Zonder aanzien des persoons handelende heeft de burgemeester van Hoofdplaat proces-verbaal opgemaakt tegenhet gemeentebestuur, wegens het bij den schouw niet in orde bevinden van de openbare voet paden. Het bericht, dat de Paus voornemens was onder handelingen aan te knoopen met de Nederlandsche regeering over de benoeming van een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan, was afkomstig van de Moniteur de Rome. Thans verklaart dit blad, dat het door een correspondent verkeerd onderricht was. Het zou de wensch geweest zyn van een partij in Nederland, aan de Kamer een voorstel van die strekking te doen, maar vooruitzicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. Naar men met zekerheid mededeelt, is Jeanne Lorette, die te Arnhem haar straftijd ondergaat, thans wel degelijk ernstig ongesteld. Zij heeft eene vrij hevige bloedspuwing gehad; haar toestand moet niet zonder zorg zijn. Naar aanleiding van den brand in het Kurhaus te Scheveningen worden in het tijdschrift der Nederl. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid de vol gende opmerkingen gemaakt: «Onwillekeurig kwamen ons de vele mededeelingen en aanbevelingen voor den geest, in dit tijdschrift opgenomen over onbrandbare verwen, ignifuges enz. Vroeger en nu weder werd ons door ultra-practici nimmer iets anders tegengeworpen dan de gewone uitspraken: het is niet practisch, of: bij een Hinken brand helpt het toch niet. Wat het eerste argument, zoo het dien naam verdient, aangaat, zoo wijzen wij er op, dat men er in Frankrijk en Engeland anders over oordeelt; theater-decoraties en zelfs de lichte kleederen der ballet-danseressen worden daar onbrand baar gemaakt. Men vindt de wettelijke voorschriften des wegens in het Journaal: la Ville de Paris van '16 Juni 1884, en, wat het tweede betreft, zoo herinneren wij aan den brand van twee groote fabrieken te Worms, waarbij slechts het gedeelte gespaard bleef, dat met onbrandbare verf was voorzien. Zie tijdschrift 1879, blz. 309. En zoo wij al toegeven dat, wat nog te bewijzen is, bij een eenmaal uitgebroken grooten brand het middel onvoldoende is, dan blijven wij toch beweren, dat juist het ontstaan van zulk een brand voorkomen wordt, doordien de snelle mededeeling wordt belet. «Ilad men de gordijnen van het Kurhaus en het lichte houtwerk van tusschenschotten en daken voor een zeer geringe uitgaaf onbrandbaar gemaakt, dan zou de brand nimmer zulke groote verhoudingen hebben aangenomen en schatten gespaard zijn geweest." «Maatschappijen van brandassurantie zouden door het toestaan van lagere premiën, bij beveiligde ge bouwen, er veel toe kunnen bijdragen om het gebruik der ignifuges algemeener te maken." In Sempervirens leest men «Een goedkoope barometer. Vul een pot halverwege met vochtig zand en plaatst op dit zand een denne- kegel. Als er mooi weer ophanden is, zullen de schubben vaneen wijken, terwijl ze zich vast tegen elkaar zullen sluiten als het zal gaan regenen. Aldus de Revue de Vhorticulture Beige et étrangère, Het is zeker wel zoo min kostbaar mogelijk en daarom licht te probeeren." Als men met dit nieuwtje, voor zoover wij weten, een 25 jaar vroeger was gekomen, had liet tenminste den schijn gehad van nieuw te zijn. Naar uit Amsterdam gemeld wordt, woonde mevr. Douwes Dekker Zondag een socialisten-vergadering bij, waar Domela Nieuwenhuis als spreker optrad. Men wachtte zich hieruit af te leiden, dat mevr. Douwes Dekker of haar echtgenoot, Multatuli zelf, sympathiseeren zou met woelingen der socialisten. Zoete voeding. Dr. Vitus Bruinsma heeft in de Vragen des Tijds een belangrijke verhandeling ge leverd over«Suiker, beschouwd uit het oogpunt van volksvoeding". Velerlei dwaalbegrippen worden daarin door hem bestreden. Het geloof, dat suiker de tanden zou zwart maken en de maag bederven, is louter vooroordeel. Suiker bezit een zeer hooge voedingswaarde. Wat de hoeveelheid voedingsstof betreft, staan 2 kilo suiker gelijk met ongeveer 7y2 kilo vleesch of 140 eieren, of als men gelijksoortige voedings middelen neemt (koolhydraten) met 2.4 kilo rijst, 3.3 kilo tarwebrood of '10 kilo aardappelen. Hij komt tot de volgende resultaten 1°. Suiker is een zeer gemakkelijk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is, aan het menschelijk lichaam spoedig een zekere hoeveelheid arbeidsvermogen te leveren 2°. Suiker bevat een grooter gehalte aan voedings- j stollen dan de meeste andere voedingsmiddelen en komt in dit opzicht met zuiver vet overeen; 3°. Zoo de prijs niet kunstmatig door belasting j verhoogd wordt, is de suiker, ten minste tegenwoordig, een der goedkoopste voedingsmiddelen, die in den handel voorkomen 4°. De aangename zoete smaak maakt suiker bovendien tot een genotmiddel, dat, in vereeniging met koffie en thee, veel zou kunnen bijdragen om het gebruik van minder onschuldige genotmiddelen, zooals sterken drank, tegen te gaan; 5°. Suiker kan bijna niet vervalscht worden, is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zonder voorafgegane bewerking bij zeer vele spijzen en dranken worden gebruikt. Hier te lande wordt per gezin van 5 personen gemiddeld nog niet 1 kilo suiker 's weeks gebruikt in Engeland, waar de accijns is afgeschaft, 3 kilo. Het Vad. oordeelt, dat het wetsontwerp tot ver vanging van de bestaande Zondagswet ons op een verkeerden weg brengt. Het staat niet aan den minister van justitie te beoordeelen wat aanstoot kan geven en wat niet, wat op den kerkelijken rustdag veroor loofd is en wat niet, welke arbeid een groot deel der bevolking pijnlijk aandoet en welke niet. Het is de roeping van den Staat te beschermen tegen onrecht, maar niet tegen minaangename gemoedsbewegingen. Bijzondere zorg, dat aanstoot den geloovige wordt be spaard, ligt niet op den weg van den Staat. Wel kan het in dat beginsel gaat het Vad. met den minister mede roeping van den Staat zijn, Zondagsrust te verschaiïen aan hem, die het voor zich niet kan bedingen. Maar de eischen van het maatschappelijk verkeer verzetten zich tegen elk alge meen verbod. Niet alleen omdat er werkzaamheden zijn, die niet kunnen stilstaan (huishoudelijke diensten, verzorging van dieren), maar ook omdat er zijn, waarvan de staking belemmerend op het maatschappe lijk verkeer werkt (post- en telegraafdienst, spoorweg en stoombootvervoer), of waarvan uit een internationaal oogpunt, uit gedwongen rust groote schade kan voort vloeien. Wil de wetgever hier met goed gevolg ingrijpen, dan behoort tweeërlei vast te staan: 4°. dat er werke lijk misbruik gemaakt wordt van Zondagsarbeid2°. dat zonder nadeel beperking van Zondagsarbeid mogelijk is. Maar zelfs elke poging om uit het werkelijke leven dienaangaande licht te putten, ontbreekt. Een wets ontwerp als het thans ingediende, beteekent in dit opzicht niets. Wat in den laatsten tijd in de ministerieele bureaux geproduceerd wordt, pleit inderdaad niet voor het wet gevend vermogen van dit kabinet. Het ministerie schijnt, volgens het Vad., op zijne laatste beenen te loopen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan den heer J. G, H. Mann is door het hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst eene eerepremie, bestaande uit vijf gouden eeredukaten, uitgereikt, voor zijne Symphonie opus 87, welke op het concert in Mei 1.1. te Leiden voor het eerst «in den kring der Maatschappij" werd uitgevoerd. Te Amsterdam is de tentoonstelling van kunstnaald werken in het gebouw der Internationale Kunstvet'- eeniging geopend. Zij belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Aan inzendingen heeft het niet ontbroken. Be langrijk zijn o. m. een geheel compleete inzending van opgravingen en studiën van Egyptische stoffen van dr. Bock uit Aken en een dergelijke, ingezonden door de firma Theodor Graf te Weenen. Verder zal de gemeente Franeker zenden de boeken van Anna Maria Schuurman en het Friesch genootschap en de voogden van het St. Anthonie-gasthuis te Leeuwarden fraaie kant en borduurwerken. Ongelukken, Kaïnpen, Misdaden, enz. Kameraadschap. Een dag voor het eindexamen aan het progymnasium te München gingen een Duitsch leerling en zijn schoolkameraad, George Boitier, een Franschman van geboorte, samen een wandeling doen, daar het wellicht de laatste maal zou zijn, dat zij bij elkander konden wezen. Op een eenzame plek ge komen, haalt Boitier een touw uit zijn zak en be weert, dat hij zich wel los zou kunnen maken, wan neer men hem aan een boom bond. De proef wordt genomen en Boitier weet zich inderdaad zonder hulp te bevrijden. Nu zal zijn vriend het ook eens pro beeren, maar Boitier bond hem zoo stevig vast, dat hij geen lid kon verroeren, brengt een revolver te voorschijn en spreekt: «Daar heb ik je eindelijk. Ik heb naar dit oogenblik vurig verlangd. Weet je, dat je me drie jaar geleden een laffe Fransoos hebt ge noemd? Je einde is daar!" Op het bidden en smeeken van den sidderenden schoolkameraad laat Boitier zich ten slotte vermurwen, maar stelt als voorwaarde, dat niemand iets te weten zal komen van hetgeen tusschen hen beiden is voorgevallen. «Zes anderen zullen mij wreken, wanneer ik in hechtenis genomen word," voegt hij er nog aan toe, Doodsbleek en nog over al zijn leden bevende komt de arme gymnasiast thuis en vertelt, op het aanhouden zijner ouders, wat hem is wedervaren. Den volgenden dag deed hij met glans zijn examen. Boitier is, zoodra hij bemerkte dat de zaak was uitgekomen, gevlucht en houdt zich, naar men zegt, te Pest schuil. Een inspecteur van politie te Parijs had de vreemde gewoonte opgemerkt van drie personen, die samen eene kamer gehuurd hadden in een hotel. Deze personen, die zich uitgaven voor groente- verkoopers, lieten zich 's nachts om een uur of cén wekken, en vertrokken eenigen tijd later, als de hotel houder nog in slaap was. Ondertusschen kwamen er onophoudelijk klachten bij het commissariaat van politie; er ging geen nacht voorbij, of bij eenige winkeliers in de buurt was inbraak gepleegdvooral was dit het geval bij wijnhandelaars. De heer Delamare, de commissaris van politie, die vermoedde, dat de drie bovengenoemde personen de daders van deze diefstallen waren, liet ze arresteeren. Men nam ze in hun hotel gevangen. Twee hunner, Plotton en Uier genaamd, boden niet den minsten tegen stand, maar de derde, Lecomte, wierp zich op de poliiie-agenten met zulk een hevigheid, dat hij ont snapt zou zijn, indien niet de toeschouwers een handje geholpen hadden. Men moest hem boeien, om hem naar 't bureau van politie te brengen. Plotton en Hief hebben reeds eene volledige bekentenis afgelegd, maar Lecomte loochent alles wat men hem ten laste legt. In den loop van het gesprek, waarin de heer Delemare hem trachtte uit te hooren, zeide hij brutaal weg: «Je bent toch geen nieuweling in het vak, zie je dan niet, dat ik niets dan leugens vertel? Ik huldig het grondbeginsel van Avinain: Beken nooit! Gij zult niets uit mij halen, maar het is niet noodig om mij te laten verkwijnen; geef mij wat te eten, want ik sterf van honger." Een brutale diefstal werd onlangs op de St. Louis- en San Francisco-spoor weg gepleegd. Onder voorwendsel van door de maatschappij belast te zijn, om de post beambten te helpen, wist een man zich toegang te verschaffen in het postrijtuig. Toen hij zijne kans schoon zag, wierp hij zich op de beambte, bond hem en maakte zich vervolgens met eene som van 50,000 dollars uit de voeten. Een sluwe oplichtster kwam te Dordrecht bij een kruidenier een maal beste «capucyners" halen in een melkkan, die ze in haar schoot .^ïield. Maar zij had haar |beurs vergeten en zette de kan op de toonbank om eerst geld te gaan halen. Toen ze niet terugkwam, keek de kruidenier onwillekeurig eens in de kan en zag dat er geen bodem en geen erwten in waren. De vrouw had de «capucijners" door de bodemlooze kan in haar voorschoot laten glijden. Te Londen is een photograaf tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verkoopen van onwelvoegelijke photograpbiën. Zijn atelier, met niet minder dan 80 negatieven, werd in beslag genomen. De rechter,, het vonnis uitsprekende, hoopte dat dit voorbeeld tot ernstige waarschuwing zou strekken, om zich voortaan van dergelijke onzedelijke praktijken te onthouden. Buitenland. i* a n Is i' ij li. Welke misslagen de republiek ook moge hebben begaan, met volharding en groote opofferingen heeft zij er naar gestreefd, het onderwijs te verbeteren. Eerst sedert tien jaar heeft zij op dat gebied onge hinderd kunnen voortgaan; nog kort te voren had de Nationale Vergadering het hare gedaan om de macht der geestelijkheid over de school te versterken. Tien jaren geleden bedroeg de begrooting van onderwijs 39 millioen, thans is er 133 millioen voor uitgetrokken en de gemeenten hebben ongetwijfeld nog meer bij gedragen. Er moest voor veel worden gezorgd, wat lang was verzuimd, waardoor niet alleen de uitgaven zeer hoog werden, maar ook hier en daar niet alles even ordelijk toeging. Maar dit is een voorbijgaand euvel. Dat het volk met het verbeterd onderwijs is ingenomen, lijdt geen twijfel. Dit blijkt o. a. uit den toenemenden bloei der volks- en schoolbibliotheken. Te Parijs werden in 1878 in de volksbibliotheken slechts 28.938 deelen gelezen; in 1883 reeds 514.287, in 1884 699.762 en in 1885 bedroeg dat cijfer 1.031.167. In 1884 waren de gelezen boeken in de volgende rubrieken verdeeld: wetenschap, kunst en paedagogie 65.016; geschiedenis 58.766; geographie 64.579; literatuur, poëzy en drama 84.576; romans 400.631; boeken in vreemde talen 3200. Het getal der door de gemeente 1 te Par bedraa^ des win I die ve< onderw en kost geheel 16 Jui onderw I verplicl zondere in het ieder j I voldoen of VOO' te zen bekendi eene b I gestraf jongens onderw I ontoere 1 Onderr' school wezen I God zi I dag in godsdie niet in I de par I cultatie aanstel 1: geen st de genfl onderw gegevei wet regj en posi 1 com mis op de scholen 'm scholen niet m Merk Londen® de gro)Jj yertegel zeiven de nie zetten, meer ma ander heeft c lagen, boeren Kapiteh worden billijk b rechtba wegens dat vo worden pachten! weigeren waardij De breidt lieden J wordt

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2