Buitenland. Men deelde deze week mede, dat een vrouw te Rijsen (in Overijsel) bij het schoonmaken van een I verlaten perceel een aardig sommetje gelds vond. Den schat onderzoekende vond men217 rijks daalders, 310 guldens, 85 halve guldens, 171 kwartjes, 17 dubbeltjes, '1 oud dubbeltje en een oude cent. Voorts: 7 Pruisische thalers, 3 dito schellingen, 3 dito oude grosschen, 2 dito 3-penningstukken en 2 groote en 2 kleinere dito goudstukken, welke een vermoedelijke waarde van 24 en 23 gulden ieder stuk bedragen, dus te zamen een schat van ruim 1000 gulden. Men kwam al spoedig tot de overtuiging, dat er geen eigenaar van het geld meer te vinden is, omdat in dit huis vroeger de tegenwoordige eigenaar, diens ouders, en later meer andere verschillende huisgezinnen achtereenvolgens gewoond hebbenmen heeft derhalve het geld aan den Burgemeester overhandigd. De vorige week Vrijdag is door den notaris te Rijsen, aan I. Samuel te Enter (den eigenaar van het perceel) en aan de vindster van het geld, Joanna Rekers huisvrouw van B. Mulder (schoenmaker) elk de helft van het geld uitbetaald. De vrouw heeft dus, ongedacht, een aardig spaarduitje verkregen, dat haar uitstekend te pas zal komen. De kerktoren te Peize loopt zeer groot gevaar, zijn evenwicht te verliezen. Na afloop van de gods dienstoefening van Zondag althans maande de predikant de gemeente aan, zich niet al te dicht in de nabijheid van den toren te wagen. Betreffende de lading van het stoomschip »Prins Hendrik" zijn bij de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland" de volgende bijzonderheden per brief, Aden d.d. 10 Nov., ontvangen: De gezond geloste goederen zijn opgeslagen en zullen de merken daarvan bij weder-inlading wovden opge nomen, daar zulks thans extra-kosten zou veroorzaken. De beschadigd geloste lading is nagezien. De beschadigde koffie, als zijnde voor herscheping ongeschikt, zal onder eenige beperkende bepalingen worden verkocht, daar de invoer van vreemde koffie aldaar is verboden, om vermenging met Mokka-koffie te voorkomen van de 9290 geloste balen zijn 2750 gezond. De beschadigde rijst wordt op order der authoriteiten vernietigd, zijnde voor voeding ongeschikt. Van dit artikel is zeer weinig gelost, als zijnde onder in het schip geladen. Van de thee zijn 369 kisten, waarvan 60 gezond, gelost, die verkocht zullen worden. Van de tabak zijn 31 pakken, en van de peper 6 balen beschadigd gelost, die geveild zullen worden. 30 kisten en 23 balen kinabast zullen gedroogd, verpakt en verscheept worden. Van de huiden, specerijen, tin, indigo en vanielje is tot heden niets gevonden. Het bovenstaande zijn voorloopige mededeelingen, ontleend aan het rapport van expertise. Van de koffie, als zijnde het meest aan bederf onderhevig, zijn 2400 balen verkocht en hebben ge middeld 9 sh. 9 d. per baal opgebracht. Morgen worden 1180 gedeeltelijk beschadigde balen verkocht, die ver moedelijk betere prijzen zullen opbrengen, tegelijk met het restant zwaar beschadigde, waarvan de kwaliteit sedert de lossing dagelijks achteruit gaat. Het W. v. h. R., de klachten zelve van mevr. Bulkley geheel voorbijgaande, heeft echter twee vragen aan den minister van justitie, naar aanleiding van bet feit, dat mevr. Bulkley eerst den 5en October j.l. is ontslagen, nadat reeds den 2en October de Koning haar kwijtschelding van verdere straf had verleend. »Hier dringen zich van zelve twee vragen op: 1°. waarom, als de Koning een veroordeelde gratie geeft op den 2en Octo_.ber, telegrafeert de minister van justitie eerst drie dagen later aan den directeur der cellulaire gevangenisen 2°. zoo de oorzaak hierin lag, dat de door Z. M. verleende gratie was voorwaardelijk, hoe is de minister van justitie ver antwoord aan een voorwaardelijke gratie uitvoering te geven? Het recht der gratie moge, volgens zijne historische ontwikkeling, zijn een Koninklijk prerogatief: naar onze tegenwoordige staatsinstellingen, ontsnapt ook de uitoefening van dit recht niet aan de minis- terieele verantwoordelijkheid. Ons wil het voorkomen, en wij vragen verontschuldiging, indien wij mistasten, dat het stellen van voorwaarden bij eene gratie tegen het karakter en het wezen van deze instelling volmaakt aandruist. Het karakter en het wezen dezer instelling brengen mede, dat de gratie de straf voor goed doet ophouden, maar laten niet toe, dat, indien zjj eenmaal verleend is, de straf, op welke wijze ook, uit den doode zou kunnen herleven." In verschillende bladen is meegedeeld, dat het tijdschrift «Jong Nederland", met 1°. Januari zoude ophouden te bestaan. "Van vertrouwbare zijde ingelicht, kunnen wij dit bericht ten volle tegen spreken: juist het tegendeel is waar, daar genoemd I tijdschrift dat tot nog toe twee maal 's maands j verschijnt, op dien datum in een geïllustreerd weekblad van 8 pagina's hervormd wordt, zonder verhooging I van den abonnementsprijs. Behalve dat het formaat j wordt vergroot, zullen tevens prijsvragen van f 5 f 25 worden uitgeschreven. De burgemeester van Leiden, de heer L. M. de Laat de Kanter, is Maandag op het stadhuis plotseling door een ernstige ongesteldheid overvallen, zoodat hij eerst een paar uren later per brancard naar zijn woning kon worden vervoerd. Een later bericht meldt, dat zijn toestand redelijk is. De 100-jarige juffrouw Knoppert heeft op haar Hofje te Haarlem veel belangstelling ondervonden. De binnenplaats was met vlaggen versierd evenals de straat, waarin het Hofje is gelegen. Vele ge schenken vloeiden haar toe, waaronder uitmunt een kristallen beker op gouden voet, met inscriptie, van regenten van het Hofje. Voortdurend was zij, zonder teekenen van vermoeidheid te geven, met bezoekers in gesprek en bleek het ten duidelijkste, dat zij zich nog in een volmaakte gezondheid mag verheugen. Iinnst, Wetenschap en Letteren. Prof. Pasteur heeft, in de zitting van 2 November 1.1. in de Académie des sciences nieuwe mededeelingen gedaan betreffende de inenting tegen hondsdolheid. Daaruit blijkt, dat op i Nov. 2490 personen tegen die ziekte waren ingeënt, waaronder '14 Nederlanders. Het aantal ingeente Franschen bedroeg '1700; daarvan zijn er '12 gestorven, waarvan door 2 lijders te laat hulp van Pasteur werd ingeroepen. De hoogleeraar heeft zijne methode van enting gewijzigd en ent thans in met krachtiger stof, slechts een dag oud, terwijl voorheen stof van '12 dagen ouderdom genomen werd. Het instituut ontving f 40,000 van de stad Milaan en beschikt thans reeds over een kapitaal van meer dan een millioen francs, alles bijeengebracht door vrijwillige giften. Een zeldzaam natuurverschijnsel werd in de nabijheid van de stad Dawson in Georgia (N.-Amerika) opgemerkt. Ooggetuigen schrijven er het volgende over: Op het erf van eene boerderij in de nabijheid van de stad, is een stuk grond van ongeveer 25 vierkante voeten oppervlakte, waarop bet uit een volkomen wolkeloozen hemel voortdurend regent. Van tijd tot tijd wordt de bui heviger als gewoonlijk. De eigenaar van de boerderij heeft dit natuurwonder reeds sedert drie weken opgemerkt. Wie het niet gelooft, wordt verzocht het te komen zien. Heldere vallende sterren kunnen verwacht worden in de nachten van 8 op 9 en van 11 op 12 December. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Een 20jarig meisje, met een theestoof met vuur en waterketel Maandagmorgen in de Piet Heinstraat te 's Hage een rijtuig voorbijloopende, struikelde en, hoewel niet overreden, werd zij toch zoo door den schrik bevangen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Toen men haar te hulp snelde, bleek dat zij door 't vuur uit haar theestoof deerlijk aan de beide voeten was verbrand, zoodat terstond heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De machinist-stoker G. Z., werkzaam op de fabriek van de firma H. Ten Wolde Co., te Borne, had Maandagavond omstreeks half acht ure, even na het uitgaan der fabriek, nog iets op de machinekamer te verrichten. Door het omvallen van eene lamp vatte zijn met olie doortrokken werkpak vlam. In een oog wenk stond hij in volle vlam, liep in doodsangst naai de op eenigen afstand verwijderde ververij en sprong daar in eene kuip met water. Geheel met wonden overdekt, werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hij des nachts om half vier overleed. De man was 23 jaar oud en laat eene vrouw met twee kinderen onverzorgd achter. Volgens een telegram uit Philadelphia aan de Timesis in de nabijheid van Leadville, Colorado, tijdens een sneeuwstorm, een postkoets met negen passagiers door eene sneeuwlawine bedolven en in een 200 voet diepen afgrond gestortlater werden de ongelukkigen uit de sneeuw opgegraven, vijf er van waren gedood, terwijl de overigen alle zwaar gewond waren. Gedurende eene voorstelling heerschte er in den schouwburg te Nimes een groote paniek. Terzelfder tijd van de opvoering van 'tstuk zou er in de arena een luchtballon opstijgen, en daarvoor had de gasfabriek meer gas dan gewoonlijk laten uitstroomen. Hierdoor begonnen de gasvlammen zeer hoog te branden, de ballons der gaslichten barstten en een brandlucht verspreidde zich door de za. Vreeselijk ontsteld, drong het publiek naar de u*t- I gangen. Zes personen werden zwaar gewond, waa1'" j onder ook de kassierster, die daarbij het opgehaalde geld van dien dag verloor. In Hongarije is het tegenwoordig wel geraden om goed gewapend op reis te gaan, want de wegen worden hoe langer hoe meer onveilig gemaakt door tnhijke rooverbenden. Vooral doet eene bende, bestaande uit ontslagen gevangenen, veel van zich hooren. Nog onlangs overviel zij een arrondissements-rechter, de heer Prozivic, toen deze 's avonds laat van een reis naar Zambor terugreed. De aangevallene lostte in het donker twee revolverschoten snel na elkander, waar door de paarden zoo schrikten, dat ze op hol gingen. Het rijtuig kwam door de snelle rit na korten tijd buiten het bereik der roovers, doch de koetsier, die bij ongeluk door een der twee schoten zwaar gewond was, viel van den bok. De rechter werd eindelijk uit het rijtuig geslingerd, zonder zich te bezeeren. Hij moest den weg naar Zambor te voet afleggen. Een Fransch zee-officier baadde in de reede te Tamatave. Plotseling hoorde men hem een vreeselijken kreet slaken en men zag een haai hem voortsleepen. Weldra werd het water roodgekleurd door het bloed van den ongelukkige. Een nieuwe misdaad te Parijs. Zekere Fourcade, rue de la Cerisaie, had een kamer verhuurd aan zekeren Dufour. Hij merkte weinig van zijn huurder, die 14 dagen huur vooraf had betaald en gezegd had, dat hij en zijn vrouw (die beiden den geheelen dag werkten) alleen 's nachts zouden komen slapen. Toen de '14 dagen om waren, kwam Fourcade hooren of Dufour de kamer nog langer wenschte te huren. Toen hij de deur opende, kwam hem een sterke rotlucht tegemoet en hij vond het lijk van een jong meisje, reeds in vrij gevorderden staat van ontbinding verkeerend en zonder kleeren. Van worsteling was geen spoor merkbaar. Dufour wordt thans ijverig gezocht. Het Rotterd. Nieuwsbl. deelt nog nader over deze zaak het volgende mede De hotelhouder, het klein vertrek binnentredend, werd hij een reuk, als van een in ontbinding zijnd lichaam gewaar. Eensklaps viel zijn oog op het bed daaronder kwamen twee bloote voeten te voorschijn. De hotelhouder liep verschikt de trappen af en spoedde zich naar het commissariaat der wijk. De commissaris liet oogenblikkelijk een wetsdokter ontbieden en begaf zich met den hotelhouder naar de kleine kamer. Men trok het lichaam onder het bed uit; het was het gansch naakte lijk eener vrouw. Hoofd en hals, zwart en gezwollen, waren reeds in gevorderden staat van ont binding. De vrouw scheen 20 jaren te tellen en had prachtige lichtbruine haren. Handen en vingers waren ldein maar slecht onderhouden; men kon echter zien dat zij geen handwerk deed. De staat van het lijk liet niet toe om te constateeren, of er geweld gepleegd wasuit het eerste onderzoek schijnt te blijken, dat er ver worging of vergiftiging heeft plaats gehad. In de kamer was geen spoor van worsteling, geen enkel kleedingstuk te zieneene halve verbrande kaars stond op de nachttafel. Aanvankelijk was het der politie niet mogelijk eenig spoor te ontdekken, dat licht zou kunnen werpen in deze geheimzinnige zaak, nu echter is men daarin geslaagd. Een jong meisje heeft in de photografie van het lijk, hare zuster meenen te herkennen, alsook de oorbel, die deze droeg. Deze zuster bewoonde eene gemeubileerde kamer te Mon- trouge en is omstreeks einde October verdwenen met een man, wiens signalement overeenkwam met dat van Dufour. Dufour was echter maar een gestolen naam. Een echte Ernest Dufour heeft zich aangeboden bij de politie. Deze Ernest kent het slachtoffer. Het is buiten twijfel dat de moordenaar den naam van dezen vriend genomen had om de politie op een dwaal spoor te brengen. viitsohl a ia cl. In den laatsten tijd hebben de sociaal-democraten buitengewoon hun best gedaan om hunne denkbeelden ingang te doen vinden bij het leger. In de kazernes te Berlijn en in door soldaten bezochten herbergen zijn onlangs hoopen sociaal-democratische vlugschriften in beslag genomen. Een paar van deze uitdrukkelijk verboden geschriften waren op raadselachtige wijze ten getale van duizenden exemplaren verbreidhetgeen, zegt de Köln. Ztg., bewijst, dat de sociaal-democraten weder over aanzienlijke geldsommen kunnen beschikken. Afgezien toch van de niet onbeduidende kosten voor het drukken en verzenden der bedoelde brochures, voor het papier enz., zullen ongetwijfeld'de verspreiders zich goed laten betalen, daar zij, in geval zij ontdekt

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2