te Parijs onderhouden of ondersteunde bibliotheken bedraagt 133. In verband met deze instellingen worden des winters kostelooze, populaire voorlezingen gehouden, die veel bijval vinden. Op het gebied vari het lager onderwijs heeft de republiek het algemeen verplicht en kosteloos onderwijs ingevoerd en bovendien de school geheel losgemaakt van de kerk. Door de wetten van 16 Juni '1881 en 21 Maart 1882 werd het lager onderwijs voor jongens en meisjes van 6 tot '13 jaar verplicht. Het onderwijs kan in openbare of in bij zondere scholen of in het huisgezin worden gegeven; in het laatste geval moet het kind, van zijn 8e jaar, ieder jaar worden geëxamineerd en wanneer het niet voldoende blijkt te zijn onderwezen, kunnen ouders of voogden worden gedwongen, het kind naar school te zenden. Nalatige ouders of voogden worden door bekendmaking hunner namen en bij herhaling met eene boete van 15 frs. of 15 dagen gevangenis gestraft. Iedere gemeente is verplicht minstens een jongens- en meisjesschool te hebben, waar kosteloos onderwijs wordt gegeven. Gemeenten, wier middelen ontoereikend zijn, worden uit de schatkist ondersteund. Onderricht in den godsdienst wordt op de openbare school niet gegeven, maar de kinderen worden onder wezen in de zedeleer, waaronder ook de plichten jegens God zijn begrepen en in de burgerlijke rechten. Een dag in de week moeten de kinderen vrij hebben, om godsdienst-onderricht te kunnen genieten, dat evenwel niet in het schoolgebouw mag worden gegeven. Op de particuliere scholen is het godsdienstonderwijs fa cultatief. De wet van 16 Juni '1881 verbood het aanstellen van onderwijzers en onderwijzerressen, die geen staatsdiploma bezaten. Verder was bepaald, dat de gemeenteraad bevoegd was te beslissen, of het onderwijs door geestelijken of leeken zou worden gegeven. De dezer dagen door de Kamer aangenomen wet regelt de organisatie der lagere school, de verkiezing en positie der onderwijzers, de bevoegdheid der school commissies, enz. Zij bepaalt ook, dat geene geestelijken op de lagere school mogen onderwijs geven, dat alle scholen van congregatiën binnen vijf jaren door openbare scholen moeten zijn vervangen en dat de congregaristen niet meer zijn vrijgesteld van den militairen dienst. Engeland. Merkwaardige voorvallen gebeuren in Ierland, zegt de Londensche corr. der Indép. Beige. Niet alleen verlagen de grondeigenaars bijna overal de pacht, maar de vertegenwoordigers van het kabinet Salisbury komen zei ven tusschen beiden om de eigenaars te verhinderen de nietoetalende pachters uit hunne woningen te zetten. Generaal Sir Redvers Bulier heeft in Kerry meermalen zoo gehandeld. Kapitein Plunkett, een ander speciaal commissaris van het gouvernement, heeft den heer Bennet aangemaand de pacht te ver lagen. De heer Bennet, die sedert lang door zijne boeren werd bedreigd, genoot militaire bescherming. Kapitein Plunkett verklaarde, dat die bescherming zou worden ingetrokken, indien hij de pacht niet tot een billijk bedrag terugbracht. Te Dublin heeft de agrarische rechtbank aan een eigenaar een bevel tot uitzetting wegens achterstallige pacht geweigerd en verklaard, dat voortaan zulk een bevel aan geen landheer zal worden verstrekt, die niet heeft bewezen, dat zijn pachters niet uit onmacht, maar uit kwaadwilligheid weigeren te betalen. Men herinnert zich de veront waardigde protesten der conservatieven, toen de heer Morley, secretaris van staat voor Ierland in het kabinet Gladstone, het voornemen te kennen gaf, geen ge- wapenden bijstand te verleenen voor de uitzetting van pachters. Thans passen de conservatieven de politiek toe, die zij zoo scherp bij hunne tegenstanders hebben afgekeurd. Belgie. De werkstaking in de omstreken van Charleroi breidt zich uit. Vrijdag namen er reeds 1800 werk lieden aan deel. De orde is niet gestoord en niemand wordt verhinderd in de kolenmijnen te werken. Rusland. De Figaro houdt vol, dat de Czaar zijn adjunant, graaf Reutern, heeft doodgeschoten. Een bloedverwant van den graaf zou de bijzonderheden in een brief aan een vriend hebben medegedeeld. De adjudant, zoo schrijft hij, rookte een sigaar, toen de Czaar in de kamer kwamhij wilde de sigaar verbergen, maar de Czaar bespeurde het vuur, het bloed steeg hem naar het hoofd fil vit rouge), hij schoot en doodde den graaf. Hersen-congestie is eene gewone kwaal der keizerlijke familie. Alexander I leed er aan en stierf in sombere melancholie; zijn broeder, grootvorst Constantijn, leed er zoo sterk onder, dat hij zelf zich voor de regeering ongeschikt achtte, ook hij bezweek er aan. Grootvorst Michael werd door velen voor krankzinnig gehouden. Hoe ziek keizer Nicolaas was, is eerst na zijn dood bekend geworden, ofschoon een Engelsche arts reeds vroeger bij hem de symptomen der familiekwaal had opgemerktzij vertoonden zich gewoonlijk na het 45e levensjaar; de tegenwoordige Czaar is nog niet ten volle 42, Duitsohland In de Neue Zeit heeft de bekende socialist August Bebel een artikel geschreven over »Duitschland, Rusland en de Oosterscbe quaestie." Volgens hem is de politiek van Bismarck eene aaneenschakeling van misslagen. De eerste, die Duitschland van Rusland afhankelijk heeft gemaakt, was de annexatie van Elzas en Lotha ringen de tweede werd op het Berlijnsch congres begaan. Toen had men de nieuwe Balkanstaten aan den invloed van Rusland kunnen onttrekken en tot een onderling verbond bewegen. Eene weigering van Rusland had kunnen beantwoord worden met een oorlog, die zijn macht voor langen tijd zou hebben gebroken. Ook is het een misslag, dat thans Bulgarije niet tegen Rusland en Frankrijk is in bescherming genomen. - IVoord-^rrierilsa.. Verleden Woensdag hebben in verschillende Staten verkiezingen voor de vertegenwoordigende lichamen plaats gehad, waarbij over het algemeen in Pennsylvanië, Nieuw-Yersey, Ohio, Indiana en Virginië de republi keinen, in het zuiden en westen de democraten de overwinning behaalden. De voorname uitslag van de verkiezingen, zegt de berichtgever der Timesis deze, dat de tegenwoordige bescherming-politiek in het nieuwe congres, dat tot het einde van president Clevelands bewind in 4889 zitting zal hebben, wordt voortgezet. Intusschen slinkt de democratische meerder heid in het Huis van volksvertegenwoordigers van 42 tot 15 of 20. Over de samenstelling van den nieuwen Senaat is nog niets met zekerheid te zeggen, doch ook in het voor hen ergste geval, schijnt het, zullen de republikeinen er althans eene meerderheid van 2 stemmen behouden. De overwinningen der republikeinen zijn meest behaald in de Middenstaten en de belendende industriëele en mijnwerkende streken, waar de bescherming hunne groote leuze was. In Kentucky is de voorzitter van het Huis, de heer Carliste, tegenover den candidaat der werkliedenpartij, George Toebe, die door de republikeinen werd onder steund, slechts met eene zeer kleine meerderheid gekozen. Bij de stemming in New-York zijn verscheidene personen wegens knoeierij bij de inschrijving der kiezers in hechtenis genomen. Turkij e. De Turksche regeering behoeft de voorgenomen Europeesche leening van 2,000,000 p. st. voorloopig niet uit te geven. Volgens de Köln. Ztg. is dit het gevolg van eene overeenkomst met Rusland. De Banque Ottomane heeft last gekregen, om die be lastingen en tienden, welke voor de schuld aan Rusland zijn verpand, niet meer aan Rusland uit te keeren, maar de opbrengst daarvan te stellen ter vrije beschikking van de Turksche regeering. Intusschen zijn de sommen, die hierdoor beschikbaar kwamen, niet groot genoeg, om het niet-sluiten der Europeesche leening voldoende te verklarende vriendschappelijke hulp, die Turkije heeft verkregen, moet grooter zijn. Dientengevolge loopt te Konstantinopel een gerucht, dat een formeel geheim verdrag is gesloten tusschen den czaar en den sultan; als de voornaamste bepalingen daarvan worden genoemd, dat Rusland een station aan de Dardanellen zou verkrijgen, en dat Turkije Oost-Rumelië zou bezetten, terwijl Rusland de orde in Bulgarije herstelt. Dit laatste acht de correspondent der Köln. Ztg. zeer onwaarschijnlijk. De Russische regeering zou het weinige prestige, dat het onhebbelijk optreden van mannen als generaal Kaulbars haar in den Balkan heeft overgelaten, geheel verliezen, indien zij Oost-Rumelië weder in de handen van de Turken overleverde. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Gespouwen bankbiljetten. Onlangs meldde zich bij de directeuren der Engelsche bank een eenvoudig man aan, die hun mededeelde dat hij een middel wist om van één bankbiljet door spouwing er twee te maken. Hoewel hij aanvankelijk niet gelooft werd en alle des kundigen beweerden, dat het onmogelijk was dit dunne papier in twee stukken te snijden, besloten de direc teuren der bank toch den man op hunne kosten de proef te laten nemen. En werkelijk: de proef gelukte. De man nam daartoe een banknoot, besmeerde die aan beide zijden met goede lijm en legde toen de banknoot tusschen twee lappen calicot. Het geheel werd daarop tusschen zware boeken gelegd. Toen de lijm goed gedroogd was, nam de spouwer de beide lappen calicot en scheurde die met een flinken ruk 'van elkander. Het bleek dat zijn proef gelukt was: aan elk der beide stukken kleefde een geheele bank noot! De cohesie van het papier zelf was niet zoo sterk geweest als de verbinding tusschen het papier en het daarop geplakte calicot. Ieder kan voor zich dergelijke proef met een stuk gewoon stevig papier nemen. De beide stukken calicot werden daarop in lauw water geweekt en na korten tijd lagen de twee helften der banknoot voor de oogen der verwonderde toeschouwers. Men had nu wel twee banknoten, doch ieder leek kon onmiddellijk zien, dat zij niet goed I konden zijn. De eene zijde der beide papieren was j ruw. terwijl op de eene helft der banknoot de druk niet duidelijk genoeg was, en daar dit gebrek bijna j niet te verhelpen is, behoeven de directeuren der Engelsche bank niet te vreezen, dat op deze wijze hunne banknoten verdubbeld zullen worden. Toch be sloten de directeuren van de ontvangen les te profi- teeren en voortaan bij het drukken daarop te doen letten, door namelijk te zorgen dat de inkt alleen op de oppervlakte van het papier komt, zonder er door te dringen. Den man, een eenvoudig boekbindersknecht, werd een groote belooning voor zijn uitvinding gegeven. Een veearts, Israëliet van geboorte, leeft reeds sedert jaren van zijne rente in een stadje van Midden- Duitschland. Onlangs verhuurde hij een zijner huizen aan een assessor. Een paar dagen daarna zond deze hem een briefje, waarin hij verklaarde tot zijn spijt de woning niet te kunnen betrekken, daar hij uit beginselen zich niet kon inlaten met een jood. Deze antwoordde per omgaande: Weledele Heer. Ik moet U op uw schrijven antwoorden, dat het huurcontract geteekend is en gij dus minstens de huur betalen moet. Overigens moet ik U doen opmerken, dat een handelwijze als de uwe mij in mijn geheele practijk nog niet voorgekomen is. N. N., «Veearts." Een nieuw geval van schijndood had onlangs te Trenczin plaats. Een vrouw werd, zonder dat zij vooraf ongesteld was geweest, bewusteloos en werd ten slotte door den dokter verklaard te zijn gestorven. Den nacht daarop, toen het vermeende lijk reeds in het praalbed gelegd was, keerde het leven weder terug en nu be vindt de vrouw zich weder gezond. Het schijnt dat te Londen beter de hand wordt gehouden aan de policie-verordening op het muilkorven van honden dan bij ons te lande het geval is, tenminste in een ingezonden stuk in de Times vindt de secretaris van het honden-asyl het noodzakelijk de publieke lief dadigheid in te roepen gelden bijeen te brengen om een verbrandingsoven te stichten, waarin het groot aantal gedoode honden zal kunnen worden tot asch gebracht, zonder schadelijk te zijn voor de gezondheid der Londenaars. De keizer van Oostenrijk stond bekend als een sterk rooker. In Hamburg werden uitsluitend voor hem «Virginia" sigaren gemaakt, die hij het liefst rookte. De zware sigaren werkten evenwel nadeelig op zijne gezondheid en de hofarts achtte het noodzakelijk dat de keizer in 't belang zijner gezondheid zoo weinig mogelijk rookte. De vorst besloot daarom, het rooken geheel na te laten en sedert drie maanden rookt hij niet meer. Inderdaad is de gezondheid van den keizer sedert dien tijd vooruitgegaan. Een huisvader met 6 kinderen, arm en ellendig, vond te Parijs een portefeuille met 25,000 francs aan bankpapier en een inschrijving op het Grootboek. Hij waarschuwde de politie. De eigenaar werd gevonden en herkreeg zijn geld. Hij beloonde den man met 50 centimes. De arme had 30 centimes uitgegeven om zich met een omnibus naar de politie te spoeden. Zou 't waar zijn? De Figaro meldt het. Sarcey zegt in de Estafette over stenographie het volgende »Men leert deze kunst", zegt hij, »in eenige uren", en «eenige weken oefening" is voldoende om er be dreven in te zijn. Zulk eene bewering zal zeker de bekwaamste steno- graphen verwonderen. In waarheid leert men de stenographie in eenige weken, doch het vordert ver scheidene maanden, bijna een jaar, eer men in staat is er zich vlug van te bedienen. De stenograaf, wiens werk ons als het vlugste bekend is, werkte veertien uur daags gedurende zeven maanden. In waarheid, heeft hij het tot een hoogte gebracht, die spreekwoordelijk is geworden. Maar die man werd ook idioot. Koningin Christina van Spanje zal den 27 Nov. a.s., den sterfdag van haar gemaal, op sterken aandrang van haar hofhouding, den zwaren rouw afleggen en de dames der hooge aristocratie hebben vergunning gekregen, II. M. het eerste kleed te mogen aanbieden, het welk de Regentes dan zal dragen. De rok, van ivoor kleurig fluweel, zal voorzien zijn van een prachtige sleep, in heliotropeldeurig moirée. Het lijf, van dezelfde fluweelen stof, is geheel met chenille, van dezelfde kleur als de sleep, afgezet. Te Londen, in een vrij burgerlijke wijk, is dezer dagen een spoorwegondernemer overleden, die aan roerend eigendom het bagatel van f 3,576,000 in Nederlandsch geld heeft nagelaten.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3