Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk het best aan te bevelen. Met duurt een menschenleven, heeft immer zijn waarde, en combineert het nuttige met het schuone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoir-horloges van de Conkling Manufacturing Company, die op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden ge adverteerd zijn, aan de bijzondere opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen. Wij verzoeken bij bestelling op te geven dat de lezer de advertentie uit ons blad gezien heeft. Men verneemt, dat bij de autoriteiten het plan in overweging is om vóór den hoofdingang van het post kantoor te Rotterdam een schildwacht van het aldaar in garnizoen liggend bataljon mariniers te plaatsen. De jongste aanranding in de omgeving van bet post kantoor van een jongen, die een aangeteekenden brief afgehaald had, door een paar vreemdelingen, zou tot dit plan aanleiding gegeven hebben. Wanneer het plan doorgaat, zal het zeker algemeene instemming vinden. Er zijn wel schildwachten geplaatst voor gebouwen, waarvoor het minder noodig is dat zij bewaakt worden, dan het postkantoor. Omtrent het ontdekken en aanhouden van een dief, ten huize van den Rijksontvanger Prins te Purmerend, ontvangt het N. v. cl, 1). van dezen heer de volgende inlichtingen, »Het kantoor heeft een afzonderlijken ingang aan de Nekkenstraat, en door een achterdeur komt men in den tuin, die door een booge schutting is omgeven. Het kantoor grenst aan de woonkamer en is daarvan door eene binnendeur afgescheiden. De tuindeur blijft altijd open tot elf uur, om den hond te kunnen uit laten. Mijne vrouw en dochters zaten in de huiskamer, en hoorden te ruim half elf gerucht 'in het kantoor door het verschuiven van een stoel. Terstond daarop liet mijn vrouw zich de lamp uit de keuken brengen en ging met de lamp in de hand en gevolgd door mijn dochters het kantoor in, en daar zag zij een man onder den lessenaar. Toen zij dat aan mijne dochters wees, was een van haar terstond besloten om de tuindeur af te sluiten, ook den sleutel uit de buitendeur te nemen en beide sleutels in haar zak te steken. Intusschen was de dief onder den lessenaar uitgekomen en stond tegenover de dames, dringend verzoekend dat zij hem zouden latenjjvertrpkken, maar dat was natuurlijk te vergeefs. Daar zij mij onverwijld konden verwachten, bezetten zij met haar drieën den toegang tot de woonkamer. Toen ik kort daarna te huis kwam en den arrestant onderhanden nam, bekende hij, dat hij over de schut ting" was geklommen en door de tuindeur in het kantoor was geslopen, met het doel om te stelen. De inspecteur van politie en de majoor van de rijksveldwacht, wien ik bericht had gezonden, namen den arrestant over. Hij werd in het bezit gevonden van een langen vijl, eenige loopers, enz.; hij gaf op Postman te heeten en te Amsterdam te wonen. Ik heb niets gemist, maar het staat bij mij vast, dat hij zich stil zou hebben gehouden tot de familie naar bed was gegaan, om dan zijne kaïneraden binnen te laten en het kantoor en de benedenverdieping te plunderen. Hij heeft zeker niet gedacht, dat hij door drie dames zou worden gearresteerd." Ter overweging elders: Te Nijmegen heeft de commissie voor werkverschaffing, de ingezetenen bij circulaire uitgenoodigd zich bij haar te abonneereri om de stoepen en trottoirs voor hun huizen en panden gedurende den winter door haar tussclienkomst van sneeuw en ijs te doen reinigen, tegen 2 cents per M2. voor eiken keer, dat die reiniging door de politie zal worden gelast. De commissie oordeelt, dat dit werk daardoor aan betere handen zal worden toevertrouwd dan tot dusverre het geval was, daar dit in den regel aan den eersten den besten, die zich met schop en bezem gewapend, daartoe aanmeldde, werd opgedragen. De Leidsche politie heeft in een herberg aangetroffen en vervolgens naar het bureau gebracht drie Amster- damsche «kwartjesvinders." Het aantal kloosters in de provincie Limburg bedraagt thans 85, waarvan 54 voor vrouwen en 31 voor mannen. Sommige dier kloosters tellen een bevolking van 2, 3 en 400 personen. De Burgemeester .van Berg-en-Terblijt (een gemeente tusschen Maastricht en Valkenburg) heeft een naamloos schrijven ontvangen, waarin hij met moord wordt be dreigd, indien hij niet vóór 1 Januari a.s. zijn ontslag als burgemeester zou hebben genomen. De schrijver bevestigt zijn bedreiging, onder de gebruikelijke eeds formule «zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." Een gewezen raadslid, op 't oogenblik elders woon achtig, wordt verdacht de schrijver te zijn. De maré chaussee te Valkenburg doet onderzoek. De Delftsche slagers, die hun vleeschprijzen niet wilden afslaan, komen bedrogen uit. Reeds laat de studenten-sociëteit Phoenix" het benoodigde vleesch van de coöperatieve vleeschhouwerij in Den Haag komen, terwijl het plan moet bestaan dit voorbeeld op groote schaal te volgen. Op deze wijze is de tusschenhandel door het nemen van buitensporige winsten zelf oorzaak van den bloei der zoo door hem gehate coöperatie. Een drietal Japansche autoriteiten, waaronder de vicomte K. Fujinnmi, kamerheer van den keizer van Japan, bracht in de afgeloopen week een bezoek aan de gemeente Hazerswoude, om de nieuwe boerderij van den heer Visser van Hazerswoude te bezichtigen. Het doel hunner reis was: kennis te maken met de Nederlandsche zuivelbereiding. Het gezelschap, dat onder geleide was van den heer Bauduin van 's Gravenhage, had vooraf de Leidsche melkinrichting bezocht en daar met veel belangstelling de behandeling der melk en de vervaardiging van boter en kaas nagegaan. Het jaarlijkscl) congres der sociaal-democratische partij in Nederland zal op de Kerstdagen plaats vinden te Hengeloo. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. S. Dubbelaer de Wind te Middelburg, als plaats vervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een zekere Altmayer, die tijdens een verhoor dat hij wegens gepleegd misdrijf onderging, voorloopig in Mazas, eene gevangenis te Parijs, was opgesloten, slaagde er op de volgende slimme manier in om zijne vrijheid weer te krijgen. Toen hij de voorlaatste maal in 't paleis van justitie in 't verhoor werd genomen, had hij in een onbe waakt oogenblik het zegel van den rechter op een stuk wit papier afgedrukt, en had toen in zijn cel op dit blad eene invrijheidsstelling geschreven, waarbij hij de hand en de naamteekening van den rechter nabootste. Toen hij nu weer bij den rechter geweest was, gaf hij bij 't verlaten van de zaal de bewuste brief, dien hij in een eveneens gestempeld couvert had ge sloten, aan den politie-agent, die hem weer naar de gevangenis terug moest brengen, met de boodschap dat hij dien brief aan den directeur van Mazas moest geven. In de gevangenis aangekomen deed de bewaker wat hem verzocht was en vijf minuten later verliet Altmayer, in zijn vuistje lachend, Mazas. Het is de politie nog niet gelukt don man op te sporen. Levend verbrand vond men in den avond van den 7 December de vrouw van een tapper te Destrich in Lotharingen. Deze vrouw, die de beste klant aan haar man had, en zelf ook niet afkeerig was in het brengen van offeranden aan Bacchus, was in slaap gevallen achter den toonbank. Van den stoel tegen den kachel aangevallen had zij geen macht zich op te helpen of hulp te roepen, zoodat de buren eerst kwamen toen zij door de brandlucht opmerkzaam ge maakt waren dat er iets niet in den haak was. Het lijk van de vrouw lag naast de kachel, den man smoordronken in bed. Donderdag namiddag werd de afgevaardigde Germain Casse uit de Kamer geroepen, daar iemand hem ver langde te spreken. Hij begaf zich naar de wachtkamer van het paleis Bourbon. Daar kwam een man op hem af, uitroepende: »lk ben Baffier, beeldhouwer; ik kom om een verrader te straffen." Germain Casse, achteruit springende, riepMoord, moordTegelijkertijd greep hij den dolk, die den aangevallene maar even aan den onderbuik geraakt had. Twee afgevaardigden Glovis Hugues en Simyan, die insgelijks in de wachtkamer waren gekomen om bezoekers te spreken, waren mid delerwijl toegeschoten en konden Germain Casse hulp bieden. Clovis Hugues greep den moordenaar bij het haar en Simyan bij den arm. Spoedig waren nu ouk beambten toegesneld, die, geholpen door het publiek, zich meester maakten van Baffier. De moordenaar is groot van gestalte en forsch van lichaamskracht. Hij stelde zich te weer als een bezetenezoo Germain Casse minder kracht bezeten had, zou hij den dolkstoot niet hebben kunnen afweren. Bij het grijpen van het wapen werd hij aan de rechterhand gewond. Baffier heeft voor twee jaren een door hem vervaardigd beeld van Marat naar den Salon gezonden. Eene tweede medaille is hem daarvoor te beurt gevallen. Buitenland. 1ST oord-Amerika- De Feniansch Broederschap, welke, gelijk men zich herinnert, een veertien dagen geleden O'Donovan Rossa als bestuurder der «dynamiet-afdeeling" afgezet en alle betrekkingen met hem afgebroken heeft, heeft thans eene verklaring openbaar gemaakt, volgens welke bet comité der Iersche Nationale Conventie hem schuldig had bevonden aan bedrog, verraad en bestendige schending der statuten omtrent geldzaken, 1 en bovendien nog aan verregaande onvoorzichtigheid, 1 waarom de Conventie, een daarover uitgebracht rapport goedkeurende, hem had uitgestooten. E n e 1 a nd. De vreeselijke storm, die ook de kusten van Engeland heeft geteisterd, heeft ook in tal van plaatsen in het binnenland groote schade aangericht. Huizen werden van de daken beroofd, boomen ontworteld, en in Londen stond in vele straten der voorsteden het water 4 tot 5 duim hoog. Dat alle kelders ondeiliepen, is te begiijpen. Aan de vernieling nam ook de hagel deel, die door den storm zoo hevig tegen de huizen werd geworpen, dat de ruiten er van braken. Ook de bliksem deed mee in den verwoeden strijd der elementen. Zoo sloeg in de voorstad Lambeth het hemelvuur in een kerk, zonder gelukkig veel schade aan te richten. Te Brighton en op andere zeeplaatsen stond de zee geweldig hoog en woest op de kust, zoodat van de dichtst bij de kust gelegen wijken de straten onderliepen. Uit tal van oorden worden ongelukken op zee gemeld, die veeltijds met verlies van menschenlevens gepaard gingen. Groot is het aantal verongelukte visschersschuiten, welke rampen rneerendeels gepaard gingen met verlies van menschen levens. Op de Theems zonken twee met tarwe geladen Kanaal-booten. Te Deal heerschte Dondeidag den geheelen dag de grootste ontsteltenis. Men zag alom noodsignalen op zee en kon toch wegens de ongehoord hooge zee geen hulp verleenen. De Duitsche schoener Ella" kwam met verlies van anker en kettingen in Duins aan. Vele andere schepen ondergingen hetzelfde lot. De Hastingsboot No. 3 verging ter hoogte van Hythe in den storm. Van de geheele bemanning werd slechts een scheepsjongen gei ed. Te Dungeness strandde de schoener Delphine Diseré" uit Nantes. De geheele bemanning verdronk. Een Fiansche diiemaster liep bij Dymchurch op de klippen. Het schip ging te gronde met de 6 personen van de equipage. De schoener «Margaret Jane" strandde bij North Berwick; men zag de bemanning in de masten en stengen klauteren, maar de ongelukkigen werden met het takelwerk in zee geslingerd en verdronken, daar men hun onmogelijk hulp kon verleenen. De reede van Holyhead ligt vol schepen, die er om den storm een wijkplaats gezocht hebben. Rusland. In een regeerings-communique, waarin gesproken wordt van de circulaire over de resultaten der zending van Kaulbars, wordt de meening gehandhaafd, dat eene onbeduidende minderheid in Bulgarije zich heeft meester gemaakt van de macht en dat het land door de omwenteling te Philippopel uit een toestand van vooruitgang en welvaart in gevaarlijke avonturen is gestort. De regeei'ing blijft op liet standpunt van het tractaat en verlangt voortdurend het herstel eener wettige orde van zaken te bevorderen. Ten slotte wordt gezegd, dat de regeering niet door eigenbelang wordt gedreven en tot geene combinatie hare toestemming zal geven, die onder den dekmantel der wettigheid slechts den abnormalen toestand in Bulgarije zou kunnen bestendigen. Italië. De Italiaansche staatsman Marko Minghetti is Vrijdag te Rome overleden in den ouderdom van 68 jaar. De laatste drie dagen was er niets anders te verwachten. Donderdag had koning Humbert hem nog persoonlijk bezocht. In de Kamer van Afgevaardigden deelde de heer De Robilant mede dat nog in den loop der maand de handelsverdragen met Oostenrijk en Frankrijk af- loopen, doch dat voor nieuwe verdragen dé onder handelingen worden voortgezet. Tot teeken van rouw, wegens den dood van den heer Minghetti, werd de zitting opgeheven. B e 1 g i e. Het Journal de Bruxelles wijst er op, dat het wetsvoorstel van graaf d'Oultremont in de afdeelingen wel is verworpen, maar dat het beginsel van den per soonlijken dienst is aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal het in de Kamer ook zoo gaanhet voorstel van graaf d'Oultremont zal verdaagd of verworpen worden, en het beginsel van den persoonlijken dienst zal worden aangenomen. Twee wegen staan er thans open, zegt het blad: 1. de Kamers kunnen eene wet aannemen, welke eenvoudig de dienstvervanging afschalt, of 2. zij kunnen bij motie het beginsel aannemen en der regeering opdragen, een wetsontwerp in te dienen. Noch het een noch het ander acht het blad wenschelijk; in het eerste geval moet men onvermijdelijk op de technische bezwaren stuiten, die bet blad aanvoert en in het tweede geval zou er' veel tijd voor een nieuw onderzoek vereischt worden. Het Journal de Bruxelles gelijk bekend het officieuse regeeringsorgaan beveelt aan de benoeming eener commissie, samengesteld voor de helft uit leden van den Senaat en Kamer, zoowel voor- als tegenstanders van het beginsel, en voor de wederhelft uit militairen en »niet-parlementaire leeken." De commissie zou dan de noodige voorstellen kunnen doen en de regeering de verantwoordelijkheid niet behoeven te dragen voor eene hervorming, welke volstrekt niet in den smaak valt van de maatschappe lijke klassen, waartoe de kiezers voor het meerendeel behooren.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2