uitenland. krachten in een bentin» opgesloten en zich door hare bomlgenooten laten wijs maken, dat zij 't mogelijke deden om de Atjehers uit Tamiang te verdrijven. De Deli Ct. acht onze vroegere beuling Kwala Sim pang een veel beter punt tot observatie en afsnijding van den weg der Atjehsche benden dan de daaren boven tot kort geleden veel te nietige bezettingen te Seroeway. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mevrouw Cath. Beersmans zal haar 25jarig jubileum als tooneelspeelster Dinsdag 11 Januari a.s. te Rotter dam vieren. Bij die gelegenheid zal zij optreden als «Medea", in het treuispel van dien naam, en als »juffrouw Guichard" in Dumas' blijspel «Monsieur Alpliorise". Te, Leiden zal dit feest gevierd worden '17 Januari, te Zwolle 19, te Groningen 20, te Dord recht 24, te Amsterdam 27 Januari a.s., terwijl het voornemen bestaat, deze feestvoorstelling ook te geven te Utrecht, Leeuwarden, Den Haag, Deventer, Den BoschGouda, Nijmegen, Arnhem, Delft, Brussel, Antwerpen, enz. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Naar men wil. heeft te Haarlem een duel plaats gehad tusschen een burger en een officier, waarbij laatstgenoemde vrij ernstig gewond zou zijn. Vacl. Uit Dinxperloo: Zaterdagavond had hier een ergerlijk feit plaats. Toen namelijk de Ober Controleur en een Grensbeambte uit Bocholt van Anholt naar Süderwick terugkeerden en op den grensweg hun paarden aan den teugel voortleiddenkwamen zij een drietal personen tegen, die, hetzij dronken, hetzij zich zoo houdende, een hevig misbaar maakten. Nadat het drietal voorbij was. begonnen de paarden eensklaps te steigerenweldra zagen de controleur en de beambte, dat beide paarden door een scherp werktuig een wond in het lichaam hadden gekregen. De drie personen, de vermoedelijke daders dezer lage daad, waren inmiddels in de duister nis verdwenen. De gemeente-politie te Groningen heeft aangehouden een Duitscher en zijne vrouw, die zich hadden schuldig gemaakt aan het vervalschen van muntspeciën door heele en halve centen van vorm en kleur te veranderen in kwartjes en dubbeltjes, welke zij hadden uitgegeven. Ook de vrouw, bij wie zij inwoonden, is in arrest genomen, daar zij van die muntstukjes in omloop heeft gebracht. Een verschrikkelijke moord werd voor een paar dagen gepleegd in Grenzbauden, een dorpje in het Reuzengebergte. Toen 's morgens het dorp ontwaakte en ieder aan den arbeid ging, bleef een huisje, het laatste van het dorp, gesloten. Er werd aangeklopt, maar er kwam geen antwoord; er weid geroepen, maar alles bleef even stil. Dit verontrustte de buien ze braken de deur open, en een verschrikkelijk schouw spel vertoonde zich voor hunne oogen. De beide be woners van het huis lagen met verbrijzelden schedel op den grond. De eigenaar van het huisje, een grijs aard van 84 jaren, die zich, trots zijn hoogen ouderdom, nog in eene uitstekende gezondheid mocht verheugen, en zijne eveneens hoogbejaarde echtgenoote waren des nachts overvallen en door bijlslagen gedood. Roofzucht schijnt de oorzaak van deze misdaad te zijn. De vermoorde stond bekend als een welgesteld man, die twee huizen bezat en die 16 tot 20 duizend gulden baar geld in kas had. Hij had zijn geld steeds op woekerrente uitgeleend, en zich daardoor den haat van velen op den hals gehaald. Het is nog niet uit gemaakt, of de daad door één of meer personen is bedreven. Midden in de kamer lagen verkoolde papieren, die van de schrijftafel waren afgenomen, en waarvan de overblijfselen aanduidden, dat het schuldbrieven en wissels geweest waren. Op een der papieren stond de naam «Tornier", op een ander »Anna". Men hoopt hierdoor een spoor van de misdadigers ontdekt te hebben. Een groote brand is Zondagavond uitgebroken in de wapenzaal van het arsenaal te Biest. Ondanks de aanhoudende sneeuw nam de brand hand over hand toe en werd bijna het geheele gebouw vernield. Eerst des nachts te 1 uur was men het vuur meester. De schade is nog niet te overzien. Een bende van '17 roovers en smokkelaars werd bij Vicenza door een lawine overvallenallen kwamen om. De zestigjarige weduwe Cecilia Palmer, te Londen, werd dezen zomer verliefd op een 22jarig jongmensch, Horace Seymur. De jonge man beantwoordde de huldi gingen van de dame met den grootsten spot, totdat de weduwe hem eindelijk formeel ten huwelijk vroeg. De jonge rnan, die nog al in schulden stak, liet mevrouw Palmer hare voorwaarden opgeven, en nadat de weduwe zich bereid had verklaard om '12000 pd. st. te geven, liet hij zich met haar trouwen. Het jonge paar huurde in Putney, een plaatsje buiten Londen, een huisje, maar na de bruiloft, die op den twaalfden September gevierd was, bad niemand den bruidegom gezien. Seymur had zijn vader, die zich tegen het huwelijk verzette, beloofd, dat hij zijn zuster een bruidschat van duizend pil. st. zou geven; toen er echter bijna drie maanden voorbijgingen, zonder dat er een bericht van Horace kwam. ging de oude heer zelf naar Londen. Nog denzeifden dag waarop iiij daar aankwam, ging hij naar Putney; zijne schoondochter, die de deur voor hein opende, zeide dat haar man niet thuis was en dat hij bovendien geen omgang met zijn familie wilde hebben. De oude lieer, wien de zaak wel wat verdacht voorkwam, deed bij de politie aangifte van het verdwijnen van zijn zoon; deze drong het huis binnen en vond den jeugdigen echtgenoot vastgebonden op zijn bed met touwen, die hem diep in het vleesch waren gedrongen. Seymur had door de pijn zijn bewustzijn verloren toen hij was bijgebracht, vertelde hij, dat zijne gade hem den morgen na het huwelijk, toen hij, ten ge volge van de genoten champagne, vast in slaap was, had vast gebondenzij had hem verscheiden keeren verzekerd dat zij hein uit ijverzucht nooit zou vrij laten. Seymur werd in een hospitaal gebracht, terwijl zijne vrouw dezer dagen tot achttien maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Tegelijkert'jd sprak de rechter de echtscheiding uit. B e 1 g- i e. Over een systeem voor het verluchten van graan deelt het Handelsblad van Antwerpen het volgende rapport mede. Vrijdag 1.1. te 3 ure 's namiddags, hadden in de Keinpische Dok proefnemingen plaats der verluchting van granen bij middel van saa'rn- geperste lucht.. Dit stelsel, waarvan de uitvinding aan M. Max Gossi en de toepassing aan M. Fl. Scliaeffer verschuldigd zijn werd reeds op kleinere schaal beproefd over een diietal maanden in de hooizolders van de Mestpacht. Ondanks bet volkomen welgelukken dezer proefneming, hebben de nijveraars eene toe passing in 't groot gevraagd, alvorens zich tevreden te stellen. Dank aan het initiatief van den Cereskring, stelde rnen de lichter »Dieu et mon Droit" ter beschikking van M. Scliaelfer, ten einde de noodige inlichtingen te doen. Deze bestaan in vier rangen gasbuizen, van een duim dikte, langslienen de wanden van den lichter geplaatst. Twee dezer buizen, beneden de luiken uitloopemie, dienen om de lucht te voeren naar de andere buizen. op het ruim vastgemaakt en die op hunne gansche lengte van gaten van 2 rn.M. voorzien zijn. De verbinding der bovenhuizen met de benedenhuizen geschiedt bij middel van zes recht staande buizen, voorzien van kranen. Men kan dus de geheele lading graan verluchten, of naar beliefte eene kraan sluiten en aldus slechts naai' een gedeelte van het. graan een sterken 'luchtstroom voeren. De pomp zendt onder het graan 180 kub. Meter (180,000 liters) lucht per uur, wat maakt 3 kub. Meter per minuut of 50 liters per seconde. Deze koude en versche lucht verspreidt zich tusschen de miliarden onzichtbare openingen, die zich tusschen de korrels bevinden, boe dicht opeengepakt deze ook mogen zijn. Bij elke slag van den zuiger der machine jaagt de nieuw aange brachte lucht diegene naar boven, door den vorigen zuigerslag veroorzaakt, zoodat de warme en bedorven lucht steeds door zuivere wordt verjaagdbet graan wordt op deze wijze voortdurend gewasschen en ver koeld. Ondanks de groote hoeveelheid lucht, onder het graan aangebracht en ondanks deze saaingeperst is, verlaat zij de bovenste lagen slechts met een buiten gewone traagheid, omdat de lucht zich in den geheelen hoop verdeelt in plaats van zich een rechtstreekschen doortocht te banen, iets dat juist de goede zijde is van dit stelsel, daar men verzekerd is, dat de geheele lading verlucht wordt. De uitslagen, na zes dagen werkens bekomen, zijn welsprekender dan alle uit leggingen. Ziellier het verslag der genomen proef nemingen. Zaterdag '11 dezer bestndigden MM. Danco en Jansen, van eene, en M. Alexandrowicz, ingenieur van het huis Scliaelfer, van andere zijde, dat de tarwe, geladen in den lichter Dien et mon Droit", eene warmte bezat van 28 gr. centig. Denzelfden dag begon de verluchting, die werd voortgezet- Maandag en Dinsdag. Dien dag namen voornoemde heeren waar, dat de warmte nog maar 18 gr. cent was. Men liet de pomp voort werken en Donderdag teekeiule de thermo meter, beneden in het ruim geplaatst, eene waimte aan van slechts tien en een hal ven giaad. Op dit oogenblik werd de machine stil gezet, en Vrijdag, 24 uren nadat aan de verluchting een einde werd gesteld, was de warmte reeds terug gestegen tot 12'/20 cent. Een uur verluchting was voldoende om die gesteltenis terug te leiden tot 10 cent., en dit in bijzijn van talrijke nijveraars, makelaars en bevrachters, aan welke M. Schaeffer en zijn ingenieur, M. Alexan drowicz, de volledigste uitleggingen gegeven hebben. Al «leze heeren waren overtuigd, dat het gedacht van M. Gossi, waaraan door M. Schaeffer, een lichaam gegeven is, eene schoone toekomst te verwachten staat. Nu blijft nog de kwestie van den prijs te bepalen. Het schijnt, dat de inrichting, die wij bezocht hebben en die maar weinig ingewikkeld is, nog eenvoudiger zal gemaakt worden en de prijs zeer gering zal zijn. F r a n k i* ij k. De minister van oorlog verlangt, met het oog op den ernstigen politieken toestand, dat zijn ontwerp tot reorganisatie van het leger zal worden behandeld. Hij berustte er in. dat het eerste gedeelte, over. de recruteering en de onderofficieren, werd gescheiden van de overige hoofdstukken en nu afzonderlijk zal worden behandeld. Wanneer deze eerste voorstellen zijn aangenomen, wordt de sterkte van het Fransche legér op voet van oorlog gebracht op 545.000 man. De heer Laisant is tot rapporteur benoemd van de beide eerste hoofdstukken van het ontwerp. De Temps acht de splitsing nadeelig voor de eenheid en vindt de laatste hoofdstukken, over de kaders en de officieren van meer gewicht dan de eerste. De Justice betoogt, dat Duitschland een omnogelijken eisch doet, door te verlangen, dat Frankrijk vorst Bismarck bovendien nog zijn dank betuige voor het ontnemend van Elzas en Lotharingen. Hierdoor blijft steeds het gevaar voor een oorlog dreigen, maar op grond der verklaringen van den heer de Freycinet gelooft de Justice niet, dat deze oorlog nu dreigt. Toch merkt het blad een streven van Duitschland op om eene beslissing te bespoedigen. F ran k i ij k is dus gewaarschuwd, liet ga voort zijn vredelievende bedoelingen te doen blijken, maar vorzuime inmiddels niet, zich op het ergste voor te bereiden, «want alleen daardoor zegt het blad kunnen wij werkzaam zijn tot handhaving van den vrede". Ten voordeele van de slachtoffers der overstroomingen in het Zuiden is Zaterdagavond in het Hipporlróme een militair feest gegeven, dat, behalve de opbrengst van een geldinzameling op de officieele tribune, waar van liet cijfer onbekend is gebleven, ruim 200,000 fr. heeft opgebracht. Deze som, gevoegd bij de 96.000 fr. door de gala-voorstelling in de opera verkregen, is werkelijk een groot bewijs van de weldadigheid der Parijzenaars. De Parijsche gemeenteraad heeft voor hetzelfde doel 5000 fr. toegestaan en een subsidie van 10,000 fr. voor de in dien geest gegeven feesten. De raad heeft een voorstel, om het houden van stierengevechten te Parijs te veroorlooven, om de kas voor de oveistroomingen te stijven, verworpen. I>uitscliland. Op het onlangs plaats gehad hebbende diner door den keizer den aartsbisschop van Praag aangeboden verklaarde Von Moltke aan verschil lende generaals: Ik verzeker u, dat zoolang de keizer leeft, Duitschland den oorlog zal bespaard blijven. Mainz zal aanmerkelijk uitgebouwd worden, hetgeen den handel en koopmansstand zeer ten goede zal komen. De kosten echter, vooral voor nieuw aan te leggen havens, zullen 400.000 mark heloopen. Deze havens zullen met de spoorlijnen verbonden worden en in expresselijk te bouwen douanen-kantoren zullen de goederen uit Keulen, Dusseldorp en de Nederlandsche stations onmiddellijk kunnen gevisiteerd worden. Een brug over de rivier te leggen behoort mede tot de werken, die veel zullen bijbrengen tot den voorspoed dezer handeldrijvende gemeente. Spanje. Het langdurige debat over de algemeene politiek, is in de Kamer gesloten door den minister-president Sagasta, die nogmaals verklaarde, dat de regeering de door haar toegezegde hervormingen ten uitvoer zou leggen. Hij prees de houding, door de heeren Canovas del Castillo en Castelar aangenomen, rnaar verklaarde, niets te willlen weten van liet voorwaardelijk bestand, door de geavanceerde republikeinen aange boden, welken laatsten hij niettemin verzekerde, dat zij volkomen vrij waren om hunne denkbeelden binnen de door de wet gestelde perken is verbieiden. De wet echter, zeide hij, was de regeering vast besloten te doen eerbiedigen. In deze zelfde zitting vernieuwde de lieer Castelar zijne gematigde verklaringen, be tuigende, dat bij het regentschap en den jongen koning niet zoo rusteloos bestrijden zou, als bij Alpbonsus XII wegens zijne stelselmatig conservatieve neigingen had gedaan. In den Senaat bestreed generaal Salamanca een ontwerp, waai bij der weduwen der hij den laatsten opstand vermoorde officieren, generaal Velaide, graat Mirasol en kapitein Peralla, pensioenen werden ver leend en hij verlangde hoofdelijke stemming. Toen de voorzitter hem herinnerde, dat zijn voorstel door zeven leden moest worden ondersteund, keerde de generaal zich tot zijne collega's en zeide «Senatoren, help mij Niet één echter gaf gehoor en het ontwerp werd goedgekeurd. Woensdag jl. werd de zitting gesloten en de nieuw zonder troon ontwerpen, vJ zijn die beti monopolieen t dat betreffend Koning Hu stad Triest betuigd werd van de Divii zinsnede voorl was. In de laat St. Petersburg lieden van dl die de ruiterl en de te hulp ernstige botsil werden gewol ook doodtni. M de fabrikantel hardnekkig wi vermoedt, dat Genie De triomf eenig ander' de Parijzenaa stoel gezeten Merlatti, wek leeren. die z. en oplettend e Zij, die nit den dag te i zaal «du Zod terwijl zij gei de antichamb grapliieën, dii verdwenen de wilde, voor de denken aan dc Om zes uur v beschouwd. De leden met bouillon i werking wildr alles behalve der leden de drank klaar standdeel bevr eenige lepels 1 was vermoeid, de défilé van uur gebruikte wat grooten scheen te mak Men had a het voorzitter] dat te zijner Om acht zijner geneesh het hoofd van gedurende tvve door de inspa gierigen, miss] met de arme strak ken wezer bood hem eer dievervolgens in zijn stoel op de Parijscl durende mijn even zijne lip niet geëindigd gebracht, waar gesteld. De opr Jammer voor een klein gedl gelast was van krijgen e waar hij verbli zijn geloopen. Merlatti den den zuidelijkei te krijgen, die Een groote van volbloedpar schap van den J< laatsten brachl In het geheel millioen gulder «Reine Margot' van den bekei Weenen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2