastiger is het dien vrede te handhaven. Duitschlands verhouding tot Oostenrijk is zoo vertrouwelijk en innig, als nooit ten tijde van den Duitschen Bond het geval is geweest. Het is Duitschlands plicht den vrede in Europa te handhaven, maar daarvoor is een sterk leger noodig. Duitschlands betrekkingen tot de overige mogendheden zijn zeer goed. De goede verstandhouding met Rusland is zelfs boven eiken twijfel verheven. Duitschland heeft waarlijk geen verlangen naar den oorlog en van Rusland is dit evenmin te vreezen. Wij echter zullen zeker den oorlog met Rusland niet beginnen. Aan een verbond tusschen Frankrijk en Rusland hebben wij niet gedacht, toen wij dit ontwerp in dienden. Deze bedoeling is ons ten onrechte toege schreven door de bladen, welke het ontwerp bestrijden en alles deden om ons ten behoeve van Bulgarije in een oorlog met Rusland te wikkelen. »Ik zeide de kanselier zou mij zei ven van landverraad beschuldigd hebben, indien ik slechts één oogenblik naar dergelijke domheden had geluisterd. »Het is ons aldus ging Bismarck voort vol komen onverschillig wie in Bulgarije regeert. Ruslands vriendschap is voor ons van meer gewicht, dan die met Bulgarije. De goede verstandhouding te bewaren tusschen de mogendheden dit is onze moeielijke taak, welke wij niet willen laten verijdelen door aan vallen in den Rijksdag en de pers. »Het handhaven der goede betrekkingen met Frankrijk is moeielijker, omdat daar het verleden nog niet is vergelen. Ten einde dit te doen vergeten, hebben wij gedaan wat wij konden. Wij willen geen oorlog met Frankrijk, maar vreezen dien ook niet. In geen geval willen wij Frankrijk aanvallen, maar toch moeten wij steeds toegerust zijn voor het hervatten van den oorlog. Dit is het doel van dit ontwerp. «In Frankrijk kan plotseling de regeering in handen komen van een deel van het volk. dat den oorlog wil. Hiermede moeten wij rekening houden. Dan is het te laat om maatregelen te nemen. In Frankrijk hoort men geen stem, welke er zich voor verklaart om den Elzas en Lotharingen op te geven. Wat zou er van ons worden, indien de Franschen ons over wonnen? De regeering kan daarom geen haar breed van haar oorspronkelijk ontwerp afwijken." In den verderen loop der beraadslagingen merkte prins Bismarck, met betrekking tot de vraag waarom het eiride van het loopende Septennaat niet werd afgewacht, het volgende op: De Regeering is tot de overtuiging gekomen, dat de tegenwoordige grens bewaking verbetering behoeft. De mogelijkheid bestaat dat voor de eene of andere mogendheid, in het bij zonder voor Frankrijk, den oorlog eenigermate als veiligheidsklep moet dienen, en de regeering tot oorlog overgaat, wanneer zij den toestand in eigen land niet meer meester is. De bewering van den heer Windthorst, dat Rusland de bondgenoot van Duitschland is, houdt geen steek, zeide de Rijkskanselier. Bij alle overige goede be trekkingen en bij een eventueelen oorlog met Frankrijk heeft hij (Bismarck) in het geheel niet op bondge- nooten gerekend, noch daarop te rekenen. De spreker meende dat de financiëele lasten, welke door het voorstel ontstaan, wèl te dragen zijn. Ten slotte zeide hij. dat de beslechting van het vraagstuk bij den Rijksdag ligt. Met de commissie kan de regeering zich niet verder inlaten. Hij (Bis marck) kon geen verderen tijd verliezen aan het debat met de commissie. De beslissing, hij herhaalde het, ligt bij het Huis. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Groot opzien baart te Oppenheim het plotseling verdwijnen van twee dochters eener welgestelde Israëlitische familie en van twee zonen van een rijken landbouwer uit het naburige Dienheim. Van weerszijden is in de familien een aanzienlijk bedrag aan gelden en geldswaarden vermist. De oorzaak dezer vlucht is gelegen in de weigering der ouders van de meisjes, tot hel hebben van liefdesbetrekkingen met de Christenjongelingen. Zij hebben zich daarom op reis naar Amerika begeven. Een der meisjes is nog minderjarig en wordt door den vader rechterlijk opgespoord tot terugbrenging in het ouderlijk huis en is tegen den ontvoerder van dit jonge meisje vonnis aangeteekend. Juist wilden de gelukkige vluch telingen te Hamburg op een stoomschip naar Amerika zich begeven, toen op hen de hand werd gelegd en zij onder politietoezicht naar de ouderlijke woning werden teruggebracht. Te Hartford in Amerika hebben een aantal jonge dames een club opgericht, die zich de «tongbedwinger"' noemt. Ieder lid moet, wanneer zij gaat kwaadspreken, voor ieder woord eene cent boete betalen. Verscheiden banken van Hartford hebben groote sommen aange boden voor het voorrecht om de fondsen van de nieuwe club te beheeren. In een Fransch provinciestadje werd in een tent een leeuw, «de koning der wouden", zooals op het affiche vermeld stond, vertoond, en scharen van nieuwsgierige provincialen stroomden er heen. Een heer uit Parijs, die voor zaken in het plaatsje was, zocht zijn tijd te dooden door ook eens een kijkje in de tent te gaan nemen. De «groote Afrikaansche leeuw" bevond zich in een donker hok, waar de «leeuwentemmer" zijne werkzaamheden begon door den beheerscher der woestijnen, die in een zichtbaar gedrukte stemming verkeerde, met een knuppel de meest treffende bewijzen zijner meederheid gaf. De leeuw onderging deze onteerende en vernederende straf rnet groote lijdzaamheid en waagde het niet, zijn ongenoegen door knorren of brullen te kennen te geven. De Parijzenaar bekeek het dier nu wat opmerkzamer en toen de dierentemmer weer begon: «Dit is de groote Afrikaansche leeuw", viel hij hem in de rede met de woorden«O neen, het is volstrekt geen leeuw, maar het is mijn Newfoundlander, die mij verleden jaar ontstolen is". En dadelijk riep hij zijn hond bij den naam en zie, dadelijk sprong de «leeuw" luid blaffend en kwispelend in de hoogte en begroette met de meest ondubbelzinnige blijken zijner vriendschap zijn ouden meester, die hem ontdeed van zijne manen, welke bestonden uit een oud geel voetkleedje, dat den armen hond om den kop ge bonden was. Het avondfeest der Drie Koningen is ditmaal te Rome niet door schoon weder begunstigdhet stort regende telkens, tot bitter verdriet van de kinderen en de vrijende paartjes, die op dezen avond een soort kermis plegen te houden. Men noemt dit feest de kermis der Befana, een beruchte oude tooverheks, wier konterfeitsel onder een oordoovende ketelmuziek door de straten der volksbuurten wordt rondgedragen. Bij deze gelegenheid is het gebruik, dat de meisjes uit het volk, die een verloofde hebben, zich aan den arm van dezen eens recht in het publiek vertoonen, om met hun verovering te pronken. Andere jonkvrouwen, die nog niet zoo rijk zijn, raadplegen op dien avond allerlei voorteekenen, om er achter te komen of zij al dan niet op »den vechten" zullen te wachten hebben. Zij werpen bijvoorbeeld hun pantoffels van de trap, om te zien of de punten van dit schoeisel rechts of links, of voorwaarts of achterwaarts wijzen, hetgeen van groote beteekenis is voor hun toekomst. Of wel, zij strooien olijfbladers op glimmende houtskool, en prevelen daarbij de formule: «Als hij mij lief heeft, springt en danst; als hij mij niet lief heeft, brandt dan als stroo Het eigenlijke kerkelijke Driekoningenfeest duurt te Rome acht dagen en draagt een internationaal karakter. Den eenen dag wordt er een mis volgens den Oosterschen ritus gevierd door een Armenisch, den anderen dag door een Giieksch bisschop, en zoo op eenige nog v lgende dagen door bisschoppen van nog andere Oostersche secten. Evenzoo gaat het rnet de preeken in de verschillende kerken. Gedurende deze week wordt er dagelijks driemaal in het Italiaansch, éénmaal in het Poolsch, éénmaal in het Spaansch, éénmaal in het Engelsch, tweemaal in het Duitsch en tweemaal in hel Fransch gepreekt. De snelste vaart door het Suez-kanaal, die ooit werd gedaan, geschiedde dezer dagen door het Fransche stoomschip «Salazie", met gebruikmaking van het electrische lichtapparaat. Het stoomschip liep des avonds te 6 uur 45 minuten bij Port-Saïd het kanaal binnen, passeerde des nachts 22 stil liggende stoomschepen en bereikte Suez den volgenden ochtend te 10 uur 45, zoodat de geheele doortocht in 16 uren was gedaan. De «Salazie" heeft een lengte van 130 meter en een breedte van 12 meter. Van 7 14 Januari 1887. Geboren: Een dochter van J. C. Blankert en G. Matthijsse. zoon J. den Boer en E. de Graaf. dochter J. C. Trijselaar en M. v, d. Have. L. B. Verdoorn en M. Anker. Overleden: C. van Burgh, 17 d., z. T. van de Panne, 81 j., wed. van B. Fondse. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3