Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 96. Woensdag 15 December. 89ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 December '1 886. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is mededeeling gedaan van een brief van Gedep. Staten van Zeeland, houdende mededeeling, dat zij bezwaar maken om gevolg te geven aan den door den Raad uitgedrukten wensch tot verhooging der jaarwedde van den Burgemeester. Mededeeling werd gedaan, dat de op 14 Dec. ge houden verkooping van boomen en hakhout heeft opgebracht f 105,05. Naar aanleiding van de door den lloogen Raad bij herhaling genomen beslissing, dat eene Verordening niet behoorlijk is afgekondigd en alzoo geene verbin dende kracht heeft, wanneer in het formulier van afkondiging twee vergaderingen worden opgenoemd, besluit de Raad, ingevolge het voorstel der Commissie voor de Strafverordeningen, in te trekken de Verorde ningen op de politie; die tot voorkoming en blussching van branddie op de marktendie op het begraven en de begraafplaatsen en die tot wijziging van die op het invoeren, bewaren en vervoeren van licht ontvlam bare vloeistoffen en deze thans opnieuw vast te stellen in de vergadering van heden. Aan den tijdelijk aangestelden onderwijzer aan school C, de heer L. W. de Graaf, wordt eene toelage uit de gemeentekas verstrekt ad f 100 per jaar, zoolang hij als zoodanig in functie is. Aan eenige leeraren der H. B. School wordt wegens waarneming van lessentijdens de vacature van leeraar in de Scheikunde, eene gezamenlijke belooning toegekend van f 365,385, te verdeelen naar mate der door hen waargenomen lessen en aan den heer Dr. Wigman, die in Juni en Juli, alzoo vóór zijne infunctie-treding, lessen in de Nat. Historie heeft gegeven, eene som van f 75. Aan J. Beije, pachter van grasgewas aan den Boeren- weg, die verzocht om vermindering van pacht wegens gemis van grasgewas, wordt een remissie van f 5 verleend. Aan L. H, van Oeveren wordt, wegens vertrek uit de gemeente, afschrijving van hoofdelijken omslag verleend ten bedrage van f 0,70. Op het reeds vroeger ingekomen verzoek van den heer C. J. van Zandijk, om ontslag als Regent van het Burgerlijk Armbestuur, wordt besloten dit onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten eervol te verleenen. In zijne plaats werd benoemd de heer P. J. Buijze. Tengevolge der periodieke aftreding met 1 Jan. e.k., worden tot leden der volgende Commission herbenoemd 1°. bij de Plaatselijke Schoolcommissie de heer Dr. H. M. de Bruyn de Neve Moll; 2°. bij de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs, de heer Dr. J. K. de Bruyne; 3°. Bij het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Kooijman 4°. bij het Burger-Weeshuis, Jhr. Mr. M. J. S. Boeije. Voorts werden de vaste Raadscommissiën voor 1887 vastgesteld. Bij gelegenheid van de driemaandelijksche vergade ring van onderwijzers in het arrondissement Zierikzee werd den afgetreden arrondissements-schoolopziener Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth een keurig cadeau aangeboden, als huldeblijk voor de diensten, door hem in zijn 12-jarige betrekking als arrondissements-schoolopziener bewezen, bestaande in een album, waarin de portretten der onderwijzers uit dit arrondissement opgenomen zijn, met standaard. De nieuw benoemde arr.-sehoolopziener Mr. J. P. Cau, aanvaardde het voorzitterschap, terwijl zijn voorganger het hem opgedragen eere-voorzitterschap aannam. Te Vlissingen is bij herstemming tot lid van den Gemeenteraad herkozen de heer A. Koppejan Sr., die onlangs zijn ontslag nam, omdat de Raad hem in geen enkele commissie had gekozen. Uit Leeuwarden wordt aan de Ziu. Ct. geschreven: Omtrent hetgeen is voorgevallen in den nacht van 6 op 7 dezer tusschen den stuurman van de stoomboot »Adèle" en een beschonken melktapper, kan het volgende worden meegedeeld: Maandagavond werd hier het St. Nicolaasfeest gevierd en de stuurman der »Adèle", toen die boot hier vertoefde, was ten huize van zijn hier wonenden getrouwden broeder, toen er een glasruit werd ingeslagen. Zijn schoonzuster, die zeer zenuwachtig is, schrikte erg en meende dat er werd ingebroken. De stuurman vliegt naar buiten en treft daar den beschonken melktapper aan en ofschoon nog niet gebleken is, of deze dan wel een ander de glasruit j heeft ingeworpen meenende dat deze de dader was, grijpt hem wat ruw aan en werpt hem achterover op de steenen, waardoor een hevige bloedstorting is ontstaan. Verder is ook gebleken, dat de melktapper daarna weer op de beenen is gekomen, maar niet, hoe hij te water is geraakt. Hedenmiddag heeft de gerechtelijke schouwing van het lijk van den melktapper door de doctoren Koperberg en Plet plaats gehad, in tegenwoordigheid van den plaatsvervangend rechtercommissaris, den heer mr. H, D. Van Ketwich Verschuur, en den officier van justitie, den heer mr. E. Star Busmann. Daarbij is gebleken, dat er een hevige bloedstorting in de hersenen heeft plaats gehad, maar of de melktapper aan die bloed uitstorting, dan wel tengevolge van het water, dat hij binnen kreeg toen hij in de gracht lag, overleden is, dat hebben de doctoren niet kunnen beslissen. Vermoedelijk hebben beide oorzaken tot den dood meegewerkt. Te Amsterdam had dezer dagen een verkooping 1 plaats op rechterlijk gezag. De inboedel eener weduwe met kinderen werd den meest biedenden aangeboden, aangezien de vrouw niet bij machte was, haar belasting te voldoen. De opkoopevs hadden meer medelijden met haar. Zij waren overeengekomen zoo goed als bijna niets te bieden, zoodat men stoelen voor 25 cents kocht, en gaven toen na afloop van alles der weduwe haar boeltje weer terug. De krachtigste luchtdruk in den jongsten storm werd in den nacht van Woensdag op Donderdag te Amsterdam waargenomen; hij bedroeg 113 kilo op den vierkanten Meter. Voor eenige maanden bracht Het schenden van eene teekening langs de trap van het Leidsche academie gebouw eenig gerucht. De onderstelling, dat de schender wel een student kon geweest zijn, is gelukkig gebleken niet waar te zijn. Eene half simpele juffrouw, die meermalen zwerftochten door het gebouw hield, is de ontoerekenbare bewerkster geweest van de verminking. De N. Rott. Ct. bericht thans, dat de heer Victor de Stuers, van wien die reeks teekeningen afkomstig is, de geestige voorstelling van den naar Leiden ver- trekkenden zoon opnieuw heeft geteekend. Ook alle andere teekeningen, die onder den tand des tijds en de onhandige stokken der voorbijgangers geleden hadden, werden in vorige frischheid hersteld. In het Zweet kamertje" werd er nog een knap vrouwenkopje bijge- teekend, als beeld van »het eeuwig schoone". Betrekkelijk de suikerquaestie schrijft het Dagblad voor Nederland o. a. het volgende ö'tls te hopen dat dan toch eindelijk onze Kamers in de suikerquaestie op Java een beslissing zullen nemen. Dat uitstellen en dan voordragen van algemeen veroordeelde plannen, die alweer een weinig latei- ingetrokken worden, nadat de Vertegenwoordiging zelf de ministerieele taak overneemt, gaat waarlijk niet langer. Reeds ons prestige kan dat niet langer lijden, daargelaten nog hoe de belanghebbenden er recht op hebben eindelijk te weten, waaraan zij zich moeten houden. Hoe deze Regeering 't met de Javasuiker- industrie in Frankrijk heeft laten liggen, bewijst op de meest onwedersprekelijke wijze de heer Anemaet in zijn antwoord aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Onze Minister van Financiën gaat bij zijn suikeraccijns te werk als hadden wij geen suikervoort brengende koloniën en de Minster van Koloniën ver rast ons nu weder met deze onmogelijke voordracht. »Zoo gaat het toch waarlijk niet langer. Van zulk een beleid geve onze Vertegenwoordiging zich toch eindelijk ernstig rekenschap. De natie heeft recht op dat verzoek, ja op dien eisch haast." De gemeenteraad van Haskerland heeft besloten tot opheffing van het armbestuur te Haskerhorne, omdat daar tegenwoordig geen armen zijn. De vaak besproken Kurhaus-brand te Scheveningen zal waarschijnlijk toch nog aanleiding geven tot eene gerechtelijke vervolging. Wij vernemen althans, dat dezer dagen 's Hofs raadkamer, in strijd met de beslissing der rechtbank, die geen termen moet hebben gevonden tot het doen instellen eener vervolging tegen de dienstbode, op grond van art. 158 Strafwetboek, een nieuw onderzoek heeft bevolen. Hbl. Wanneer thans in het Nieuwediep oorlogsschepen in de haven manoeuvreeren of zelfs maar verhalen, wordt, naar aan de Amst. gemeld wordt, van het haven kantoor eene roode, en dadelijk daarop van het haven hoofd eene blauwe vlag geheschen. Dan staat de scheep vaart stilgeen enkele stoomboot, geen visschersvaartuig komt uit of in de haven. Aan de veiligheid der verschillende partijen kan dit bevoideiTyk zijn, maar de vraag doet zich voor, of de haven-autoriteiten het recht hebben met hunne vlaggen aldus de vaart te sluiten. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1887 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter X in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. In de Economist van December wordt gewezen op den onbillijken indruk, dien de zoutaccijns op den boter- en kaashandel oefent. De zoutaccijns, die 9 cent per KG. bedraagt, is bijzonder zwaar, daar de waarde van het artikel slechts ongeveer 3 cent per KG. beloopt. Voor zout bij den landbouw gebruikt, is voor eenige jaren vrijdom van den accijns verleend, maar op de boter- en kaasmakerij is dit niet toegepast. Alleen wordt bij uitvoer van boter het bij de verpakking gebruikte zout vrijgesteld, maar niet het zout dat in de boter en kaas is gemengd, welke naar het buitenland worden gezonden en daar met de producten van andere Staten moeten mededingen. De Economist berekent, dat aldus de boter met een half pet. en de kaas met 1 pet. der waarde in prijs wordi verhoogdvoor de goedkoopere margarine- boter is de verhouding nog ongunstiger. De uitvoer van boter en kaas (gemiddeld 30 en 60 millioen KG. in de laatste jaren) is met ongeveer een half millioen gulden aan zoutaccijns bezwaard. Eischt niet de billijkheid, daarvan vrijdom te verleenen, evenals bij uitvoer van verdikte melk de accijns voor de suiker, daarin vervat, wordt teruggegeven? En de belasting op zout is, ver geleken met de waarde van het artikel, nog eens zoo hoog als die op suiker De Economist hoopt dat de minister van financiën op dit belang onzer zuivelproductie ernstig zal letten, bij zijne aangekondigde herziening der zoutwet. In November zijn bij het kol. werfdepót aangenomen 165 en van het leger overgenomen 112 man, te zamen 277. In die maand zijn naar O.-Indië uitgezonden 224 man in 3 detachementen met 7 officieren, terwijl afzonderlijk 7 off. van gez., 4 apoth.-bedienden en 1 adj.-onderoff. vertrokken. Naar W.-Indië vertrokken in één detachement 32 man, en van daar keerde 1 soldaat na een 20jarig verblijf terug. Uit O.-Indië keerden 24 onderoff. en minderen terug, die gemiddeld 8 jaren in Indië vertoefden; 4 hunner werden gepensionneerd met f 200 tot f 223, 10 gepasporteerd en 14 moeten alsnog afwachten wat omtrent hen wordt beschikt. Iemand uit Utrecht heeft vijf liederen met zang begeleiding, bestemd voor den zang in de Nederlandsche huiskamers, uitgegeven en laten drukken in Leipzig Was er in Nederland geen drukker te vinden? Het Juli-oproer. De Werkmansbode, het orgaan van het «Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond", geeft het volgende te lezen naar aanleiding van het nu gevoerd proces tegen de steenwerpers »Wij ontdekten geen zweem van invloeden, waar door rechters zich konden laten beheerschenveeleer trof ons zoowel het onbevooroordeelde als het humane bij verhoor en requisitoir, en dit wenschen we te doen uitkomen als verblijdend teeken des tijds. Dat er nog vrij wat duisters in die zaak niet aan 't licht is gekomen, hoofdzakelijk met betrekking tot de her haling der woeste tooneelen op Maandag, dit is wel gebleken. Een der verdedigeis van de beschuldigden heeft o.a. gezegd, dat er zeer rijkelijk jenever is uit gedeeld door »Maandagsheeren" en zelfs «jufvrouwen" en dit als juist aannemende, dan rijst dadelijk de vraag: wie waren die lui, waarom deden zij dat? Maar dan is ook niet minder waar, dat de hoofd schuldigen hier wederom buiten schot blijven. Zal de aardsche gerechtigheid ooit deze leemte in de straf- toedeeling kunnen aanvullen? Het ware te wenschen". Blijkens de statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand September 1886, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners: te 's Her togenbosch 30,99; Arnhem 27,97; Dordrecht 22,46; 's Gravenhage 34,39; Rotterdam 27,45; Amsterdam 26,12; Middelburg 22,40; Utrecht 35,14; Leeuwarden 21,63; Zwulle 25,17 Groningen 25,18; Assen 36,28; Maastricht 34,18.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1