voor liet arrondis- x4»*. sement Zierikzee. 1887. No. 5. Zaterdag 15 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD zïmkzfjmi, cimitm. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. 111e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKEIYItlAN. Binnenland. ZIERIK ZEE, 14 Januari 188 7. De voorbereidende arbeid der staatsbegrooting is Dinsdag in de Eerste Kamer ten einde gebracht, en het bureau kon ongeveer bepalen wanneer de be- grootingswetten in staat' van wijzen zouden zijn. Dit zal denkelijk Maandagmiddag het geva! wezentot dien tijd kan de schriftelijke gedachten wisseling in druk gebracht worden, en kunnen de leden zich ab senteeren. In de zitting, waarin Maandag denkelijk tegen Woensdag de openbare behandeling aan de orde gesteld zal worden, zullen dan tevens de nog aan hangige kleinere wetten worden afgedaan, als daar zijnde naturalisatiewetteny de begrooting voor de landsdrukkerij, die voor het pensioenfonds en de pro vinciale hondenbelasting voor Limburg De centrale sectie werd door de afdeelingen samen gesteld uit de heeren Fransen v. d. Putte, van Tien hoven. Blussé en Tak van Poortvliet.; voor de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting en eenige hoofdstukken zijn de heeren Pij Is, Pijnappel, Van Roijen en De Sitter tot rapporteurs benoemd, en voor de overige de heeren De Vos, Van Pallandt-, Thooft en Van Naamen. Uit het overzicht van de opbrengst der rijks middelen over December 1886, dat in de Slaats-Ct. van Dinsdag is opgenomen, zijn thans de uitkomsten van den dienst van 1886 na te gaan. Die uitkomst vindt men in de volgende cijfers-. Opbrengst 1885 f 106,680,210. Raming 1886 106,152,215. Opbrengst idem 109,098,945. Ofschoon dus bij het vaststellen der begrooting voor 1886 op nog ruim V2 millioen minder is gerekend dan het vorig jaar heeft ingebracht, heeft de uitkomst van den dienst over het afgeloopen jaar die raming met bijna 3 millioen overtroffen. Het Iibl. begroet deze mededeeling als een welkome boodschap voor den minister van financiën en natuurlijk niet minder voor de burgers. Onder de ontvangsten is slechts een betrekkelijk gering bedrag begrepen wegens een buitengewone bate, die niet terugkeertde zegeling van buitenlandsche effecten. De zegelrechten brachten nog geen 4 ton meer op dan in 1885, zoodat het overgroote deel van de hoogere inkomsten is voortgesproten uit het ruimer vloeien der gewone bronnen. De slotsom der beschouwing van het Hbl. is, dat het jaar '1886 voor de vijks-financiën gunstiger is geweest dan zijn naaste voorgangers. Maar uit de cijfers spreekt wederom de les, dat de financiën in te hooge mate afhankelijk zijn van een zoo wissel vallige bron als het successierecht, dat in twee jaren een verschil van bijna 2 millioen aanwijst. Het saldo van 's Rijks schatkist bedroeg op 8 dezer f 23,354,097,53. Het plan bestaat om in de laatste helft der maand Augustus of in het begin van September gedurende een viertal dagen groote oefeningen te doen hóuden door de aangewezen bezettingen van de forten, gelegen in de Nieuwe llollandsche Waterlinie. Deze oefeningen zullen den oorlogstoestand nabootsen en zoowel de bediening van elk fort afzonderlijk als hunne onderlinge gemeenschap betreffen, o. a. per telegraaf; terwijl ook met de onderwaterzetting der omgeving en de mobilisatie proeven genomen zullen worden. De Minister van Oorlog brengt in de Staats-Ct. ter kennis van de belanghebbenden, dat dit jaar geen studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van genoemd gewijzigd reglement, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij Art. 18 der wet van 2 Aug. 1880, om na het verkrijgen van den titel van arts eene benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen. Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zevenden jaargang van het Maandblad der Vereeni- ging tegen de Kwakzalverij. Een exemplaar hiervan wordt gratis toegezonden aan elk die het aanvraagt bij den Uitgever H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden. Jn dit nommer worden meer of minder uitvoerig behandeld: Painexpeller, Miraculo-praeparaten, Tand- halsbandjes, Maagpoeder, de vergiftige llaarmidrielen. Homeriana, Revalenta en het zoogenaamde Racahout der Arabieren, terwijl ook de samenstelling van de middelen van graaf Mattel, de Peschier-pillen tegen lintwormen en het dronkenschapsmiddel van Retzlaff wordt opgegeven. Wie over een dezer middelen wenscht ingelicht te worden kan dus door aanvraag van een gratis-nornmer bevredigd worden. Een eigenaardige handelwijze heeft de redactie dit maal te baat genomen, om hare nuttige waarschuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. De laatste helft van het Maandblad voert namenlijk een afzonder lijk opschrift, luidende: Het Schertsblad, of hoe een Courant van en voor Kwakzalvers er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdartikel, binnen- en buitenlandsche berichten, advertentiën enz., alles alsof het door kwakzalvers ten behoeve van hunne tegenwoordige of toekomstige vakgenooten geschreven was, natuurlijk zoodat het doel, de bestrijding der kwakzalverij, ook hierdoor wordt bevorderd. Volgens het Vad. laat het zich aanzien, dat voor de, trouwens nog niet vacante, portefeuille van marine geen titularis zal worden gevonden. De heer Gericke geniet in zoo volle mate de sympathie en het ver trouwen van de marine-officieren in het algemeen, dat niemand genegen is als zijn opvolger op te treden. Zal dan het eind der historie zijn, dat deze minister de portefeuille behoudt? liet Vad. meent, dat, als de heer Gericke zelf van oordeel is, dat dit hem niet onmogelijk is na zijne houding in de Tweede Kamer, daartegen van geen zijde bezwaar behoeft te worden gemaakt. Ten onrechte is door den minister politieke beteekenis gehecht aan een amendement, dat geheel op zakelijke gronden werd verdedigd en onmogelijk eene politieke bedoeling kon hebben. Zoo het van den minister geen pretext was om heen te kunnen gaan, was het eene politieke onhandigheid. Het Vad. vraagt of, nu het gevraagd ontslag nog altijd niet aangenomen is, het niet op den weg der Eerste Kamer zou liggen, nadere verklaringen te vragen, en desnoods een weg aan te wijzen voor den minister, om op zijn gevraagd ontslag terug te komen. De onzekerheid heeft inderdaad lang genoeg geduurd. Utr. Dbl. De keizerin van Oostenrijk wordt in het voorjaar weder te Amsterdam verwacht, om zich opnieuw onder behandeling van dr. Metzger te stellen. Waar blijft toch vraagt de Ilaagsche corres pondent van de N. Gron. Ct. de wet nopens het regentschap? Is het niet onverantwoordelijk dat de regeering rustig daarmee wacht? De sociaal-democratische drukkerij «Excelsior" in Den Haag keert over 1886 5 pCt. uit. Menige handelsonderneming zou voor een gelijk dividend dit jaar wel willen teekenen. Socialisten in Den Haag Blijkbaar nog onder den indruk van het eindvonnis denzelfden dag tegen het hoofd der partij uitgespi oken, hield de sociaal-democratische bond Maandagavond eene openbare vergadering in «Walhalla". De voorzitter, de heer Baye, wees er in zijn openingsrede op, dat een vonnis der klassen-justitie een onschuldige getroffen had; betieurde het dat de leerlingen voor een poos hun meester zullen moeten missen, doch meende tevens dat de socialistische propaganda door dergelijke vervolgingen het beste werd gediend. Daarna voerde Fortuin uit Amsterdam het woord, betogende dat de staatsuitgaven, met uitzondering van die voor lager onderwijs, loodswezen en openbare werken in belang van handel en scheepvaart, weg geworpen gelden zijn. Na een afscheidswoord van den voorzitter Baye, en de verzekering, dat de strijd gedurende de afwezigheid van Domela Nieuwenhuis niet zou verslappen doch met vereende krachten zou worden voortgezet, nam de heer Domela Nieuwenhuis zelf het woord om te verklaren waarom hij alle rechtsmiddelen had aan gegrepen tegen het gevelde vonnis, enkel om geen plaats te laten voor de meening: gij hebt 't gewild, Voorts gaf hij de verzekering, dat hij zich niet dooi de vlucht aar. zijn straf zal onttrekken. Met het volste vertrouwen op de toekomst riep hij al zijne vrienden een hartelijk tot weerziens toe. De vergadering ging bedaard uiteen. Indien Domela Nieuwenhuis dit wenscht, kan de tenuitvoerlegging van het arrest, Maandag door den Hoogen Raad gewezen, nog acht dagen geschorst worden. Gedurende dat tijdsverloop kan hij een ver zoek om gratie indienen. Zoolang op dat verzoek geen beslissing is gegeven, wordt het arrest niet uitgevoerd. Vraagt Domela Nieuwenhuis geen schorsing, zoo is het arrest dadelijk ten uitvoer te leggen. De socialist C. Croll is Woensdag, na, ingevolge oproeping, aan het parket van den officier van justitie te zijn verschenen, in arrest gegaan, tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet betaalde boete van f 50, tot welke hij wegens beleediging van een openbaar ambtenaar bij gedrukt en verspreid geschrift, veroordeeld is. Uit de Tielerwaard: Sinds eenige weken reizen vele agenten van beet wortelsuiker-fabrikanten de geheele Betuwe af, ten einde met de landbouwers contracten te sluiten voor den verbouw van beetwortels in 1887. De voorwaarden, welke de agenten aanbieden, zijn veel gunstiger dan in het vorige jaar, zoodat men zeggen zou, dat de fabrikanten stijging der suikerprijzen verwachten. Hiel en daar, te Ophemert, Wadenooien, Varik enz. geven de agenten f 70 voorschot per Heet. en f 10 a f 10,50 per 1000 K.G. beetwortels, of f 11, maar dan geen voorschot. Reeds zijn zeer veel contracten op die voorwaarden met de landbouwers gesloten, en het is te voorzien, dat de cultuur aanmerkelijk grooter zal zijn dan in 1886, toen de voorwaarden van f 1 tot f 1,50 minder waren. Door eenige landbouwers te Ochten is een nacht wacht gedurende de wintermaanden ingericht. Af wisselend betrekken twee arbeiders de wacht en wordt hierdoor tegemoet gekomen in de werkeloosheid van vele hoofden van gezinnen, die nu in de gelegenheid zijn om eerlijk een stuk brood te verdienen in een tijd, waarin de veldarbeid weinig of geen verdiensten oplevert.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1