Z1ERIKZEËSCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 91. Zaterdag 27 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post Ij- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 6 November 1 8 86. Vooral Goes wordt nog zwaar geteisterd door de mazelen. Op dit oogenblik zijn daar 530 aangetasten. In één gezin overleden reeds 3 kinderen aan die ziekte, terwijl in hetzelfde gezin nog vier andere kinderen zijn aangetast. De Kiesvereeniging Plicht en Recht te Vlissingen heeft besloten zich bij de Liberale Unie aan te sluiten. Naar wij vernemen zal te Glasgow een van de aldaar voor de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" in aanbouw zijnde drie stoombooten, bestemd voor den dagdienst Vlissingen—Queensborough, eerstdaags te water gelaten worden. Uit Herkingen (Flakkee): Voor het eerst is men hier dit jaar begonnen met de oesterteelt op de van het domein gepachte banken. In het voorjaar zijn de jonge oesters uitgezaaid, die nu bij laag water meest met de handen worden opgeraapt, om gedurende den winter in de putten te worden ge borgen. De oesters zijn goed gegroeid en voor de arbeidende bevolking van deze arme gemeente is het een ware uitkomst, daar voor het oprapen, dat reeds enkele weken duurt, dagelijks 100 a 150 mannen en vrouwen noodig zijn. Van 1 Januari tot ultimo September van dit jaar gingen bij het Indische leger over391 vrijwilligers (waarvan 22 onder-officieren en 91 korporaals), be nevens 277 milliciens, waarvan er 119 met groot verlof en 158 onder de wapenen waren. De vrede uit de huisgezinnen verdreven, tengevolge van de kerkelijke beroeringen De mate van spanning, welke in sommige gezinnen en familiën blijft heerschen, kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat een zoon van den president-kerkvoogd (iemand die met opoffering van zijn maatschappelijke positie ds. Vlug weerstond), Zondagmorgen behulpzaam was bij het aanwijzen van zitplaatsen in de nieuwe kerk te Leiderdorp. De ontdekking van den vermoedelijk schuldige aan een diefstal van jassen en paraplu's uit een kleeding- magazijn in het Noordeinde in Den Haag, heeft zich hoogst eigenaardig toegedragen. Er vervoegde zich een ontslagen gevangene bij de politie, met het aanbod om tegen een goede fooi de koopers der ontvreemde voorwerpen aan te wijzen. Dit werd aangenomen, waarna de mededeelingen van den man werkelijk leid den tot in beslagneming der goederen door de politie. Als verkooper werd aangeduid een persoon, wiens signalement precies overeenkwam met het uiterlijk van den aanbrenger van den diefstal. Deze kwam later nog bij de politie terug en was nu bereid tegen een nieuwe geldelijke belooning den dader op te geven. Hiervoor is echter vriendelijk bedankt en werd de snaak zelf in verzekerde bewaring gesteld, omdat de inmiddels verkregen inlichtingen geen twijfel overlieten of dief, verkooper en aanbrenger waren in den aan gehoudene vereenigd, ofschoon hij de twee eerste titels verweVpt. 't Koddigst van alles was nog, dat hij ten slotte de verklapping van den echten dader aanbood in ruil voor zijn vrijheid. «Wie voor een gulden koopt krijgt 2 op de koop toe", stond Maandag te lezen voor de ramen van een petten- en mutsen winkel aan de Hoogstraat te Amsterdam. Het spreekt van zelf dat vele voorbygangers, vooral zij die van buiten de stad met den Maandag de markt bezochten, zich lieten verlokken om hun slag te slaan. De meesten gingen met een pet of muts naar huis, maar niemand ontving de twee galden. Toch was de winkelier in zijn recht. Daar niet één voorwerp tegen één gulden werd verkocht, maar wel daar beneden of daarboven, kon niemand er zich op beroepen dat hij voor een gulden had gekocht. De postbode tusschen Oosterwolde en Haulerwijk heeft voor eigen rekening den weg tusschen die plaatsen hier en daar laten verbeteren om hem begaanbaar te maken. Berichten uit België verzekeren, dat het contract met den Noordduitschen Lloyd, betreffende Antwerpen als aanleghaven voor de Duitsche pakketschepen, op '1 Januari 1887 zal worden vernieuwd. De Britsche posterij heeft het aanbod van den Noordduitschen Lloyd omtrent het overbrengen der Amerikaansche post, eiken Donderdag van Southampton uit, definitief aangenomen. Ongeveer tien jaren geleden werd aan de vrouw van schipper G. te Noordwijk een halsketting met gouden slot ontstolen, zonder dat de schuldige werd ontdekt. Verleden Zaterdag nu begaf zij zich ter vroeg- kerk en liet haar dochterje op het huis passendeze hoorde in de afwezigheid harer moeder de huisdeur openen en weder dichtslaan, zonder iemand te zien. Toen moeder thuiskwam stootte zij met den voet tegen een voorwerp; dit gaf haar reeds aanleiding haar jongste zoontje te beknorren, omdat hij zijn builtje met knikkers op den grond liet slingeren. Wie schetst echter haar verbazing, toen zij bij het oprapen haar koralen ketting terugvond, zorgvuldig in een doekje gewikkeld en in denzelfden staat als zij dien vermist had. Naar aanleiding van een denkbeeld, opgeworpen in een vergadering van «De Geneeskundige Kring" te Amsterdam, is door een commissie rapport uitgebracht over het instellen van een nachtdienst voor genees kundige hulp; het rapport stelt voor, in de verschillende deelen dier stad bureaux op te richten, waar des nachts steeds twee doctoren zullen tegenwoordig zijn. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling; Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, rechter in de arrondissements-rechtbank te Breda; Mr. D. R. B. baron van Lynden, substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Arnhem, en Mr. J. De Glercq van Weel, kantonrechter te Haarlem. Op het door Mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek, om kwijtschelding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijne cliënte Jeanne Lorette, is door Z. M. den Koning afwijzend beschikt, De jeugdige gevangene schijnt zonder gevaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorg wekken den toestand dan voor eenige weken. Naar aanleiding van een adres, door de Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen gericht aan den minister van justitie, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat gevan genen met hunne geleiders steeds zoo mogelijk zullen worden vervoerd in afzonderlijke rijtuigafdeelingen en het in- en uitstappen, waar het oponthoud van den trein zulks toelaat, zal geschieden vóór of na dat der overige reizigers, Het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 20,166,315,415, en bij de betaalmeesters f 2,014,772,375te zamen 22,181,087,79. Men meldt, dat de oudste zoon van dr. Jorissen is benoemd tot rechter in de Transvaal, ter vervanging van den heer Brandt. Dg N. R. Ct. hoopt noch verwacht, dat het wets ontwerp tot bevordering der Zondagsrust ooit tot wet zal worden verheven. Zooals het daar ligt, heeft het, zij het ook op eene andere wijze dan de thans bestaande Zondagswet, ten doel, met staatstusschen- komst kerkelijke belangen te bevorderen. «Het gaat uit van allerlei onjuiste stellingen. Het schijnt te veronderstellen, dat de ingezetenen uit eigen beweging de Zondagsrust niet genoegzaam zouden in acht nemen, en meent nu, dat, zoo maar de staat officieel een godsdienstig karakter zegt aan te nemen, de belangen van den godsdienst voldoende zijn gewaar borgd. Heerscht hierin niet eene dubbele dwaling? Wij behoeven maar om ons heen te zien, om te bemerken dat de Zondagsrust bij fabrikanten, werk bazen, winkeliers, enz. enz. over het algemeen niet veronachtzaamd wordt, en het behoeft waarlijk geen betoog meer, dat voor officieel voorgeschreven gods dienstigheid in onzen hedendaagschen Nederlandschen staat geen plaats is, geen plaats noch in de theorie, noch in de practijk. «De regeering meent, wellicht niet ten onrechte, dat de wet van 1815, die reeds zoolang op 2ijde wordt gezet, maar behoort te worden ingetrokken. Daar nu, gelijk wij aantoonden, de regeling der Zondagsrust, met het oog op het welzijn der arbeidende klasse, voorshands nog niet mogelijk is, zoo bepale men zich er toe, bij de wet alleen en uitsluitend zoodanigen arbeid te verbieden, als waardoor de godsdienstoefeningen op Zondag inderdaad zouden worden gehinderd. «Alleen daartoe is het staatsgezag geroepen, verder mag het niet gaan. Zal nu deze beperking wrange vruchten dragen? Zal zij den godsdienst schaden? Wij gelooven het niet. De Zondagswet, de wet van 1 Maart 1815, wordt sinds lang bijna overal in den lande buiten toepassing gelaten, en terwijl de Zondag toch over het algemeen in allerlei vormen vrijwillig gehouden wordt, beklaagt zich niemand, dat ergens of ooit de uitoefening van den eeredienst of zelfs de openbare Zondagsrust ernstig te lijden heeft onder de vrijheid, die thans feitelijk heerscht. Laat hetgeen bestaat zijn licht werpen over hetgeen bestaan kan." De Minister van Koloniën maakt bekend, dat de in de Staats-Courant van 31 October en '1 November j.I. No. 257 aangekondigde uitbesteding van de con cessie tot exploitatie van een gedeelte van het Ombiliën- kolenveld ter Sumatra's Westkust, met verplichting tot den aanleg van een spoorwegverbinding naar de Brandewijnsbaai, en van een haveninrichting aan die baai, niet zal plaats hebben. De firma Gabriëls Geelen en Co. te Roermond, fabrikanten van glucose masée, die gelijk men zich herinneren zal, zijn geheele zaak zag verloopen, omdat de betrokken ambtenaren, die meenden dat zijn product aan accijns onderhevig was, hem noodzaakten het werk te staken toen later bleek, dat de ambtenaar zich vergist had was de firma geruïneerd. heeft thans een adres aan de Tweede Kamer gericht en op schadeloosstelling aangedrongen. De fabrikanten schatten de directe financieele schade op 32,000, maar komen, als zij letten op het veel grooter verlies aan crediet, klandisie enz., op een verlies van f 100,000.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1