Z1ERÏKZEESCHE COI ItWT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 90. Woensdag 24 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD k '■"In Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 /Jent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAEENMA1V. Binnenland. ZIERIKZEE, 23 November '1 8 86. In de raadsvergadering van heden is ingekomen een verzoek van den heer C. J. van Zandijk om tegen 1 Januari 1887 ontslagen te worden als Regent van het Burgerlijk Armbestuur, welke betrekking door hem gedurende 26 jaar is bekleed. Aan den heer M. C. Voorbeijtel is voorwaardelijk ontslag verleend van de nog loopende pacht van het ophalen der straatmest enz. en is besloten dit onder hands voor 7 jaren te verpachten aan C. Koopman te Nieuwerkerk voor f 400 'sjaars, ingaande 1 Ja nuari 1887. Voorts is besloten tot den verkoop van eenige boomen. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1887 werd onveranderd goedgekeurd. Het eerste suppl. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1886 is vastgesteld op f 201,715, terwijl af schrijving van hoofdelijken omslag werd verleend, wegens vertrek, aan L. Giljamse voor f 5,60, C. Weststrate voor f 7 en voorts aan de erven J. Turelure voor f 1,76. Vrijdagochtend te tien ure zijn de Provinciale Staten van Zeeland weder bijeengekomen tot behande ling van het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden. Tot half zes ure is de vergadering geschorst tot des avonds half acht, waarna de beraad slagingen zijn voortgezet en ten einde gebracht, door aanneming van dit uit '118 artikelen bestaande regle ment. De najaarszitting is daarna in naam des Konings gesloten. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal weder ge legenheid bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten, in het onderling verkeer der Neder- landsche rijkstelegraafkantoren. Z. M. de koning heeft f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Wageningen, om te dienen voor werkverschaffing aan behoeftige werklieden in den aanstaanden winter. Mevr. Bulldey heeft zich thans tot de Tweede Kamer gewend, om herstel te vragen voor hare be kende grieven tegen den minister van justitie. Zij rekent zich door den minister verkort in haar recht als staatsburgeres, daar zij meent recht te hebben zoowel op een officieel bewijs van de aan haar door Zijne Majesteit goedgunstig verleende kwijtschelding van haar nog loopenden straftijd, als op vrijheid van verblijf in elke gemeente van Nederland. Onder hare grieven is ook deze, dat tijdens haar verblijf in de cellulaire gevangenis te Dordrecht, eene ernstige poging van de justitie is uitgegaan om haar vftn die straf- instelling over te brengen naar het krankzinnigen gesticht te Dordrecht, en zulks met geen ander dan het uitgesproken doel om haar zoo lang mogelijk, in elk geval langer dan haar straftijd zou duren, van Apeldoorn verwijderd te houden. De vereeniging voor lijkverbranding welke weldra 12 jaar bestaat heeft zich reeds te vergeefs tot Regeering en Tweede Kamer gewend, om verandering in een wetgeving. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft onlangs tot de Regeering het verzoek gericht, de wet op het begraven in dien zin te wijzigen, dat zij niet langer lijkverbranding hier te lande bèlette. Naar aanleiding van dit adres heeft het hoofdbestuur der vereeniging van lijk verbranding het reeds meermalen namens die ver eeniging gedaan verzoek van gelijke strekking herhaald. Het verzoekschrift zegt o. a. het volgende «In verschillende verzoekschriften wees het hoofd bestuur er o. a. op, dat, door de van regeeringswege voor te schrijven voorzorgsmaatregelen, de crematie niet alleen gunstig zal kunnen werken ter voorkoming van misdaden, maar ook veel zal kunnen bijdragen tot de tijdige ontdekking van die misdaden, welke door het begraven, zonder voorafgaande schouwing, niet of te laat ontdekt worden (getuige o. m. de beruchte Leidsche vergiftigingszaak), en dat de crematie in het buitenland reeds sinds 1876 in verschillende steden (o. a. te Gotha, te Milaan, te Rome enz.) zonder bezwaar plaats vindt. «Behalve op de vroeger door ons meermalen aan gevoerde hygiënische en aesthetische gronden verdient dus de crematie ook uit een gerechtelijk oogpunt ten volle aanbeveling boven de door ons voor ons zelf niet begeerde langzame ontbinding en verrotting der lijken. »Na het bekende, onzer zaak gunstige rapport der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam, reeds ruim vier jaren geleden uitgebracht, blijkens hetwelk de crematie zonder bezwaar, mits wettelijk geregeld hier te lande zor kunnen worden toegepast, heeft uwe excellentie het billijk verzoek om opheffing van de in deze bestaande vrijheidsbeperking nog slechts bestreden met een bewering van niet urgentie (memorie van Antwoord 1883). Sedert zijn alweder drie jaren verloopen zonder dat aan rechtmatigen aandrang werd voldaan. Wat voor drie jaren door uwe excellentie niet urgent werd genoemd, dringt toch zeker van jaar tot jaar meer. Bestaat er alzoo ook naar het oordeel der Regeering, geen voldoende grond, wat betreft de eischen der justitie, om de crematie hier te lande te verbieden, met welk recht en krachtens welk beginsel wil men ons dan steeds de bevoegdheid onthouden, onze lijken hier te lande te doen verbranden, en wordt op zoo vele bezwaren tegen het begraven niet gelet? »Ook de vergadering der inspecteurs voor Genees kundig Staatstoezicht heeft meer dan eens op het mogelijk maken der crematie aangedrongen. »De leden onzer Vereeniging zijn jaren lang, steeds met onverdroten ijver, voortgegaan met het bijeen brengen van gelden om de crematie hier te lande door de oprichting van lijkovens mogelijk te maken, en wij zijn reeds sinds geruimen tijd in het bezit van het grootste gedeelte van het kapitaal voor de oprichting van zulke ovens vereischt. «Redenen waarom het Hoofdbestuur thans ten dringendste Uwer Excellenties medewerking verzoekt tot opheffing van de belemmeringen, die alsnog der facultatieve lijkverbranding hier te lande in den weg staan, hierbij in herinnering brengende, dat in Art. 1 van de destijds door Uwe Excellentie ingediende 5e en 6e ontwerpen voor de tegenwoordige begraafwet, de lijkverbranding als geoorloofde behandeling van lijken lag opgesloten." Een groot aantal deurwaarders bij de verschillende rechts-collegies in Nederland hebben in een adres verklaard, hunne volledige en algeheele adhaesie en goedkeuring te schenken aan het adres, door de vereeniging van deurwaarders aan den minister van justitie ingezonden ter zake van het door den minister aan de procureurs-generaal te kennen gegeven ver langen, dat voortaan alle exploten zooveel mogelijk aan rijksveldwachters jzullen worden opgedragen. Ten behoeve van de commissie uit de Tweede Kamer tot het houden van eene enquête betreffende de werking en uitbreiding van de wet van 19 Sept. 1874 en den toestand van fabrieken en werkplaatsen zijn de gemeentebesturen aangeschreven tot het doen van de volgende opgaven 1. Afschrift van de krachtens Art. 82 der onderwijs wet vastgestelde plaatselijke verordeningen. 2. Aantal jongens en meisjes, die in 1885 voor het 12e jaar de openbare en bijzondere scholen voor goed hebben verlaten, alsmede het aantal dezer kinderen, welke dit deden ten einde op eenigerlei wijze arbeid te gaan verrichten. Het Zweedsche Kommerz-Collegium heeft Nederland vrij verklaard van besmettelijke longziekte, zoodat thans vee uit Nederland vrijelijk in Zweden kan worden ingevoerd. Op Belgisch grondgebied zal ook dit jaar met de werkzaamheden voor de tramlijn BredaAntwerpen worden aangevangen. De Belgische «Nationale Maat schappij der buurt-spooi'wegen" heeft met de «Naam- looze Maatschappij van den tramweg van het noorden van Antwerpen" het contract geteekend voor het overnemen der lijn AntwerpenMerxem, die aan de lijn BredaBelgische grens zal aansluiten. De aanleg van de Belgische lijn zal den 22 December aanbesteed wordeii. r~ De Stand, is van meening, dat het door de min. van marine bij zijn begrooting aangevraagde ramtoren- schip geweigerd zal worden, omdat ons materieel, op herhaalden aandrang toegestaan, geen derde van het daaraan bestede geld waard zal blijken. Onder des kundigen staat het tamelijk wel vast, dat we eigenlijk, om aan eene goede vloot te komen, nogmaals opnieuw met den aanbouw beginnen moeten, want dat letterlijk alles, tot het nieuwst van stapel geloopene incluis, óf te zwak óf te traag is, of niet genoeg in verband staat met elkaar. Dat begint de kamer te verdrieten, en het volk zelf nog meer tegen de borst te stuiten. Geld heeft men voor onze verdediging en geld heeft men voor onze vloot nog zeer wel over; maar wat men niet langer wil, is, millioenen en miSenen in den put werpen, en als het er op aankomt, nog zoo goed als weerloos op onze kust, op zee en in onze kolo niën staan. Niet slechts één, maar tien ramtorens kan de minister van marine krijgen, die voor eens en voor goed het marine-vraagstuk voor ons oplost, en ons aantoont dat we met die tien ramtorens er dan ook zijn. Maar zelfs een halven ramtoren zal de minister op de begrooting van J887 niet door de parlementaire sluis halen, zoolang onbehagelijke onzekerheid Kamer en volk in blijft fluisteren: «Misschien weer geld dat vermorst is De werkzaamheden voor den tweeden grooten inter nationalen wedstrijd op schaatsen, te houden te Slikker veer, zijn in vollen gang. Reeds sinds geruimen tijd is het hoofdbestuur bezig met het rondzenden van uitnoodigingen naar het buitenland en houdt het zich van eene flinke opkomst der meest bekende hardrijders verzekerd; ook deed het in overleg met het bestuur der IJsclub van Kra lingen en omstreken, de noodige stappen tot het vast stellen van diverse plannen voor de inrichting der banen. Behalve directie-tenten, kleedkamers en wat verder voor de rijderij zelve benoodigd is, werd eene flinke restauratie-tent met garderobe, te zamen eene opper vlakte beslaande van 40 X 41 mM., bereids aanbesteed, alles op palen te plaatsen, ten einde daardoor bij op- eenhooping van het publiek, de baan voor scheuren te behoeden. Ook de toegang tot de baan zal op de meest flinke wijze worden ingericht, zoodat een en ander een goed geheel belooft te worden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1