ZIKUIk/CISCIIF COIKAYL voor het arrondis- sement Zierikzee. h 1886. No. BB. Woensdag 17 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Is de Binnenland. waring t, zoo lehoort voor- ■enaren bij de •'en. [schrift onder hunne noeten ioende ttutter- er wet iif tèen rpligt, zijn rieven hij in ndelen pligtig m. en beant- in het tot de gt op rgem. op de >rand- igtig; isterie op de len te brand igt is reilig- grond ant is at de et als elf de ngaat dat ructie larket aan- n. en ssant n af- heer t van Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboor t e- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 16 November 188 6. De Nederlandsche Industrieel is met liet wets ontwerp tot bevordering van de Zondagsrust niets ingenomen. Volgens dit blad zou een geboden stilstand voor vele fabrieken eene aanmerkelijke schade opleveren, en wordt om deze reden eene uitzondering voor open bare middelen van vervoer toegestaan, dan zouden de fabrieken om dezelfde reden daarop aanspraak hebben. Het gesloten houden van gebouwen en werk plaatsen is niet onder alle omstandigheden uitvoerbaar, het voorkomen dat de werkzaamheden van den open baren weg zichtbaar of hoorbaar zijn bovenal bij stoomfabrieken onmogelijk. Indien na zes dagen arbeids aan de werktuigen, ketels en vuren een zevende dag en nacht van rust, stilstand en uitdooving moet bevolen worden, dan zal daaruit zoo groot verlies aan werkkracht voortvloeien, dat de concurrentie onmogelijk zou worden. Voorts zijn er fabrieken, o. a. de rneel- en broodfabrieken, die alle dagen moeten doorwerken om in maatschappelijke behoeften te voorzien. Nu kunnen wel is waar vrijstellingen verleend worden, maar vooral ten plattelande zullen de fabrieken daarbij aan veel bekrompenheid bloot staan. Het blad begrijpt ook niet waarom met de vereering van den rustdag wel vereenigbaar zou zijn het veel geraasmakend bedrijf van middelen van vervoer alsook het openstellen van de tapperijen na het middaguur, maar eene fabriek haar zedig bedrijf zou moeten staken. Aan de diep ingrijpende belangen onzer fabrieksnijverheid is derhalve bij de samenstelling van dit ontwerp niet genoeg gedacht, maar het blad blijft de hoop koesteren dat het gemeen overleg daarin zal voorzien. De Amst. Ct. meent de vraag, of een verlaging van den accijns op het gedistilleerd in het belang kan geacht worden van den werkman zeiven, ont kennend te moeten beantwoorden. De jenever-quaëstie is geheel een voedings-quaestie. De oorzaken van het veelvuldig gebruik van sterken drank onder de arbeidende klassen nagaande, komt men in de allereerste plaats tot de onvoldoende voeding. Eerst dan, wanneer de volksvoeding beter zal zijn, bestaat er kans, dat het drankgebruik zal ophouden. Het genot van een enkel glas jenever kan blijven bestaan, de behoefte daaraan, die tot misbruik leidt, zal bij de groote massa verdwijnen. "Voldoende volksvoedingziedaar dus het eenige middel tot opheffing van het drankmisbruikeen kwaad, dat als een kanker voortwoekert onder het Nederlandsche volk. Dat misbruik opheffen, wil zeggen: zegen brengen over duizenden, die thans met hun gezin een kommer lijk bestaan voortsleepen. En waarom zou de Staat, die een drankwet in het leven riep, en een wet op de volksrust, ook niet eenmaal geroepen kunnen zijn ook op 't stuk van volksvoeding tusschenbeide te treden? Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft een adres gezonden aan den Min. van Koloniën, betreffende de pakket vaart in Nederlandsch-Indië. Als slotsom der bespreking, in de departementen gevoerd over deze zaak, wordt in dit adres gemeld, dat daarbij in hoofdzaak de wenschelijkheid wordt betoogd 1°. dat de pakketvaart in Nederl.-Indië worde gebracht in handen van Nederlanders en bestuurt volgens de Nederlandsche wetgeving 2°. dat aan de regeering verzocht worde, alvorens tot eene openbare uitbesteding over te gaan, ernstige pogingen aan te wenden om dezen dienst onderhands te gunnen aan eene Nederlandsche vereeniging; 3°. dat, mocht de regeering tot eene openbare uitbesteding overgaan, alsdan de belanghebbenden in Nederland tijdig in de gelegenheid worden gesteld om kennis te nemen van de voorwaarden, en voorts dat bij de toewijzing worde overwogen, of eenige andere inschrijver dan de laagste beter geacht kan worden aan een nationaal belang te voldoen. Na te hebben geconstateerd, dat blijkens de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag omtrent de Indische begrooting, de voornemens der regeering in hoofdzaak overeenstemmen met de hier geuite gevoelens, bepaalt het hoofdbestuur zich tot het verzoek, dat vóór de uitbesteding een ruim tijdsverloop (b. v. minstens 6 maanden) worden gesteld om de belanghebbenden in staat te stellen zich voor te bereiden tot de mede dinging, en dat de belanghebbenden de voorwaarden en de voor hen noodige inlichtingen mogen vernemen door tusschenkomst van 's ministers departement. De mededeeling, die eenige dagen geleden de ronde deed, van iemand, die als hij uitvoerige telegrammen naar Engeland heeft te verzenden, ze aan een vriend te Brussel seint, die ze van daar verder naar Londen telegrafeert voor 5 cent per woord minder dan een reehtstreeksche dépêche van hier naar Engeland, blijkt niet zonder reserve te kunnen worden aangenomen. De heer v. d. Vegte, lijn-inspecteur te Arnhem, merkt in de Arnh. Ct. op, dat déze mecfedeeling alleen in zooverre juist is, dat 't Belgisch-Engelsch tarief 5 cent per woord lager is dan het Nederlandsch-Engelsch tarief, dat '10 cent per woord bedraagt. Het eerste is dus '10 cent per woord. Dit verschil ten nadeele van het Nederlandsch tarief staat in verband met de kortere lengte der kabels, die België met Engeland verbinden, tegen die van Nederland naar Enge land. Verder bestaat het tarief van Nederland naar België uit een grondtaxe van 25 en een woordtaxe van 2y% cent. Voegt men dit tarief samen met dat van België naar Engeland, dan blijkt, dat voor telegrammen naar Engeland het tarief voor den rechtstreekschen weg, van Nederland naar Engeland, goedkooper is, wanneer de telegrammen uit niet meer dan 9 woorden bestaan; dat beide tarieven gelijk zijn voor '10 woorden, terwijl eerst bij telegrammen boven '10 woorden zich eenig verschil ten nadeele van den rechtstreekschen weg begint te openbaren, dat bij een telegram van 20 woorden echter nog slechts 25 cent bedraagt. Neemt men nu hierbij in aanmerking, dat een agent in België, die de telegrammen moet reëxpedieeren, ook geld kost, de telegrammen op die wijze zeer vertragen en de kans op verminking grooter wordt, dan blijft van het voordeel door dat goedkooper tarief niet veel over. Nu door al de gevolmachtigden het slot-protocol is onderteekend van een derde conferentie voor een inter nationaal spoorwegvrachtrecht, is tot de regeeringen van België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Oostenrijk-Hongarije het verzoek gericht, om de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, opdat de uitnoodiging kunne volgen tot aanwijzing van de gedelegeerden, die de vastgestelde ontwerpen in ééne overeenkomst zullen hebben samen te trekken. D. v. Z.-H. Volgens den Haagsclien kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. heeft mevrouw Bulkley, van hare ziekte hei'steld, protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de minister haar in oogenblikken, waarin zij elke ver bintenis zou hebben aangegaan om uit den kerker te geraken, afstand heeft laten doen van haar wettige rechten. Zij heeft den minister bij brief doen weten, dat zij zich niet gebonden acht door de haar afge dwongen verbintenis. En daarom is er dan ook nu sprake van, dat zij niet naar Arnhem zal vertrekken, maar zich te Apeldoorn zal vestigen, om steeds in de nabijheid harer kleinkinderen te blijven. Naar de Norsk Idrathsbladmededeelt, is Axel Paulsen door den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond uitgenoodigd aan den wedstrijd te Rotterdam te komen deelnemen, en bij Werner, Hagen en Qvillfeldt aan te dringen om mede te komen. Volgens hetzelfde blad zal Paulsen, voor hij naar Amerika vertrekt, zich met Harald Hagen, een Noorsch rijder van 21 jaar, te Christiania meten. Te Goes neernt het aantal ziektegevallen van mazelen nog steeds toe; de ziekte heerscht er thans in een 170-tal huisgezinnen. Te Harderwijk heeft een aanbesteding plaats gehad van geriefelijkheden" voor de manschappen, die naar Oost-Indië vertrekken. Daaronder kwamen ook voor IJzer en handboeien met slot en sleutel. Heel geriefelijk De Roermondsche postbode is ten slotte toch ver oordeeld wegens het, tijdens het doen zijner bestel diensten, weigeren van hulp aan de politie. De man komt er met 50 cents boete af. Hoe zal het hem nu gaan als hij straks nolens volens zijn brieven in den steek laat om de politie bij te staan De postadminis tratie straft strenger dan de kantonrechter. Deze week zal in het Buiksloter Tolhuis de onlangs aangekondigde tentoonstelling worden geopend van de uit het wrak der »Lutine" opgevischte voorwerpen, waarvan de opbrengst strekken zal ten voordeele van het Willem Barendsz Fonds". De zaak van den gepensionneerden kapitein van liet O.-I. leger, den heer Willink Ketjen, is op nieuw door een commissie uit de volksvertegenwoordiging onderzocht. De commissie zegt in haar verslag, dat naar de meening der commissieleden op overtuigende en on- wederlegbare wijze is gebleken, dat adressants klachten ongegrond moeten worden geacht. De commissie wijst er in haar verslag o. a, ook op, dat wanneer een militair meent onrechtvaardig of onbillijk door zijd chef behandeld te worden, reclames daaromtrent thuis behooren bij den militairen rechter en niet bij de volksvertegenwoordiging. Deurwaarders bij verschillende rechtscoliegiën in Friesland hebben tot den minister van justitie een uitvoerig adres gericht, met verzoek op de beslissing omtrent de beteekening van stukken in strafzaken terug te komen en de beteekening van alle exploiten, vonnissen en andere justitiëele stukken weder als te voren aan de deurwaarders te doen opdragen of hun vergoeding voor het gemis der verdiensten te doen verzekeren. Kunst, Wetenschap en Letteren. Burgem. en Weth. van Leiden hebben aan den Raad aldaar voorgesteld te doen overgaan tot het verrichten van eenige noodzakelijke herstellingen aan het kostbaar gobelinbehangsel in de vergaderkamer van hun college op het Raadhuis en daartoe eene som van f 400 beschikbaar te stellen. In overleg met de commissie van fabricage geven zij in over weging, de herstelling op te dragen aan de juffrouwen Knol en van der Kaay, oud-leerlingen der rijks-kweek school voor kunstnijverheid, die te Amsterdam een atelier voor kunstnaaldwerk hebben opgericht en tot de herstelling bereid zijn voor eene som van f 350, buiten de kosten van afnemen, uitstoomen, verzenden en ophangen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal daardoor een waar kunstwerk worden bewaard.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1