Buitenland. ieder spoor van de misdaad zorgvuldig uitgewischt, zoodat er niet het minste vermoeden ontstond. Eerst toen volgens eene opdracht der Italiaansche regeering de consul aldaar op verschillende plaatsen onderzoek liet doen naar den vermiste, werden de moordenaars bevreesd. Om geheel van de zaak af te zijn, staken zij de herberg, een oud, houten gebouw, in brand en gingen naar Varna, om later, toen ze zich ook daar niet meer veilig achtten, naar Servië te vertrekken. Hier ontstond dezer dagen tusschen de beide mannen twist, die zoo hoog liep, dat de herbergier, Yerdura genaamd, zijn kameraad een revolverkogel door de borst joeg. Zwaar gewond beduidde deze, dat hij nog een zware schuld op 't hart had en biechtte hij den moord op. Verdura is naar Griekenland gevlucht. Woensdagnamiddag, om 2 uur, had te Breda een vreeselijk ongeluk plaats. De naar Terheiden terug- keerende diligence werd aan den spoor-overweg nabij de Mauritsstraat overvallen door een trein, die den wagen verbrijzelde. Een inwoner van Terheiden werd bijna geheel vermorzeld, en alle passagiers bekwamen zwaardere of lichtere kwetsuren. Voor het leven van twee in het gasthuis opgenomen personen bestaat groote vrees. De boomen van den overweg waren open, naar men zegt doordat de aankomende trein geen signaal had gegeven. De justitie doet onderzoek. In een bank te Brussel werd Maandagmiddag een moordaanslag gepleegd. De ambtenaar Charlier zat 's middags in zijn kantoor, toen de portier Debrants plotseling binnentrad en een schot op hem loste. Het schot miste en Charlier nam de vlucht naar het kantoor van den directeur. Debrants zond hem nog een kogel na, die evenwel ook miste en schoot zich toen zelf voor den kop. Hij is niet dood, doch zijn toestand is gevaarlijk. De portier had altijd het land aan Charlier gehad, was besloten eerst zijn ontslag te nemen en dan den ambtenaar te dooden. Dat in Hongarije beschuldigden gepijnigd worden, om tot eene bekentenis te worden gebracht, bewijst de volgende gebeurtenis, die door de Zevenbergsche Gazette vermeld wordt: In Dergea, een plaatsje in Hongarije, werden twee knapen door een grondbezitter verdacht van aan een geringen diefstal schuldig te zijn. De beide beschuldigden ontkenden evenwel hetgeen bun ten laste werd gelegd, 't welk dadelijk ten gevolge had, dat de oudste van de twee door drie gendarmen zoo geslagen werd, dat het bloed hem uit mond en neus kwam. Toen hierna de beschuldigden nog hunne onschuld betuigden, grepen de gendarmen den oudste bij het haar, lieten hem op een stoel stappen en trokken, nadat ze hem met het haar aan een balk gebonden hadden, den stoel weg, zoodat de ongelukkige aan zijne haren hing. Hij gilde als een razende van de hevige pijn en werd kort daarna bewusteloos. Dit alles gebeurde in het openbaar en ten aanschouwe eener groote volksmenigte. Toen de vader van den gemartelde toesnelde en smeekte, dat men met deze wreede marteling mocht ophouden, kreeg hij enkel slagen tot antwoord. De jongste beschuldigde werd ook op de gruwelykste wijze gepijnigd. Na eenigen tijd werd de gehangene los gemaakt, en, nadat hij weer bijgebraeht was, in gezelschap van zijn broeder geboeid naai' eene naburige plaats gevoerd en daar aan het kantongerecht over geleverd. Het gerecht stelde een onderzoek in, waarbij hunne onschuld bewezen werd, en dat leidde tot vrijspraak der beide beschuldigden. Van een proces tegen de folterknechten is nog niets bekend. Belgie. Het ontwerp-antwoord op de troonrede is door den heer Jacobs opgesteld. Daarin leest men o. a.De koophandel, de nijverheid en de landbouw doorworstelen eene smartelijke crisis. Het is gemakkelijk degenen, die lijden, op te hitsen tegen degenen, die van alle lijden schijnen bevrijd te zijn; de wanorders in het land van Luik en Charleroi hebben het maar al te zeer bewezen. Deze rampzalige gebeurtenissen hebben aan de burgerwacht en het leger de gelegenheid gegeven den uitmuntenden geest te toonen, die hen bezielt. Het komt den koning toe, nu de justitie gesproken heeft, van het recht van genade ruimschoots ten voor- deele der ongelukkige verdwaalden gebruik te maken. De kamer juicht deze daad van edelmoedigheid toe De verbetering van het lot der werkende klassen moet de aanhoudende bezorgdheid der wetgeving zijnde kamer volgt met belangstelling de nuttige werkzaamheden der werkcommissiede belangrijke hervormingen, welke het gouvernement aankondigt, zullen door haar onder zocht worden in dezen zin, dat de bescherming der zwakken overeen worde gebracht met de grondbeginsels der vrijheid, waarop onze instellingen berusten. De Kamer keurt het besluit goed van het gouvernement, 1 strekkende om zich toe te leggen op de ontwikkeling der maatregelen, welke genomen werden om den land- bouw te begunstigenzij is even als het gouvernement, overtuigd van het voordeel dat de ontdekking van nieuwe uitwegen aan de Belgische nijverheid zou bezorgen. De vraagpunten aangaande de aanwerving van het leger, hebben steeds de openbare meening bezig ge houden deze quaesties, die belangen van den hoogsten graad aanraken, kunnen niet opgelost worden de regeering heeft het met rede vastgesteld dan door de overeenstemming der partijen. De herziening der wetboeken,voorgeschreven door de grondwet, wordt sedert lang voortgezet met de overweging, die zulk werk vereischtde begonnen arbeid zal krachtdadig worden voortgezet. De uitbreiding van het onderwijs is de voorwaarde van den voorspoed van een volk. De Kamer heeft de regeering des konings gevolgd in de voorstellen, die zij neerlegde in zake van openbaar onderwijs. Even als zij blijft de Kamer overtuigd dat de eerbied voor de vrijheid van onderwijs, van de ge meente en der minderheden in deze voorstellen, gewaar borgd zijn door het noodige toezicht. De overgroote toeneming van de bevolking der lagere scholen, aan het toezicht van den Staat onderworpen, en de goede uitslagen der laatste prijskampen bewijzen, dat de maatregels, door de wetgevende macht gestemd, gunstig waren aan het officieel onderwijs, zonder cle vrije scholen te benadeelen. Het wetsvoorstel op het hooger onderwijs, de voorstellen die de regeering bij de Kamers zal neerleggen met het doel, om het professioneel onderwijs uit te breiden, zullen het voorwerp zijn eener grondige studie. De maatregels genomen ten gunste van letter kunde en schoone kunsten de wet op den letterkundigen eigendomde inrichting der Akademie van Antwerpen en het hooger gesticht voor schoone kunsten hebben de algemeene goedkeuring verworven. Het land zal verheugd zijn te vernemen dat. dank zij de besparingen aangebracht in de Staatsonkosten, en ondanks verschil lende verminderingen, de gunstige toestand der schatkist toelaten zal, zonder vrees, de groote werken van openbaar nut voort te zetten. De Kamer zal voorstellen ter behandeling ontvangen strekkende tot verbetering der gemeente- en provinciale wetten, tot regeling der titels aan drager, alook om terug te komen tot zekere bepalingen der wet van 1850 op het middelbaar onderwijs. Zij zal de bespreking dezer wetsontwerpen aanvangen, zonder eenig ander doel dan de welvaart van het land. Luxe mt> n i*gf. ïn de begrooting voor 1887 worden de inkomsten, afgezien van de overschotten van vroegere jaren, ten bedrage van 1,500,000 fres., op 6,581,000 fres. ge raamd, de uitgaven op 7,277,395 fres. [Iet tekort zal uit de bovenbedoelde overschotten worden gevonden, zoodat voor '1888 nog 800,000 fracs. overblijven. Ondanks den gedrukten staat van handel en nijverheid hebben de belastingen dit jaar 347/14-0 fres. meer opgebracht dan de raming. Daarentegen is Luxemburgs aandeel aan de inkomsten der Tolvereeniging '159,878 fres. beneden de raming gebleven. Van de voor 1886 geraamde uitgaven vervallen er echter tot een bedrag van 201,000 fres. Bulg-arije. Aan het Journal des Dóbats wordt uit Weenen geschreven, dat men daar, in de diplomatieke kringen, niet ernstig gelooft aan de candidatuur van Prins Nicolaas van Mingrelië. Men zegt, dat Rusland een Slavischen Vorst voor Bulgarije wil, en men noemt Bozo Petrevics, oom van Vorst Nicolaas van Monte negro. Dat er door de mogendheden een collectieve stap te St. Petersburg zou zijn gedaan, is niet waar, zegt de correspondent. Van den beginne af bestond er een stilzwijgende overeenstemming tusschen de drie noordelijke mogendheden. Men wist, dat Rusland Bul garije niet zou bezetten, mits men het liet doen, wat noodig scheen om voor zijn belangen in Bulgarije te waken. Jta-lie. Volgens de Univers heeft de paus aan de nun tiussen bij de vreemde regeeringen eene tweede nota gezonden met klachten over den toestand, waarin hij verkeert. Op de anti-cleriale congressen werd hij be spot en werd de godsdienst gehoondde afschaffing der waarborgenwet werd gevraagd, zoomede van art. 1 der staatsregeling, waarbij de katholieke godsdienst tot staatsgodsdienst verklaard wordt, 's Pausen toe stand wordt nog onhoudbaarder, omdat de Italiaansche regeering aan dit alles medeplichtig is, daar zij den anarchisten vrij spel laat in hunne aanvallen tegen den heiligen stoel. Ouitscliland. De Kölnische Zeitung is met Kalnoky's verklaringen zeer ingenomen, en meent, dat daarin »met groote duidelijkheid en geestkracht" de grenslijn is getrokken, welke Rusland niet mag overschrijden. »Wil Rusland geen Europeesche verwikkelingen doen ontstaan, dan mag het er niet aan denken, zonder de toestemming der mogendheden Bulgarije of Bulgaarsche haven steden zelfs tijdelijk te bezetten, ja zelfs mag het niet eene aan generaal Kaulbars den titel en de volmacht van een commissaris geven. De Bulgaren behoeven dus niet bang te zijn voor de vastgevroren bliksems der Russische oorlogsschepen. Daarentegen vormen de Bulgaarsche personen-quaestiën geen onder werp van Europeesch belangde Bulgaren moeten dus zelf weten, hoe zij zich hunnen pijniger Kaulbars, wien overigens de giftanden zijn uitgetrokken, van den hals schuiven." r a n k r ij k. De Temps houdt de verklaringen van graaf Kalnoky als voor zeer belangrijk. Het blad, dat zich door scherpzinnigheid en kalm inzicht van het rneerendeel der Fransche bladen onderscheidt, zegt thans, terwijl de anderen nagenoeg zwijgen: De verklaringen van graaf Kalnoky waren tegelijk om hun voorzichtigheid en om hun flinkheid opmerkelijk. De minister zorgde wel, dat hij met Rusland de les las. I-Jij gispte alleen de zending van generaal Kaulbars of nog eer de wijze, waarop deze eigenaardige diplomaat zijn zending vervuld had. Volgens hem, moest het optreden van den Russischen zendeling alleen beschouwd worden als eene episode, wier einde nabij is, die geen blijvende sporen zal achterlaten, en welks practische resultaten alleen zullen zijn, dat Europa te gunstiger jegens Bulgarije gestemd zal worden. Hetgeen vooral de belangrijkheid van graaf Kalnoky's rede uitmaakt, is, het duidelijk onderscheid dat hij" maakte tusschen voorbijgaande bijzonderheden en essentieele punten in de Bulgaarsche aangelegenheden, en de helderheid waarmede hij den juridischen toestand, door het tracfeaat van Berlijn voor Bulgarije geschapen, uiteen zette. Het was onmogelijk, in juister termen Rusland's aanspraken op Bulgarije nietig te verklaren, of uit drukkelijk te zeggen, dat eene Russische bezetting eene schending der iractaten zou zijn. Het zal nu te bezien staan, wat onder zekere omstandigheden Oosten rijks plicht zou zijn. Zijn plicht zal worden bepaald door zijn belang, en zijn belang vordert, dat er niets gedaan worde, wat inbreuk zou kunnen maken op de bestaande tractaten of op de door Europa gewaar borgde autonomie." Gemengd JSuiteiilaiHlscli Nieuws. Eenige Duitsche bladen komen op het spoorweg- ongeval te Sleeswijk van 9 November terug. De machi nist Rodemann had dien dag reeds circa 9 en een half uur diensttijd achter de rug; de persoon, die de derde rem bediende en die slapende in zijn remtoestel gevonden werd, was reeds den geheelen Vrijdag in touw geweest, en was, na een rusttijd van slechts twee en een half uur, om 'II uur 's avonds weer opgeroepen om dienst te doen, welke dienst tot Zaterdag morgen 6 uur, toen het ongeval plaats had, duurde. Wanneer nu de man, niettegenstaande de schok, die, zooals men weet, zeer hevig was en waarbij verscheiden wagens verbrijzeld werden, toch slapende werd ge vonden, dan is dat een bewijs van oververmoeienis, die zeer goed te begrijpen is. Als een bewijs, dat het bestaan van eene wet niet altijd te gelijker tijd een waarborg voor de uitvoering er van aanbiedt, schrijft de Boss. Ztg. het volgende: Reeds in 1875 werd door het hoofdbestuur der staats spoorwegen in Duitschland een bevel omtrent het grootste aantal diensturen van de beambten aan alle spoorweg-inrichtingen uitgevaardigd, waarbij, om een voorbeeld te noemen, bepaald werd, dat baanwachters en wisselwachters op zijn hoogst 14 uur dienst mochten hebben, en dat men bij het regelen van de diensturen van het rijdend personeel er om moet denken, hen niet (e lang en boven hunne krachten onafgebroken hun dienst te laten waarnemen, en dat bij de rust- Uren rekening moet gehouden worden met de woon plaats van den beambte. Niettegenstaande dit bevel kwam het uit, na een onderzoek van het spoorweg- bestuur in 1879, omtrent de indeeling en den duur van dienst van die beambten, aan wien de zorg voor de veiligheid toevertrouwd is, dat enkele maatschappijen zich niet aan het bevel gehouden hadden. Zoo hadden b.v. op eenige lijnen baanwachters een maandelijkschen diensttijd van 540—555 uren; voor wisselwachters was deze 555 en vooor machinisten en stokers 522 uren. Dit gaf den Pruisischen minister van nijverheid aanleiding om in '1879 aan alle spoorwegdirecties het bevel van 1875 in herinnering te brengen. Een dikke Sakser in Niederlösnitz heeft een ver mageringstoestel voor zich uitgedacht. De dikke heer heeft zich zelf n.l. veroordeeld om in een soort van tredmolen te loopen, en onafgebroken een trap op te klimmen, zonder evenwel iets hooger te komen, daar de treden onder zijn gewicht wegzinken. Hij zou met zijn uitvinding maar half werk gedaan hebben, wanneer hij, behalve deze soort van berg- beklirnming, niet gezorgd had voor de noodige lucht vel'versching. Door 't beklimmen van de oneindige trap brengt de tredmolenaar een blaasbalg in werking, die hem de buitenlucht in 't gezicht blaast. De treden zijn ook hooger en lager te stellen,

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2