ZÏERIKZEESCOE COURANT. voor het arrondis- axès*. seiiient Zierikzee. L886. No. 99. Zaterdag 25 December. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschynt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uitciT'k een dug voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE1VMAN. ZIERIKZEE, 24 December 1 8 8 6. Bij de op 23 December 1886 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aan besteding bij enkele inschrijving volgens bestek No. '119, van het leveren en verwerken van 2750 scheepston stortsteen voor de verdediging van den oniierzeeschen oever, tusschen de raaijen X en XI van het District Borrendiinrne, is aannemer geworden de minste in schrijver Kloos en Van Liinburgh te Rotterdam, voor f 5871,25. Uit Arnhem meldt men De rechtbank veroordeelde van der Steen tot 2!/2 jaar, en Rooze tot 8 maanden gevangenisstraf. Van dei' Steen is de 16jarige kantoorbediende van de kassiersfirrna A. Noorduijn en Zonen te Nijmegen, die een hem toever trouwden brief aan de firma Lipp- mann en Rosenthal te Amsterdam, inhoudende f 14,300 aan groot en klein bankpapier, en een kassiersbriefje van 2000 openbrak en zich het geld toeeigende. Rooze, een lSjarig verversleerling, ging met hem en met een nog voortvluchtig korporaal der infanterie op de vlucht. De tweede beklaagde was uit Bonn teruggekeerd, de eerste heeft zich te Parijs vrijwillig bij de politie aangemeld, na van het geld beroofd te zijn. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. meent, dat het voturn der Tweede Kamer over den aanbouw van schepen niet zoozeer den Minister van Marine, dan wel het amendement der vijf leden trof. Voor den minister was dus geen reden om daarbij de por- tefetiilIe—qiiaestie te stellen. Wat het werk aan de Rijkswerven betreft, in 1887 zou toch nog niet met het ramtorenschip zijn aangevangen, omdat de ant woorden op de daarvoor uitgeschreven prijsvragen nog niet ingekomen zijn. De drie torpedobooten, welke de Minister verlangde meer op de Rijkswerven te doer, bouwen, zouden het werk op de particuliere werven in dezelfde mate verminderd hebben. Het werkvolk had daar dus schade noch voordeel bij. De schr. durft niet beweren, dat het heengaan van dezen Minister voor de marine een groote ramp is. De heer Geiicke kwam aan het hoofd van het departement, met den naam van le zijn een man van inteligent karakter en een bekwaam officier. Noch van het een, noch van het ander is tijdens zijn minister schap het tegendeel gebleken. Integendeel, zijne recht schapenheid en zijne kunde worden ook thans alge meen erkend, maar daarmede is nog niet gezegd, dat hij een uitstekend Minister was. Daarvoor miste hij blijkbaar den ruimen blik om het eheel te overzien en organiseerend talent. Op velen maakte het debat in de Kamer den indruk, dat de Minister van het regeeren reeds genoeg had en verlangde naar het corps terug te gaan. Maar hoe dit zij aan het departement op het Voorhout zal zijn heengaan alge meen met leedwezen worden vernomen, want zelden was een Minister zóó bemind bij zijn personeel als de thans aftredende titularis. De Zigeuners hebben slechts kort van de Neder- landsche gastvrijheid genoten. Naar De Maasbode meldt, heeft de Limburgsche politie den troep weer over de grenzen gebracht, bij het Belgische dorp Mouiingen. De Belgische politie was juist op weg daarheen om den intocht te beletten, maar kwam te laat. De Vlaamsche broederen kunnen nu de on- genooile gasten weer over de Duiische of Hollandsche grenzen zetten, in een onbewaakt oogenbfik. En zoo begint het spel weer van voren af aan. Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk het best aan te bevelen. Het duurt een menschenleven, heeft immer zijn waarde, en combineert het nuttige met het schoone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoir-horloges van de Conkling Manufacturing Company, die op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden ge adverteerd zijn, aan de bijzondere opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen. Wij verzoeken bij bestelling op te geven dat de lezer de advertentie uit ons blad gezien heeft. In de gehouden algemeene vergadering van aandeel houders der Amsterdarusche chininefabiiek, waarin veriegenwoordigd waren 103 aandeelen, uitbrengende 73 stemmen, is met algerneene stemmen besloten tot liquidatie. De heeren J. Wendt Jr., W. Dull en D. Hultzer, werden aan het bestuur toegevoegd om de commissie van liquidatie te vormen. Den 1 Januari 1887 treedt definitief in werking de lijn VlissingenLonden van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij te Amsterdam voor1 het vei'voer van schapen via Oldenzaal en VerVioo uit Duitschland naar Vlissingen. Als agent voor de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij treedt daarbij op, de Kun. Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen. De officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam, eerste kamer van civiele zaken, concludeerde deze week tot niet-ontvankelijk verklaring van den eisch door de firma De Bruijn, eigenares van de Hollandsche gasfabriek tegen de stad Amsterdam ingesteld wegens schade, veroorzaakt door de op last van het Gemeentebestuur volbrachte afsnijding der gasbuizen. De uitspraak is bepaald op 1 Februari. «Claudius", die onlangs gemeend heeft te moeten waarschuwen tegen de voortzetting van de wijze, waarop ons oorlogsbestuur thans wordt gevoerd, heeft aan de leden der Tweede Kamer een brief gericht, waarin hij bij haar- aandringt, in openbare vergadering of in comité-generaal den Minister van Oorlog te vragen »tot in de kleinste bijzonderheden d u i d e 1 ij k uit te leggen dat wij gereed zijn." Hij acht het de gewichtigste vraag: »Is deze Minister de energieke man, dien wij noodig hebben om in tijd van nood aan het hoofd van 's lands verdediging te staan?" De volgende vermakelijke historie wordt uit Sassen- heirn medegedeeld Een zoogenaamde Zondagsjager kwam dezer dagen naar deze gemeente om te jagen. Hij zag veel wild, doch het gelukte hem geen enkelen keer een haasje het levenslicht uit te blazen. De tijd, dien hij voor jagen disponibel had, was verstreken toen hij naar zijn woning zou terugkeeren. Maar zonder met een enkel stuk wild bij moeder de vrouw te komen, dat ging toch ook niet. Wat zou zij den Zondagsjager hartelijk uitlachen, als hij, vermoeid van de jacht, met het geweer over den schouder zonder meer, den voet in huis zette? Hoe zou hij een haas machtig worden? Als een goede genius sprak hem een oude bekende aan, die onzen jager wist te vertellen, dat boer Gerrit een haas in een ton had. Dat was niet aan 's doóvemans deur geklopt. Onze jager klopt bij boer Gerr it aan Zeg eens, beste vriend, ik hoor dat je een haas in den ton heb. Dat heb ik. Wil je 't beestje verkoopen Zeker. En weldra was de koop gesloten. Nu moest het beestje gedood worden, want levend thuis brengen, dat ging ook niet. Men zou den haas dus doodschieten. Maar niemand had de courage het beestje vast te houden, terwijl de jager zijn geweer zou richten. Men besloot eindelijk een touw aan den hals van het dier te bevestigen en zoo het haasje aan een paal rond te laten loopen. De jager richt zijn geweer en schiethet touw door Haas en jager zijn sedert niet meer bij boer Gerrit gezien. De regelingscommissie voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam, heeft medegedeeld dat het Waarborgfonds groot 100.000 volteekend is en dus de tentoonstelling zal doorgaan. Het Vad. meldt: »Een bekend Hagenaar, die heden avond te Amsterdam eene lezing zou houden, is door de zorgen der politie, wegens ziekelijken geestestoestand, naar het Buiten-gasthuis aldaar vervoerd." De heer U. te Maastricht, die het voornemen had een hongerkuur te beginnen, heeft dit, volgens het Venl. Weékbl.j uitgesteld tot een som van 3000 fr. is ingeschreven. Nu, dan zal de man wel bij zijn voornemen moeten blijven, tot groot genoegen van zijn maag. Acht jongens uit de Weesinrichting te Neerbosch zullen in 't begin van het volgend jaar naar Noord- Amerika vertrekken. Dit zijn de eerste weezen-emi- granten, die door den directeur van deze stichting aldaar in Hollandsche gezinnen zullen worden geplaatst. Te Amsterdam is een schutter gearresteerd, die ongeveer 160 aan boeten te betalen had. Den 18 Dec. 1886 is door den Nederl. gezant te Brussel met den Min. van buitenlandsche zaken van Z. M. den Koning der Belgen eene verklaring onder teekend betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. De te Amsterdam en op Java gevestigde vennoot schap «Handelsvereniging Amsterdam" heeft, met medewerking van derden, de uitvoering begonnen eener in het Sultanaat van Siak verkregen concessie voor de exploitatie eener groote uitgestrektheid gronds. De Deli Ct. keurt de zwakke houding der regeering tegenover de Tamiangsche hoofd.n sterk af. Deze waren met de regeering bevriend, maar heulden met de Atjehsche benden, die anders niet, of althans niet zonder dat ons bestuur gewaarschuwd werd, door hun land naar Langkat hadden kunnen komen. Het blad schrijftWanneer men in aanmerking neemt, dat Atjehsche benden ongestoord door Tamiang heen en weer trokken, dat het bestuur van zijne bondgenooten nooit berichten ontving, die het in de gelegenheid stelden om eens een slag te slaan; wanneer het zelfs gebeurt, dat op klaarlichten dag onze benting te Seroeway wordt beschoten van de overzijde dei' rivier, op kui ten afstand slechts van de woning van een der radja's en wanneer dan het gouvernement nog in die radja's vertrouwen blijft stellen, ja, zelfs een van hen eene maandelijksche toelage verleent van f 1000, om de Atjehers buiten het land te houden, dan moet men immevs wel veronderstellen, dat het gouverne ment zich onmachtig gevoelt en dat het oogluikend een toestand laat voortduren, die alles behalve te rijmen is met eene beveiliging van Sumatra's Oostkust tegen Atjehsche benden. En in stede dat liet gouver nement de hoofden tot daden heeft gedwongen, waartoe het recht zou hebben, zoo het zelf ook krachtdadig ware opgetreden, heeft de Ned.-Iud. regeering hare

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1