Buitenland. reactie, of eenvoudig instrument, hetwelk bij het uitschrijven van een prijsvraag met het oog op één bepaald verv&lschingsmiddel, als proefhoudend bevonden en bekroond is geworden. Niets natuurlijker dan dat de knoeiers, eveneens geholpen door de wetenschap, hun ingrediënten zóó zullen kiezen, dat de leeken bij het hanteeren van het herkenningsmiddel van de wijs gebracht zullen worden, en soms onvervalscht zullen noemen, wat dien naam niet verdient. Wij bedoelen geenszins door deze regelen bij niets anders te zweren, dan bij volledige scheikundige en microscopische expertises. Integendeel, wij gelooven dat hoe meer onze handelaren en huisvrouwen op de hoogte komen van degelijke warenkennis, d. i. van de kenmerken van deugdelijke voedingsmiddelen, hoe minder de hulp van een scheikundige noodig zal zijn. Doch met kracht komen wij op, tegen een onfeil baarheids-verklaring van middeltjes of instrumentjes in handen van leeken, die, doordien zij in de meeste gevallen niet genoegzaam met de samenstelling en eigenschappen der te onderzoeken stoffen bekend zijn, en evenmin met de zaken, die ter vervalsching aan gewend kunnen worden, de schromelijkste misgrepen kunnen doen. Waar wij steeds ijveren zooveel wij vermogen, voor de verspreiding van kennis onder het publiek ten opzichte van ons voedsel, en de toepassing van eenvoudige herkenningsmiddelen voor de deug delijkheid der waren, ook door reactieven of instru menten voor sommige bepaalde vervalschingsmiddelen, willen wij als onze besliste overtuiging tevens te kennen geven, dat slechts zij, die voldoende ervaring op het gebied van warenkennis, scheikunde en microscopie bezitten, geroepen kunnen zijn, een beslissend oordeel bij vermoedelijke vervalsching uit te spreken, en dat een prijsvraag als bovengenoemde voor instrumenten of reactieven, slechts met het oog op het gebruik door deskundigen waarde kan bezitten, doch nimmer voor algemeen gebruik dienstig zal kunnen zijn. De wetenschap heeft scherpe wapenen in haar arsenaal, en stelt ze iedereen ter beschikking, doch slechts in handen van kundige on beproefde soldaten treffeti zij het juiste doel. Inhoud van No. 11 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. BerichtenHet adres van de Vereeniging aan de Tweede Kamer. Onvoldoende wetten onvoldoende toegepast. Weer twee bladen zonder kwakzalvers advertenties. Uit Oostenrijk. Johann Hoff en de Sultan van Turkije. Warners Safe Cure genees middelen. Uit Rotterdam. Grootere artikelenNog iets over belasting op geheimmiddelen. Reinholt Retzlaff en zijn zooge naamde genezing van dronkenschap. Een maag poeder uit Meppel. Vermeerdering van het getal geheimmiddelen. Het toppunt van brutaal adver- teeren. Varia. Correspondentie: (o.a. over Spijkerbalsem.) Herhaalde ivaarscliuwingenHypophosphiten van Churchill. Reconfortatiefpillen, Antimiasmatiek van Koene. Suikerpillen Cantel. De «Vereeniging tegen de Kwakzalverij" telt 1115 leden. De Ned.-Ind. kan niet verklaren, dat het wets ontwerp tot bevordering van Zondagrust, met het oog op de belangen der nijverheid, een verbetering zou aanbrengen. Een geboden stilstand zou voor vele fa brieken eene aanmerkelijke schade opleveren, en wordt om deze reden een uitzondering voor openbare middelen van vervoer toegestaan, dan zouden de fabrieken om dezelfde reden daarop aanspraak hebben. Het gesloten houden van gebouwen en werkplaatsen is niet onder alle omstandigheden uitvoerbaar, het voorkomen dat de werkzaamheden van den openbaren weg zichtbaar of hoorbaar zijn bovenal bij stoomfabrieken onmogelijk. Indien na zes dagen arbeids aan de werktuigen, ketels en vuren een zevende dag en nacht van rust, stilstand en uitdoving moet bevolen worden, dan zal daaruit zoo groot veriies aan werkkracht voortvloeien, dat de concurrentie onmogelijk zou worden. Voorts zijn er fabrieken, o.a. de meel- en broodfabrieken, die alle dagen moeten doorwerken om in de maatschappelijke behoeften te voorzien. Nu kunnen wel is waar vrij stellingen verleend worden, maar vooral ten platten- lande zullen de fabrieken daarbij aan veel bekrompen heid bloot staan. De N.-I. begrijpt ook niet waarom met de vereering van den rustdag wel vereenigbaar zou zijn het veel geraasmakend bedrijf van middelen van vervoer, alsook het openstellen van de tapperijen na het middaguur, maar eene fabriek haar zedig bedrijf zou moeten staken. Aan de diep ingrijpende belangen onzer fabrieksnijverheid is derhalve bij de samenstelling van dit ontwerp niet genoeg gedacht, maar het blad blijft de hoop koesteren, dat het gemeen overleg daarin zal voorzien. Kunst, Wetenschap en Letteren. Een paar hoeren mouleurs zijn bezig met een afgietsel te maken van den reusachtigen, prachtig gebeeldhouwden, hardsteenen schoorsteenmantel, welke eeuwen geleden een der vertrekken van het voor malige markiezenhof (tegenwoordig kazerne) versierde en later op het Stadhuis te Bergen op Zoom werd geplaatst, waar hij thans in de trouwzaal prijkt. Het afgietsel is bestemd voor het Rijksmuseum te Amsterdam. Naar men wil is deze schoorsteenmantel eenig in zijn soort in ons land. Ondanks zijn eerbiedwaardigen ouderdom is hij nog volkomen gaaf en men zou het hem waarlijk niet aanzeggen, dat hij reeds zoo ontzaglijk veel in rook zag opgaan. De commissie voor het oprichten van een standbeeld voor Dumas, heeft in overleg met de jury eene keuze gedaan uit alle modellen, die waren ingezonden, en heeft besloten, dat het standbeeld zou vervaardigd worden naar een model van de heeren Pech (beeld houwer) en Delmas (architect). De eerste eervolle vermelding, met eene premie van '1000 gulden, is toegekend aan den heer Gaudez. De tweede, met eene premie van 500 francs, verwierf de heer Guilbert. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op enkele personen na, is al het werkvolk van de Ned. Stoombranderij en Distilleerderij, onder directie van den heer E. Kiderlen, in het voormalig Delfshaven (thans Rotterdam) bedankt. Een orkaan, die de eerste dagen dezer maand het geheele eiland Sardinië teisterde, heeft groote ver woestingen aangericht. Het aantal ongelukken is groot, ofschoon er geen mensch is omgekomen. Op zee was het echter nog erger. Er bestaat weinig hoop, dat de schepen, die uit Genua en Tunis vertrokken zijn, den orkaan zijn ontloopen. In de nabijheid van Pola strandde het Oostenrijksche schip «Fomica"zes ma trozen en de dochter van den reeder werden gered, deze laatste zelf en de kapitein, kwamen in de golven om. De goelet «San Francisco di Sales" verging met man en muis. De havenloodsen vonden in zee een schip zonder roer en masten, waarop zich drie uit geputte mannen bevonden. De ongelukkigen werden goed verpleegd en ver telden dat ze uit Malta waren vertrokken met het prachtigste weerkort daarop waren ze door den orkaan overvallen, en met een verschrikkelijke snel heid verder gedreven. In 24 uren hadden zij de afstand tusschen Malta en Sardinië afgelegd. Dergelijke treurmaren komen ook van de omliggende eilanden en van de westkust van Italië. De procureur-generaal te Cincinnati weigerde, in een der jongste terechtzittingen, gehoor te geven aan den president, die hem het woord had ontnomen. De president beval zijn inhechtenisneming «wegens ongehoorzaamheid aan het Hof". De politie-chef wilde hem arresteeren, maar de achtbare procureur- generaal stompte den boutigen chef van zich af. Een agent wilde zich daarop van het orgaan van het Openbaar Ministerie meester maken, maar kreeg een hevigen kaakslag, die hem deed omtuimelen. Ten slotte moest de hulp van verscheidene politie agenten worden ingeroepen, om zich van den weer- spannigen procureur-generaal meester te maken. Een tragisch-comisch ongeval is te Stettin voor gevallen. Nadat daar n.l. de stoomboot «Breslau" voor anker was gekomen, begaf zich de equipage aan wal. Toen de matrozen nu een voor een op de aanleg plaats terugkeerden, waar zich nog voor korten tijd de mooie boot trotsch op de blauwe wateren gewiegd had, ontdekten zij tot hun schrik geen spoor van het vaartuig. Toen ze nog druk bezig waren, orn te overleggen hoe dan toch de vork in den steel zat, werden zij opnieuw verrast door de mededeeling dat de stoom boot reeds een poos 15 voet diep onder water lag. Zooals verteld wordt zou de machinist vergeten hebben eene kraan te sluiten, die het water toegang verleende tot het ruim van het schip. Door het instroomen van het töater is nu natuurlijk de boot gezonken. Eene vrouw, die zich met haar kind aan boord bevond, werd nog juist bijtijds gered. Een comisch voorval had eenigen tijd geleden plaats op eene kermis in Duitschland. Een goed gekleed heer slenterde met een wandelstok met gouden knop in de hand over de kermis, toen hij staande werd gehouden door een armoedig gekleed man, die zich op krukken voortsleepte en om een aalmoes vroeg. De heer, tot medelijden bewogen, gaf den armen man een zilverstuk. «Hoe kunt ge zoo dwaas zijn?" riep een man, die dicht daarbij stond. «Die kerel is een bedrieger en evenmin lam als wij. Leen mij uw stok voor een oogenblik, en ik zal u, door hem een dracht stokslagen te geven, overtuigen van de waarheid mijner woorden." De heer gaf den man zijn stok en de bedelaar, zijne krukken neergooiende, liep weg zoo hard hij kon. De ander liep hem onder het gelach en geschreeuw der omstanders na, steeds met den stok dreigende, en zoo liepen zij een eind weg, tot zij eene zijstraat insloegen en niet meer gezien werden. De heer wachtte eenigen tijd, hopende den man met zijn stok te zien terugkeeren, üuci. vergeefs. Het was duidelijk, dat alles een afgesproken grap was tusschen twee slimme schurken. De heer kon niets doen dan huiswaarts gaan, boos op zichzelf, dat hij zich zoo had laten beetnemen. K* rank i* ij li. «Burgeres" Ilubertine Auclert, directrice der Citoyenne, en Marie Martin, penningmeesteres der Vereeniging voor het vrouwenstemrecht, hebben, naar aanleiding van een door den heer Lockroy voorgesteld wetsontwerp betreffende de instelling van raden van scheidslieden, aan de Kamer een adres gericht, waarin men o.a. leest: «Indien gij rechtvaardige wetgevers zijt, zult gij beseffen, dat, welke verbeteringen het ontwerp ook behelzen moge, het ten aanzien van de vrouwen, fabriekeigenaarsters en werkvrouwenwerkgeefsters en dienstdoenden eene groote onrechtvaardigheid laat voortduren, daar het den mannen uitsluitend de be voegdheid verleent om in geschillen tusschen patro nessen en werklieden, tusschen werkvrouwen en patroons te beslissen. Neemt in overweging, dat in menig geval de scheidslieden verlegen zullen staandat het b.v. veel meer tot de bevoegdheid der vrouw behoort, te beoordeelen of keurslijven en halsdoeken goed of slecht gemaakt zijn, dan tot dia des mans." De dames verlangen mitsdien, dat de raden van scheidslieden voor de helft uit vrouwen zullen bestaan en mede door fabriekeigenaarsters «cheffesses d'ateliers" en werksters gekozen worden. Italië. Over het tegenbezoek, dat de keizer van Oostenrijk aan den koning van Italië te Florence zou brengen, schrijft de Gazzettci Piemontese het volgende: «Van een ontmoeting tusschen den koning van Italië en den keizer van Oostenrijk kwam de heer Mancini voor het eerst op de gedachte, toen hij Italië tijdens de gebeurtenissen van Tunis in September 1881 een oorlog met Frankrijk aanstaande achtte. Omstreeks dien tijd zou de keizer zich naar de groote manoeuvres in Tirol begeven en Mancini wilde daarvan partij trekken, om de beide vorsten elkander in een grens stad te doen ontmoeten. Graaf di Robilant werd be last in dien geest stappen te doen. De keizer van Oostenrijk liet weten, dat hij niet aan de grenzen, maar in de hoofdstad van het rijk den koning en de koningin van Italië met genoegen zou ontmoeten. Daar men echter de onbeleefdheden, welke aan Victor Emanuel, toen hij zich naar Weenen begaf, te beurt gevallen waren, niet vergeten was, aarzelde men de uitnoodiging aan te nemenmaar op de verzekeringen van den keizer, dat de keizerin zoowel den koning als de koningin van Italië met de grootste eerbewijzen zou ontvangen, werd tot een bezoek besloten. De minister Mancini hield zich daarna met het tegenbezoek be zig en ook nu weer werd graaf Di Robilant met deze teedere quaestie belast. De keizer erkende de juistheid van het verzoek, maar verklaarde kortweg, dat, om redenen van bloedverwantschap en gewetens bezwaren, het tegenbezoek slechts in Opper-Italië zou kunnen plaats hebben, maar noch te Rome, noch te Florence, noch te Napels. Graaf Di Robilant, wetende dat hij den keizer niet van zijn besluit kon terug brengen, stelde zich niet met telegrammen in cijfer schrift tevreden, maar begaf zich met opzet naar Napels, waar de Minister Mancini op de Koninklijke villa van Capodimonte den zomer doorbracht. De Minister had verscheiden malen een onderhoud met graaf Di Robilant en men besloot, deze quaestie voors hands te laten rusten, alles aan de ridderlijkheid van den Keizer over te laten, en intusschen het bezoek van het Italiaansch Koningspaar te doen plaats hebben, om Frankrijk de tanden te laten zien, dat met de «chasses aux Italiens" en de hevige taal der pers alle dagen ons meer bedreigde. Het Koninklijk bezoek had in de eerste dagen van November 4881 plaats, en de ontvangst, welke aan onze souveveinen te Weenen te beurt viel, bracht als door een tooverslag de zenuwachtige opgewondenheid der Franschen tot bedaren. In het begin van 1883 hernieuwde de Minister Mancini de stappen tot het verkrijgen van een tegenbezoek, en de Keizer van Oostenrijk toonde zich geneigd om naar Turijn over te komendoch het Italiaansche Ministerie stond er op, dat het tegenbezoek te Rome zou plaats hebben. De Keizer daarentegen herinnerde aan zijn vroeger afgelegde verklaringen, wilde niet komen en van het

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2