Buitenland. Groninger Werklieden. Dit blad zelf kwam niet in onze handen, anders hadden wij terstond ook plaats gegeven aan volgend uittreksel »Ik houd veel van Domela Nieuvvenhuis, en geloof, dat h ij oprecht is, maar onder de andere radicale hervormers zijn er soms lui. die hun meeningen slechts verdedigen om zeker standpunt in te nemen, om voorgangertje te spelen, om iets te zijn. En om tot den schijn daarvan te geraken vleien zij de hartstochten der rnassa. Den zoogenaamden strijd tusschen okapi- taal" en «arbeid" erken ik niet. Als beeldspraak laat ik zulke uitspraken gelden, evenals men bijv. zegt: »de lente verdrijft den winter," maar als grond slag van stipte redeneering en punt van uitgang tot verbeteringen, mag men zulke klanken niet gebruiken. De ware staatkunde bestaat in het onbevooroordeeld bestudeeren der natuurwetten en in het toepassen der daardoor verkregen kennis. In hoever nu dat toe passen slechts bestaat in: opheffen van belem mering is een andere vraag. »Neen, dat is géén vraag. Althans we behoeven het antwoord niet schuldig te blijven. In verreweg de meeste gevallen zou er verbeteiing le wachten zijn van intrekking der wet. Een Regeering, die jarenlang niets deed dan belemmeringen op heffen, ook zonder daarvoor iets anders in de plaats te stellen, zou zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. De vracht staatszotternijen, die we van vorige ge slachten overerfden, is geweldig zwaar. En de zoo genaamde staatslui, die thans aan 't hoofd der zaken staan, kunnen zich maar niet begrijpen, dat men z'n slaapmuts wegwerpende, daarom geen behoefte heeft aan 'n narrekap. »Er moet toch iets wezen," zeggen ze bij 't vaarwel zeggen van 'n verkeerdheid. »En anderen? Nu ja, er zijn er, die wel den geks kap opzetten, maar daarom geen afscheid nemen van hun dierbare slaapmuts." RN. Voor schaatsenrijders! Indien de vorst aanhoudt, zullen over eenige dagen een drietal buitenlandsche, zéér bekende schaatsen rijders proeven in het schoonrijden afleggen op de ijsbaan der Amsterdamsche Sportclub." Het zijn de heeren Werner uit Christiania, Calany uit llelsingfors en Curtis uit Chicago. Een kookschool! In Den Haag is een vereeniging opgericht met het doel de gelegenheid te openen voor meisjes en vrouwen van alle standen, om kennis op te doen van de huis houdkunde in het algemeen en in het bijzonder om zich te bekwamen in de kennis van de voedingsleer, van den aard en de waarde der voedingsstoffen en de aanwending en toebereiding daarvan op de meest ge schikte en voordeelige wijze tot spijzen van dagelijksch gebruik. In de eerste plaats zal de leerschool bestemd zijn voor de opleiding van meisjes en vrouwen uit den werkmansstand tot geschikte kooksters en voorts voor het onderricht van meisjes en vrouwen van andere standen, die verlangen mochten de noodige kennis van huishoudelijke zaken en van de kookkunst te verkrijgen. De Amsterd. vestigt nog eer.s de aandacht op de wenschelijkheid der invoering van derde klasse of kaarttelegrammen. Erkennende de juistheid der stelling, dat het beste tarief dat is, hetwelk de grootst moge lijke opbrengst vereenigt met het grootst mogelijk gebruik, zal, onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de rijkstelegraaf door haar ruime en compleete inrichting niet aan haar ambtenaren geregeld werk verzekert, tariefsverhooging een onbezonnen daad zijn, waarvan de nadeelige gevolgen zich spoedig genoeg zullen doen gevoelen. Dit bewijzen de eigen cijfers van den Minister in de nota van inlichtingen aan de Kamer en bewijst ook de ervaring in Zwitserland. Spoedige regeling bij de wet van het binnenlandsch telegramtarief, zooals ook de commissie uit de Kamer wenschelijk heeft geacht, is het eerste en tevens, voor het oogenblik, eenig bereikbare. Op die wijze is de natie ten minste gevrijwaard voor een coup d'état als de laatste plotseling ingevoerde tariefsverhooging en kunnen eventueel de voor- en nadeelen van tariefs wijziging vooraf rijpelijk overwogen en besproken worden, terwijl thans alles van de inzichten van den minister afhangt. De Amsterd. blijft dus hopen, dat een der eerste gevolgen van de te verwachten rege ling van het tarief bij de wet zal zijn: 1°. een grondig onderzoek naar de oorzaken van de wanver houding van uitgaven en inkomsten van de rijks telegraaf en 2°. een spoedige invoering van derde klasse telegrammen, waarvoor hier te lande ruimte te over beschikbaar is. De »Hnagsche kout" der Prov. Gr. Ct. bevat o.a. het volgende: «Men zoekt nog altijd naar een opvolger voor de marine-portefeuille. Kapitein Boogaerdt is genoemd, maar deze zit in de West, en daar er geen telegrafische gemeenschap met die kolonie bestaat, kan het weigerend antwoord nog volstrekt niet aan gekomen zijn. In de bureaux van het departement van marine noemt men den heer de Gelder, die als gepensionneerd lid van den Raad van Nederlandsch-lndië zich te 's Gravenhage gevestigd heeft. Deze zou het minst te verliezen hebben, en licht de portefeuille kunnen dragen, totdat de grondwetsherziening den gëzamenlijken val van het kabinet veroorzaken inocht. «Minister Gericke is een zeer ijverig hoofd van onze marine geweest, die van 's morgens tot 's avonds laat werkte en alles onderzocht, daar hij van' meening was, dat alle belangrijke zaken door zijne handen moesten gaan. De marine is meer dan ooit gebeten op de Tweede Kamer, wier zoetwater-admiraals een oordeel uitspraken over schepen en inrichtingen, waar van zij, altijd volgens de Haagsche marine, geen verstand hebben. Als de heer de Gelder het aanneemt, is de Cr wel de gezochte letter voor marine, daar de heeren CJ-eerling, Crericke en de Crelder achtereen volgens aan het hoofd van het departement hebben gestaan." Verschillende bladen blijven trouw aan de gewoonte, om den nieuwen jaarkring te openen met nieuwjaars beschouwingen. Het Vad. spreekt de hoop uit, dat het werk der grondwetsherziening dit jaar moge slagen. Tot eene oplossing moet het komen. De taak, die de liberale partij wacht, omschrijft het blad aldus: «liet volle staatsburgerschap uitgebreid tot allen, die het niet geheel onwaardig zijnhet beginsel der gelijkheid voor de wet in al zijn consequenties toegepast, ook op het gebied der militaire plichten en op dat der belastingen; de heerschappij van het recht beter verzekerd, als ook het publieke recht gesteld is onder schuts eener onafhankelijke rechtspraak; tie minder door het lot bedeelden stoffelijk en zedelijk opgeheven door den steun, dien het staatsgezag verleent aan de economisch zwakken in den strijd om het bestaan, ziedaar de blijde boodschap, die zij geroepen is te verkondigen." Omtrent de klachten over malaise merkt het Vad. op, dat stoffelijke malaise voorbijgaand is en ons ten slotte niet deren zal, als wij maar zorgen, dat onze natie intellectueel en moreel krachtig is, om zich niet door andere natiën, vaak minder bevoorrecht dan zij. te laten overvleugelen. «Voorbij zijn de dagen van glorie en glans" maar «une nation éteinte" behoeven wij nog niet te zijn. Het hangt maar van de mate onzer krachts inspanning af, of wij in den vreedzamen wedstrijd der volken eene eereplaats kunnen heroveren. De Zwolsche Ct. schrijft: «De dichterlijke geestdrift, die stof zoekt voor een heldendicht, kan 1886 onaangeroerd laten; in de wereldgeschiedenis zal 1886 geen epoque maken, maar voor het kalme nadenken blijft, in de geschiedenis van liet kleine vaderland, 1886 het merkwaardige jaar, dat de wee-profeten heeft beschaamd, die voor Nederland de zegepraal hadden aangekondigd van het dogmatisme, dat ons staatsbestuur en volksleven in zijn verroeste ketenen wil knellen. Een heirleger onopgeloste vraagstukken en scheeve verhoudingen is, als erfdeel, dooi' het jaar achter gelaten; voor Europa staat het politiek weerglas op storm; voor Nederland konden op menig gebied de voorteekenen, die een blijde toekomst spellen, talrijker zijn, maar reeds de gedachte alleen aan de wolken van gevaren, die over. Nederland wegdreven, geeft, voor het gevoel van het vaderlandslievend hart, aan het jaar een bevredigend slot-accoord. Verliefde paartjes in een schuur! Reeds meermalen werd in de Zeeuwsche gemeente Kamperland geklaagd, dat bij de feestdagen na de sluiting der tapperijen, de schuren der landbouwers werden gebruikt voor nachtverblijf voor verliefde paartjes. Dit ging zonder vragen aan den eigenaar en ook gewoonlijk zee»' tegen diens zin, daar zulke nachtelijke bezoeken onaangename gevolgen kunnen hebben. De politie, die dit tut dusverre oogluikend had toegelaten, is thans handelend opgetreden, en in den nacht van 27 öp 28 December zijn door den veldwachter, in die gemeente, uit de schuur van den landbouwer Dieleman niet minder dan 10 (zegge tien) paartjes verdreven, die daar in het stroo lagen natuurlijk moesten zij hun namen opgeven, waarna zij in geduchte verwarring afdropen, ook tot waar schuwing van anderen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Als een evenement in den boekhandel mag zeker wel vermeld worden, dat van de door de Wed J. R. van Rossom te Utrecht bezorgde pracht-uitgave van Dr. Sclmepmari's «Aya Sufia" de eerste oplage van 1000 ex. binnen den tijd van 6 weken geheel is uit verkocht. Naar wij vernemen, is de uitgever reeds bezig met een tweeden druk, die in kleiner formaat zal verschijnen, vermeerderd met eene narede van den schrijver, vooral over de verschillende recensiën. De componist Karl Dibbern heeft een opera gemaakt «De Bulgaar", waarvan de held niemand anders is dan Alexander von Bottenberg. Er komt een Bulgaarsche quadrille, een Bulgnarsche wals en een Bulgaarsche marsch, voor amazonen, in voor. Reeds verscheidene theaters hebben het recht verworven om de operette op te voeren. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Dat men toch eens wat voorzichtiger worde met menschen en dieren, die aan een besmettelijke ziekte lijden. Men weet nu toch algemeen, ten minste men diende liet te weten, dat die oneindig kleine wezentjes, met den algemeerien naam bacteriën ge noemd, zoo gemakkelijk een besmettelijke ziekte van het een op een ander wezen overbrengen. En waar die ziekte al niet overgebracht wordt, kunnen gevaren van anderen, ook ernstigen aard er het gevolg van zijn. Zoo moet een boer in de gemeente Dongen, zijn on voorzichtigheid, misschien' voortspruitende uit verre gaande baatzucht, met den dood boeten, daar hij, terwijl hij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte, een druppel bloed van het kalf in het oog krijgende, zich zelve het bloed vergiftigde. Een Japansche prins heeft zich te Londen dood geschoten in het Crown-Hotel, High-street. De eigenaar, een schot hooiende, begaf zich naar de kamer, en vond hem nog levend. Een geneesheer, die inmiddels ontboden was, gaf echter de verzekering, dat hij doodelijk gewond was. Vier uur na het schot volgde den dood. De zelfmoordenaar studeerde te Kensington in de rechten en was 21 jaar oud. Sedert vier dagen zwierf hij door Londen, waar hij grove verteringen had gemaakt. Drie dagen na zijn dood werd hij door zijn landgenooten eerst herkend. Hij is onmiddellijk gebalsemd, en zal naar zijn moederland worden opge zonden. De vorige week Donderdag ochtend heeft de echt- genoote van een Brusselschen inspecteur van politie zich door eene daad van moed en tegenwoordigheid van geest onderscheiden. Het huis op den Boulevard du Hainaut, waarvan het gezin Gilta de twpede ver dieping bewoont, is voor het oveiige onbewoond, en Donderdag ochtend was de echtgenoote alleen te huis. Toen er aan de vooideur gebeld was, ging zij naar beneden, waar een zwaai gebouwd mans persoon den wensch te kennen gaf, de derde ver dieping te zien. Zij verwees hem naar den eigenaar, maar op zijn aandrang stemde zij er in toe, hem terstond de woning te laten zien. Op de tweede ver dieping gekomen, drong hij mevrouw Gilta in de kamer, sloeg de deur dicht en terwjl hij een dolkmes uit den zak trok, greep hij haar bij de keel en eischte, onder doodsbedreiging, van haar het in huis aan wezige geld. De aangevallene, die hare kalmte behield, herinnerde zich, dat haar echtgenoot weinige dagen geleden eene zesloops revolver gekocht en in zijne schrijftafel geborgen had. Op rustigen toon verklaarde zij haren aanrander, voor geweld te wijken en het gevraagde geld te zullen geven, waarop deze haar losliet, maar, met het dolkmes in de hand, haar naar de schrijftafel volgde. Zij ontsloot de lade, waarin het vuurwapen lag, greep het, deed snel een paar schreden achter waarts, haalde den trekker over en riep den booswicht op strengen toon toe, dat het wapen geladen was, en zij schieten zou. als hij een stap voorwaarts deed. De booswicht aarzelde niet lang, en nam overhaast de vlucht. Fran k i* ij k. Het getal herbergen en kroegen is aanzienlijk ver meerderd, sedert in 1880 de wet van 1851 is afge schaft. waarbij de vergunning van den prefect voor de opening noodig was. Reeds in 1881 verrezen er meer dan 10,000 nieuwe kroegen. In het Noorder departement vindt men een kroeg op de 46 inwoners, dat is een op 10 volwassen personen. In het departe ment Pas-de-Calais, is een kroeg op de 55 inwoners, liet departement Gers telt de minste luoegen naar verhouding der bevolking, een op de 187 inwoners. Gemiddeld is er in gansch Frankrijk een kroeg op de 95 inwoners. In het Journal des Débats wordt verhaald, dat iemand, die een bezoek bracht aan een der groote steenkolenmijnen in het Noorder-departe- ment, waar in vijftien jaren meer dan 18 millioen van de winst ten koste was gelegd aan de oplichting van scholen, ziekenhuizen, hulp- en pensioenkassen enz., aan een der directeuren zijne bewondering daarover te kennen gaf. Deze hield aan een kruisweg hem staande en vroeg: «Hoeveel huizen ziet gij hier?" «Zes". «Hoeveel kroegen zijn er onder? De

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2