Dat schrikt af! De gezamenlijke onkosten van de Amsterdamsche tuchtzaak bedragen een som van f 2428.27]/r Welk een enorm duur recht! roept de Heraut uit, die er onder andere op wijst, dat deze som niet zoo hoog komt, omdat er vijf en zeventig bezwaarden warenneen, voor een enkele hunner, al had hij geheel alleen gestaan, zou deze som precies even hoog zijn geweest. Feitelijk kan dus geen enkel predikant, ouderling of diaken in eenig tuchtgeding een proces doorzetten, of hij moet een som van f 2400 beschikbaar hebben. In de afgeloopen week is door eenige aanzienlijke Friesche heeren, vergezeld van bet noodige getal drijvers, in de bosschen bij.Beesterzwaag jacht gemaakt op een paar wilde zwijnen. Aan een dei' jagers mocht het gelukken het wijfje onder schot te krijgen en te verwonden. Het redde zich echter door de vlucht. De beer is rnede herhaaldelijk gezien, doch wist telkens te ontkomen. Meer dan honderd jaren is het geleden, sinds in deze bosschen dergelijke dieren werden gezien. Uit Zwolle schrijft men het volgende: In den laatsten tijd zijn van alle kanten listen en lagen gelegd, om den handelsstand door bedriegelijk pogen afbreuk te doen. Deze treurige toestand heeft den handel in het algemeen opmerkzaam gemaakt, dat aan die bedriegerijen paal en perk moest gesteld worden. Een aanzienlijk hnndelscomité in ons land heeft dientengevolge besloten tot oprichting van een «Algemeen Neerlandsch Informatie- en Schuldinvorde ring-Bureau", dat njet alle mogelijke vertakkingen in Nederland de noodige handelsinformatie!! verschaft en zich tevens belast, met invordering van schulden, zelfs verouderde schulden op minnelijken of langs rechterlijken weg. Dat bureau zou een dam opwerpen tegen veler streven, om langs ongeoorloufden weg zijn medemensch te benadeelen. Het comité heeft gemeend, dat Zwolle het geschikte punt was om het bureau te vestigen. Tot directeur is benoemd de heer D. J. H. Van Tuséehénbroek, die door zijne betrekking tot de vereeniging «Scliuttevaêr" algerneene bekendheid heeft verkregen, een onafhankelijk bestaan heeft en door zijn veel vrijen tijd zich speciaal aan het bureau wijden kan. Het bureau is uitsluitend voor leden, die tegen laag gestelde contribute in de gelegenheid zijn, zich in de toekomst voor schade te vrijwaren. Onder de jongste weezen in de inrichting van den heer J. van 't Lindenhout te Neerbosch is de mazelen epidemie met kracht uitgebroken. Verschenen is het eerste nummer van het Sociaal Weekblad onder redactie van mi'. A. Kerdykmet medewerking van de heeren mr. 11. Goeman Boi'gesius, mr. J. T. Buys, mr. H. L. Drücker, G. Emantz, mr. H. Ter Haar Bz., mr. G. A. Van Hamel, J. C. Van Marken Jr.. niej. Helena Mercier, dr. J. Th. Mouton, mr. B. H. Pekelharing, mr. H. P. G. Quack en dr. J. Zaaijer. De uitgever is de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem en het blad verschijnt des Zaterdags. De in zake longziekte in Nederland glorierijk be haalde overwinning, van zoo ingrijpend internationaal belang, in een Hoogduitsch vakblad ruiterlijk gehuldigd en ten voorbeeld gesteld, wordt te recht door de Landb. Ct. als een heugelijk feit vermeld. Het is de heer G. Dangeres te Hamburg, die in de III. Landw. Ztg. de erkentenis aflegt, dat »de Nederlandsche regee- ring (mr. Heemskerk) wegens de onderdrukking van de longziekte onder het rundvee den dank verdient van alle beschaafde staten." Hij herinnert, dat de ziekte in 1833 uit Pruisen in Gelderland werd binnen gesleept; dat aan haar uitroeiing meer dan zes millioen gulden werd besteedmaai' dat men haar daarmee dan ook onder de knie heeft gekregen, terwijl zij zich in andere rijken nog steeds uitbreidt. Het artikel van den heer D. heeft dan ook hoofd zakelijk ten doel, het door Nederland gegeven voor beeld aan allen, en voornamelijk aan de Regeering van zijn eigen land, ter navolging aan te bevelen. Na een langdurig lijden is te Scheveriingen over leden de heer J. Dirks, hoofd-ingenieur van den waterstaat, gedurende verscheidene jaren lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam. f; Mr. C. C. E. d'Engelbronner te 's Hage ontving op zijn dezer dagen ge vierden zeventigsten verjaardag, van de Vereeniging van en voor Nederlandsche iridustri- eelen, van welke vereeniging hij gedurende 25 jaren secretaris was en wier orgaan de Nederlandsche Industrieel gedurende een gelijk aantal jaren hoofd zakelijk onder zijn redactie stond, een bokaal met zilveren deksel en zilveren voet. Op het deksel prijkt een genius, in de rechteihand een lauwerkrans uit gestrekt houdende. De bokaal is van rand- en inschrift voorzien. De Standaard schreef onlangs in een artikel over de nederlaag der anti-revolutionaire partij bij de verkiezingen dat de schuld van de tweedracht in de llerv. Kerk ligt bij de liberalisten. Die booze liberalen waren n.l. bevreesd geworden, dat zij in de Tweede Kamer in de minderheid zouden komen. Zij hebben toen, «dit duchtend bij zich zeiven gezegd»L)ie macht wast ons over 't hoofd. Tot eiken prijs moeten wij tweedracht onder de Christenen zaaien. In 't kerkelijke ligt hun zeere plek. Op kerke lijk terrein dus moeten ze tegen elkander in 't harnas gejaagd!" En zoo kvyam 't kerkelijk conflict." Het Wag. Weekblad zegt naar aanleiding van deze bewering: «Deze onthulling is uiterst merkwaardig. Hier wordt ons medegedeeld, dat de liberalisten bij de «gereformeerden" zijn gekomen en hen overgehaald hebben, om door wijziging in revolutionairen geest van 't reglement op de kerkelijke goederen,te Amster dam het kerkelijk conflict in 't leven te roepen. Bij ile Irenische»toch hebben de liberalisten we kunnen dit met alle zekerheid mededeelen geen enkele poging, van wat aard ook, aangewend. Dus zijn de «gereformeerden" in de fuik geloopen. Hoe aartsdom! We hadden betere gedachten van de snugger heid en Jeepheid der heeren Rutgers, Kuyper en consorten. «Nu dat de liberalisten begrepen, dat indien ze tot zulk een onnoozelen stap de «gereformeerden" konden overhalen, ze dan gewonnen spel hadden, verwondert niemand. Ze wisten toch hoe dr. Kuyper vooral jaren lang al wat mogelijk was gedaan had, om dat deel zijner «broederen", door hein met den naam van «Irenischen" gedoopt, van zich te ver vreemden. Hij had ze niet alleen geprikt, verdacht gemaakt en gescholden, maar zelfs ze rondweg uit gedaagd, om indien ze niet met hem en de zijnen konden meegaan, dit dan maar gerust na te laten; Kuyper kon het met zijn Gideon s-bende buiten de Irenischen best af. De banden der gemeenschap tusschen deze beide huofdfracties der anti-revolutionairen waren in den laatsten tijd hoe langer hoe losser geworden, en er was o zoo weinig noodig om ze stuk te rijten. De liberalisten wisten dan ook uitnemend wat ze deden, toen ze de «gereformeerden" overhaalden, om op kerkelijk gebied de revolutie-vlag in top te hijsehen. Want daartoe kenden ze de «Irenischen" te goed deze echt anti-revolutionair in merg en been, zoowel op kerkelijk als op politiek gebied, zouden bij 't zien van die nederlaag geen oogeublik aarzelen om de «gereformeerden" voor de kerkelijke rechtbank te dagen, desnoods tot ontzetting uit hun ambt toe. En op kerkelijk gebied tegenover elkander geplaatst, zouden ze op politiek gebied natuurlijk evenzeer gescheiden, en dei halve tegenover de liberalen met machteloosheid geslagen worden. «En zóó is 't dank den invloed der liberalisten op de «gereformeerden" geschied, 't ls de Standaard zelve, die 't ons meedeelt. Men zou 't niet kunnen gelooven, indien zij het niet zelve zei, wel niet ronduit, maar toch zoo duidelijk, dat ieder 't begrijpen kan." Utr. Dagbl. Het «kunstje" van het langdurige «vasten" verklaard. Een der abonné's van de Haagsche Ct. schrijft: 0 Dewijl ik met belangstelling steeds de berichten naging omtrent de personen die het zich tot taak gesteld hadden om vele dagen te vasten, sommigen met gebruik van een drank, door henzei ven bereid, anderen zonder dien, zoo viel het mij op, dat vijf der zeven geneeskundigen, die de commissie van toezicht vormden op het vasten van Succi, zich terugtrokken eerstens op grond, dat de zaak van geen nut was voor de wetenschap en ten tweede, omdat Succi een drank had ingenomen, die morphine bevatte. Dit laatste nu viel mij b'jzonder op en is voor mij, die proef ondervindelijk weet, dat. men op morphine kan vasten, een aansporing, om eens openb larheid te geven aan wat mij wedervoer hij het gebruik van morphine, te meer omdat zich ook hiér te lande lieden gaan aan melden oiu te gaan vasten, en wel, zooals ik uit de berichten zag, een heer uit Maastricht, die aanneemt om het 70 dagen vol te houden. Ik gebiuikte toch hoegenaamd geen voedsel in 74 dagen, nadat mijn geneesheer mij bij een ziekte den navolgenden drank liet gebruiken, waarvan ik er drie innam. R. Muriat. apoinorphin muriat. morphineaa 0,065 acidi. muriat. dilatti. gtt. 12 syrupi, coit. aurunt 30 aquae, depuratae200 Misschien verklaart dit, althans eenigszins, het ge heim van de kunst van vasten. Volgens bij de hooge regeering ingekomen berichten heerscht de veepest in Turkije en wordt het er t.e Konstantinopel voor gehouden, dat besmet vee uit Rusland is ingevoerd. In het olficieele blad der medische politie in Darmstad woidt ook medegedeeld, dat de runderpest al verscheidene maanden in Rusland heeft gewoed. De commissie, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw benoemd om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de schatting der typen in de ver schillende districten van Nederland, ter uitvoering van de wet, regelende de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, heeft een uitvoerig rapport aan het hoofdbestuur uitgebracht. Zij is van oordeel, dat het doel der wet, n.l. gelijkmatige druk der belastingen op de ongebouwde eigendommen, niet zal worden bereikt, tenzij er nog vele en velerlei ver beteringen in de sedert jaren verrichte werkzaamheden der verschillende couuuissiën worden uitgebracht. Er ontbreekt eenstemmigheid in de uitvoering van het zeer moeielijke werk. hoeveel lust tot werkzaamheid de meeste com missiën ook hebben getoond. De commissie heeft voor elke provincie de schatting nagegaan. Zij meent dat, indien men Drente en Utrecht als basis aanneemt, al de provinciën met f 10 moeten worden verlaagd, met uitzondering van een gedeelte van Gelderland, «gedeelte van het district Nijmegen" dut zeker f 20 te hoog staat, van het district Arnhem, dat stellig niet verlaagd moet worden, van Zuid-Holland het district's Gravenhage, waardoor de onregelmatigheid moeielijk een cijfer van verlaging te bepalen is, en van Noord-Brabant, dat in het algemeen evenals Limburg f 20 te hoog is getaxeerd. Zij meent dat deze verlaging geleidelijk moet ver minderen naar gelang de schaalcijfers lager worden. Voor het behouden der eenheid in de verschillende districten zou eene percentsgewijze verlaging zeker het aannemelijkst zijn, wave het niet dat de aan genomen schaalcijfers dit onmogelijk maakten. Zij merkte nog op, dat in den regel de slechte gronden betrekkelijk liet hoogst zullen worden belast. Het Dagblad is van oordeel, dat Nederland behoefte heeft aan een politiekorps, in staat om onder alle omstandigheden afdoende te kunnen medewet ken tot verzekering van de maatschappelijke orde. liet socialisme kan te allen tijde het hoofd weder opheffen. Geen beter macht om het in zijn vaart te stuiten dan een bereden politiecorps. Uit eene vergelijking met den toestand in België, blijkt dat de gendarmerie in dat land 2224 man en 1379 paarden sterk is, terwijl in Nederland veld wacht en marechaussée '1174 man en 203 paarden tellen. Komt te eeniger tijd liet vraagstuk der uitbreiding van de Rijkspolitie, aan de orde, dan verdient overweging of daarbij in de eerste plaats niet aan de maréchaussee moet gedacht worden. Dat er op onze grenzen veel gesmokkeld wordt, vooral spiritus, wie weet het niet? De Asser Ct. be weert echcer, dat de kwaal nog veel erger is dan men in Den flaag schijnt te weten, hetzij, voegt zij er bij, men er moedwillig de oogen voor sluit, omdat men het niet wil zien. Na deze inleiding deelt zij het volgende mede In benden van 20 a 30 man sterk, allen beladen met spiritus (of juister: foezel), komen de smokkelaars uit Pruisen; ze doorwaden vaaiten, kanalen, slooten gewapend met geweer en pistool gaan ze vooruit. Wat zullen nu enkele rijksambtenaren doen tegen zulke benden? Zich laten doodschieten in ongelijken strijd? Dit zou het gevolg wezen, als zij handelend optraden. Vandaar dat men op de gienzenf van Groningen en Drente lettei lijk den spot drijft met. de rijksambtenaren. Het blad vermeldt daarbij,, als het gezegde van een smokkelaar, dat men het bedrijf niet zoo brutaal zou durven uitoefenen, indien hier overal op de grenzen zulke kerels waren als dooi' Pruisen' ter bewaking van de grens zijn aangesteld. Zij wijst voorts op de be zwarende bij-omstandigheid, dat kinderen van elf jaar en daarboven door hebzuchtige of aan den foezel ver slaafde ouders voor het smokkelen worden gebezigd. Duizenden liters foezel worden op die wijze uit Piuisen over de grenzen gebracht. Daarbij komt nog, dat die foezel zelf een pest is voor de bevolking, omdat zij meer dan jenever of brandewijn den geest vei stompt, wegens den lagen prijs, het verbruik er van kolossaal is. liet blad beveelt aan: 4o. scherpe bewaking van de grenzen door mannen, sterk en talrijk genoeg om werkelijk te kunnen waken en de smokkelaars, als zij weerstand bieden, te kunnen arresteeren2o. pogingen om Pruisen te bewegen, een wet in 't leven te roepen, waarbij verboden wordt, aan kinderen foezel te ver- koopen. De 70-jarige Ed. Bamberg vierde Vrijdagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, onder zeer vele blijken van sympathie, zijn 60-jarig jubileum en nam tevens afscheid als toneelspeler. Het Hof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen Fortuin en Van der Stadt. Het nam de hun ten laste gelegde feiten als bewezen aan en veroor deelde appellanten tot de hun door de rechtbank op gelegde .straf, nl. zes maanden celstraf, de tijd hunner preventieve hechtenis in mindering.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2