Z1ËR1KZEËSCHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 4. Woensdag 12 Januari. 90ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. Alle stukken, de redactie betreffende, <?elieve men uiterljk een dai? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAN. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Binnenland. ZIERIKZEE, 11 Januari 188 7. St. Annaland, 8 Jan. Heden morgen kwamen uit Zierikzee in deze gemeente de rechter-commissaris Mr. baron van Styrum, de officier van justitie Mr. van Hoytema en de beëedigde klerk ter griffie Van der Kreke. Door genoemde heeren werd eene huiszoeking gedaan op de kamer van J. v. 't H., comrnissionnair en koopman alhier, die verdacht wordt,- van het plegen van valsch- heid in geschrifte. Na een langdurig verhoor, werd heden nacht ge noemden J. v. 't 11. op last van den rechter-commis- saris, krachtens een bevel van voorloopige aanhouding, dooi* de rijksveldwachters van der Plaat en Lodewijk geboeid overgebracht naar het huis van bewaring te Zierikzee. Naar wij vernemen moet genoemden J. van 't H. de hem ten laste gelegde feiten hebben bekend. In de Amsterdamsche bladen is opgenomen een schryven van rnr. H. J. Kist, lid van de Tweede Kamer en procureur-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof, aan den Burgemeester van Amsterdam. Mr. Kist handhaaft daarin het door hem bij de behandeling der begrooting van justitie, naai' aan leiding van de niet-vervulling van bet commissariaat in de 5e sectie, gesprokene over het Amsterdamsche palingoproer. Hij houdt inzonderheid vol, dat de hoofd commissaris van politie mi'. Van Üoesburgh, tijdelijk belast met de waarneming van het commissariaat, eeist te half acht, ongeveer 4 uren nadat de politie kennis kreeg van 't geen er op de Lindengracht voorviel, op het terrein verschenen is; evenzeer houdt hij staande, dat vóór de komst van mr. Van Doesbuigh bet com mando in de sectie achtereenvolgens was gevoerd door drie verschillende inspecteurs van politie. Dit neemt echter niet weg, dat mr. Kist volkomen instemt met den lof, door het oudste lid van den Amsterdamschen gemeenteraad den buigemeester per soonlijk gebracht voor zijn beleid bij gelegenheid der troebelen in de hoofdstad. «Reeds heb ik schrijft mr. Kist gelegenheid gehad in andere betrekking in dien zin mijn gevoelen te zeggen. Ik stel er echter prijs op, ook u mede te deelen, dat gij, naar mijne overtuiging, toen gij hier waart aangekomen (de burgemeester ontving het eerste bericht der onge regeldheden te Scheveningen, betrekkelijk laat in den avorid van Zondag) en bepaaldelijk bij de ernstige gebeurtenissen van den volgenden dag uwe taak met veel beleid en gematigdheid volvoerd hebt, en tot het doen bezigen der wapenen niet dan noode en toen het onvermijdelijk was zijt overgegaan." Het D. v. Z. H. bevat eene waarschuwing, om aan lieden, die willen dienst nemen in het Indische leger, niet meer te beloven dan men houden kan, Wat met grond in uitzicht kan worden gesteld, is trouwens reeds aantrekkelijk genoeg voor hen, die er van op de hoogte worden gesteld en de waarde er van leeren op prijs stellen. De uitkomsten schijnen dit wel is waar te weer spreken, want het aanbod is nog steeds geringer dan de vraag, maar dit ligt grootendeels hieraan, dat de ware toestand onvoldoende bekend is. Wie er iets toe kan bijdragen om er meer bekendheid aan te geven, doet dus een tweeledig goed werk. En konden er maatregelen beraamd worden om het leven van den militair in Indië stoffelijk en zedelijk te verbeteren; konden er andere worden genomen om de voorwaarden van dienstneming nog aanlukkelijker te maken, bet worde niet nagelaten. Overweging verdient o. a. het denkbeeld, om bij de dienstveibindtenis den man de keus te geven, of hij het handgeld verlangt, dan wel aan het einde der verbindtenis eene premie, b.v. ten bedrage van 500 a f 1000, naarmate van het aantal dienstjaren. Met zulk een sommetje zou de man. in de burgermaatschappij teruggekeerd, iets kunnen beginnen. De Amsterdamsche rechtbank heeft beslist, dat het beleedigend is voor de huisvrouw en grond oplevert voor scheiding van tafel en bed, als de man een dienstbode weder in dienst neemt, die door haar is weggezonden. De heer F. Gediking, die belast is met het geven van lager onderwijs aan bet Prinsesje, gaat, volgens den Llaagschen kouter van de Prov. Gr on. Ct., door voor den knapste van alle hoofden der openbare scholen in de residentiein bijzondere mate bezii hij de gave om de leerstof aan zijne leerlingen mede te deelen Op voordracht van dr. van Aken, inspecteur van het M. O., is de heer Gediking belast met de taak, om de jonge prinses in de eerste beginselen van onze taal onderwijs te geven. Omtrent de hardrijderijen te Slikkerveer vernemen wij nader De belangstelling voor de wedstrijden is dnor geheel Europa zóó groot, dat bij het invallen van den dooi, het bestuur ineer dan honderd telegrammen ontving uit Londen, Cambridge, Berlijn, Weenen, Hamburg, Ciiristiania enz. om te vernemen, of het feest al dan niet zou doorgaan. Voor zoover den wedstrijd der «professionals" betreft, zijn tot heden eerst ongeveer veertien inschrijvingen ontvangen, zoo uit het binnen- als uit liet buitenland. Onder de buitenlandei s noemen wij Wallis, Tibet, Curtes, Goodman, secretaris van de «English Skating- association", en Werner, die door zijn schoontijden het feest luister zal bijzetten, liet gering aantal in schrijvingen in deze afdeeling moet toegeschreven worden aan het talmen der Friezen, die gewoon schijnen eerst op het uiterste oogenblik zich aan te melden. Naar men verneemt zullen ook Amerikanen deelnemen. Hagen is op dit oogenbJik zwaar ziek, zoudat er weinig kans bestaat, dat bij zal medelijden. Paulsen heeft nog niets beslist. Wat den strijd der liefhebbers aangaat, kunnen wij mededeelen, dat tut heden ongeveer vijf en twintig inschrijvingen zijn ingekomen; er bevinden zich eenige onder van studenten uit Leiden, Groningen, Amsterdam en Delft, en verder van liefhebbers uit verschillende oorden van het land. Enkele buitenlanders oefenden zich Vrijdag en Zaterdag op het terrein van den a.s. wedstrijd, welk terrein, dank zij de genomen maatregelen, nog zeer weinig door den dooi geleden heeft. Bij eenige vorst (en de barometer rijstzullen de banen even fraai als vóór den dooi zijn. De Engelsche pers zou, voor zoover bekend, heden en morgen op de ijsvlakte bij Slikkerveer vertegen woordigd worden door den heer Evelegh, directeur van het sportblad Fielddoor den correspondent der London-News en door dien van het geïllustreeide weekblad The Graphic. De laatste bracht de banen nmt hare stoffeering van tenten, vluggen en enkele rijders in teekening. Dezer dagen schreef iemand uit Amsterdam een briefje en voegde daarbij een postzegel van vijf cent voor antwoord. Dit antwoord kwam enkele dagen daarna en was geschreven op een briefkaart, terwijl bet gezonden postzegeltje geplakt was op den 2 '/2 cent stempel der kaart. Het zegeltje was natuurlijk door j de post afgestempeld. Door de erven van wijlen den heer mr. D. van Weel, in leven burgemeester van Ooltgensplaat, is, om aan diens verlangen te voldoen, aan de R. K. armen aldaar geschonken als collectegift: een certifi caat 3 pCt. Grootboek groot f 1000. Men meldt uit Zwolle: Het alhier gevestigde Algemeen Nederlandsch Handels- informatie- en Schuldinvorderings-Bureau, directeur de heer D. J. H. Van Tusschenbroek, ondervindt enorm grooten bijval. Aanzienlijke gemeente-ambtenaren op schier alle plaatsen in Nederland hebben zich bereid verklaard om deze zoo gewensche instelling, die haar ontstaan aan den handel verschuldigd is, met kracht te steunen. De laag gestelde contributie en de groote onpartijdigheid, waarbij op de grootste nauwkeurigheid gelet wordt, hebben het ledental in korten tijd ver bazend doen stijgen. Het handelscomité tracht door deze vereeniging een bond te verkrijgen onder de handelaars, wier leden geen krediet geven dan op gezonde grond slagen. Men stelt zich van het geheel veel goeds voor. Omtrent de mazelen-epidemie in de weesinrichting te Neerbosch, meldt nien, dat ruim een honderdtal weezen zijn hersteldvijf zijn aan de ziekte overleden. Omdat men in 10 jaren tijds geen mazelen onder de weezen heeft gehad, is dit mede de oorzaak, dat vele kinderen tot nu toe van de ziekte verschoond waren gebleven, en daarom de epidemie zich zoo snel heeft uitgebreid, Onder de kinderen der gemeenteschool van Stevens- weert (Limburg) is een ziekte uitgebroken, die aan de ongezonde ligging, vlak bij het kerkhof, aan de slechte verlichting en ventilatie en aan 't onzuiver drinkwater wordt toegeschrevende school is tijdelijk gesloten. Men meldt uit Amsterdam; Een goed vriend, een braaf burger, die veel voor de kunst deed en vele dooi' de kunst aan een schap pelijk bestaan hielp, de bekende tooneel-directeur, de heer A. van Lier, is gisteren door een groot getal vrienden naar zijn laatste rustplaats Muiderberg geleid. De Israëlitische godsdienst duldt niet dat een be grafenis met eenige plechtigheid geschiedt, uit het alleszins te billijken beginsel dat de dood weer alle gelijkheid herstelt en de opper-rabbijn alhier had zich 2ÓÓ sterk verzet tegen de pogingen om bij deze be grafenis een uitzondering op den regel te maken, dat er van moest worden afgezien. Niettemin werd den overledene eene hulde gebracht, die de uitvaart herinnert van mevr. Sablairolle, van Albrecht, van mevr. Kleine. Eergisteravond was bet lijk tentoongesteld in de koffie kamer van het Grand-Théatre, die tot salie ardente was ingericht en waar honderden vrienden en ver eerders werden toegelaten om den doode, tusschen groen loof en levende bloemen gelegen, een laatsten groet te brengen. Hedenochtend te 10 uur werd het lijk ter ruste gevoerd. De lijkstoet werd geopend door een tiental agenten van politie, op wie een groot getal wees kinderen der Huogd. Isr. gemeente volgde. Hierop kwam de lijkkoets, die alsnu gevolgd werd door vele corporatiën, meest alle leden van het tooneel- gezelschap des heeren Van Lier, alsmede die van het Duitsche gezelschap; dan volgden eenige vertegen woordigers der pers, bij wie de heer Van Lier meest altijd goeden steun vond in zijn loffelijk streven. Dan ontwaarde men het bestuur en leden der maatschappij A polio," ai tisten van liet Nederlandsch Tooneel, van Prut en Zoon, van den Parkschouwburg, van den Salon des Variétés, van het Internationaal Artisten-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1