ZiERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 98. Woensdag 22 December. 89ste jaargang. Binnenland, ZIERIKZEE, 21 December 1 8 86. De gemeenteraad van Goes heeft, nu de gasfabriek weldra aan de gemeente zal overgaan, de voorwaarden bepaald en het tarief vastgesteld, waaronder gas- en nevenproducten aan de ingezetenen zullen geleverd worden. De prijs van het gas is bepaald op 11 ct. per Stère, terwijl voor de publieke verlichting in rekening wordt gebracht: f 0,0.13815 per uur per lantaarn of ongeveer f 0,069 per Stère. De geneeskundige dienst der gemeente werd op dien voet geregeld, nu dr. N. J. F. Verschoor, die als gemeente-geneeskundige met 1 Januari a.s., wegens hoogen leeftijd, de practijk wenschte vaarwel te zeggen en eervol ontslagen is, dat de betrekkingen van ge neesheer en heelmeester aan één persoon met den titel van genees- en heelkundige der gemeente Goes werden opgedragen; aan de betrekking is eene jaar wedde van f 700 verbonden. Op aanbeveling van Burgem. en Weth. is in die betrekking benoemd de heer J. Kooman Az tot dusver alleen heelkundige. De keurmeester van het vje'esch werd ontslagen en als zoodanig benoemd de adsislent 11. Hengstuiangers. Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk het best aan te bevelen, liet duurt een menschenleven, heeft immer zijn waprde, en combineert het nuttige met het schoone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoir-horloges van de Con kling Manufacturing Company, die op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden ge adverteerd zijn, aan de bijzondere opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen. Wij verzoeken bij bestelling op te geven dat de lezer de advertentie uit ons blad gezien heeft. Met 1 Januari wordt in Limburg het nieuwe pro vinciale wapen ingevoerd. Naar het Vcid. verneemt, is de Nederlandsche Maat schappij voor elect»iciteit en metallurgie aangevangen de haar voor eenigen tijd verleende concessie tot het maken van een centrale eleetrische verlichting te 's Gravenhage tot uitvoer te brengen. Zij heeft zich dezer dagen bij adres tot het gemeentebestuur gewend, met verzoek tot plaatsing van de benoodigde machines voor beweegkracht en electriciteit. Onmiddellijk nadat zij daartoe toestemming zal hebben verkregen, zal zij aanvangen niet het leggen der kabels en met den bouw en de inrichting van het centrale station, zoodat het te verwachten is, dat reeds in de eerste helft van het volgende jaar de Hagenaars, die het verlangen, zich bij deze nieuwe inrichting kunnen aansluiten. Te Apeldoorn is Donderdagavond het 50jarig bestaan van het Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen feestelijk gevierd. Voor rekening van de Rumeensche prinses Ribesco, die voor zichzelve en voor haar zoontje genezing ver kregen heeft door de behandeling van dr. Metzger, zal een blind kind van onvermogende ouders worden opgenomen in het blinden-instituut te Amsterdam. Het bestuur der burgerlijke maatschappij tot uit oefening van de riviervisscherij »De Merode" te XJsehnuiden, heeft der Tweede Kamer bij adres verzocht, de zalm en elftvisscherijen met zegen en drijfnet, in het wetsontwerp ter bevordering der Zondagsrust niet op te nemen. Valsche Rijks- en Bankpapieren Daarvan is een »Kort Overzicht" verschenen bij den RottePlIainsohen uitgever, den heer H. T. Hendriksen. Achtereenvolgens wordt in dat handige boekje een overzicht gegeven van vervaardigd pji uitgegeven valsch papieren geld gedurende de laatste 10 jaren in Rusland, Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Dene- maiken, Italië. Turkije, België en Luxemburg. Nederland ontbreekt, óf omdat in ons land »te veel om te noemen" veivalscht wordt of wel omdat de eeilijkheitl van den Hollander zoo gunstig afsteekt bij de vervalschings-ondeugden van den vreemdeling, dat de kleine omleugiljes van ons, daarbij vergeleken, in liet niet zinken. Hoe het zij het boekje is niet onbelangrijk en vrij volledig. Knijpen op muziek! Te Amsterdam is uitgekomen een Dr. Metzger- Marsch. Een wonderlijke eeuw, die negentiende! In het volgende jaar zal van den 'lsten Mei tot 30 September te Havre een internationale maiitime tentoonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling is internationaal voor de industrieën, die betrekking hebben op de marine, de vissclierij, de electriciteit, en nationaal voor de producten die uit de Fransche koloniën worden geïmporteerd en geëxporteerd. Het tentoonstellings-terrein. dat in het midden der stad is gelegen, heeft een oppervlakte van 60,000 vierk. meteis. Het centrum van deze tentoonstelling zal een bassin van 40,000 vierk. meters oppervlakte bevatten, waarin schepen van groote afmetingen een ligplaats kunnen vinden. Belangstellenden en belang hebbenden verwijzen wij naar het algemeen reglement dezer tentoonstelling, dat aan het Fransche consulaat- generaal te Rotterdam te verkrijgen is. De Friesche Courant.die, zooals reeds werd gemeld, in andere handen overgaat, kondigt aan, dat zij ook van redactie veranderen zal. LJet doel is, om deze courant inderdaad te maken tot een orgaan van de liberale partij in Friesland, waaraan men meent dat dringende behoefte bestaat, vooi al met het oog op de mogelijke uitbreiding van liet kiesrecht." De Arnh. Ct. wijst op den strijd, die er veelal bestaat tussclien de theorie, die zeer terecht zegt: wie het doel wil, moet ook de middelen willen, en de practijk, die ons dagelijks te zien geeft, dat velen het volkomen eens zijn omtrent het doel, maar het over de middelen om dat te bereiken niet eens kunnen worden. Een voorbeeld daarvan zien wij op ondei wijs- gebied. Verreweg de meeste btndgenooten zijn het er over eens, dat 'er bij het or'l'erwijs van onze jonge lieden overlading bestaat. Zij leeren te veel vakken maar nauwelijks wordt er één vak als overtollig aan gewezen, of van alle zijden gaan er stemmen op om toch dat vak niet af te schaffen. Tout ce que tu veux, mais pas Qa. Zoo gaat het met het Griekschmaar dit is er nu eenmaal en het zal er blijven en men kan zich zelfs niet vleien met het vooruitzicht, dat zelfs ook maar de uitspraak zal worden veranderd, ofschoon die volgens eenparig gevoelen van alle beoefenaars niet deugt. Ook in dit opzicht is de sleur sterker dan de stevigst gevestigde ovei tuiging. Wat van het voorbereidend hooger onderwijs geldt, past ook op het middelbaar onderwijs van alle zaken iets, van het geheel niets! Maar begin eens te tornen aan dat veelkleurig doekOnmiddellijk zal er voor elke kleur zich een verdediger opdoen. Elke wetenschap heeft een ridder. De Arnh. Ct. sluit zich aan bij den schrijver der brochure »Neerlands lagere middelbare school" bij W. Crenier, 's Gravenlvage, waar hij voorstelt de letterkunde der moderne talen op de hoogere burger scholen af te schaffen. In theorie moge het fraai klinken, dat onze jongelieden ook de letterkunde van de drie volken leeren kennen, met wie het onze het meest in aanraking komt, in de practijk is het voor hen van oneindig meer waarde, dat zij die talen kunnen spreken en aan de jongelingschap zou een grooten dienst worden bewezen, als men hun de kennis der litteratuur cadeau gaf en den tijd daaraan gegeven, besteedde om hen te oefenen in de practijk van de taal, indien wij het zoo mogen uitdrukken. liet ziertje kennis want een ziertje blijft het dat zij op school opzamelen omtrent Duitsche, Fransche en Engelsche schrijvers, zal hun oneindig minder baten dan de vaardigheid om zich in die talen uit te di ukken. Suikerooms zijn er weinig meer in Amerika, maar een gezin te Rotterdam heeft ondervonden, dat het nog een suikertante te Chicago heeft. Deze. heeft hare familie, die in zeer behoeftige omstandigheden ver keert, geld ovetgemaakt., ten einde zoo spoedig mogelijk bij haar te komen inwonen en haar na haar dood tot erfgenaam van haar kolossaal vermogen te maken, daar zij weduwe en kinderloos is. Op jeugdigen leeftijd vertrok zij als kindermeid met haar patroon naar Amerika, die daar een groot vermogen verwierf en zijn dienstbode, na den dood van viouw en kind, huwde. De uit den nood geholpen familie vertrekt binnen weinige weken naar de Nieuwe wereld. Mr. A. C. Wesenbagen, voormalig Surinaamsch ambtenaar, thans rechter te Rotterdam, heeft op eene van hem verschenen brochure, nog eene tweede laten volgen, waarin hij met groote uitvoeiigheid en zaak kennis de verschillende middelen bespreekt, die bij de behandeling der Surinaaamsche begrooting van '1886 in de Staten-Generaal werden aangegeven tot behoud der kolonie Suriname. Achtereenvolgens zet hij in deze laatste brochure zijne meening uiteen over de navolgende onderwerpen den druk der koloniale suiker; den aanvoer van ar beiders als blijvende behoefte; de Britsch-Indische immi gratie; de Chineesche immigratie; de immigratie uit Oost-Indië; de immigratie van vrije negers; de groote en de kleine kolonisatie van Europeanen; de toenadering tot - en opheffing van de negerbevolking. Behalve de middelen, door de Staten-Generaal tot opbeuring van Suriname aangegeven, tot welke de Schr. zich in dit geschrift heeft beperkt, zijn er buiten twijfel nog andere. Die zijn echter met vooi dacht nu niet behandeld. Daarom is geen gewag gemaakt van het particulier initiatief, in al zijn mogelijke vormen en uitingen, en van de beste wijze, waarop z. i. het kapitaal in Suriname kon worden benuttigd. »Evenzeer zou een betere gang van zaken bevorderd kunnen worden door bv. eene minder omslachtige manier van administratief beheer en over 't algemeen ecme minder hooge titulatuur in zulk eene kleine maatschappij, dooi1 de beteugeling van ambtelijke misbruiken, door eene vruchtbaarder regeling van liet ambtelijk werk. met besnoeiing van het groot aantal ambtenaren en beambten, door het onvereenigbaar stellen van ambtelijke betrekkingen met landbouw- of andere ondernemingen, enz. Doch dit alles is hier niet ter zake dienende. »De hoofdzaak (en dit is hetzij bescheidenlijk gezegd door de Staten-Generaal volkomen juist ingezien) is nuom deze uitgestrekte bezitting, in oppervlakte groot 2300 a 2800 vierk. geographische mijlen, met goed klimaat en uitstekend vruchtbaren bodem, doch met een totaal bevolking van ruim 60.000 personen, over hare geheele uitgestrektheid meer be woonbaar te maken, én langs den weg van doelmatige immigratie en kolonisatie dan ook behoorlijk bewoond te krijgen." In de Indische Mercuur wordt bericht, dat de directie van de Norddeutsche Lloyd een contract sloot met een aantal tabakmaatschappijen en planters op Deli, voor het vervoer vtui dit product naar Am sterdam. De Minister van Marine heeft, naar het Vad, be richt, de portefeuille neergelegd, naar aanleiding der in de Tweede Kamer gevallen beslissing. Men weet dat Z. M. de Koning het huisje van Czaar Peter te Zaandam ten geschenke heeft gegeven aan den Keizer van Rusland. Ziehier in welke bewoor dingen liet officieele Russische blad van deze schenking melding maakt »De Keizer heeft den 11 November er in toege stemd, dat de Russische gezant te 's Gravenhage, de geheimraad graaf Kapnist, het geschenk aanneme van het huis, waarin Czaar Peter de Groote te Zaandam in 1698 gewoond heeft, welk geschenk aan Z. M. door den Koning der Nederlanden is gegeven. Sedert dat tijdstip was dit huis steeds bezocht geworden door toeristen en het had eene zeer bijzondere vermaard heid gekregen sedert Keizer Paul het in 1781 had bezocht, en wijlen Keizer Alexander II, toen nog grootvorst-troonopvolger, in 1839. sKoning Willem I had met het oog op de histo rische beteekenis van het beroemde huisje, waaraan zoovele herinneringen der groote daden van den mach tigen voorvader der Russische Keizeis zijn verbonden, het van de eigenaars gekocht, en het aangeboden aan de prinses van Oranje, Anna Paulouna, later Koningin der Nederlanden. Toen beeft men, om het huisje beter te bewaren, er een steen en gebouw om heen gemaakt, en er eeri opzichter en een bewaker in ge plaatst, die belast zijn met het onderhoud. Nadat eerst Prins Hendrik liet geërfd had, en later zijn door luchtige broeder, de tegeriwuonlige Koning der Neder landen, was het huisje te Zaandam het persoonlijk eigendom van Zijne Majesteit. Bezield met gevoelens van vriendschap voor den Keizer van Rusland, heeft de Koning der Nederlanden het vooi nemen te kennen gegeven dit huisje te schenken aan Zijne Keizerlijke Majesteit, die het heeft aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1