II ZIËRIRZEESCHE COURANT. voor het arrondis- x«ètxsement Zierihzee. 1886. No. 94. Woensdag 8 December. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD I Deze Courant verschijnt DINSDAG? en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENHAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 7 December 1 8"ff6. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat op 15 December a.s. door den heer Ezerman een concert zal worden gegeven, met medewerking van het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer", de Mannen- Zangvereeniging »Luetor et Emergo" en den heer M., (Piano) van Rotterdam. Eene inteekenlijst circuleert reeds bij de ingezetenen en wij twijfelen geen oogen- blik of allen, die prijs stellen op een genotvollen muzi- kalen avond en daarbij gaarne de pogingen van den heer Ezerman steunen om ons een dergelijken avond te bezorgen, zullen door ruime inteekening op die lijst van hunne sympathie in deze onderneming blijk geven. Het programma, dat aan de inteekenlijst is vastgehecht en waarmede men dus reeds heeft kunnen kennis maken, belooft ontegenzeggelijk veel goeds; zoo wijzen wij o. a. op No. 3 van het programma «Beleg van Alkmaar", Heroisehe cantate, Gedicht van Mr. A. M. de Cock, voor mannenstemmen, solo en koor met pianobegeleiding. Voeg hierbij dat de entree 0,99) zoo matig mo gelijk is gesteld, dan zal het onzerzijds wel niet noodig zijn alle liefhebbers van muziek en zang op te wekken tot ruime inteekening. Volgens rapport van den vuurtoren van Westen- schouwen is een tweemast-stoomschip op het Nieuwe Zand gestrand. Men moet maar durven Het Kamerlid, de heer Keuchenius, noemde in de Vrijdag gehouden Kamerzitting de inenting tegen de pokziekte «kwakzalverij." De inentingen van Prof. Pasteur tegen de hondsdolheid werd met dienzelfden liefelijken naam betiteld. De ijzeren consequentie van den heer Keuchenius is een betere zaak waardig. Een zekere Alexander Jacques te Amsterdam, die franc-tireur was in den Fransch-Duitschen oorlog, heeft zich thans onder behoorlijk toezicht tot vasten Ook hij beweert een wonderdrankje te hebben, dat honger en dorst zal weren. Hij beeft zich niet voor een bepaalden tijd verbonden, maar gelooft het langer uit te houden dan Succi. Evenals deze is hij van plan dagelijks lichaamsbeweging te nemen. Een patient die dezer dagen een recept van zijn geneesheer noodig had en het eens nakeek las met eenige verbazing o. a. de woorden brom. pot. De ge neesheer had den patient broom-kalium voorgeschreven en dit afgekort als «brom. pot," dit laatste voor «potassium" in plaats van «kalium". Dat de on kundige patiënt een poosje uit zijn humeur was, is licht te begrijpen. In Drenthe houden zich tegenwoordig wilde zwijnen op; althans twee werden op onderscheidene plaatsen gezien. Te Nieuweroord zag een arbeider, voor wien ze op de vlucht gingen, hen door het kanaal zwemmen. Ook in de gemeente Zweeloo heeft men twee van deze beesten opgemerkt. Te Klatering, gemeente Beilen, kwamen ze op den weg bij een heerenhuis, doch gingen in allerijl op de vlucht, toen men buiten kwam. In den omtrek van laatstgenoemd gehucht zal men een klopjacht houden om de ongenoodigde gasten te bemachtigen. Voor de f 200,000 noodig voor het instandhouden der Amsterdamsche Chininefabriek, is slechts 14,200 ingeschreven, zoodat de algemeene vergadering zich verklaarde voor ontbinding. Aangezien de vereischte hoeveelheid kapitaal niet vertegenwoordigd was, werd een definitief besluit uitgesteld tot eene volgende al gemeene vergadering. Een zonderlinge echtscheiding vond Dinsdag te Gulpen plaats. De echtgenooten, ruim 10 jaren door den echt verbonden, scheidden dien dag van tafel en bed, ten overstaan van de. plaatselijke maréchaussee. Zij deelden met onderling goedvinden de meubelen, enz. en zeiden elkander vaarwel, zonder eenigen vorm van proces. De centrale bond der sociaal-democratische partij heeft aan de commissie van enquête een schrijven ge richt, en daarbij de antwoorden gevoegd, door ver schillende vakverenigingen uitgebracht. Daar decentrale bond aan de enquête-commissie alle recht ontzegt om een onderzoek in te stellen, ligt het in den aard der zaak, dat de antwoorden weinig behelzen, dat ter zake dienende is. Alleen dit: De vereenigingen verlangen: 1°. alge meen stemrecht en 2°. regeling van den arbeid, zoodat. de arbeidstijd verboden wordt voor kinderen beneden 14 jaar, geregeld voor jongelieden van 14 tot 18, geregeld voor vrouwen en mannen met vaststelling vau een normalen arbeidsdag van 8 uur met minimum loon, minstens gelijkstaande aan het tegenwoordige. Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van Czaar Peter de Groote te Zaandam verneemt C. cl. I. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van verkoop. Z. M. heeft het den Russischen keizer gracieuzelijk afgestaan. Het handelsmuseum maakt bekend dat de wedstrijd van Nederlandsche meubel- en spiegelfabrikanten zal doorgaan. Nog enkele dagen bestaat de gelegenheid tot inschrijving. Op 1 December jl. stonden voor het kantongerecht te Enschedé eenige personen terecht wegens eene overtreding, bij het thans geldend wetboek van straf recht strafbaar gesteld (art. 446). Het gold namelijk het weigeren van hulp bij gelegenheid van een brand. Bij den eenigen tijd geleden plaats gehad hebbenden brand op het terrein van den Geld.-Overijselschen locaal'spoorweg te Enschedé was er behoefte aan man schappen voor het bedienen der spuiten. De op het terrein aanwezige brandmeesters sommeerden de per sonen, die thans terecht stonden, tot verleenen van hulp, hetgeen door hen geweigerd werd, daar zij liever toeschouwers wenschten te blijven. De ambtenaar van het O. M., Mr. J. C. Roosenburg, laakte bij de toe lichting van zijn requisitoir zeer de houding der be klaagden en vond daarin aanleiding geen geringe straf te eischen. Zijne vordering strekte tot veroor deeling van elk hunner tot betaling eener geldboete van '10 of 3 dagen hechtenis voor elk hunner. De Tweede Kamer zal Woensdag a.s. in de af dee lingen, een tweede onderzoek houden van Regeerings- voorstellen tot herziening der Grondwet in zake het kiesrecht en dan tevens het voorstel-Schaepman be treffende art. 194 onderzoeken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten medegedeeld, dat uit een onderhoud met de inspecteurs van het lager onderwijs aan hem ge bleken is, dat bij het schooltoezicht geen genoegzame zekerheid bestaat, dat de gemeentebesturen tusschen '1 Januari 1887 en 1 Januari '1890 maatregelen zullen nemen ter geleidelijke vermeerdering van het aantal onderwijzers, tot het volle, bij de wet gevorderde getal. Indien die verwachting, waartoe de ondervinding, in de laatste jaren opgedaan, aanleiding gegeven heeft, j gegrond blijkt te zijn, dan zal na 1 Januari 1887 I van de vruchten der opleiding van onderwijzers niet J genoegzaam partij getrokken worden, en zullen niet j alleen velen, die in het bezit eener akte van bekwaamheid I zijn of komen, te vergeefs naar plaatsing zoeken, maar tal van personen zich aan het onderwijs onttrekken. I Het gevolg daarvan zal zijn, dat tegen 1 Januari 1890 I het aantal onderwijzers, noodig om aan het voorschrift j der wet uitvoering te geven, niet voldoende wezen zal. i Naar aanleiding van deze beschouwingen zoo luidt het verder 'en van het bepaalde bij art. 88, 2e lid, der wet op hét lager onderwijs, heb ik de eer u te verzoeken, mij vóór 1 Maart '1887 uw gevoelen te doen kennen over. de volgende vragen 1. Is het noodig, in alinea en 3 van art. 1 van het koninklijk besluit van 3 October 1884 (Staatsblad no. 207) verandering te brengen, ten einde de overgang tusschen het thans vereischte getal op 1 Januari 1887 en dat op I Januari '1890 geleidelijk worde aangevuld in de gemeenten, die nog niet aan art. 24 der wet hebben voldaan? j 2. Zoo ja, welke bepalingen zijn dan te maken voor i den termijn van 1 Januari 1888 of van '1 Januari 1889, of van beide? Ten einde den toestand met juistheid te kunnen beoordeelen, heb ik de eer u te verzoeken mij, mede I vóór '1 Maart 1887, op te geven: I 1. hoeveel onderwijzers bij elke der openbare scholen op 1 Februari 1887 in functie zijn; 1 2. het aantal onderwijzers clat, overeenkomstig art. 1 al. 2 van het Koninklijk besluit van 3 October 1884 (Staatsblad no. 207) op 1 Januari 1890 in functie zal moeten zijn. Bij de beantwoording van het tweede punt zal rekening gehouden moeten worden met het aantal leerlingen, dat op 1 Januari '1887 tot de schoolbevolking behoorde. De internationale commissie tot bescherming van de onderzeesche telegraafkabels heeft hare in het voorjaar geschorste werkzaamheden aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs hervat. Alle Euro- peesche staten, behalve Duitschland, en voorts de meeste overzeesche landen zijn in de commissie vertegenwoordigd. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Donderdag zijn tijdens de werkzaamheden aan den Vlietepólder (bij Wissekerke) bij 't afsteken van grond van den ouden zeedijk drie werklieden onder de neer stortende aarde bedolven. Eén hunner kwam met den schrik vrij, de tweede bekwam eenige kwetsuren, doch de derde brak op twee plaatsen het been. Zaterdagochtend viel in Den Haag eene gansche Sint-Nicolaasbezending in het water. Het paard, dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Loosduinschen weg van de passeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wagen en lading (eene menigte post pakketjes) tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op het droge worden ge bracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voorschijn zullen komen, dat laat zich denken! Vcid. Vrijdagmorgen zou door het hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak van 3 personen, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, onder geleide van rijksveldwachters, nabij het gebouw ge komen, keerde hij zich plotseling om en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hem wel na,

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1