Z1ËRIKZEESCBE COURANT. voor het arrondis- A«ètx sement Zierikzee. 1886. No. 93. Zaterdag 4 December. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 7,50 7,10 7,40 6,90 5,50 5,20 4,90 4,70 8,75 8,25 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,- Afzonderiijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 4:6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIXMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 December 488 6. Betreffende de door de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam op te richten lijn Vlissingen-Londen (Deptford) meldt men aan de Midd. Ct. het volgende: De dienst zal met 4 Januari 4887 geopend worden en wel in het begin met eene stoomboot, die twee reizen in de week zal maken. De schapen komen 's avonds ongeveer 42 uur met een extra-trein te Vlissingen (Haven) aan, worden aan de oostzijde van de eerste binnenhaven gestald in de 2 loodsen, en den anderen dag in de stoomboot, die 's avonds vertrekt, geladen. Er moet een contract voor het vervoer van 450,000 schapen afgesloten zijn; dit vervoer moet plaats hebben van Januari tot en met Mei 4887. Z. M. de Koning heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer F. de Leef, koopman te Vlissingen, wegens het redden van drenke lingen op verschillende tijdstippen, o. a. in het jaar 1880, toen hij uit de Schelde aldaar twee personen met levensgevaar heeft gered. Door den heer J. R. Planten, consul-generaal der Neder landen te New-York, is aan de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij eerie vlag aangeboden, om te worden gevoerd door het onlangs in de vaart gebrachte stoomschip Rotterdam". In een begeleidend schrijven, in hoogst aangename bewooi dingen gesteld, zegt genoemde consul-generaal, dat de naam van dat stoomschip herinnert aan de eerste welgeslaagde poging om Nederland met de Vereenigde Staten in nauwer en sneller handelsver binding te brengen, en spreekt hij de beste wenschen uit voor den bloei der Nederlandsche onderneming. Het geschenk, dat door de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij met waardeering is aanvaard, bestaat uit de vaderlandsche driekleur met, in het wit, twee medaillons, welke zijn verbonden door olijf takken, waarin de letters N. A. S. M. zijn opgenomen. De vlag vormt een smaakvol geheel en is de uit drukking eener schoone gedachte van een hoogst verdienstelijk Nederlandsch ambtenaar in den vreemde. Als een bewijs hoe uiteenloopend de gang der bevordering bij de verschillende wapens van het leger is, moge dienen, dat dezer dagen het kruis van 15jarigen officiersdienst wordt uitgereikt: bij de genie aan twee kapiteins, die sedert 4 Maart 4882, dus bijna sedert 5 jaren, dien rang bekleeden, en bij de infanterie aan 26 eerste luitenans, waarvan de laatste nommer honderd zes en veertig in de ranglijst staat voor bevordering tot kapitein. Wanneer hij eindelijk dien rang verkrijgt, zal in het kruis zeker wel het cijfer 25 oor zijn officiersdienst prijken. Pensioenwet. Volgens den Haagschen kouter van de Pr. Gron. Ct. heeft de Minister Bloem een pensioenwet ontworpen, waarbij het onzaglijke kapitaal van het fonds gedeeltelijk wordt aangewezen om »den ouden dag van den over werkten ambtenaar" aangenaam te maken. In plaats van %0 van de bezoldiging, dat voor elk dienstjaar als pensioen gerekend wordt, zou men y35 rekenen, zoodat de ambtenaar, na een mogelijken diensttijd van 40 jaar, bijna het bedrag van zijn jaargeld als pensioen ontvangen, zou. Onder de ingezetenen van Mechelen (Limburg) liep dezer dagen het gerucht, dat een hunner, een 21-jarig meisje, tweemaal daags in verrukking (extase) ver keerde en dan, hoewel slecht onderwezen, verscheidene talen zeer vloeiend sprak: Latijn, Engelsch, Duitsch en Fransch. Werkelijk verkeerde het meisje in abnormalen toe stand. De ouders raadpleegden hieromtrent de klooster lingen te Godsdaal bij Aubel, doch door dezen werd hen de raad gegeven, een kundig geneesheer te raadplegen. Deze raad werd terstond opgevolgd, en het meisje is thans bijna geheel hersteldhet is den heer Kempher, dokter te Vaals, door zijn goede be handeling gelukt, het meisje in haar normalen toestand terug te brengen. Het kind leed in hoogen graad aan hysterische aanvallen en weid daardoor gedurende ruim twee uren in extase gebracht en sprak in dien toestand een wartaal, waaruit niemand wijs kon worden en die men, uit onkunde, voor wezenlijke talen hield. Men zij toch voorzichtig! De Geneesk. Ct. vermeldt een geval van een vrouw, die op raad van een rondreizenden koopman van Carlsbadzout en van droppels apain-expeller" gebruik had gemaakt en met alle verschijnselen van vergifti ging door ammoniak in het ziekenhuis werd gebracht. De genezing vorderde 43 dag.^n. Bij scheikundige analyse van den »pain-expeller" bleek, dat daarin een dosis ammoniak aanwezig is, zeer voldoende om na een gebruik gedurende veertien dagen een ware vergiftiging te doen intreden. Een kind van 4 jaar, dat 84 kilo weegt: In de Passage in den Den Haag is een tweede zeer fraai automatisch weegtoestel geplaatst. Een bewoner van een der magazijnen aldaar wilde onmiddellijk van die gelegenheid gebruik maken om zijn kind te laten wegen en belastte daarmede zijne dienstbode, die hij daarvoor drie centen ter hand stelde. Weldra was zij teruggekeerd en deelde haar patroon mede, dat zijn eenjarige lieveling 84 kilo woog! De meid had het kind op den arm genomen en het zoo laten wegen. In Sept. 4887 zal het 2e congres van afgevaar digden der verschillende spoorwegmaatschappijen in Europa te Milaan plaats hebben. Tot chef van dienst op de eerlang te openen tramlijn Bi eskens—Antwerpen is benoemd de heer van Reenen, thans conducteur op de lijn Arnhem Renkum Wageningen der Ooster-stoomtrarnrnaat- schappij. De vroeger als tooneelspeler en vertaler van tooneel- stukken gunstig bekende mede-eigenaar van den Salon de Variétés te Amsterdam, de heer J. P. Boas, is j.l. Zaïerdag overleden. Dinsdag had zijn teraarde bestelling plaats, waarbij zijne verdiensten in warme bewoordingen herdacht werden. De vorige week Vrijdag zijn op de Noordesch, bij Oosterhesselschebrug, door onderscheiden menschen, ook door een paar boeren uit Wachtum, een paar wilde varkens gezien, die door het kanaal zijn ge zwommen en koers gezet hebben naar het Iilencker- bosch. Deze dieren waren voor op de schoft en nek bijzonder langborstelig en van achteren kaal. Misschien zijn het afgedwaalde dieren uit de bosscben en wilder nissen van het Nedergraafschap. Een deel van het terrein, waar de tentoonstelling van voedingsmiddelen het volgend jaar te Amsterdam zal worden gehouden, zal herschapen worden in het marktplein eener oud-Hollandsche stad omstreeks het midden der 47e eeuw. De vorige week Donderdagmorgen, verhaalt de Zw. Ct. ging een Graafschapper boer een burger woning te Ootmarsum binnen en verzocht »een zeup- ken"de bewoners keken den vreemden gast verwonderd aan en brachten hem een glas water. »Nee'\ zeide hij, »dat meen ik nich, ik mot 'nen borrel haben," waarop te kennen werd gegeven, dat hij zich in geen tapperij bevond. »Ie hebt jao de vergunning op de deure!" De bezoeker had echter niet goed gelezen, er stond: «Besmettelijke ziekte, Mazelen". Nog een almanak En een goede ook. Een die met zorg is samengesteld door Directeuren en leeraren der Rijkslandbouwschool te Wageningen. Het zoo nuttige jaarboekje, dat nu reeds voor de veertigste maal verschijnt en dan ruimschoots be wijs levert in een behoefte te voorzien, is de bekende, Dr. St aring's Almanak voor den Nederland se hen Landman. Behalve de opgaven, die men in eiken almanak vinden kan, geeft deze almanak een schat van bijzonderheden betreffende den akker, het weiland, het vee, het hof en den boschgrond enz., te veel om hier alles te vermelden. Geen landman zal zich de uitgave beklagen waarvoor de heer W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle Dr. Staring's Almanak algemeen verkrijgbaar stelt. De beweging over het Programma der Gymnasia is aan de orde van den dag en neemt in omvang toe. Weidra komt die zaak in de Tweede Kamer aan de orde. Wij vernemen, dat de Firma H. C. A. Thieme te Nijmegen in het laatst dezer week, de stukken, in den laatsten tijd daarover publiek gemaakt, (adressen, verslagen, regeeringsbescheiden en polemische artikelen), bijeengezameld dé wereld in zal zenden, onder den titel van Regeling van het Gymnasiale Onderwijs. Niemand zal de vele aanvaringen en ongelukken bij onze marine vergeten zijn, die in den laatsten tijd zijn voorgevallen. In de Memorie van Antwoord bij de Marine-begrooting zegt de Minister van Marine: De ongevallen bij de Marine behoeven geen zorg te baren voor hetgeen in oorlogstijd zoude te wachten zijn. Wêt-blief Er zinken oorlogsschepen, er bonzen onophoudelijk oorlogsschepen tegen elkaar aan, tengevolge waarvan zij zóó beschadigd worden, dat zij moeten dokken, maar, dit is niemendal, hoor menschen! Dat hindert niets. In oorlogstijd doen ze dat niet. Dat is maar een aardigheid in vredestijd. 't Is waarlijk wonder, dat de Minister niet zegt: «De ongevallen bij de marine zijn de beste waarborg, hoe uitstekend onze marine zich houden zal in oorlogstijd." Wanneer zal er toch eens een einde gemaakt worden aan de officieele leugens? R. Nbl. Het Hbl. releveert, dat volgens de bestaande be palingen op het personeel in de steden boven 48,000 inwoners, dus in Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Groningen, vrijgesteld zijn zij, wier ge schatte huurwaarde nog niet f 2,04 's weeks beloopt; dat %3 wordt geheven over zulke weekhuren van f 2,03 tot f 2,42; en V3 over weekhuren van ƒ2,42 tot f 3,33. Nu is de geschatte huurwaarde, waarover de belas ting wordt berekend, aanzienlijk lager dan de huur, die werkelijk betaald wordt; bij die beneden f 400 meestal gemiddeld de helft hooger. Vrijgesteld zijn dus feitelijk huren tot f 3 's weeks, wordt betaald over die van 3 tot 3,60 en 2/3 over werkelijke weekhuren van f 3,60 tot f 5. Daar nu de regeering, volgens het voorloopig kies-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1