Buitenland. Over de ontwerp-Zondagswet bevat ook de Israëliet (te Rotterdam verschijnende) een afkeurend artikel. Hoofdzaak is, zegt het blad, dat de staat den Zondag, door de christenkerk tot rustdag gewild, stempelt tot een maatschappelijken, officieelen rustdag, tot een «rustdag van Staat." En juist dat is bedenkelijk bij zijne neutraliteit jegens de verschillende belijdenissen in zijn midden. Tegenover den staat is er, wat zijne wetgeving en houding betreft, noch meerderheid, noch minderheid uit het oogpunt van «belijdenis" en wat van «kerkelijk karakter" is. Elke inmenging, elke bemoeiing, elke voorkeur zou het burgerlijk karakter van den staat bederven, terwijl juist zijne onpartijdigheid ten deze de beste staatkunde voor rust en orde is. Onder de tegenwoordige wet, hoezeer bij ons niet meer toe gepast, gaven en geven de Israëlieten blijk, dat zij de consciëntie hunner christen-medeburgers in de Zondags viering eerbiedigden. Wederkeerig respecteert die meerderheid de viering van een anderen rustdag dan den hare. Dat bewerkt het religieus bewustzijn over en weder, niet de wet, niet de vrees voor rechtsstraf. De behoefte der maatschappij aan periodieke verpoozing en de godsdienstzin der natie, zij zullen, beter dan het staatsgezag, de kerkelijke rustdagen, zoo goed als het volk zelf, beschermen en bestendigen. De Haagsche afd. der Ned. Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust nam Donderdagavond kennis van eene gunstige beschikking op het verzoek, dat brieven, waarop daartoe de wensch staat uitgedrukt, op Zondag niet besteld zullen worden. Gesproken werd over een punt van beschrijving voor de a. s. algemeene vergadering) op 24 Nov. te Leiden) «welke middelen kunnen worden aangewend om de vrouw meer handelend te doen optreden voor de zaak der Zondagsrust?" De voorzitter, dr. J. A. Heiwig, wees op den grooten invloed, welken de vrouw als bestierdster van de huishouding kan uitoefenen, en na eenig debat werd besloten, ter algemeene ver gadering in overweging te geven om te dezer zake circulaires te verspreiden, waaruit dan de oprichting van vrouwen-comités kan voortvloeien. Vermoedelijk zal dezen winter eene openbare ver gadering voor propaganda worden gehouden. Door den minister van financiën is bepaald, dat mosterd, met azijn aangemaakt, bij den invoer aan een recht is onderworpen van f 3 per liter (alzoo gelijk aan azijn.) Het Hbl, maakt melding van een plan, om in de zaal van het Rijksmuseum, die de portretten bevat van onze zeehelden, een eenvoudig huldeblijk van 't Nederlandsche volk aan de nagedachtenis dier helden op te richten. Binnen niet zeer lang tijdsverloop zal de gelegenheid worden gegeven om van instemming met dit denkbeeld te doen blijken. Eene commissie van uitvoering is in wording, met den gepensionneerden vice-admiraal jhr. F. de Casembroot aan het hoofd, terwijl de burgemeester van Amsterdam, mr. van Tienhoven, het eere-voorzittevschap heeft aanvaard. Een ambtenaar op Sumatra voerde met een maleisch hoofd een gesprek, waarvan de loop aanleiding gaf, dat over den ouderdom der beide interlocutoren van gedachten werd gewisseld. De ambtenaar, de regelen der Europeesche beleefd heid in acht nemende, schatte den Maleier eenige jaren jonger dan hij was, en prees ook, om hem ingewikkeld een compliment te maken, zijn goed voorkomen. Nu was de Maleier aan de beurt om den ouderdom van den 35jarigen ambtenaar te schatten, en hij schreef dezen niet minder dan 60 jaren toe. Onze ambtenaar was zeer verbaasd, en trachtte, met die soort van meerderheid, welke de Europeaan tegen over den inlander teekent, hem onder het oog te brengen, dat hij zich aan de wetten der beleefdheid, naar Europeesche begrippen, vergrepen had door hem blijkbaar een veel te hoogen ouderdom toe te kennen. «Mijnheer", antwoordde de Maleier, «ik schat uw leeftijd niet naar uw voorkomen, maar naar uw verstand". De Maleier acht, evenals de oude Homerus in het voorbeeld van Nestor, de wijsheid het attribuut der grijsheid. knnst, Wetenschap en Letteren. Te Ouderkerk a/d. IJsel vertoonde zich Vrijdagavond te ruim 10 uur een vuurbol, voor den waarnemer ter grootte van een gewonen appel, in het luchtruim, zich langzaam bewegende van het noorden naar het zuiden en een helder licht verspreidende, waardoor de straatverlichting als het ware verduisterde. Slechts enkele seconden duuide de waarneming, daar de vuur bol weldra aan den horizont verdween. Sprookjes Voor de kinderen heeft men tegenwoordig heel wat over het beste is voor hen dan ook niet goed genoeg. Schrijvers en uitgevers wedijveren in bet verschaffen van het meeste en degelijkste genot aan de kinder wereld. Boven vertellingen gaat niets. Wie een weinigje tact heeft, weet die gasten dan ook gemakkelijk te boeien en aangenaam bezig te houden door den ver haaltrant aan te nemen en in kinderlijke taal hen iets te genieten te geven. Onder de werken van den laatsten tijd mag met eere vermeld worden Sprookjes van Anna Lindau, door Gerard Keller. Zeiven lazen wij dezen bundel met het grootste genoegen door en het tweetal kleinen, die ze aanhoorden, moesten be kennen, dat zij «nooit, neen nooit" iets mooiers gehoord hadden. Wij vestigen met voorliefde de aandacht onzer lezers op dit begeerlijk boek, dat te Amsterdam bij den heer C. L. Brinkman het licht zag en in zulk een behagelijk kleed is gestoken en met zulke nette illustratiën prijkt, dat het onweerstaanbaar tot koopen lokt. De inhoud, een dozijn aantrekkelijke sprookjes, is in geheel Nederlandsch gewaad gestoken, zooals dit trouwens van den heer Keiler te wachten is. Voor feestgeschenk leent zich dit boek uitstekend en verdient het alle aanbeveling. De academische senaat der universiteit van Bologna, heeft op grond van nieuw ontdekte oorkonden over het jaar van de stichting der universiteit, besloten, om het achtste eeuwfeest in het voorjaar van 1888- feestelijk te vieren, en de vreemde universiteiten hiertoe uit te noodigen. Vroeger meende men, dat de hooge- school eerst in 1119 gesticht was. Te Brussel is op 85jarigen leeftijd overleden prof. Lequime, eere-voorzitter van den gezondheidsraad, eere-lid der Belgische Academie van geneeskunde, dirigeerend geneesheer der hospitalen van Brussel, enz. Prof. Lequime nam een levendig deel aan de be sprekingen omtrent het ontstaan der cholera, dat hij in verband bracht met het aard-magnelisme. De Fransche Senaat heeft eene prijsvraag uitge schreven, om een middel machtig te worden, waar door quantitatief zoowel als qualitatief vervalsching van wijn met alcohol op eenvoudige en snelle wijze kan worden onderkend. Bij den boekhandelaar Otto Hendel te Halle a/S. is dezer dagen uitgegeven eene Duitsche vertaling van De Genestet's werken door dr. J. R. Ilanne, predikant te Ilamburg-Eppendorf. De -vertaler heeft 69 leke- dichtjes en 32 van de overige gedichten in zijne moedertaal overgebracht. Te Rome heeft men op eene diepte van 17 meter gebouwen opgegraven, die vroeger tot badhuizen dienden. Men vond o. a. eene zaal van 7 meter lang en 3.94 meter breed. De wanden en de gewelfde zoldering van dit vertrek zijn met een zeer oorspronkelijk mozaïk bekleed, dat voortreffelijk bewaard is gebleven en dat landschappen, dieren en bloemen voorstelt. Plet oud heidkundig genootschap zal op zijne kosten de opgra vingen voortzetten, in de hoop nog veel merkwaardigs te ontdekken. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Korten tijd geleden stierf te Atrecht het driejarig dochtertje van gegoede echtelieden, Carron genaamd. Toen men het kind in de doodkist legde, wilde de moeder het een paar diamanten oorknoppen uit de ooren nemen, die de kleine van haar peet gekregen had en die ze altijd droeg. De man verzette zich er tegen. De vrouw kon zich echter de gedachte aan de knopjes niet uit het hoofd brengen's nachts sloop zij naar het kerkhof, opende met eene spade het graf, schroefde het deksel van de kist en nam het lijkje de kostbare steenen uit de ooren. Hierna sloot zij het graf weer en legde er een krans op, die zij had medegebracht. De vrouw werd wegens dit misdrijf in hechtenis genomenhaar echtgenoot heeft in de gerechtszaal eene poging gedaan om haar te dooden. Eene vroolijke soldaten-geschiedenis met een ernstig einde gebeurde tijdens de tentoonstelling in Altenburg. Dagelijks stroomden honderden vreemdelingen naar het oude slot dat door een wacht bewaakt wordt. Op zekeren dag kwam een dappere landsverdediger op het denkbeeld om in het voorportaal van het slot een bus op te hangen met het opschrift: «Voor dorstige soldatenkelen". tiet ophangen van deze bus miste zijn doel niet; geen der bezoekers ging voorbij, zonder er een geldstukje in te laten verdwijnen, en nog was de dag niet ten einde toen de bus al vol was. Er was zooveel opgezameld, dat de dorstige soldatenkelen, rijkelijk gelaafd konden worden. De poging was gelukt en toen de wacht werd afgelost, kregen de plaatsvervangers de bus in gebruik en deze was ook hun ten zegen. Eindelijk kwam de zaak door een afgunstig hofbediende ter oore van een hoofd officier, en nu volgde het ernstige deel der geschiedenis: Een onderofficier werd uit het leger gejaagd en alle overige medeplichtigen moesten den vroolijken dag op de hoofdwacht met een wekenlang arrest boeten. Een verschrikkelijk ongeluk is in eene familie te Penzing, een plaatsje in Oostenrijk, voorgevallen. De vrouw des huizes, die ziek was, gebruikte als genees middel salicylzuur. Toen eenige dagen geleden de zieke zich weer minder wel gevoelde, ging haar zoon, die chemicus was, naar de apotheek om het salicylzuur te halen. Zijne moeder nam eene groote hoeveelheid van het medicament in, doch voelde terstond een verschrikkelijk branden. Bij nader onderzoek bleek het, dat zij braak wijnsteen in plaats van salicylzuur had ingenomen. De ongelukkige stierf nog dienzelfden dag. De zoon is radeloos van smart, men vreest dat hij krank zinnig zal worden. Vóór een paar dagen kwam in een hotel te Agram een vrouw aan, die zich Theresia Mallus noemde, en voorgaf, uit Stiermarken te komen. Zij bracht eene groote kist mee, die, naar zij zeide, met appelen ge vuld was, en die ze in 't hotel liet bewaren, 's Avonds van dienzelfden dag kwam haar schoonbroeder Anton Gerschak aan. Beide hanteerden de kist op een vreemde manier, brachten die weg en verlieten Agram. De politie had haar opmerkzaamheid reeds op de twee vreemdelingen gevestigd, toen er een bericht kwam, dat een zekere Mallus plotseling verdwenen was. Nadat de politie nog nadere inlichtingen had gekregen, werden beide personen gevangen genomen. Zij legden eene bekentenis af, waarbij Theresia Mallus verklaarde, dat ze met behulp van Gerschak haar echtgenoot had gedood, het lijk in eene groote kist gestopt én dat ze die naar Agram hadden gebrachtuit het hotel hadden ze de kist naar de rivier de Sau gebracht en die in 't water geworpen. Een geweldige brand heeft Vrijdagnacht te Hoei gewoed. De gebouwen der instellingen van onderwijs, als daar zijnde middelbare school, het atheneum, de normaalschool, zijn tot den grond toe afgebrand. Alleen een gedeelte der normaalschool is behouden. Een kostleerling gaf het alarmsignaal en alle anderen vluchtten daarop in nachtgewaad naar buiten. Gelukkig konden allen ongedeerd ontkomen, zoodat inen geen persoonlijke ongelukken te betreuren heeft. De stoffe lijke schade is echter zooveel te grooter, men schat die op 200,000 francs. De leerlingen zijn bij de buren onder dak gebracht en de gemeenteraad van Hoei geeft zich moeite om spoedig in andere gebouwen in het onderwijs te kunnen voorzien. Daar er volkomen gebrek was aan water, kon er bijna geen hulp geboden worden om den brand te blusschen. IV oord-Amerika. De heer Arthur, die korten tijd president der Ver- eenigde Staten geweest is, overleed Donderdag. Chester M. Arthur was in 1831 in den staat Vermont ge boren, en in het Union college te Greenwich opge voed. Hij ging vervolgens naar de juridische faculteit te Albany in den staat New-York en werd weldra advocaat. Als associé van den New-Yorkschen advocaat C. D. Culver, nam hij levendig aandeel in de be weging tot afschaffing der slavernij en was ook ver tegenwoordiger der stad New-York in de vergadering van vrienden der slaven-emancipatie te Syracuse. Gedurende den oorlog maakte- hij zich zeer verdienste lijk in het organiseeren der vrijwillige corpsen en werd daarvoor door president Lincoln tot generaal benoemd. Sinds dien tijd wijdde hij zich aan de politiek en stuurde mede in het troebele water, dat Grants presidentschap kenmerkte. Grant benoemde hem in het jaar 1872 tot ontvanger der haventollen te New- York, waar hij, naar men beweert, en naar destijds algemeen onder de ambtenaren de gewoonte was, zijn zakken behoorlijk gevuld moet hebben. President Hayes zette hem in 1875 af, wegens «ongeregeld heden." Toen in 1876 dan ook de republikeinen voor de nieuwe bezetting der ambten in '1877 dezen man als candidaat voor het vice-presidentschap voordroegen en aanbevalen, wekte deze candidatuur bij vele eerlijke lieden iti de Unie verbazing en tegenzin, en wanneer men had kunnen vermoeden, dat dit vice-president schap eenmaal tot het presidentschap der Unie zou leiden, zou zij nog veel meer tegenstand ondervonden hebben. Dit geval deed zich voor, toen op 15 Juli 1881 de president Garfield, na vier maanden het be wind te hebben gevoerd, door den kogel van den sluipmoordenaar Guiteau getroffen werd en '19 Sep tember overleed. Toen werd Arthur president; eene volkomene verandering was nu echter in zijn gedrag op te merken. Gedurende de vier jaren van zijn be wind is de administratie krachtig en eerlijk gevoerd;

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2