Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- xJsa sement Zierikzee. 1886. No. 89. Zaterdag 20 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,—. Franco per post ƒ4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. H u w e 1 ij k s Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. L4KEMIV1V. Binnenland. ZIERIK ZEE, 4 9 November 488 6. Er is plan tot oprichting van eene stoomvaartlijn voor het vervoer van goederen tusschen Vlissingen en Engeland, voorloopig tusschen Vlissingen eenerzijds en Londen en Huil anderzijds te varen. Volgens een bericht uit Brussel aan de Berliner Börsencourier zou de Nederlandsche Regeering inderdaad den Noordduitschen Lloyd trachten over te halen, Vlissingen tot aanlegplaats te kiezen voor de gesub sidieerde Duitsche stoomvaartlijnen. Aan le Temps wordt uit Brussel geschreven De onderhandelingen tusschen het Hollandsche gouver nement en de Noordduitsche Lloyd te Bremen, om Vlissingen als haven voor de pakketbooten te kiezen, handelen vooral over het feit dat de booten telkens verhinderd waren de haven van Antwerpen binnen te loopen, door dat het water in de Schelde te laag was, of door de mist. Men wijst er op, dat dit van veel gewicht is, omdat de pakketbooten een maildienst moeten onderhouden en dat dus het minste oponthoud nadeelige gevolgen kan hebben. De berichtgever spreekt" evenwel den twijfel uit, dat deze bedenkingen de Lloyd zullen doen overgaan om niet Antwerpen als haven te kiezen. De kanselier te Berlijn heeft bij den Bondsraad een rapport ingediend, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken, een consul-generaal aan te stellen te Antwerpen, dat volgens het rapport, de belangrijkste haven van Europa's vasteland zal worden. Hieruit zou voldoende blijken dat de kanselier geen andere haven dan Antwerpen zal verkiezen." Een nieuw model voor het muntbiljet van 40 is in bewerking. Tegen het gebruik der zelfde zegels voor post-, telegraaf- en quitantiezegel heeft de Minister bezwaar, omdat dan de financieele werking dier ver schillende middelen niet meer kan worden nagegaan. Het ontwerp eener geheel nieuwe regeling van den zout-accijns is bij den Raad van State in overweging. Eenigen tijd geleden kwam in het Algemeen Handels blad eene annonce voor van een advocaat, die van zijne verhuizing kennis gaf. In plaats echter van ver huisd had de zetter de s vergeten, zoodat er stond verhuid. Eenige studenten zonden den advocaat een blijk van sympathie met zijne nieuwe huid en wenschten hem toe, dat hij nog langen tijd zich in het bezit zijner nieuwe huid mocht verheugen. Het eerste boek van het herziene Burgerlijk Wetboek zal door de Staatscommissie eerstdaags aan den Koning worden aangeboden. Een ontwerp van wet op de faillissementen en de surséance, is binnenkort van de Staatscommissie voor het Wetboek van Koophandel te wachten. Het hoofdbestuur der «Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland" heeft den Minister van Waterstaat verzocht, de Neder landsche nijverheid zoo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de voornemens der Regeering, ten opzichte der te wachten Parijsche wereldtentoonstelling. Op 49 en 20 Januari 4887 zal te Dresden eene conferentie plaats hebben van de directiën der spoor wegen, behoorende tot het Verein. Deutscher Eisenbahn- Verwaltungen waaronder ook de Nederlandsche spoorwegen om onder leiding van het bestuur der Saksische staatsspoorwegen de zomerdienstregeling te bespreken. Volgens bericht uit Aden, dato 3 Nov., was de rest der lading van het stoomschip »Prins Hendrik", na lossing der 3000 balen gezonde en 2000 balen be schadigde koffie, geheel doorweekt en afgekeurd als onbruikbaar. Er werd zoo snel mogelijk gelost, dewijl door het zwellen der lading het dek reeds ontzet en eenige balken gebroken waren. Ook het benedendek was ontzet. De Minister van Justitie heeft, in antwoord op de door de afdeelingen der Tweede Kamer bij de behande ling zijner begrooting gemaakte aanmerking over de plaatsing van Jeanne Lorette in de gevangenis te Arnhem, te kennen gegeven, dat de opneming, met afwijking van haar verzoek om te 's Gravenhage te mogen blijven, bij koninklijke machtiging geschiedde, omdat geoordeeld werd, dat aanraking met de meeste gevangenen te 's Bosch oorzaak zou zijn, dat voor deze veroordeelde het doel der straf, voor zoover dit bestaat in zedelijke verbetering, onmogelijk zou kunnen worden bereikt, terwijl het voortdurend verblijf van de veroordeelde te 's Gravenhage om verschillende redenen onraadzaam werd geacht. Men wil het bekende gesticht »de Calvariënberg" te Maastricht aanmerkelijk vergrooten, waartoe eene som van 2 V2 ton noodig geacht wordt. De volledige lijst van Nederlanders en Nederlandsche firma's, welke op de verleden week geëindigde wereld tentoonstelling te Liverpool werden bekroond, is als volgt Wessanen Laan, Wormerveer, Gouden med. voor gepelde rijst oliën. H. Hellebrekers Zonen, Rotter dam, Goud. Med. voor Holl. likeuren. H. Zeegers, firma P. J. v. Gils, Waalwijk, Zilveren Med. voor aromatische kruidenextracten. Geveke Co., Holland, Bronzen Med. systeemen voor trams. C. Weede, zeeofficier, 's-Hage, Zilveren Med. voor mist- en nacht signalen. De internationale jury was samengesteld uit 480 personen, en onder de leden en assitenten waren 2 Hollanders, de heeren Mignot te Liverpool en Yan Heukelom te 's-Gravenhage. Een nieuw weekblad, De Locomobielgewijd aan de belangen van de fabrieks- en landbouwnijverheid en van den handel, zal weldra bij de uitgevers Mouton Co. te 's-Gravenhage verschijnen. Een eigenaardige tentoonstelling. Een aantal voorwerpen uit en brokstukken van de »Lutine" (het schip dat rijk met goud en zilver bevracht den 9 October 4799 in het »IJzergat" tusschen Vlieland en Terschelling is vergaan en waarvan herhaaldelijk in de dagbladen is melding gemaakt) zijn door de goede zorgen van de heeren N. C. en W. J. Witzen tentoongesteld in een der zalen van het Tolhuis bij Amsterdam, welke tentoonstelling deze week in tegenwoordigheid van vele genoodigden is geopend. Deze tentoonstelling is uit den aard der zaak klein, maar niettemin voor den archeoloog en historie-vorscher van groot belang. Zonder een catalogus echter, zal de bezoeker weinig succes van zijn overtocht over het IJ hebben, doch daarvan voorzien wordt ieder voor werp belangrijk en merkwaardig. Dat boekske bevat, behalve een opgave der ten toongestelde voorwerpen, een korte opgaaf van hetgeen tot heden uit het wrak werd geborgen, waaruit blijkt dat dit in 48004801 een waarde had van 609,240; van 48574864 werden weder vele geldstukken ge vonden tot een gezamenlijke waarde van 529,487, terwijl in dezen zomer voor den derden keer geld en andere kostbaarheden daaruit werden opgehaald ten getale van 3573 stuks, waarvan de waarde echter nog niet getaxeerd is. Op deze tentoonstelling zijn in een glazen kast in het midden der zaal de munten en andere kostbaar heden te zien, terwijl op lange tafels de ijzeren voor werpen te aanschouwen zijn. Onder de goudstukken, waarvan men er 47 soorten aantreft, munt No. 402, een heele gouden Spaansche piaster, door volkomen gaafheid uit. Niet minder dan 28 soorten van zilveren munt stukken zijn in deze legkast geborgen, benevens twee zilveren horloges, een kleine gouden dames-halsketting, twee gouden vingerringen, eene groote en twee kleine zilveren lepels, alsmede een naampers, waarin met losse letters den naam van T. Ellis staat. Het zou ons te ver voeren om in een beschrijving van al de voorwerpen te treden. Toch treffen twee reus achtige kanonnen al dadelijk de aandacht, alsmede de druiventros van kogels, door zeildoek aan elkander gehecht en die bij wijze van schroot gebruikt werden. Het eene was geladen toen het gevonden werd, en de prop in dezen vuurmond, van touw vervaardigd, riekt nog naar teer. Voorts ontwaart men er groote gedeelten van den achtersteven, balkstukken, verbandstukken, een deel van de koperen' huid, en eindelijk tal van groote zware bouten en spijkers, die allen blijkbaar in dezelfde smederij werden vervaardigd, daar al de duizenden spijkers voorzien zijn van een hanepoot, het fabrieks merk waarschijnlijk. Op kaarten en teekeningen wordt voorts het duiken en werken op het wrak verduidelijkt, terwijl de duikertoestellen, mede aanwezig, alles ophelderen, wat de teekening daarvan nog mocht te kort komen. Een en ander is zeer belangrijk en zal voorzeker druk bezocht worden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Men is begonnen met het overbrengen der voorwerpen uit de zoogenaamde «Modelkamer" van het Departement van Marine te 's-Hage naar het Rijksmuseum te Amsterdam. Ofschoon reeds sedert jaren door de lezers van Multatuli verlangend was uitgezien naar een register op diens werken, scheen niemand den moed te hebben zich aan dezen veelomvattenden arbeid te zetten. Yan de hand des heeren J. J. Van Laar, leeraar aan de H. B. S. te Middelburg, moet echter thans zulk een register bij de maatschappij «Elzevier" ter perse liggen. De beroemde oudheidvorscher dr. Schliemann is van eene vergeefsche reis naar Creta te Berlijn terug gekeerd. Hij wenschte daar een heuvel uit te graven, blijkbaar door menschenhanden aangelegd, en, volgens de schatting van den geleerde, afkomstig uit de mycenische periode. De eigenaars van den grond vroegen echter 48,000, terwijl het Turksche gouver nement een waarborg van 42,000 eischte, dat dr. Schlieman zich niets van het uitgegravene zou toeëigenen. De beroemde Afrika-reiziger Stanley, die te Londen een reeks lezingen heeft gehouden over het Congo- gebied, is met hetzelfde doel naar Amerika vertrokken. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een hoofdofficier, een zekere Gola, die als commis saris der Italiaansche regeering aan de vaststelling der Servisch-Bulgaarsche grens medewerkte, werd op zijn reis in een herberg te Roestschoeck door den herbergier en den koetsier, die hem van Silistria ge bracht had, in den slaap vermoord en uitgeplunderd. Het lijk werd in den tuin van het huis begraven en

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1