tegenbezoek kwam niets. Het schijnt dus vreemd, dat de Keizer thans van meening veranderd zou zijn. De crewezen Aartshertogen van Toskane zijn nog altijd de favorieten van zijn Hof en hij zal voorzeker de geliefde bloedverwanten niet willen grieven." B e 1 g' i e. Tengevolge van de conservie der gemeentelijke schuld zal te Brussel waaaschijnlijk reeds '1 Januari a.s. de gasprijs worden verlaagd, van 17 op 15 centiemen. De gasverbruikende ingezetenen zullen daardoor een voordeel van fr. 300.000 'sjaars genieten, met welk bedrag de inkomsten uit de gasfabriek op de begrooting verminderd worden; daartegenover staat eene verlaging van den jaarlijkschen dienst voor rente en aflossing der gemeentesehuld met zoo althans verzekert de Chronique des travaux publics weinig minder dan fr. 800.000. Dinsdag heeft te Brussel de manifestatie plaats gehad der vrouwen uit het land van Charleroi ten gunste van de amnestie. Ongeveer '1000 vrouwen, allen in het zwart gekleed, zijn met een specialen trein aan het Zuiderstation aangekomen, waar eene dicht opeengepakte menigte, in en buiten het station, haar toejuichte en vive Vamnestieriep. De troonrede, waarmede de Koning op dien dag de zitting van het Parlement heeft geopend, constateert de goede verstandhouding met alle Mogendheden. België vervult stipt de plichten, haar door haar neutraliteit opgelegd. Na verklaard te hebben, dat de industrieele productie, die door de Antwerpsche tentoonstelling werd bevestigd, niet is verminderd en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen te hebben aanbevolen, brengt de troonrede in herinnering de treurige ge beurtenissen, die te Luik en Charleroi hebben plaats gehad. Voorgelicht door de werken van de enquête commissie, zal de Regeering aan de Kamers belangrijke voorstellen aanbieden. Voornamelijk zal 't doel zijn de vorming van beroepsvereenigingen te vergemakkelijken, tusschen de eigenaars van de industrieën en de werk lieden nieuwe banden te leggen, door de oprichting van raden van arbitrage en bemiddeling en den arbeid van vrouwen en kinderen te regelen. Verscheidene vrouwen, werkzaam te Charleroi, zijn Dinsdagmorgen te Brussel aangekomen om aan de Kamers een smeekschrift aan te bieden voor de ver oordeelde werklieden. Onder haar bevonden zich de bejaarde moeder van Oscar Falleur, diens vrouw en de vrouw van Xavier Smidt. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Dat vele dieren al op zeer eigenaardige wijze aan hun eind komen, zoo verhaalt de Münchener Anzeiger, heeft ons eene langdurige natuurbeschouwing en onder zoeking geleerd. In België werden honderden fasanten en vele hazen door een' hagelslag gedood. Het aantal trekvogels, die op hun nachtelijke tochten zich aan vuurtorens en lichtbaken stooten, of door stormen in zee omkomen, is ontzettend groot. Dat vogels van allerlei soort zich aan telegraafdraden stooten, en zich dan zwaar verwonden of dood neervallen, komt vaak voor. Dat bij het maaien van gras, broeiende patrijzen gedood worden, of hazen het verlies hunner lepels moeten betreuren is niets ongewoons. Een koppel patrijzen, dat tijdens een onweer, met negen jongen een schuilplaats onder een boom zocht, werd door den bliksem gedood. Een machinist, die op de locomotief van een snel trein stond, kreeg een patrijs met zooveel kracht tegen 't gelaat, dat het dier dood in den tender viel, en hij zelf gedurende eenige dagen niet in staat was om zijn dienst waar te nemen. Tusschen de takken van een zware beuk werd het geraamte van een hert gevonden. Zeker was het dier op zijne vlucht daarin gesprongen, en niet in staat er weder uit te komen. Herten, die al vechtende met de horens in elkaar verward geraken, en zoo aan hun eind komen, worden jaarlijks gevonden. Het zonderlingste kwam een vos om het leven. Deze wilde namelijk in een kippenhok sluipen, maar de vrouw des huizes, die dit bemerkte, gooide hem de deur met zulk een geweld tegen den kop, dat hij niets anders meer te doen had dan zijn laatsten adem uit te blazen. Over de eigenaardige gewoonten van verscheidene auteurs bij de opvoering hunner première, verhaalt de Figaro: met de meeste luchthartigheid, gelukkig en tevreden lachtte Alexandre Dumas, in de eene of andere loge gezeten, om zijne eigene stukken. Dumas, de zoon, blijft eveneens dapper, als een veldheer in 't vuur. Sardou heeft meestal hoofdpijn en blijft thuis, Scribe ging in een hoek van den schouwburg zitten en wachtte. Bijna allen verraden echter in zulke kritieke oogenblikken hunne opgewondenheid door de eene of andere bijzondere »tic." Mélesville bijvoorbeeld hield zijn handschoen in de hand en trok er koortsachtig aan. Dumersan steunde met de handen op zijn stok, en stampte er van tijd tot tijd mede op den vloer. Verdi plukte zenuwachtig een papierpropje in duizend stukjes. Theodor Anne ging in 't parterre onder 't publiek zitten en hoorde en maakte opmerkingen. Dikwijls gaf hij zelf het teeken tot applaus. Men hoorde hem bijv. zelfs roepen: «Uitstekend! Prachtig! De man heeft inderdaad een dramatisch talent." De meesten echter kunnen niet tegen deze zenuwach tige opwinding en gaan eenvoudig weg, zoodra het scherm omhoog gaat; een zeker instinct leidt echter telkens weer hunne schreden naar het theater. Begrip van tijd heeft de schrijver dan volstrekt niet. Na tien minuten meent hij al een uur te hebben gewandeld, om 9 of 10 uur gaat hij weer naar den schouwburg en wil den uitslag hooren, ofschoon zijn stuk eerst te middernacht is afgeloopen. Zoo neemt de ongelukkige alle verschrikkingen, die hij in den schouwburg ont vlieden wil, op zijne wandeling mede. Hij ziet zijn stuk afspelen, hij hoort precies wat allen daar beneden in 't parterre zeggen. Daar wordt geflotenHet is wel is waar slechts een voorbijgaande straatjongen, maar hij meent dat het zijn stuk geldt. Een veroordeelde kan niet meer lijden dan menig schrijver op den avond, waarop zijn stuk voor de eerste maal wordt opgevoerd. Een der zonderlingste voorbeelden van deze spanning was Charles Dickens, de onvergelijkelijke Engelsche humorist. Zeer opgewonden liep Dickens een weinig om 't theater heen, en maakte daarna eene wandeling. Hij wachtte en talmde van acte tot acte totdat het stuk uit was, zonder er zelfs iets van gezien te hebben. Vervalsclite pelterijen. De heer Gruhier, indertijd door den Franschen minister van koophandel naar de tentoonstelling te Amsterdam afgevaardigd, zegt in zijn rapport, dat tegenwoordig van konijn- en katte- vellen allerlei bont wordt nagebootst. Sabel-, marter-, bever en otterbont, alles wordt, dank zij verschillende vernuftige bewerkingen, vooral door het Fransche konijn geleverd. Niet lang geleden raadpleegde eene Amerikaansche dame den heer Gruhier over eene kostbare mof van ottervel, welke door de mot was aangetast. De mof had haar zestig gulden gekost. Bij onderzoek bleek, dat het «kostbare" kleedingstuk be stond uit een kattevel ter waarde van ruim drie gulden. Wel twee derden van het in de wereld ge bruikte bont, verklaart de heer Gruhier, is van konijnen afkomstig. Het handschoenenmaken geeft, volgens een Engelsch blad, in Engeland werk aan bijna 25,000 vrouwen. Twintig jaar geleden had men in Amerika slechts twaalf dames-doctoren; nu zijn er over de acht honderd Dat de omgang met bacterieën ook in de hygiënische instituten een gevaarlijk werk is, is opnieuw onder vonden te Munchen, alwaar achtereenvolgens de hoogleeraar professor Bollinger en diens adsistent door roos werden aangetast, waarna uit een, door dr. Em merich ingesteld onderzoek bleek, dat de lucht in het laboratorium door de bacterieën van de roos was besmet. In het Amerikaansche dagblad Be Grondwet komt het volgende bericht voor: «Het Steinfield block, op den hoek van Ohio en Woodland Ave. te Cleveland, in Ohio, heeft een ijzeren gevel en een electrische straatlantaren hangt er dicht bij. Dinsdagavond, nadat het licht was uitgedraaid, bemerkte de politie, dat de geheele gevel zoodanig met electficiteit was bezwangerd, dat iemand, die den gevel met beide handen zou aangeraakt hebben, waar schijnlijk terstond dood neergevallen zou zijn. Er zijn maatregelen genomen, om een ongeluk te voorkomen en de electriciteit weer uit het gebouw te verwijderen. Te Weenen is eene cholera-uniform ingevoerd. Zij is bestemd voor de leden van het vrijwillige reddings gezelschap, en kan evenals de draagbaren voor het vervoeren van choleralijders zeer snel ontsmet worden. De uniform is van leder en caoutchouc gemaakt. De persoon, die belast is met het vervoer van de zieken voor 't hospitaal, draagt hooge laarzen, een lederen pantalon, een engsluitend buis en een soort van zonnehelm met eene lange voile van caoutchouc, die achter op den rug afhangt. Armen, borst en rug zijn bedekt met een omhulsel van caoutchouc. Eene flesch met sterken drank en eene andere met carbol heeft hij altijd by zich. Onlangs heeft de Amerikaansche regeering den Engelschen kapitein ter zee M'Neil, die zes zeelieden gered had, een zilveren beker vereerd. Deze mannen, behoorende tot een Amerikaanschen walvischvaarder, waren door een geharpoenden. walvisch met hunne boot zoover medegesleurd, dat zij hun schip niet konden terugvinden, en hadden dagen lang zonder voedsel of drinken rondgezwalkt. In Frankrijk is een nieuw rnodel voor briefkaarten van '15 centimes ingevoerd, waarvan het papier dikker en steviger is dan van de tegenwoordige. Een merkwaardig feest werd den achtsten November te Gorgonzola (Italië) gevierdHet driehonderdjarig jubilaeum van de wereldberoemde Gorgonzola-Strac- chinokaas. Een groot volksfeest met illuminatie en vuurwerk zal er ter eere hier van gegeven worden, terwijl een reusachtige Stracchino-kaas in optocht door de straten zal worden gevoerd. Zooals de New-Yorker Nation mededeelt, hebben verscheiden hoogescholen in de Vereenigde Staten leerstoelen voor de journalistiek opgericht, daar verscheiden redacteuren overstelpt werden met brieven van jongelieden, die zich aan 't courantenvak wilden wijden, zonder dat ze evenwel wisten hoe te beginnen. Dat men de journalistiek evenals 't Latijn of de Wiskunde leeren kan is eigenlijk nog niet beproefd het is in elk geval eene belangwekkende poging. Bij Walton-Hill in Engeland lag jaren geleden als het eenig overblijfsel van een watermolen een groote molensteen. Voor ongeveer 20 jaren verhief zich uit de opening in 't midden de spruit van een ontkiemende noot. Het boompje groeide voorspoedig, totdat de stam de geheele opening vulde en vervolgens in zijn groei den molensteen mee in de hoogte nam, zoodat deze nu een voet boven den grond door den boom gedragen wordt. De postzegel-handelaar Hardonin, te Parijs, schat in zijne laatste catalogus iedere Toskaansche postzegel van vóór I860 op '120 francs, en wanneer ze geheel onbeschadigd zijn, op 400 francs. Fransche postzegels van 1849 komen op 25 francs, die van het eiland Mauritius van 1847 op 2000 francs, terwijl hij voor postzegels van Engelsch-Guyena van 1836 eene som van 500 tot 1000 francs biedt. Na een onafgebroken arbeid van vier dagen is men er in geslaagd de in het Binger Loch gezonken goederenboot «St.-Matthias" te lichten en de vaart door den Rijn weder vrij te maken. Door de stremming van den eenigen mogelijken weg voor sleepbooten en diepgaande schepen heeft de Rijnvaart beduidende schade geleden. Van Coblenz tot Bingen was de rivier letterlijk met berg- en dal-schepen bezaaid, die daar alle voor anker moeten blijven liggen. Er wordt thans ernstig aangedrongen om de nieuwe vaargeul aan de linkerzijde der rivier op zoodanige diepte te brengen, dat zij bij lage waterstanden ook voor grooter schepen gebruikt kan worden. De wedstrijd tusschen de particuliere brievenposterijen en de rijkspost te. Berlijn nadert zijn einde en de particuliere maatschappijen moeten het opgeven. Als bewijs van het onwillekeurig ontstane ongerief geldt o. a. het pas bekend gewórden feit, dat van 1 September tot 3'1 October niet minder dan 8272 stuks kaarten met postzegels van particuliere ondernemingen in de rijks brievenbussen gevonden en ter zijde gelegd werdén. Men hoopt echter, dat het gebeurde strekken moge om de regeering te bewegen tot verlaging der porto's voor stadsbrieven; daarop wordt althans van invloed rijke zijde sterk aangedrongen. Ter eere van koningin Victoria's jubilé wil men in den omtrek van de National Gallery te Londen een toren bouwen, hoog 420 voet, met een basis van 60 voet. De kosten worden op 30,000 geraamd. De heer Paul Antonini verhaalt in zijn boek, les Chinois peints par un Francais, hoe de Chineezen er toe gekomen zijn, om hun haar in een staart te dragen. Toen in 1620 de Tartaren zich van het hemelsche rijk meester hadden gemaakt, namen zij de gewoonten der Chineezen aan. Eerbied voor het verledene, ver eering van het voorgeslacht, verheerlijking van Con fucius, gebruiken bij godsdienstige ceremoniën, dat alles eigenden zich de overwinnaars toe, tot groot gemak van de Chineezen. Niets werd er veranderd, behalve de wet op de verandering van hun kapsel. Vóór den Tartaarschen inval droegen de Chineezen het haar vrij lang en van achteren vastgemaakt. Zij moesten het nu afscheren, behalve op de kruin, waar een lange staart moest groeien. Dit bevel werd uitgevaardigd door Tien-Min, de eerste keizer van China uit het Tartaarsche stamhuis. Bijna had dit bevel tot eene omwenteling geleid, daar het afsnijden van het haar bij de Chineezen, evenals in Frankrijk in den tijd der Merovingers, het teeken was van afhankelijkheid, van slavernij, van vermindering in maatschappelijke positie. Duizenden Chineezen weigerden te gehoorzamen en verkozen den dood boven de vlecht. Thans zou een Chinees zich laten dooden om zijn staart te verdedigen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3