Burgerlijke Stand te Zierikzee. uwing laiaan roepen markt achtig ningin i voor- illende en ter lomen, iarine, onalen liuxley Archer B e 1 g: i e. Stanley, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, heeft een telegram van den koning der Belgen ontvangen betrekking hebbende op een nieuwe expeditie naar Afrika voor de bevrijding van Emin-Bey. Woensdag ging Stanley reeds scheep naar Europa. Denemarken. Maandag is te Kopenhagen overleden de heer Joh. Nic. Madvig, die niet alleen als uitstekend wijsgeer en kritikus, maar ook als staatsman en staathuishoud kundige hoog stond aangeschreven. Hij werd op het eiland Bornholm geboren en doceerde van '1826 aan die hoogeschool de Latijnsche taal en letterkunde. Hij behandelde in '1848 reeds als afgevaardigde de eedsquaestie en werd vervolgens minister van eere- dienst wat hij tot in 1851 bleef. Van '1854 beurte lings lid der Kamers wendde hij zijn grooten invloed aan ten gunste van zijn land. Nog kort geleden wilde hij in den strijd der partijen zijn oordeel uit spreken, zijn tijd was echter voorbij en niemand hoorde meer naar hem. Gri-ielienlancl. Een prachtig weer heeft te Athene de feesten der meerderjarigverklaring van den kroonprins Constantijn begunstigd. De straten waren schitterend versierd. Op den tocht van het koninklijk paleis naar de kathedraal, waar de 18jarige prins den eed heeft afgelegd, werd hij met geestdrift door de bevolking toegejuicht. De deputaties der Grieksche provinciën van Turkije werden mede luide toegejuicht. De koning en de kroonprins hebben van het balcon van 't paleis het woord gericht tot de menigte. Des avonds was er aan het hof een gala-feestmaal en daarna een groot bal. De stad was prachtig verlicht. Gemengd ttuiteiilaiiriscli Nieuws. De Parijsche élite heeft een nieuw wintervermaak uitgedacht. Heeren en dames laten zich op bepaalde uren in de Parijsche riolen, die, zooals men weet, reusachtig zijn aangelegd, rondleiden, en bezichtigen, met fakkels gewapend, deze belangwekkende bouw werken. In lange mantels gehuld, dalen de bezoekers in 't hoofdkanaal af; deze tochten worden natuurlijk onder begeleiding van een gids ondernomen, daar zulke uitstapjes bij eene plotselinge regenbui of als er een pijp brak, wel eens gevaarlijk zouden kunnen worden. 't Moet wel vreemd klinken, als twee voorname dames elkaar in 't Bois de Boulogne toeroepen«Tot weerziens van middag in de riolen!" Dezer dagen kwam eene boerin op het stadhuis te Klausenburg, eene plaats in Zevenbergen, om den burgemeester te verzoeken, of zij op eene plaats, die zij aanduidde, mocht laten graven naar den schat van Darius. Een toovenaar, die tevens waarzegger was, had haar verteld, dat op eene diepte, bijna zoo diep als de kerktoren van Klausenburg hoog is, een on metelijke schat begraven lag. Als men eenigen tijd gegraven had, kwam men, zoo verzekerde zij, aan een trap, die tot heel diep in de aarde leidde en uit kwam op een ijzeren deur. Door op eene bijzondere wijze op deze deur te kloppen, sprong ze wijd open; men kwam dan in een steenen gewelf met twaalf ijzeren deuren. Aan den wand hingen twaalf gouden sleutels, die elk op een der deuren pasten. Deze deuren eindelijk verleenden toegang tot schatkamers, die tot aan den zolder met goud en edelgesteenten waren gevuld. Slechts drie menschen (zoo had de waar zegger gesproken) mogen te gelijkertijd graven; hij, de onbaatzuchtige, graaft niet mede, want hij heeft afstand gedaan van alle aardsche goederen Te vergeefs trachtte men de boerin dezen onzin uit het hoofd te praten, maar zonder gevolg, want ze heeft drie gravers gehuurd, die er dapper op los graven, om de twaalf gouden sleutels en de onmete lijke schatten te vinden. Verscheidene medelijdende Parijsche dames hebben zich tot den vader van Merlatti gewend, met het verzoek, dat deze van zijn vaderlijk gezag moge gebruik maken, om zijn minderjarigen zoon het verdere vasten te verbieden. Het antwoord van papa Merlatti liet zich lang wachten, maar eindelijk kwam het toch. Het luidde: »Mijn zotskap van een zoon is den kinder schoenen ontgroeid; bovendien ben ik geen kinder meid, die stoute jongens tot eten moet dwingen. Als het schilderen hem zoo weinig opbrengt, dat hij op dergelijke manier den kost moet verdienen, per dio! dan heb ik geen berouw over het duchtig pak, dat ik hem indertijd om zijn kunstenaarsplanaen heb toegediend." Wat een president van de Vereenigde Staten al niet doen moet. Een blad uit Washington weet te verhalen dat de heer Cleveland sedert zijn benoeming tot president 25 pond zwaarder geworden is, tot groote spijt van zijn jonge vrouw, die met den dag 's mans omvang ziet vergrooten. De president heeft zich nu tot een jong Zweedsch geneesheer gewend, die aangenomen heeft hem te zullen dunnen, mits hij de voorschriften stipteüjk volge, welke hij hem geven zal. De president moet drie uur daags vlak op den rug blijven liggen totdat hij aan deze ligging gewoon is. Alsdan moet hij op den rug liggende zijn beenen zoo hoog mogelijk naar de zoldering richten, totdat hij gewoon is het drie uur vol te houden ten slotte moet hij in die houding met zijn voeten cirkels beschrijven, en om de tien minuten zich omkeeren. Als deze kuur afgeloopen is verzekert de geneesheer, zal de president geen last van dikte meer hebben, en anders zal hij hem daarna een badkuur met gymnastische bewegingen onder water laien ondergaan. Het is nu de vraag of de president er zooveel tijd zal kunnen afnemen om zijn lichaam te vermageien, daar hij een der ijverigste presidenten is, welke ooit in het Witte Huis" gezeteld hebben. Het hospitaal voor cholera-lijders, dat de paus in Rome liet bouwen, is van het verkeer met de buiten wereld zorgvuldig afgesloten. De vensters zijn van traliewerk voorziendoor middel van de telephoon kan de directeur gesprekken voeren met personen in de stad, terwijl de proviand in een half open cylinder in het hospitaal wordt ge bracht. Een bron, geheel afgesloten van die, waardoor het water voor de stad wordt geleverd, voorziet de inrichting van drinkwater. Tot ontsmetting dient een ketel met sublimaat. De lijken worden gedurende eenigen tijd bewaard in een vertrek, dat door stoom wordt verwarmd en dat door een electrisch toestel met de directeurskamer is verbonden. Daar, zooals bekend is, bij choleralijders dikwijls gevallen voorkomen, dat ze schijndood zijn, worden de lichamen langen tijd in deze kamer gelaten, op een bed gelegd en de handen in een soort van koperen cylinder gesloten, op dezelfde wijze als bij ons de dames een mof dragen. Door een kunstig uitgedacht toestel wordt bij de minste beweging van de handen of van elk ander lichaamsdeel een electrische keten gesloten, en klinkt er in de kamer van den directeur een schei, terwijl tegelijkertijd een ander toestel het nummer van het bed aanwijst. Bij het verlaten der inrichting worden de kleederen en het bed van den herstelde dadelijk verbrand en worden hem nieuwe kleederen gegeven. De ventilatie geschiedt door schoor- steenen. waarin steeds gasvlammen branden De bouw van het hospitaal werd in October 1884 begonnen en geëindigd in April 1885. De kruistocht, door de Fransche bladen gepredikt tegen den invoer van kinderspeelgoed uit Duitscbland, is niet zonder resultaat geweest. Er werden dit jaar in Duitscbland geen bestellingen gedaan en de Pa rijsche fabrikanten van dit artikel hebben thans ongeveer 25000 mannen, vrouwen en kinderen in het werk. De strijd, dien men tegen het Duitsche bier voert, heeft echter nog weinig gevolg opgeleverd. De France herinnert, hoe de Italianen in Lombardije zich indertijd het iooken ontzegden, omdat zij van geen Oostenrijksche sigaven gediend bliefden. Een dergelijke maatregel tegen het Duitsche bier te Parijs schijnt echter minder goed uitvoerbaar. De firma Krupp te Essen heeft een middel uit gedacht, om het vastgroeien van schelp- en koraal- dieren aan den buitenkant van schepen te voorkomen. Dit middel bestaat in het vernikkelen van de platen der buitenhuid. Een brave, bejaarde schoenmaker uit een der voor steden van Weenen ving eens op een goeden morgen twee eenden, die reeds sedert lang hun honger in zijn tuin kwamen stillen. Hij besloot de arme dieren te voederen totdat de eigenaar, dien hij overal liet zoeken, gevonden was. Toen de eenden echter vet geworden waren en er nog altijd geen eigenaar op daagde, maakte de brave schoenmaker zich langzamer hand vertrouwd met de gedachte aan een lekker gebraad. Op de mogelijkheid dat de eigenaar nog zou komen, had hij volstrekt niet gerekend; men kan zich dus voorstellen hoe hij op zijn neus keek, toen op zekeren dag een deftig heer met een streng uiterlijk bij hem kwam en op barschen toon vroeg: »Zijn bij u de weggevlogen eenden?" »Ja", antwoordde ke schoenmaker eerlijk, maar een beetje teleurgesteld, terwijl hij verlegen de glazen van zijn bril afveegde. «In naam der wet haal ik de eenden," zeide de onbekende, terwijl bij zich de gouden adelaar op de borst hechtte. «Goed, goed," stamelde de oude verschiikt, en hij bracht den «commissaris" naar het eendenhok. De heer haalde een zak voor den dag, stopte de eenden er in en vertrok, terwijl hij den schoenmaker welwillend verzekerde, dat hij het voedergeld aan 't bureau van politie kon komen halen. Toen de oude man dit den volgenden dag wilde doen, wist men niets van de heele zaak, en hij kon gaan met de overtuiging, dat hij was opgelicht. Woedend ging onze schoenmaker naar huis, en eenige dagen later kreeg hij een pakje met de overblijfselen van de eenden en een koperen doekspeld in den vorm van een adelaar. Toen werd de schoenmaker een menschenhater. Mag eene vrouw zich in 't publiek begeven in mannenkleeren? Deze vraag had de rechtbank te Dantzig in den loop der vorige week te beantwoorden. Een jonge weduwe van goede familie, die zich van tijd tot tijd in het openbaar als man gekleed vertoonde, was door den kantonrechter wegens openbare schennis der eerbaar heid tot 30 Mark boete veroordeeld. Zij eischte nu voor de rechtbank, waar zij in mannen- kleeding haar eigen zaak kwam verdedigen, vernietiging van het vonnis; zij vertelde, dat ze reeds als kind in jongenskleeren placht te loopen en dat de mannen kleeren haar veel aangenamer waren, vooral in hare tegenwoordige betrekking van kantoorbediende. De rechtbank vond in het nette costuum, dat de jonge dame droeg, niets onvoegzaams, vernietigde het vonnis van den kantonvechter en sprak de manne lijke schoone vrij. KUNSTNIEUWS. Zierikzee. Woensdag j.l. werd het aangekondigde Concert van den heer Ezerman gegeven, en zoo wij vertrouwen zeer ten genoege van het vrij talrijk opgekomen publiek. Gaf de uitvoering stof tot algemeene tevredenheid, zij gaf mede bij vernieuwing het bewijs, dat met eenige samenwerking ook met eigen kracht wel iets goeds ten beste kan worden gegeven. Het muziek gezelschap «Kunst en Eer", zoowel als de Mannen- Zangvereeniging «Luctor et Emergo", toonden dien avond ieder voor zich, wat met eenige studie en goeden wil kan worden gedaan. Tevens komt een woord van lof toe aan den heer M., van Rotterdam, voor zijn zeer verdienstelijk spel op de piano. In één woord, wij kunnen den Heer Ezerman geluk wenschen met den goeden uitslag van het gegeven Concert en hopen dat hij hierin aanleiding moge vinden, gedurende dezen winter, meermalen ons een dergelijken genot vollen avond te verschaffen. Wij vernemen, dat den 28sten dezer maand de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunstharen Leden en Dames eene Soirée- Musicale denkt aan te bieden. Voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de advevtentiën der volgende week en de programma's. Een tweede Soirée zoude in Februari of Maart e.k. plaats hebben. Ingevolge de bepalingen der Algemeene Wet der Maatschappij kan (behoudens uitzonderings-gevallen) alléén aan LedenDonateurs en Dames, kosteloozen toegang worden verleend. Zij, die geen Leden of Donateurs der Maatschappij zijn, kunnen dus niet worden toegelaten. Voor het verkrijgen van het Lid maatschap wende men zich derhalve tot de Bestuurs leden (in casu óók tot den Bode der Afdeeling). Indien stormen en verbrokene communicatie ons geen parten spelen, kan de Portefeuille van Arti et Amicüiae nog vóór het einde dezes jaars ter expositie alhier komen. K e r k n i e ii w s. Dr. E. H. van Leeuwen, beroepen kerkelijk hoog- leeraar te Utrecht, nam Zondag j.l. afscheid van de gemeente Zutfen en van zijn werkkring als predikant, met eene leerrede, die tot tekst had, Col. '1 16Z> en vers 17&. Van 10-17 Deo. 1886. Geboren: Een dochter van J. C. Verschuur en M. Berrevoets. G. J. Bakker en J. van der Wekken. zoon C. Schults en J. P. de Graaf. dochter A, Elscot en A. Logmans. zoon H. Leidekker en W. J. den Dekker. Gehuwd: M. Th. Jacobi, 24 j., jm. en W. C. Vonk, 23 j., jd Overleden: J. Bol ij n, 68 j., wed. van J. Beuzenberg. J. C. Geers, 2 m.> z.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3