ZlMRZEESCHE COURANT. voor het irrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 87. Zaterdag 13 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENMAX. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 12 November 188 6. Bij resolutie d.d. 21 October 1886, is door den Minister van Justitie tot onbezoldigd rijks-veldwachter aangesteld, Jacobus Kooiman, werkzaam bij de Maat schappij voor Oesterteelt te Zierikzee. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Een zonderlinge gewoonte onder de landbouwers in Zuid-Beveland is het, dat de boer en boerin er ieder hunne afzonderlijke kas op nahouden. De opbrengst van melk, boter en eieren is voor de boerin bestemd, die daarvan in de behoeften der huishouding voorziet. Bij velen wordt dit zoo consequent doorgevoerd, dat de een van den ander soms 1 cent of meer ter leen ontvangt onder gehoudenheid het geleende terug te geven. Wordt dit vergeten, de leener wordt aan zijne verplichting herinnerd. Dat die gewoonte hoogst schadelijk werkt, is licht te begrijpen. Mij zijn voorbeelden bekend van land bouwers, die b.v. 10 koeien konden hebben, maar er slechts 6 houdenook van hen, die er voordeel in zouden zien hun vee gedeeltelijk met koren te voeden, maar het niet doen, zeggende: »ik heb er toch niets aan, 't is alles voor mijne vrouw!" Of die slechte gewoonte ook elders heerscht, is mij onbekend. In Schouwen, Duiveland enz. bestaat zij gelukkig niet. Met een landbouwer in mijne omgeving over deze zaak sprekende, veroordeelde hij die gewoonte ten sterkste; 't was een landbouwer van elders herwaarts gekomen. Zijne vrouw en hij hielpen elkander waar het noodig was en van een afzonderlijk potje was er geen sprake. Hoogst wenschelijk zou 't zijn, dat hoe eer hoe liever met deze gewoonte wierd gebroken, doch landbouwers zijn nog al vasthoudend en zij zijn niet gemakkelijk te bewegen om oude palen te verzetten. De gasprijs te Vlissingen is zóó hoog (12 ct. per kubieken Meter), dat de meeste winkeliers, koffiehuis houders enz. petroleum branden, waarvan zij, bij het gebruik van de goede lampsoorten van den tegen- woordigen tijd, een beter en veel goedkooper licht hebben dan van het gas, dat geen bijzondere licht- kracht heeft en toch sterk op den meter drukt. Men schrijft aan het Utr. Dagbl. »In Januari 1885 werd te Amsterdam iemand tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Hij had toen 4 maanden preventief gezeten. Met het oog op zijn toestand werd hem vergund van de pistole gebruik te maken. Een aantal vrienden bracht het noodzakelijke geld daartoe bijeen. Indien deze gevangene onder de nieuwe wet was veroordeeld, zou hij in October in vrijheid zijn gesteld. Nu heeft men hem juist in October, in een gewone cel, in het gevangenispak, opgesloten en hem verboden langer van het voorrecht der pistole te genieten. 't Is natuurlijk wettig, wat hier geschied maar is het ook billijk?" De provincie Noord-Brabant heeft een 3y2 pet. leening van f 50000 opengesteld tot delging van loopende schulden. Het cassatie-proces van F. Domela Nieuwenhuis zal, naar men verneemt, vermoedelijk in de volgende week, in elk geval in deze maand, voor den Iloogen Raad behandeld worden. II. M. de Koningin heeft aan het etat-major van het stoomschip «Koningin Emma der Nederlanden" Hds. portret in fraaie lijst geschonken. Deze bodem heeft 's rijks marinewerf te Nieuwediep verlaten en zal, na in de buitenhaven victualiën en kruit te hebben ingenomen, Zaterdag a.s. vertrekken. Aan de Tweede Kamer is een adres -gericht door het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond, verzoekende, bij de aanstaande grondwets herziening, Art. 56 zoodanig te wijzigen, dat als beginsel worde uitgemaakt, dat geen oorlogvoeren door eene Nederlandsche regeering zal zijn toegelaten zonder de voorafgaande toestemming der Staten- Generaal. Vanwege de hoofdcommissie voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen, die men in het volgende jaar te Amsterdam wil houden, is een circulaire verspreid, om op te wekken tot deelneming in het waarborgfonds. Wanneer zij niet door een waarborgfonds van minstens f '100,000 wordt gesteund, verklaart de commissie den begonnen arbeid niet te kunnen voortzetten. Het fonds wordt gesplitst in aandeelen van f 50, waarvan 50 pCt. op 1 Maart 1887 als voorloopige waarborg moet worden gestort; aan elke inschrijving van f 50 is persoonlijk vrije toegang tot de tentoonstelling verbonden. Een eventueel tekort zal pondspondsgewijze over de inschrijvers worden omgeslagen. Naar het Hbl. verneemt, heeft mr. Ph. A. Haas Az., te Amsterdam, een request om gratie van verderen straftijd ten behoeve van Jeanne Lorette aan Z. M. den Koning ingeleverd. In de gemeente Oegstgeest moet zich een zonderlinge, voor een der het meest bij de zaak betrokken personen, zelfs zeer belangrijke quaestie hebben voorgedaan. Een gelukkig echtpaar zag het gezin vermeerderd, naar de dokter zeide met een meisje. Enkele buren waren weldra getuigen van de vreugde der ouders, maar wenschten den vader geluk met de geboorte van diens zoontje! Wie had nu gelijk? Naar het scheen de buren, want het wicht werd werkelijk bij den burgerlijken stand als een jongsken aangegeven en ook ingeschreven. Toen de vader en de getuigen echter weer thuis kwamen, bleek dat men zich deerlijk vergist had. De onomstootelijke waarheid van een dokter laat niet met zich spotten, noch zich verdraaien. Een Oudbeijerlander heeft dezen, zomer krieken in een flesch gedaan, deze goed dichtgekurkt en in den grond begraven. Dinsdag heeft hij de flesch opgegraven en geopend en bleek de vrucht er prachtig uit te zienzij had hoegenaamd niets geleden. Cocaïne. Nu de belangstelling in dit plaatselijk verdoovend middel meer algemeen is geworden, is het misschien niet ondienstig enkele bijzonderheden van deze nuttige stof in ruimer kring te verspreiden. De cocaïne is een alkaloid, het eerst in 1859 door dr. Nieman uit de bladeren der cocaplant afgezonderd. Vooral in Peru wordt de cocastruik op groote schaal verbouwd; verder komen in aanmerking Bolivia, de Argentijnsche republiek, Brazilië, Oost-Indië, Nieuw- IJolland en Kaap de Goede Hoop. De bladeren van deze plant worden, al dan niet vermengd met een andere stof, door de inlanders gekauwd, met het resultaat, dat zij opgewekter hun arbeid verrichten, beter vermoeienissen kunnen doorstaan en gedurende eenige dagen, zonder hinder, voedsel ontberen kunnen. De godsdienst der Peruanen staat in zeer nauwe be trekking tot de cocaplant, die door hen als heilig wordt beschouwd: »De wichelaar raadpleegde met coca in den mond het orakel, de offerdieren werden met coca bladeren getooid, deze werden gebrand bij de gods dienstoefeningen, terwijl de priesters de coca kauwden geen zegen rustte er op het werk, tenzij begonnen met coca in den mond". Het zaaien (Nov., Dec. en Jan.) en oogsten (Maart en Juni) der coca gaat nog steeds met godsdienstige gebruiken gepaard. Toen de Spanjaarden in het begin der '16de eeuw Peru veroverden vonden zij de hun vreemde aanplanting en vroegen wat die beteekende. Er werd geantwoord: »dat Manko Kapak, de goddelijke zoon van de Zon, vóór overoude tijden van de rotsen van het Titikaka- meer was gedaald en het licht van zijn moeder over de arme bewoners van het land had uitgegoten. Hij had hen nuttige kunsten geleerd en den landbouw onder hen verbreid. Tevens had hij hen de coca ge schonken, dat goddelijke kruid, dat den hongerige verzadigt, den vermoeide en uitgeputte nieuwe krachten verleent en den ongelukkige zijn kommer doet vergeten." Er is verslag uitgebracht door de commissie, benoemd door houders der 6' pet. obiigatiën, ten laste van de Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden. Het bevat de mededeeling, dat cr zonder nieuw geld zeer weinig terecht zal komen van het bezit der obligatiehouders. Alle hulpmiddelen, om de zaken gaande te houden, zijn uitgeput, een gedeelte van het actief der Bank is tot ongeveer 50 pet. van de boekwaarde, met het recht van wederinkoop verkocht, een ander gedeelte in pand gegeven. Hetgeen de obligatiehouders en onge dekte crediteuren nader kunnen beschouwen als het onderpand hunner titels en vorderingen, heeft meeren- deels zeer geringe waarde. De toestand van zaken is dus deze, dat bij liquidatie de uitkeering zeer gering zal wezen, en dat, wil men de kans op verbetering van uitkomsten niet te loor doen gaan, de voortzetting van het bedrijf noodzakelijk is: doch daartoe wordt in de allereerste plaats nieuw kapitaal vereischt. Een plan om daartoe te komen wordt overgelegd. Wij lezen in het Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen: De opsporing van vervalschingen in de huishouding. Wij lazen dezer dagen in een der dagbladen, dat in Delft zich eenige boterhandelaren vereenigd hadden, met het doel om een aanzienlijke som uit te loven, bij wijze van prijsvraag, aan dengene, die een zeer eenvoudige wijze aan de hand zoude doen, om natuur- en kunstbotermengsels op afdoende wijze aan te toonen, en wel zoodanig, dat noch chemisch noch microscopisch onderzoek daarbij noodig is. Wij stellen op den voorgrond, dat de bedoeling dezer handelaren alleszins begrijpelijk en prijzenswaardig is, doch gelooven dat men het goede doel in deze voorbijstreeft, en achten het met het oog op het zoo gewichtig beginsel der bestrijding van de vervalsching van levensmiddelen in het algemeen, gepast onze meening te dezer zake eenigszins uitvoerig toe te lichten. Evenmin als een verstandig geneeskundige zal ont kennen, dat leeken op zijn gebied dikwijls zeer practische wenken kunnen geven, en soms door ervaring, gepaard met een juiste opmerkingsgave, den aard eener ziekte zullen kunnen herkennen, evenmin zal de scheikundige de diensten gering schatten, welke een handelaar of huisvrouw bewijzen kan, waar het op warenkennis aankomt of de behandeling van eenvoudige instrumenten ter bepaling der deugde lijkheid zijner artikelen. Doch niets is gevaarlijker, bij de vele stoffen die de vervalscher voor zijn slechte praktijken kan aanwenden, dan het vaste vertrouwen op een

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1