Z1ERIKZEESCJIE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 3. Zaterdag 8 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiteiTjk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE1VMAN. ZIE RIK ZEE, 7 Januari 188 7. Wij vernemen, dat er op Vrijdag den 28 Januari a.s. door het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" te dezer stede, hij genoegzame deelneming, een Concert en Bal a la Strauss zal worden georganiseerd, waarbij het gezelschap zelf de muziek voor het Bal zal geven. Wij hopen, dat er op de inteekenlijst, die daartoe in de volgende week zal worden aangeboden, een voldoend aantal handteekeningen zal worden verkregen. Gedurende het jaar 1886 zijn te Zierikzee geboren 123 mannel., 88 vrouwel., te zamen 211, zijnde 22 minder dan in 1885; overleden 94 mannel., 66 vrouwel., te zamen 160, zijnde 21 minder dan in 1885. Met getal levenloos aangegeven bedroeg 9, zijnde 3 meer dan in 1885: het getal tweelinggeboorten bedroeg 4, evenals in 1885 en het getal huwelijken bedroeg 50, evenals in 1885. Echtscheiding had er niet plaats. De bevolking der gemeente is in 1886 toegenomen met 56, zoodat zij op ultimo Dec. bedroeg 7099 zielen. Bij den Burgerlijken Stand der gemeente Ouwerkerk kwamen in 1886 voor: 30 gevallen van geboorte, 21 van overlijden, terwijl 3 huwelijken werden vol trokken. De sterfte bedroeg 21 %o van de bevolking; de gemiddelde leeftijd der overledenen was 30 jaren. De bevolking der gemeente was op '1 Januari 1887 juist gelijk die van een jaar te voren, n.l. 422 mannel. en 414 vrouwel,, samen 836 inwoners. Naar men meldt, zal de arbeid op de Landswerf te Amsterdam een dag in de week stilstaan, welke maatregel daaraan schijnt te moeten worden toe geschreven, dat het arbeidsloon te laag is. Deweiklieden ontvangen dus een dag loon per week minder. Het is te hopen dat dit «binken", zooals het genoemd wordt, van korten duur moge zijn. De heer F. Strüb, pachter van het IIotel-Kurhaus te Sclieveningen in den afgeloopen zomer, is aldaar Zaterdagnacht overleden. Op 1 September, bij het vernemen dat het gebouw in brand stond, verschrikte de heer Strüb zoodanig, dat hij langen tijd lijdende bleef. Hij heeft zich van dien schok niet meer hersteld. Eenige jongelieden te Schermerhorn hebben van sneeuw een huis gemaakt. Het huis heeft eene deur en een raam; op het dak wappert de vaderlandsche driekleur en inwendig heeft het zitplaatsen voor meer dan 30 personen. Vooral 's avonds brengen velen een bezoek aan het sneeuwhuis; het is dan uit- en inwendig verlicht, en aldus maakt het een aardig effect. Een abonné van de Haagsche Ct. gaf onlangs een recept op van een drank, dien hij gebruikt had, ten gevolge waarvan hij 74 dagen zonder voedsel bleef. Nu schrijft hij: sik verklaarde indertijd, dat die drank mij werd voorgeschreven voor een ziekte. Ik was echter in het geheel niet ziek, doch had een lichte verkoudheid opgedaan. Hoofdzakelijk kom ik op dit bericht terug, omdat men zich eerst wel mag be denken vóór men zich aan het vasten met gebruik van een morphine-drank onderwerpt. Dit toch onder mijnt het. lichaam zeer. Ik zelf ben er het bewijs voor. Destijds woonde ik te Leiden en was een kracht vol man, en nu, na bijna 4 jaren een allerellendigst bestaan gevoerd te hebben, ben ik een afgeleefd man." Dus niet gevast zonder noodzaak. De bekende uitgever van «Europa," de heer I. P. Revers te Dordrecht, is in 61-jarigen ouderdom overleden. De Amsterdamsche politie ving in het afgeloopen jaar 2684 honden op en arresteerde 6819 dronkaards honden en dronkaards worden in één adem ge noemd 65 kinderen werden verdwaald gevonden. Er werden 6 pogingen tot moord en 9 brandstichtingen geconstateerd. De politie had 331 vechtpartijen uiteen te drijven en 404 volksverzamelingen; 237 malen werd verzet geconstateerd. Door de agenten van verschillende suikerfabrieken worden op het eiland Voorne reeds vele contracten gesloten met landbouwers om suikerbieten te zaaien tegen f 9,50 a 10 de 1000 kilo. De volgende correspondentie bevat het Utr. Dagbl. A. te A. vraagt of de petdragers ook in den anti- hoedafnemersbond worden begrepen Dat spreekt, dunkt ons, van zelf. Het geldt hier een gezondheidsmaatregel, waarvan niemand mag uitgesloten worden. Wij betreuren het dan ook, dat zoovelen. uit o. i. misplaatste beleefdheid, zich niet houden aan het eenig artikel van den bond, maar zich, door het afnemen van pet of hoed, voort durend blijven blootstellen aan eene ernstige verkoud heid, zonder dat eenig wezenlijk nut. daar tegenover staat. Inhoud van No. 6 van het Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen De jeneverknoeierijen in verband met de accijnsver- hooging. Onderzoek van levensmiddelen en handels artikelen gedurende de maand December. Een jaar gevangenisstraf voor één scheut water. Tegen de knoeierijen met ruw carbol. Korte Berichten. Hijgiëne en Industrie. Gezonde lucht. (III). Feuilleton (Volksdranken, enz. (V). De Wijn.) Melk suikerbereiding. (Slot.) Practisch Allerlei. Vraag- bord. Correspondentie en Berichten. De laatste algemeene vergadering van leden der Vereeniging van het kadaster liep, zooals men zich herinneren zal, na eene babylonische spraakverwarring, uit op een besluit tot ontbinding der vereeniging. Slechts een derde der leden woonde echter deze vergadering bij, waarop besloten werd, ook de afwezigen schriftelijk over het 'aangenomen voorstel tot ontbinding te doen stemmen. Deze stemming leverde dezer dagon het resultaat op, dat 110 leden ontkennend, 30 bevestigend ant woordden en '10 zich van stemming onthielden. In deze stemming zag het bestuur, dat en corps in de laatste vergadering was afgetreden, een bewijs van vertrouwen, en het verzond daarop aan de leden de onafgedaan gebleven gewijzigde statuten, om zoodoende en met vermijding van een buitengewone algemeene vergadering, de vereeniging te reconstrueeren. Ver moedelijk zal dus de vereeniging weldra weder uit den doode opstaan. De heeren D. Cordes en mi'. N. A. Calisch hebben zich namens het bestuur der Nederlandsch-Zuidafri- kaansche Vereeniging gewend tot den gemachtigde der Zuid-Afrikaansche Rspubliek, mr. G. J. T. Beelaerts vau Blokland te 's Gravenhage, met verzoek zijnerzijds pogingen aan te wenden, «dat de Zuid-Afrikaansche Republiek zich aansluite bij de internationale postover- eenkomst, ten einde zoodoende een verlaging te ver krijgen van het posttarief tusschen Nederland en Zuid-Afrika, een maatregel, die zeker zou strekken tot bevordering van het postverkeer, dat thans door het hooge tarief zeer wordt gedrukt. Het saldo van 's Rijks schatkist f 26,891,436,725 bedroeg op 1 dezer De hardrijderij, die Maandag te Hardegarijp op landijs werd gehouden, was in vele opzichten merk waardig. Niet alleen omdat zij een van de eerste was in Friesland in dit jaargetijde, zij was vooral daardoor belangwekkend, wijl de beroemdste hardrijders van naam aldaar hun krachten maten. Wiebe de Vries van Oenkerk en Okke van den Berg van Drachten, hadden zich als mededingers laten inschrijven. De eerste bleef overwinnaar en behaalde den prijs van f 40; aan Okke van den Berg viel de premie van f 10 ten deel. Onder de talrijke toeschouwers, die den uitslag verbeidden, werden ook dc hardrijders Thijs van den Berg en T. Veeninga opgemerkt. Het Handelsblad plaatst de mededeelingen van den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland over den toestand der landsdrukkerij in Den Haag onder het hoofd «Kinderarbeid". Is dat een satire op het werk dat daar wordt geleverd? Zondag a.s. zal Van Ommeren, na uit de gevangenis ontslagen te zijn, bij zijn aankomst te Amsterdam, door zijn partijgenooten een «warme" ovatie worden gebracht. Alleen het denkbeeld van warmte doet een mensch reeds goed met die koude! Lijkverbranding. Het reeds vermeld besluit van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland, om de wenschelijkheid uit te spreken dat lijkverbianding worde toegelaten, werd genomen op voorstel van dr. Snijders uit 's Gravenzande. Een lid, voor wien het hygiènsch belang mede nog niet uitgemaakt was. wierp bezwaren op in het belang der justitie. De inspecteur, dr. Egeling, antwoordde echter, dat lijkschouwing als voorwaarde voor de crematie zou moeten worden gesteld en dan de justitie veeleer zou helpen dan tegenwerken. Bij het debat over de hygiënische waarde der verbranding gaf men echter toe, dat goed aangelegde en doelmatig inge richte begraafplaatsen niet schadelijk zijn voor de gezondheid, maar werd algemeen toegegeven dat ver branding nog radicaler werkt. Waar het belang der higiène zóó zwaar woog, daar moest, volgens een andere meening, de lijkver bianding verplicht worden gesteld, althans voor over ledenen aan diphtheritis, pokken en cholera. Met de facultatieve lijkverbranding zou het doel niet worden bereikt. Uit de verdere woordenwisseling bleek evenwel, dat men de crematie nooit verplicht zou willen stellen. De inspecteur liet zijn afkeer van dwang in dit opzicht vooral uitkomen door te citeeren een eigenaardig ge zegde van een Duitschen geneeskundige, voorstander der lijkverbranding, dat men nl., zoolang in een uit hoekje van een groote stad als Berlijn nog maar één oud wijfje tegen de crematie was, niemand daartoe dwingen kon; maar tegenover het onrecht aan voor standers van de lijkverbranding gepleegd, dewijl zij door de tegenwoordige wetgeving in de onmogelijkheid zijn, de lijkverbranding te doen toepassen, was, meende men, de eiscli naar vrijheid van handelen rechtmatig. Toen jl. Zondag het brandpiquet afgeloopen was, gingen eenige schutters, opgewacht door hunne vrienden, in burgertenue gekleed, langs de Blaak te Rotterdam. De heeren burgers waren evenwel zoo beleefd om de geweren voor de schutters te dragen, met het gevolg, dat de burgers nu dienst deden als schutters en een der schutters als commandant. Na eenige malen ge commandeerd te zijn geworden: «plaats rust, over geweer, voorwaarts marsch!" enz. enz., kwam er een agent van politie aan, die hen verzocht geen aardig heden uit te halen en weg te gaan, waarop men hem vroeg of hij commandant wilde worden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1