Buitenland. De zaak tegen den postbode B. te Roermond, die onlangs wegens het weigeren van hulp aan een politie-agent door den kantonrechter werd veroordeeld, zal op 27 December e.k. door den Hoogen Raad in cassatie worden behandeld. Naar men weet heeft Z. M. de Koning aan de Zaandamsche bewaarschoolhouderes, mejuffrouw II. lJkes, gratie verleend van een vonnis door de Haarlemsche rechtbank over haar geveld, omdat zij kinderen in haar bewaarschool opnam, zonder het vaccinebewijs dier kinderen te verlangen. Thans heeft de bewaarschoolhouderes een adres aan Z. M. den Koning gezonden, waarin zij te kennen geeft de ontvangen gratie niet te kunnen aanvaarden, daar gratie het aanwezig zijn van schuld veronderstelt, en adres»ante is zich geen schuld bewust, daar zij geen enkele wet heeft overtreden. Zij zou zich ten hoogste verblijden wanneer het Z. M. mocht behagen het over haar geslagen vonuis te vernietigen. Stand. Daar in ons land door velen verkeerdelijk wordt gemeend, dat bij den te Chiistiania gehouden schaatsen- wedstrijd tusschen Axel Paulsen en Harold Hagen laatstgenoemde won met 1000 meter, wijzen wij er op, dat '1000 meter voorsprong, zooals in ons bericht heeft gestaan, beteekent, dat Paulsen zijn mededinger 1000 meter heeft voorgegeven, zoodat volstrekt niet is uitgemaakt, dat Hagen nu de snelste rijder is. Hoeveel hg Paulsen voor was, toen hij den eindpaal bereikte, wordt nog niet gemeld. Aan de officieren van liet leger, die in den loop van het jaar als instructeur bij de schutterijen zijn opgetreden, heeft de minister van oorlog doen kennen, dat de rapporten, door hen uitgebracht betreffende de onder hun leiding plaats gehad hebbende practische oefeningen, hem, minister, de overtuiging hebben ge geven, dat zij de oefeningen met lust en ijver geleid hebben en dat hun pogingen zeer zeker er toe zullen hebben bijgedragen om de militaire waarde der schut terijen te verhoogen. »Dat daarbij aanvankelijk vele bezwaren van allerlei aard zich zouden doen gevoelen, was te voorzien; maar de hoop is gewettigd, dat men, geholpen door opgedane ervaring en de bij verreweg de meeste schutterijen gebleken lust en toewijding, er gaandeweg in zal slagen om vele dier moeilijkheden uit den weg te nemen en de samenwerking van leger en schutterij voor de laatste zoo nuttig mogelijk te doen zijn." De Koning heeft geweigerd, de nieuwe verordening voor de belasting op de honden voor de gemeente Arnhem goed te keuren. De Bond van Nederlandsche suikerfabrikanten zal den '16en dezer te Rosendaal een vergadering houdne, waarin men den prijs der suikerbieten voor de cam pagne '1887/88 zal vaststellen. De ontvangsten uit de gewone rijksmiddelen staan, volgens het Hbl., blijkens de uitkomst over de elf verloopen maanden des jaars, vrij gunstig. Die maanden hebben reed? ruim '100 millioen in de schatkist gebracht. Telt men daarbij slechts het gemiddelde der raming voor één maand, n.l. f 8,846,000 (en December zal, als gewoonlijk, wel meer dan dat gemiddelde opbrengen), dan zal de volle raming reeds met f 2,800,000 worden overtroffen. Het vorig jaar sloot met een tekort van 6 ton op de raming, zoodat de toestand zeker verbeterd is. Wel is de raming voor 1886 f '1,140,000 lager gesteld, maar ook met toevoeging van dit verschil is nu reeds een hoogere opbrengst verzekerd. Er is dan ook reeds bijna 3 millioen meer dan in de eerste elf maanden van 1885 ingekomen. Gaat men de bronnen na, waaruit die bate is gekomen, dan vindt men, dat de schatkist groote verplichting heeft aan de wisselvallige successie-rechten, d. i. aan het openvallen van rijke nalatenschappen. Daarop valt echter evenmin te rekenen als op het derde deel van een millioen, dat de stempeling der buitenlandsche effecten dit jaar heeft opgeleverd. Verder kwam het voordeel g.-ootendeels uit de suiker en het personeel. De stijging bij de invoerrechten en de registratie rechten is een gunstig teeken, dat echter nog te gering is en te kort van duur om als de dageraad van een beteren tijd te gelden. Naar men aan het Vad. mededeelt, is bij het ministerie van koloniën een telegram ontvangen, inhoudende, dat generaal Demmeni, civiel en militair gouverneur in Atjeh, te Pajacombo is overleden. De laatst ontvangen mail bevatte juist het bericht, dat generaal Demmeni wegens ziekte was geëvacueerd naar de Padangsche bovenlanden. Het overlijden van generaal-niajoor Demmeni is door den minister van koloniën als volgt medegedeeld Hij had Maandag-ochtend het treurige bericht ontvangen, dat generaal-majoor Demmeni, civiel en militair gezag hebber te Atjeh,. te Pajacombo, op Sumatra's Westkust, waarheen hij wegens ziekte geëvacueerd was, is over leden. Wegens de bijzondere diensten, door dien opperofficier aan Koning en Vaderland bewezen en wegens het groot verlies, dat het land door zijn heengaan, lijdt, zeide de minister, heb ik gemeend, deze mededeeling aan de Kamer te moeten doen. De voorzitter sprak: »Ik meen uit naam van de vergadering te spreken, .wanneer ik verklaar, dat de mededeeling van den minister van koloniën door haar met diep leedwezen is vernomen, en dat de naam van den dapperen, bekwamen krijgsoverste, wiens overlijden Nederland en Indië gelijkelijk betreuren, bij haar in erkentelijke herinnering en in eere zal blijven." Generaal Demmeni was, naar de N. R. Ct. meedeelt, slechts 50 jaar oud. Op 20jarigen leeftijd tot tweeden luitenant, in '1860 tot eersten luitenant, in '1867 tot kapitein, in '1875 tot majoor, in 4880 tot luitenant kolonel en in 1883 tot kolonel benoemd, was hij in den aanvang van dit jaar boven de formatie tot den rang van generaal-majoor verheven. Op 19 Augustus 1884 aanvaardde hij het civiel en militair bestuur van Atjeh. Onder zijne leiding is de concentratie volbracht. De Vereeniging voor Suriname heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden om aan te dringen op onveranderde aanneming van het ontwerp tot definitieve vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1887. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontv. der invoerr. en acc. te Dordrecht E. A. Tissot van Patot, control, der dir. bel., invoerr. en acc. te Zierikzee. Ongelukken, Bampen, Misdaden, enz. In Amsterdam doet men alles in het groot, zooals het in een wereldstad behoort. Dinsdag heeft men er 500 kilo spiering gestolen. Een milicien van het 7e regiment infanterie sprong Zaterdagmorgen, na zich van zijn bovenkleederen ontdaan te hebben, op de Geldersche kade te Amsterdam te water. Eenige oogenblikken later werd de man leven loos opgehaald. Het D.v. Z.-H. meldt: Zekere Blom, colporteur voor het socialistisch blad Recht voor allenwonende aan den Noord wal te 's Hage, is met zijne bijzit door de politie in hechtenis genomen, onder verdenking van, met of zonder hulp van die vrouw, hun kindje van 3 maanden te hebben om het leven gebracht. Het lijkje is naar het gasthuis over gebracht, om geneeskundig te worden geschouwd. Hieruit zal wellicht blijken of het wichtje is doodgeslagen, zooals het gerucht zeide, dan wel of het is doodgedrukt." Te Laboean is luitenant R. het slachtoffer geworden van een brutale inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men uit zijn woning en van onder zijn bed weggehaald een kistje inhoudende f '1000, bestemd om den volgenden dag naar P.-Siatas te worden doorgezonden. Hij werd wakker doordien de dieven voor den tweeden keer in huis kwamen, om een ander kistje met geld, dat ook onder het bed stond, weg te halen. Dadelijk ingestelde pogingen om de dieven te pakken mochten niet baten en ten spijt van het ingesteld onderzoek, is men heden nog even wijs als in den nacht van den diefstal. IJet opengebroken kistje werd op den spoorwegdijk achter het huis gevonden. Deli Ct. Het dorp Dissau bij Lu beck is tijdens den storm van de vorige week Donderdag geheel afgebrand. Zestien groote boerderijen met een grooten voorraad graan enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Men spreekt van moedwillige brandstichting. De politie te Lyon heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft een zekeren Morel gearresteerd, die als een rustig burger van de rente van drie- of vierhonderd duizend francs leefde. Het was nu echter gebleken op welke manier hij dat geld had verkregen. Hij liet zich onder een valschen naam. door de groothandelaars een zekere hoeveelheid koopwaren zenden. Hij kocht ze natuurlijk zonder ze te betalen en verdween zonder adres achter te laten. In zijn lange en werk zame loopbaan heeft Jean Goquet dat is zijn ware naam niet minder dan vijftig valsche namen ge dragen; hij was verscheidene malen 'failliet verklaard, en vijftienmaal werd er een bevel tot inhechtenis neming tegen hem uitgevaardigd. De politie zocht hem sinds 1877. Een brug over de Spaansche rivier Canolas is inge stort, terwijl een van Saragossa komende trein er over reed. De locomotief en drie wagens stortten in het water. Vier reizigers zijn zwaar gewond. Een Duitsch pachter in Pensylvanië, John Röther geheeten, aangeklaagd van brandstichting, is in hechte nis genomen. Aan den agent der geheime politie, die hem er in had laten loopen, deelde hij het volgend uittreksel uit zijn loopbaan mede. Hij heet eigenlijk Hergen röther14 jaren geleden was hij uit Wursburg, beieren, gevlucht, nadat hij een koninklijken bosch wachter met een geweerschot gedood had. Hij was als strooper door zijn slachtoffer op heeterdaad betrapt. Hergenröther vluchtte naar Amerika en trok naar County, waar hij een vrij groot vermogen bijeenbracht. Behalve de brandstichting, heeft hij, naar hij aan den agent bekende, ook de vergiftiging van verscheiden runderen van zijn buurman, met wien hij in onmin leefde, op zijn kerfstok. Slaapwandelaar. Zondagnacht om 3 uur vond de politie te Antwerpen onder een brug een persoon op den grond liggen, die slechts met een hemd gekleed was. De man had een wonde aan het hoofd. Uit het onderzoek bleek, dat de gekwetste een matroos was, genaamd John Stephenson. Deze had gedurende den nacht, in zijn slaap, zijn schip verlaten en was een wandeling in de stad gaan doen. Onder de brug was hij gevallen en werd aan het hoofd gewond. Stephenson had zich vroegtijdig te bed gelegd en bevond zich in geen dronken toestand. l>uitscliland. De Nord. Allgem. Ztg. verklaart in een zijner laatste nummers dat de legeruitbreiding niets te maken heeft met de Bulgaarsche crisis. Ook het vertrouwen in de soliditeit der betrekkingen met Oostenrijk is in niets verminderd. I talie- Te Rome wordt de uitvaart gevierd van Minghetti, wiens stoffelijk overschot daarna naar Bologna gevoerd zal worden. In de laatste zitting der Kamer wijdden de minister-president Depretis en de voorzitter Biancheri eenige woorden van hulde aan zijn nagedachtenis, waarna besloten werd in drie dagen niet weder bijeen te komen. Van het pai lementsgebouw zal veertien dagen de rouwvlag waaien, de tribune zal gedurende denzelfden tijd met rouyvflo£rs omkleed blijven, er zal een mar meren buste van den overledene in de zaal geplaatst worden en de Kamer zal zijn redevoeringen laten drukken. Daarenboven kondigde de minister een voor stel aan om een monument voor hem op te richten. De senaat sloot zich geheel bij een en ander aan. De Duitsche kroonprins zond aan de nagelaten betrek kingen van Minghetti een telegram, waarin hij diens dood een nationale ramp voor Italië noemde. Onder de studenten in de geneeskunde aan de hoogeschool te Napels bevindt zich thans ook een vrouwelijke student, die een beroemden naam draagt. Het is de dochter van een beroemden Rus, die volks leider geweest is, en heet Sophie Bakunin. Hare moeder trouwde na den dood van haar eersten man den Napolitaanschen advocaat Carlo Camburri. F i* a nkrij ls. In de zaal Rivoli had Zondag een vergadering van werkeloozen plaats. Vele zaken werden in ellenlange redevoeringen gebrandmerkt. De een wilde dit. de andere dat. Toch moest er iets gedaan worden, want het volk heeft het geduld verloren, merkte een schrijn werker aan. Zoo werd ook besloten dat men zich zou wenden tot de Parijsche afgevaardigden, tot den Senaat, tot den president der Republiek, tot alle afge vaardigden, want er moest brood komen voor de arbeidende klasse. Bij het uiteengaan hield de massa zich rustig; toen zij echter een politie-dienaar zag aankomen, werd er geschreeuwd: weg met de politie, weg met den president Grévy, weg met Freycinet De politiemannen moesten handgemeen worden en de bereden gendarmen waren noodig de menigte uit elkaar te doen stuiven. Er wordt van acht arrestatiën daarbij gesproken. JEngeland. Bij gelegenheid van het 50-jarig regeerings jubileum der koningin zal in Mei of Juni van het volgend jaar niet alleen eene groote revue over de vloten ter reede van Portsmouth, maar ook eene groote wapenschouwing over de troepen bij Aldershot plaats hebben. Daaiaan zullen, behalve de vrijwilligers en de militie, ook troepen uit Indië en de koloniën deelnemen. De boekenmarkt zal het jubileum verheerlijken door een reusachtig verzamelwerk onder den titel: »de regeering van koningin Victoria, een overzicht over eene halve eeuw van voor uitgang." De uitgever H. Waid, heeft de verschillende deelen van het werk aan de eerste autoriteiten ter beweiking geven. Lord Wolseley heeft op zich genomen, over het leger te schiijven, lord Brassey over de marine, Courtney over de financiën, Giffen over den nationalen rijkdom, sir J. Caird over den akkerbouw, prof. Huxley over de wetenschap en de beroemde recensent Archer over het tooneel.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2