Buitenland. In verband met het jongste dichtwerk van Dr. Schaep- man bevat de «Katholieke Illustratie" beschrijvingen en afbeeldingen. Zooals men weet, werd eene maand geleden de Vrije Hoogeschool van Brussel door een groote ramp getroffen. Eene boekerij, die meer dan '125,000 boek- deelen, waaronder eene rijke verzameling van Neder- landsche werken, telde, is bijna geheel vernietigd. Dit heeft de Vlaamsche vooruitstrevende studentenkring «Geen taal, geen vrijheid" doen besluiten, het hunne bij te dragen, om de boekerij in een nog meer schitte rende staat dan vroeger te helpen herstellen. Daartoe hebben zij eene circulaire gericht tot de schrijvers, uitgevers en letterkundigen van Nederland, om hen op te wekken hunne boeken voor dat doel hun toe te zenden. Men wordt verzocht de boeken daarvoor te zenden aan den heer Lod. de Veen, voorzitter van dien kring, Praagstraat 3'1, St. Gillis bij Brussel. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. De bedelaars hebben een nieuw middel in hun practijk ontdekt. Zij begeven zich op de perrons der stations en geven daar aan de reizigers met leedwezen te kennen, eenige centen voor hun reis te kort te komen, welke reis natuurlijk in verband zou staan met het bekomen van werk. Zijn de centen in hun handen, dan verdwijnen ze en in vele gevallen liefst in een der kroegen in de nabijheid van het station. De politie te Amsterdam kreeg de lucht van deze industrie en zond er een paar rechercheurs op af. Den eersten den besten keer liep er al een in, die de rechercheurs aansprak om een paar centen ter completeering der reiskosten, die 45 ct. moesten be dragen. Aan het bureau gebracht, bleek het, dat hij slechts in het bezit van 3 centen was. Door de rechtbank werd de man wegens bedelarij aan den openbaren weg tot 12 dagen hechtenis ver oordeeld. Even voorbij het station Oudenbosch werd in den sneltrein van 4.50 uit Roosendaal naar Rotterdam een groot stuk hardsteen geworpen. Gelukkig werd geen der passagiers getroffen, hoewel de glasscherven naar alle zijden heen vlogen. Met is te hopen, dat de politie door een ernstig onderzoek dezen dader zal weten uit te vinden en dat door een strenge straf een voorbeeld ter waarschuwing gesteld wordt. Nu kwamen allen met den schrik vrij; het was een toeval dat niet een der reizigers doodelijk getroffen was. Een Scheveningsche vrouw bracht haar-man koffie en liet haar drie kindertjes thuis. Een der kleinen stiet de lamp om; deze viel in de wieg, waarin een kind van twee jaren lag, de wieg vloog in brand en het arme wicht bekwam zulke brandwonden, dat men voor het leven vreest. De politie bluschte inmiddels den brand. Ofschoon de bemanningen der op Engeland varende schepen weten, dat het smokkelen, vooral van tabak en sigaren, in dat land streng gestraft wordt, schijnen er toch nog enkelen gevonden te worden, die met dat gevaarlijk werk voortgaan, waarbij zij niet alleen hun vrijheid en geld, maar ook hun betrekking op het spel zetten. Zoo werd Maandag 11. een kwartiermeester van de mailboot «Willem, Prins van Oranje", te Queens- borough door de Engelsche douanen aangehouden, omdat hy 2 kilo tabak bij zich had, waarvoor hem een boete van f 27 of een gevangenisstraf van 5 dagen opgelegd werd. Hij verkoos echter het laatste. Te Parijs werd een man gearresteerd, die voor een half millioen aan diamanten had gestolen. Hij zou in een rijtuig naar de gevangenis worden gebracht. Voor het Hotel de Ville gekomen, klaagde hij over koliek; de agent, die hem vergezelde, gaf hem vergunning even uit te stappen, de man zette het op een loopen en men zoekt hem nog. Een koopman in brandstof te Levallois-Perret, bij Parijs, Bragard genaamd, zond dezer dagen zijn vijftienjarigen zoon August naar zekeren Goupillière. Toen de knaap de binnenplaats van het huis des laatsten overging, werd hij door twee reusachtige wachthonden aangevallen, ter aarde geworpen en vooral aan het hoofd zoo deerlijk gehavend, dat hij eenige oogenblikken later den adem uitblies. Een merkwaardigen diefstal is onlangs, bij 't bezich tigen van den grooten triomfboog te Petersburg, ontdekt. De boog is versierd met een zege\^a°;en, die met een achttal paarden is bespannen, welke groep geheel uit koper gegoten is. Het is nu gebleken, dat de massief koperen staarten en andere lichaamsdeelen der paarden zijn verdwenen en dat die vervangen zijn door blikken platen met een dun laagje koper. Op zeer treurige wijze zijn vier jonge dames te Port Elizabeth (Kaap-kolonie) verdronken. Tusschen 9 en 10 uur in den ochtend van 2 October waren negen leerlingen van de «Collegiate School" onder opzicht van de eerste assistente gaan baden. Hoewel er tengevolge van een zuidwesten wind, die daags te voren gewaaid had, een sterke strooming was, duchtte men toch geen gevaar en de jonge dames werden aangezegd zich rechts, dat is ten zuiden, van het badhuis te begeven, waar een stevige, zandachtige bodein met een minder sterke strooming is. Weldra vermaakten zich de negen vroolijke jonge meisjes naar hartelust in de zee en, na eenigen tijd gespeeld te hebben, namen acht van haar elkander bij de hand en vergaten ongelukkig het strikte bevel om aan den rechterkant van het badhuis te blijven. Al spelende kwamen zij ongemerkt aan den linkerkant, of de noordzijde, van het badhuis. Hier werden zij door een groote golf omvergeslagen en naar een gedeelte van het strand gesleurd, waar het zand weggespoeld was en dat dieper was dan het leek. Wat er toen volgde weet men haast niet. Luid gillen werd vernomen en het eene meisje, dat zich niet samen met de anderen gewaagd had, bereikte ademloos het badhuis en ver telde, dat haar gezellinnen aan het verdrinken waren. Er heerschte natuurlijk de grootste opgewondenheid en eenige werklieden, die aan het strand waren, haastten zich tot redding der met de zee worstelende jonge dames. Zes van haar werden aan wal gebracht, doch voor twee harer was er geen redding meer mogelijk. Één was reeds dood en een andere stierf op weg naar het hospitaal. Nog twee meisjes werden vermist, die ongetwijfeld ook zijn verdronken. In den nacht van Maandag is de woning van een geleerde, den heer Tremaux te Parijs, die afwezig was, geplunderd door dieven, die, na vruchteloos ge tracht te hebben zich door deuren en vensters toegang te verschaffen, eene opening hadden gemaakt in het dak. Alle kostbaarheden en al het zilver, te zamen eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigde, benevens de kleederen van den heer des huizes, zijn verdwenen. Daarentegen hebben de dieven hunne oude plunje achtergelaten. Spanje. De wereldtentoonstelling te Barcelona zal omvatten handel, nijverheid, landbouw, scheepvaart, visscherij, kunstmatige vischteelt. fraaie kunsten, onderwijs, electriciteit, enz. Zij zal geopend worden den '15 Sept. 1887 en minstens zes maanden en hoogstens acht maanden duren. De tentoonstellingsgebouwen zullen met de open ruimten eene oppervlakte beslaan van 300,000 vierkante meter. Geen der ingezonden voor werpen kan zonder toestemming van het bestuur vóór het einde der tentoonstelling door den inzender weg genomen worden. De exposanten zullen huur te betalen hebben voor de hun afgestane ruimte. De Spaansche spoorwegmaatschappijen zijn bereid op het vervoer der voor de tentoonstelling bestemde voortbrengselen het tarief met 50 pet. te verminderen. Denemarken. Het Deensche blad Avisen schrijft in een waar schijnlijk geïnspireerd artikel over Bulgarije: «Het is beneden de waardigheid van een Deenschen koningszoon, den troon aan te nemen, dien de Bulgaarsche Sobranja prins Waldemar kan aanbieden. De positie van een Russisch-Turksch vazalvorst in Bulgarije en van een gouverneur-generaal des sultans in Oost-Rumelië zal geen Deenschen prins in verzoeking brengen. Zelfs het vooruitzicht op den koningskroon van het vereenigd Bulgarije gesteld dat de mogendheden tot zulk eene vereeniging vhare toestemming gaven zou voor den broeder der keizerin van Rusland en van den koning van Griekenland weinig aantrekkelijks hebben. Juist deze familiebetrekkingen zouden zijne positie in hooge mate bemoeielijken en haar weldra geheel onmogelijk maken." Engeland. De verkiezing van Prins Waldemar van Denemarken tot vorst van Bulgarije door de Sobranje, wordt dooi de meeste Engelsche bladen beschouwd als een uit muntende zet der Bulgaarsche regeering, die Rusland noodzaken zal om kleur te bekennen. De Daily Neius zegt: «Als Rusland besloten heeft, een volslagen anarchie in Bulgarije in 't leven te roepen, door zijn vetorecht uit te oefenen tegenover eiken door de Sobranje gekozen Vorst, zij het dan ook om zulk een dwaze reden, dat hij een katholieke gemalin heeft of om in 't geheel geen reden, dan wordt het tijd dat de Mogendheden of een voldoend sterke vereeniging van Mogendheden zeiven de zaak ter hand nemen. Rusland heeft geen uitsluitend belang in Bulgarije en het is louter een zaak van inschikkelijkheid en opportuniteit, in hoever Europa gedoogen wil, den Czaar daar vrij spel te laten." De Times ziet in de omstandigheid, dat de keuze op den zwager van den Czaar is gevallen, «het bewijs dat er althans geen wrok tegen Rusland bestaat en evenmin de wensch om Rusland van den invloed te berooven, die wettig de zijne is. Het zal den Czaar zeker nu moeielijk vallen, de verkiezing van zijn bloedverwant met een veto te treffen nochtans bestaat er een andere weg en zal het niet bezwaarlijk vallen, dezen bloedverwant direct en indirect door private argumenten aan 't verstand te brengen, dat de Bulgaarsche troon een uiterst onaangename zetel is. De Sobranje heeft in elk geval haar plicht gedaan en de verantwoordelijkheid voor de wederbezetting van den Bulgaarschen troon in zekeren zin op de schouders van de Mogendheden gelegd. De St. James Gazette zegt, dat de scherpe afkeuring der Russische politiek in de rede van lord Salisbury te Petersburg groote ergernis heeft gegeven. De Rus sische ambassadeur te Londen, de heer de Staal, heeft Woensdag met lord Iddesleigh een onderhoud gehad, waarbij scherpe woorden zijn gevallen. De ambassadeur verlaat Londen voor een langen tijd. De opstand van den Afghaanschen stam der Ghilzais tegen den Emir Abdurrhaman is bloedig onderdrukt. Generaal Gholam Hyder Khan beeft hen verslagen bij Ghuzni en daarop aan den Emir getelegrafeerd, dat hij tien karren met afgehouwen hoofden naar Kaboel zou zenden. Bulgarije. De Pol. Corr. verneemt uit Tirnova, dat generaal Kaulbars eene nota aan de Bulgaarsche regeering heeft gezonden, waarin hij de invrijheidsstelling van de aanleggers der samenspanning te Burgas, de Rus sische officieren Nabolow en Zalewski verlangt, om hen naar Rusland terug te zenden. Wegens de bestaande capitulatiën is de regeering geneigd hierin te bewilligen. In eene tweede nota van generaal Kaulbars aan de Bulgaarsche regeering wordt der overheid te Burgas en Dubnitza ten laste gelegd, dat zij de wegens moord en muiterij beschuldigde personen op onmenschelijke wijze heeft behandeld. Men beschouwt dezen stap als eene poging om straffeloosheid voor die lieden te ver krijgen, doch de regeering heeft besloten zich tegen dit verlangen te verzetten. IN" oord-Amerika. Uit Chicago wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat het bericht, dat de werkstaking onder de slachters reeds geëindigd zou zijn, onjuist is. De aanvoerders der werklieden en de Knights of Labour hebben ver klaard, dat er in den toestand nog geen verandering is gekomen. Intusschen zegt een later telegram, dat er in de pakkerijen reeds weder een 6000 man werken en dat vele anderen, onder wie enkelen der stakers, zich om werk hebben aangemeld. If r a n ij k:. Over de overstroomingen wordt nog het volgende gemeldDe toestand, die een oogenblik verbeterde, is thans weer slechter dan ooit. Te Gap heeft men tot hiertoe de stad kunnen beschermen. Maar in heel het departement der Ilautes-Alpes neemt men eene stijging in het water waar. De materieele schade is niet te schatten. Te Digne duurt de regen nog maar altijd voort. De Durance bereikt er eene hoogte van 6 m. '10. Men vreest eene ramp. Zelfde toestand te Grenoble. De Drac stijgt 6 centimeters per uur. Het laatste telegram, Donderdagavond te '1 i ure verzonden zegt dat de toestand slechter en slechter wordt. Het personeel van bruggen en wegen en de pontonniers zijn aanwezig op de dijken. De spoorweglinie van Lyon naar Marseille is nabij Vienne verbrokenzoo ook de linie tus schen Villelaure en Cadenet, Nimes, Valence en Avignon zijn erg bedreigd. Te Arles valt de regen bij stroomen neer. De zee is vreeselijk te Marseille; een tiental pleizierjachten zijn vergaan. Eenige inzakkingen hebben plaats gehad. Éen fabriek in de wijk genaamd Tête Noire is ingestort. De strijd tusschen de Durance en de bevolking van Mallemort heeft een einde genomen door den zegepraal dezer laatste. Werklieden, land bouwers, eigenaars, soldaten, priesters, vrouwen en kinderen werkten moedig mee tot het opwerpen dei- dijken. De eerste boog der nieuwe brug van Mallemort naar Merindol is weggeslagen en de overtocht verboden. Te Aremejean zijn 4 huizen ingestortandere zijn erg bedreigd. De groote dijk van Peyrolles is op eene lengte van 300 meters doorgebroken en de velden staan totaal onder water. De nieuwe brug van Cadière naar Castelet, over de Var, bestaat niet meer. Zij is door de woedende golven meegesleurd. In latere be richten leest men De Rhone heeft te Avignon eene hoogte bereikt van G m. 40 boven den laagsten water stand. Verscheidene wijken der stad zijn overstroomd. Men seint om hulp naar Nimes. De trein van Parijs komt aan met eene vertraging van 5 uren. De regen valt nog steeds bij stroomen neer te Nizza. De zee is buitengewoon hoog en de woeste golven breken met verschrikkelijk geweld tegen de Promenade des Anglais

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2