ZÏERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 97. Zaterdag 18 December. 89ste jaargang. Binnenland. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 17 December 18 8 6. Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk het best aan te bevelen. Het duurteen menschenleven, heeft, immer zijn waarde, en combineert het nuttige met het schoone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoir-horlogesvan de Conkling Manufacturing Company, die op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden ge adverteerd zijn, aan de bijzondere opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen. Wij verzoeken bij bestelling op te geven dat de lezer de advertentie uit ons blad gezien heeft. Naar men aan de. Midcl. Ct. meldt, zal de ingenieur van den rijkswaterstaat, de heer C. B. Schuurman, te Terneuzen, met primo Februari a.s. die gemeente verlaten en vervangen worden door den heer 3. Mulder, ingenieur, thans gedetacheerd bij de Staatsspoorwegen ter standplaats Sneek. Wij kunnen onzen lezers mededeelen dat ter gelegen heid van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning, bij den Uitgever W. Hilarius Wzn., te Almelo, een werkje zal verschijnen getiteld: Waarom het Neder- landsche Volk den lOsten verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koningdankbaar en met blijdschap herdenkt, aan de Jeugd verhaald door D. B. van Heuven. Dit werkje, dat in twee editien zal worden uitgegeven, nl. een volksuitgaaf ter nitdeeling op scholen, en een prachteditie, waarachter een naam lijst van inteekenaren gevoegd zal worden, zullen beide voorzien zijn van een fraai geïllustreerd omslag, waarop de portretten zullen prijken van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, en wot den bovendien versierd met drie gravures, voorstel lende: I. de Inhuldiging van Z. M. Willem III in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, '12 Mei '1849. II. Portret van H. K. li. Prinses Wilhelmina, en III. Z. M. Willem III staande op den Dijk te Leeuwen na de doorbraak van Maas en Waal. H. M. de Koningin heeft, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, dezer dagen aan een groot aantal huisgezinnen op en in den omtrek van Het Loo, winterkleedingstukken en andere geschenken van huis- houdelijken aard doen uitreiken. Het saldo van 's rijks schatkist op 11 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank f 24,306.992.065, en bij de betaal meesters if 1,521,546,96; te zatnen f 25,828,539,Ü2r\ Naar men verneemt is M. Hakker uit Den Haag, die zich sedert eenigen tijd in verzekerde bewaring bevond onder verdenking van op zijn huisvrouw ge- pleegden doodslag, Dinsdagavond op vrije voeten gesteld. De Rotterdamsche Postduiven-Vereeniging »Pro Patria" zal den 19 Dec. a.s. een tentoonstelling van postduiven houden in de groote zaal van het Hotel Baars (Slagveld, Rotterdam.) Verscheidene Rotterdamsche liefhebbers zullen met hunne duiven aan deze tentoonstelling deelnemen. Behalve de gewone prijzen zijn er nog 3 eeremedailles uitgeloofd, t. w. door de kas dei' Vereeniging twee bronzen medailles voor de schoonste doffer en de schoonste duif, door een lid der Vereeniging een zilveren medaille voor het schoonste koppel der ten toonstelling. De jury wordt gevormd door drie leden van de Post< 's Gravenhage. Een inzender in den Werkmansbode schrijft over de kinderen, door de directie der Fransche Opera voor haar kinderkoren gebruikt. Daaronder zijn er beneden de twaalf jaar, en zij worden zoowel in als buiten Den Haag in de voorstelling gebruikt. Indien er voorstelling in Amsterdam is, moeten de kinderen in Den Haag te vier uur aan het station zijn. Hoe stellen zij het dan met de school? De kinderen reizen onder toezicht van een «mijnheer", die dit toezicht niet zeer ijverig uitoefent: althans toen de schrijver de reizigers zag, had hij niet al de kinderen bijeen in den waggon. Hij miste er vier, die elders in den trein waren terecht gekomen, o. a. een dreumes van 9 jaren. Hij betitelde zijn muzikale pupillen als «tuig," De kinderen gaven in den trein door zingen proeven van hun muzikale ontwikkeling, gingen daarop met hun petje rond, om daarna te twisten over de verdeeling van den kleinen buit, altijd onder het geleide van den «mijnheer." De inzender vraagt, of de politie het oog wil houden op den leeftijd der kinderen, die in den schouwburg van de stad zingen en hoopt voorts, dat zijn mede- deelingen zullen komen onder de oogen van liet opera- publiek en van de ouders der bedoelde kinderen. Dezer dagen waren drie heeren in eene coupé ie klasse van den spoortrein gezeten, toen een hunner zijn Darwinistische idees aan zijn metgezel kenbaar maakte, daarbij verder gaande dan Darwin zelf en besloot met te zeggen, dat hij de stellige meening koesterde, dat wij menschen van apen afstammen. De derde hun onbekende persoon, de heer S., een bekend lid onzer Tweede Kamer, hoorde het gesprokene blijkbaar opmerkzaam aan. Een oogenblik later begon nu weder de eerste zijne overdreven idéés uit te spreken en wel door te zeggen, dat hij een jongen had, die al een paar jaar oud was, maar waarover hij nog niet besloten was, of hij hem al dan niet zou laten doopen, Ten slotte richt hij zich tot den heer S. en zegt: «ik merk dat u mijn gesprek gevolgd hebt, zeg mij nu eens, moet ik mijn jongen al of niet laten doopen?" «Wel neen", zegt de aangesprokene, «ik heb nog nooit gehoord, dat een aap zijn jongen laat doopen." (Historisch.) Uit Rotterdam wordt aan het Utr. Dagbl. geschreven Verleden jaar werd onder de broodelooze werklieden eene uit.deeling gehouden door eene commissie uit weiklieden-vereenigingen, ter zijde gestaan door eene commissie van bijstand uit de gegoede ingezetenen. Er werd toen voor dat doel veel geld bijeengebracht, maar deze wijze van bedeelen heeft weinig bevrediging geschonken, in de eerste plaats aan de werklieden, die zich daarvoor zeer veel moeite moesten getroosten. Thans heeft de Vereeniging tot verbetering van armenzorg de zaak ter hand genomen. Zij heeft eene commissie benoemd, voor een deel uit leden der vereeniging, voor een ander deel uit werklieden bestaande, die op bepaalde dagen zal zitting houden en bij welke zij, die voor het ontvangen van onder steuning in aanmerking komen, zich zullen kunnen aanmelden. Niet alle broodelooze werklieden echter komen voor deze ondersteuning in aanmerking, maar alleen de ambachtslieden uit de «noodlijdende" vakken, en dan nog wel met uitsluiting van hen, die ook in gewone omstandigheden zonder werk zouden zijn door mindere bekwaamheid of om andere redenen, alsmede van hen, die nog geen jaar in deze gemeente metterwoon gevestigd zijn. Alzoo zal alleen hulp verleend worden aan hen, die slechts tijdelijke ondersteuning noodig hebben en er tegen opzien, armen-bedeeling te vragen. Aan de zoodanigen zal een voorschot worden verstrekt, dat zij later terugbetalen, als zij weer in de verdiensten zijn. Kan het echter niet in dezen vorm, dan zullen giften in geld gegeven worden. Alle broodeloozen. die niet in de termen vallen orn in deze gunst te deelen, worden verwezen naar de gewone bedeeling door het burgerlijk of door de kerkelijke armbesturen. Om zich de noodige middelen te verschaffen voor het doel, dat zij zich voorstelt, heeft de vereeniging een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. Het is eene proef met eene geheel nieuwe manier van hulpverleening, die hier genomen wordt. Voorzeker is daarvoor veel te zeggen, en de vereeniging schijnt dezen weg voornamelijk gekozen te hebben om haren bijstand uitsluitend te doen toekomen aan de werklieden, die geheel buiten hunne schuld broodeloos zijn geworden. Maar de ondervinding zal nog moeten uitwijzen, of men niet op deze wijze meer ontevredenen dan tevredenen maakt. Aangenomen dat het, na het onderzoek door de vereeniginü; ingesteld, gemakkelijk is uit te maken, welke vakken als «noodlijdende" zijn te beschouwen, en welke niet, is daarmede in eik geval nog niet uitgemaakt, dat er buiten de «noodlijdende" vakken in het geheel geen werkmans gezinnen zijn, die zonder eigen toedoen in nooddruftige omstandigheden verkeeren en ondersteuning alleszins waardig zijn. Zal het voorts niet moeielijk zijn, te beslissen wie ook in gewone omstandigheden zonder werk zouden zijn, en wie niet? Daar gelaten dan nog of het geen hardheid is, iemand alleen om «mindere bekwaamheid", die immers niet altijd aan eigen schuld te wijten is, van ondersteuning uit te sluiten. Men mag hierbij niet vergeten, dat' de bekwaamsten zoovpel eerder in staat zijn, iets over te leggen voor kwade dagen dan de minder bekwamen. Wij wenschen der vereeniging gaarne toe, dat de proef, die zij nemen wil, volkomen slaagt, maar wij zouden wenschen, dat er ook edelmoedige zielen gevonden werden, die zich het lot aantrekken van de gezinnen, welke zij van hare ondersteuning uitsluit. Wij vreezen, dat deze gezinnen talrijker zijn en in dieper ellende verkeeren dan die, voor welke door de vereeniging hulp gevraagd wordt. Het grafmonument voor wijlen mevrouw Bosboom- Toussaint zal in Sept. van het volgend jaar onthuld worden. Daar het gedenkteeken in het voorjaar nog niet gereed kan zijn, en de commissie het wenschelijk acht, de plechtigheid niet in de zomermaanden te doen plaats hebben, is zij tot dat tijdstip verschoven. Omtrent den troep Zigeuners, ruim 40 man sterk, die in den laatsten tijd aan de zuidelijke grens van ons land zooveel mogelijkheden teweegbrengt, deelt men aan de N. Roti. Ct. nog mede: Geruimen tijd geleden trok deze troep door België, te Antwerpen werden plaatskaartjes genomen op Rotterdam en van daar plaats op eene stoomboot naar Amerika. In Amerika scheen men echter op het bezoek dier gasten niet gesteldzij werden daar niet toegelaten en moesten met de eerste gelegenheid weder vertrekken. Zóó kwamen ze in Rotterdam terug en namen weer koers naar België. Nauwelijks hadden ze de Belgische grens overschreden, of de Belgische politie bracht hen opnieuw naar Nederland, en de Nederlandsche politie haastte zich hen zoo spoedig mogelijk weer naar België te verzenden. Dit heeft aanleiding gegeven, dat de Belgische politie over de geheele grens in de laatste weken had post gevat en aanzienlijk versterkt was. Vermits echter de troepen aanvankelijk uit België hier te lande was gekomen, bleef men er van de zijde van Nederland op aandringen, dat hij in België zou i worden toegelaten om de reis langs denzelfden weg, van waar hij gekomen was, te kunnen voortzetten. Dit werd bepaald geweigerdthans is men er echter in geslaagd den troep op Belgisch grondgbebied te brengen, en tegelijk is ook aan de grens onze politie versterkt. Voor de aangrenzende gemeenten is het te hopen, dat de zaak hiermede geëindigd is, doch men is daarop niet gerust. Door de heeren A. L. Festen, burgemeester van I Heeswijk, en Jules Godfermann, ingenieur te Parijs, is concessie gevraagd voor het geheel op hun kosten oprichten van een abattoir te 's Hertogenbosch. Men schrijft uit Middelburg De heer H. J. E. Gerlach, commissaris van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, heeft 13 dezer de leden in Zeeland wonende, te Middelburg opgeroepen om te trachten eene afdeeling van genoemde vereeniging op te richten. Van de leden waren slechts enkelen ter vergadering aanwezig. Eenigen hadden zich schriftelijk bereid ver klaard als lid toe te treden, terwijl anderen hun besluit daaromtrent zich tot nader voorbehielden. De contributie voor de gewone leden werd bepaald op f '1,50. Tot leden van het bestuur der afdeeling werden benoemd de heerenH. J. E. Gerlach, A. M. Tak, J. Riemens, F. van der Have en Jan Polderdijk. In eene daarop gehouden bestuursvergadering werden benoemd tot voorzitter der nieuwe afdeeling de heer H. J. E. Gerlach, tot 2e voorzitter de heer J. Riemens en tot secretaris-penningmeester de heer Jan Polderdijk. Tusschen de Linnaeusstraat en de ceintuurbaan te Amsterdam is men thans bezig eene kunst-ijsbaan aan te leggen, die door middel van eene stoommachine onder water kan worden gezet. Het publiek zal toegang hebben tegen entrée en door middel van abonnementskaarten. Aan de zijde van de Linnaeusstraat wordt eene ruime tent gebouwd, waarin ververschingen te verkrijgen zullen zijn. De baan is 400 meter lang en zal des avonds door electrische booglampen worden verlicht. Ook bestaat het plan muziekuitvoeringen te doen plaats hebben en hardrijderijen uit te schrijven. De stationschef te Heivoort, waar laatst het reclame ongeluk plaats had, is, naar het ,D. v. N. meldt, in zijne betrekking geschorst.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1