hij wist de talrijke parasieten uit vroeger tijd, die hem voor een reeks van plannen, welke liet licht niet mochten zien, wilden winnen, van zich af te schudden, en door een eerlijk bestuur de vlekken, welke nog van vroeger op zijn naam rustten, te doen vergeten. F r a n k r ij Is. De 33 aartsbisschoppen en bisschoppen, die voor den lijkdienst voor den kardinaal-aartsbisschop Guibert naar Parijs waren gekomen, hebben den president der republiek een protest gezonden tegen de onlangs aan- genomene onderwijswet. Zij verklaren, dat de Fransche geestelijkheid, trouw aan de overleveringen der roomsch- katholieke en apostolische kerk, zich genoopt gevoelt openlijk en friet al hare zedelijke kracht hare stem te verheffen tegen de goddelooze wet op het lager onderwijs. Zij hoopt dat die wet door den hoogen invloed van het hoofd des staats met alle mogelijke matiging en met inachtneming der katholieke belangen toegepast zal worden, en zij geeft haar vertrouwen in de wijsheid van het hoofd des staats te kennen. De Kamer heeft besloten de rente der spaar banken te verlagen. De besturen der spaarbanken moeten de gelden in de regeeringskas overstorten, waarvoor de regeering dus ook rente heeft uit te keeren. De commissie had, in overeenstemming met de regeering, voorgesteld de rente van 4 pet. op 3y4 te brengen en op 23/4 voor de inlagen bij de rijks postspaarbank. De heer de Soubeyran stelde voor de rente der spaarbanken te brengen op S^/2 pet. voor inlagen van 304 tot 500 fr. op 3 pet. voor inlagen van 501 tot 1000 fr. en op 2 pet. voor inlagen boven de 1000 fr. Hij wilde niet gaarne de eerste bezuini gingen invoeren ten koste van de spaarpenningen dei- geringe klasse; maar de ongunstige toestand der financiën, een gevolg van het slechte beleid, maakt allerlei bezuinigingen noodig en eene rente van 4 pet, voor gelden, die dadelijk opeischbaar zijn, is niet meer houdbaar. Voor kleine bijdragen, voor sommen b.v. tot 300 fr. zou men die in stand kunnen houden, ten einde het sparen aan te moedigen, maar boven dit cijfer dient de rente verlaagd te worden. Door eene verlaging zullen de groote inlagen ook verminderen, en daardoor zal de regeering tevens het gevaar ont gaan, dat er in tijden van crisis of van ongerustheid plotseling enorme sommen opgeëischt worden. Spr. berekende, dat er door zijn voorstel '16 millioen zou bezuinigd of bespaard worden. Ten slotte werd het voorstel van den heer de Soubeyran verworpen met 303 stemmen tegen 206 en dat der commissie aan genomen. X3xxitschland. Men leest in de Post: »De keizer leed Woensdag 11., gelijk wij uit authentieke bron weten, aan eene acute heeschheid, waarom de artsen volstrekte rust hadden bevolen; derhalve trok de wacht zonder muziek voorbij het paleis. Daar dit bij degenen, die gewoon zijn Z. M. des middags te zien en toe te juichen, ernstige bezorgdheid verwekte en spoedig geruchten van eene ernstige ongesteldheid verbreid werden, stond de vorige week Donderdag middag omstreeks denzeifden tijd eene menigte van duizenden in stomme, bange verwachting voor het paleis, of zich het geliefde gelaat aan het historische hoekvenster vertoonen zou. De wacht naderde, de muziek speelde, daar klonk een donderend, einde loos hoera" door de lucht. Frisch en gezond stond de Keizer aan het venster; het minzaamste lachje verhelderde zijne trekken; velen, zeer velen, die daar in bange verwachting gestaan hadden, pinkten een vreugdetraan uit het stralend oog. Een pak van het hart, ging men vroolijk en luchtig naar huis." Vrijdag ochtend vroeg heeft Z. M, met graaf Perponcher ge arbeid en vervolgens prins Lodewijk van Beieren, die afscheid kwam nemen, en den van Schwerin (waar hij het huwelijk van Prinses Charlotte van Mecklen burg en prins Reuss, adjudant des Keizers, had bij gewoond) teruggekeerden kroonprins ontvangen. Daarna arbeidde Z. M. met generaal van Albedyll en den minister van Puttkamer en ontving bij den Peters burger militairen gevolmachtigde von Villaume. Zwitserland. De Zwitsersclie bondsregeering heeft het nieuwe ontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten vastgesteld. Daarbij wordt het invoerrecht op ruim honderd artikelen verhoogd. Het ontwerp zal bij de bondsvergadering, die in December bijeenkomt, worden ingediend, maar in die zitting niet in behandeling kunnen komen. Daarom heeft de bondsregeering besloten, des noods op een geschikt tijdstip art. 34 dezer wet van 1851 in toepassing te brengen. Volgens dit artikel is zij namelijk bevoegd, onder buitengewone omstan digheden onder anderen wanneer het buitenland eene groote beperking in bet handelsverkeer der Zwitsers te weeg brengt bijzondere maatregelen te nemen en voorloopig alle doelmatig geachte wijzigingen van het tarief in werking te doen treden, onder verplichting van kennisgeving aan de bondsvergadering, die alsdan in hare eerstvolgende zitting daaromtrent beslist. B e 1 g' i e. Sedert eenige dagen is er werkstaking in de spinnerij van de firma Smit Sc Gueguier. Donderdagavond be gaven zich de werkstakers naar de fabriek en randden de arbeiders aan, die nog aan het werk gebleven waren. De menigte was ongeveer 1000 personen sterk en zeer oproerig. De politie en de militairen hadden zeer veel moeite om het gepeupel in bedwang te houden, zelfs werd de openbare macht met steenen geworpen. Vrijdagavond hebben de ongeregeldheden zich herhaald. Te Gent hebben Vrijdag op verschillende plaatsen ernstige gevechten plaats gehad, zoodat een brigadier der gendarmerie, 14 politie-agenten en de commissaris van politie de Roo gewond zijn, maar het wettig gezag heeft zich, zonder van de vuurwapenen gebruik te maken, kunnen handhaven. De vorige week Vrijdag avond hielden de werk stakers te Gent eene demonstratie op de Nijverheids plaats. De samenscholing was wel 600 tot 700 man sterk en werd hoe langer hoe dreigender. Hun getal verdubbelde bij het uitgaan der werklieden van de fabriek Parmentier, van Iloegaerden en Co. en weldra vlogen de steenen op de agenten, wier toestand zeer bedenkelijk werd. Toen verscheidene agenten door de steenen waren getroffen, trok de politie de sabel en deed zij de werkstakers achteruit trekken, maar zij zou waarschijnlijk teruggedreven zijn, zonder eene kompagnie der pompiers. Tegen kwart voor elf ure keerden de pompiers en de gendarmen naar hunne kazernen terug. Er zijn acht socialisten aangehouden. Te Gent is een anti-socialistische vereeniging opge richt, die zich ten doel stelt de stoffelijke en zedelijke belangen der arbeiders te verbeteren, in overleg met de werkgevers en met eerbiediging hunner rechten. De vereeniging zal inzonderheid haar aandacht wijden aan een gemeenschappelijke regeling der werkuren, aan de afschaffing of beperking van kinder- en vrouwen arbeid in mijnen en fabrieken, aan de uitbreiding van het kiesrecht, enz. enz. Zij geeft een weekblad uit dat getiteld is: De lichtstraal. Gemeiigd Buitenlandscli Nieuws. De bij. De beroemdste onder de nog heden ten dage in Egypte geliefde dansen, is ongetwijfeld de »bij", die zich van alle nationale dansen meer door eigenaardigheid dan door schoonheid onderscheidt. Die dans wordt slechts door één danseres uitgevoerd. In blik en gebaar, met alle mimische middelen, die haar ten dienste staan, geeft zij de smart te kennen, die zij gevoelt als was zij door een bij gestoken. Zij doorzoekt haar kleederen om de kleine misdadigster te vinden. Zij vindt niets en toorn en wraak verraden hare blikken, haar bewegingen worden hoe langer hoe levendiger, haar houding dreigender. Met wild rollende oogen, tandenknarsende en met allerlei gebaren zoekt zij den toeschouwers duidelijk te maken welke martelingen het kleine insect wachten, wanneer het in handen der danseres is. De dans wordt hoe langer hoe wilder en uitgelatener, de muziek wordt diabolisch. Buiten zich zeiven werpt de danseres het keurslyf af en doorzoekt het. Eindelijk zinkt zij in de grootste uitputting, gloeiend van lijf en ziel op den grond. Deze danseressen behooren uitsluitend tot den Ghawa- zistam. De Almehs (zangeressen) en Ghaziehs (danse ressen), meestal zeer schoone vrouwen, leven bespot en veracht in afgelegen haar aangewezen gedeelten der stad. Zij mogen sedert het jaar '1834 op publieke plaatsen niet meer gesluierd dansen (een groote schande voor een Oostersche vrouw) en verschijnen daarom sedert dien tijd hoofdzakelijk slechts in de harems bij huiselijke feesten. Doch altijd geldt nog van de Egyptische danseres, dat Mannen zuchten, als zij danst, De schoonste vrouwen beven." Een magnetiseur ging onlangs met een ongeloovige de weddenschap aan, dat hij al zijn kunststukken zou herhalen in de leeuwenkooi van een menagerie, die zich op dat oogenblik te Dyon bevond. Ten aanschouwe van meer dan duizend menschen, heeft hij zijn sujet in den magnetischen slaap gebracht en op twee tabouretten geplaatst. De leeuwen liet hij daarop over deze menscbelijke hindernis springen, tot groot vermaak van het publiek. De weddenschap was aangegaan om duizend francs. Is het hoon, wanneer men iemand voor een »Kaulbars" uitscheldt? Deze quaestie zal de kantonrechter te Meeraue in Saksen weldra moeten uitmaken. In een vergadering eener vereeniging werd den voorzitter ten laste gelegd, dat hij bij het nemen van eenige maatregelen, waarbij de belangen der kas gemoeid waren, eigenmachtig had gehandeld. Hierover ontstond een heftig debat, waarbij een opgewonden tegenstander den voorzitter toeriep: »Sie sind ja der reine Kaulbars Deze uitroep deed onder de aanwezigen een oorverdoovend gelach opgaan, zoodat de voorzitter den hamer wegwierp en toornig de vergadering verliet. Een paar dagen later ontving het lid een uitnoodiging om voor den rechter te verschijnen. De voorzitter gevoelde zich door de benaming Kaulbars beleedigd en eischt dat de man, die hem in 't openbaar aldus noemde, gestraft zal worden. De geheele Gotthardspoorweg zal van dubbel spoor worden voorzien. De directie heeft op zich genomen, dit werk binnen een tijdvak van 12 jaren ten uitvoer te brengen. Binnen de eerste 5 jaren zullen alle groote tunnels op de breedte voor dubbel spoor worden gebracht, daarna volgen de afdeelingen, waarop het grootste verkeer plaats heeft. Behalve voor het eerste jaar, dat V2 millioen voor den aanleg vordert, bedragen de kosten voor ieder jaar 1 millioen fr. Een 49jarige vrouw, in het zwart gekleed, vroeg aan het Palais Bourbon den afgevaardigde Laguerre te spreken daarna schoot zij vier revolverschoten in de lucht af. In hechtenis genomen, verklaarde zij, dit gedaan te hebben om de aandacht op zich te vestigen, daar zij sedert zes jaren een proces voerde, zonder recht te erlangen. »Door op het huis te schieten, waar de gerechtigheid moet wonen," zeide zij, »boopte ik deze er uit te lokken." Onlangs kwamen te Praag twee spoorwagens uit Pest aan, waarvan opgegeven was, dat ze met hooi beladen waren. Bij een onderzoek der wagens bleek het echter, dat de lading uit lompen bestond, die met hooi bedekt waren. De vracht, die nog meer verdacht werd, heeft de spoorwegdirectie in beslag doen nemen, en zal waar schijnlijk verbrand worden. De duivel wordt wel eens zwarter geteekend dan hij is. Ook niet alle dieven zijn slecht en verdorven. Men hoort vaak, dat dieven niet alleen voorwerpen zich toeëigenen, welke hun voordeel aanbrengen, maar zelfs zulke, welke voor hen geen waarde hebben, terwijl den bestolenen daardoor groot nadeel wordt toegebracht. Eenige dieven in Hannover toonden, dat zij een veel edeler denkbeeld van hun beroep hadden opgevat. Te Dassel (Hannover) lichtten zij den baron Yon Garmissen op voor eene som van 3000 Mark een biljet van duizend Mark, eenige van honderd Mark en goudstukken. Eenige dagen daarna ontving de baron hot biljet van duizend Mark terug, met den volgenden brief. »M. de Baron! we zenden je het biljet van duizend Mark terug. Indien we die van honderd Mark ook niet kunnen kwijtraken, zullen wij ze je ook weerom zenden. Van de meegenomen goud stukken zullen wij een genoeglijken winter hebben." Uit Parijs schrijft men aan de Munchener-Anzeiger We bevinden ons in een vertrek van 't gerechtshof en niet, zooals men zich zou kunnen voorstellen in het laboratorium van een Alchimist uit de vijftiende eeuw; er is n.l. kwestie over het vervaardigen van goud, zilver en andere metalen. De aangeklaagde is de heer Popp, wien vijf aan klagers heel wat ten laste leggen. De heer Popp had beloofd, edele metalen uit molen- steenen te maken, doch had door zijn talrijke proeven nog niets anders gedaan dan zijn klagers ongeveer 300,000 francs uit den zak te kloppen. De vraag was dus: kan men langs chemisch'en weg geld uit een molensteen halen? Zoo ja, dan heeft de heer Popp geen bedrog gepleegd, wanneer het echter eene onmogelijkheid is, dan heeft de aangeklaagde misbruik gemaakt van vertrouwen. Om deze vraag te beantwoorden werden er een aantal alchimisten van beroep bijgeroepenei' zijn ingenieurs, professoren, bekwame geleerden, die het echter over de zaak niet eens kunnen worden, de een zegt: ja, de ander weer: neen; een der scheikundigen beweert 300 gram goud uit een ton molengruis gehaald te hebbeneen ander vond geen stofje edel metaal. Het gerechtshof is dus zeer nauwkeurig in gelicht. De heer Popp verhaalt, dat hij in zijn laboratorium een oude, zeer geschikte bediende heeft gehad, Kagen- busch genaamd, die werkelijk zilver uit een molensteen gehaald heeft. Kagenbusch is helaas naar zijn vader land, Duitschland, teruggekeerd. De zaak is dus nog niet geheel helder. Gelukkig zal er binnen kort een advokaat pleiten, en wellicht gelukt het dezen, meer licht over de zaak te verspreiden. Uit Buda-Pest wordt aan de Med. Wiener Woch. bericht, dat voorloopig de cholera daar als geweken kan worden beschouwd, maar dat daarentegen de pokken met ongekende intensiteit zich uitbreiden en dat de barakken vol poklijders liggen. Zelfs is het zoover gekomen, dat men de pok lijders van Ofen naar Pest wil overbrengen, daar men niet meer weet waar ze onder dak te moeten brengen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3