Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 86. Woensdag 10 November. 89ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 9 November 1 8 8 6. In de gisteren gehouden vergadering van den Ge meenteraad is met 8 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van de Commissie tot onderzoek der Gemeente- begrooting voor '1887 om aan het besluit, waarbij de exploitatie der gasfabriek geregeld is, de bepaling toe te voegen, »dat de fabriek zoolang de gasprijs niet hooger is dan 10 cent, aan de gemeente eene jaar- lijksche uitkeering zal doen van '1 cent voor eiken M3. verkocht gas." Voor 1887 is de prijs van het gas bepaald op 9 cent per M3. De Gemeentebegrooting voor 1887 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 113,658,47s. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen is als zoodanig herkozen de heer Chr. Groeneveld de Kater met 54 van de 73 uitgebrachte geldige stemmen de heer M. Hoogenboom J.Jz. verkreeg '18 stemmen. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. W. Ie Sage ten Broek, is benoemd tot onder-Directeur van de Metropolitan Life Insurance Company of New-York, ter standplaats Grand-Rapids (N.-Amerika). Op de aanbeveling voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Goes zijn geplaatst de heerenG. J. Wolters, adj. dir. der gasfabriek te Zwolle; R. G. Zijlstra, adj. opzichter bij de gasfabriek te Utrecht, en II. De Liefde directeur der gasfabriek te Goes. Naar aanleiding van de reeds vermelde oever- afschuiving aan den calamiteusen Vlietepolder op Noord- Beveland meldt men het volgende: De oppervlakte van den boven laagwater blootval lenden oever, die met de afschuiving verdween, heeft, wat de vorm betreft, veel overeenkomst met andere afschuivingen, te weten: bijna karafvormig, met den bodem der karaf naar den zeedijk gekeerd. Wanneer men zich nu voorstelt, dat de breedte van dien eenigs- zins bollen bodem bijna 400 meters bedraagt wij noemen dit de lengte der afschuiving en de hoogte dei' iïesch pl. m. 80 meter is, bij eene naar die cijfers geëvenredigde diepte, dan is daaruit af te leiden, dat deze afschuiving tot de grootste soort in Zeeland behoort. En de aanleiding? Wij zien met belangstelling het geleerd advies te gemoet, dat bij benadering dit vraagpunt beantwoordt. Vergissen wij ons niet, dan was vooral dat punt van den oever een rijpe vrucht van het nieuwe stelsel van oever verdediging in Zeeland. Verbeeld u, weinige jaren geleden, in 1880, is in de onmiddellijke nabijheid een oeverwerk uitgevoerd, waarvan de kosten ruim '100,000 gulden bedroegen, in aansluiting met vroegere oeverwerken en eene flinke dijkverdediging. Nu viel wel niet het oeverwerk van 100,000 gulden weg, maar toch een belangrijk deel er van, te weten de verbindingswerken met den zeedijk, benevens een gedeelte der oude oeverwerken en de dijkverdediging op dat punt. Dewijl dus de verbinding van het oeverwerk met den zeedijk verbroken is, en het bij laagwater bloot- vallend gedeelte van het oeverwerk alleen over eene strook slikken (of zand?) bewesten de afschuiving te bereiken is, rijst de vraag: »Wat zal er nog volgen?" Wij hopen, dat de vrees voor algeheel achterloops worden van het oeverwerk blijken zal ongegrond te zijn geweest. Achter den invalieden zeedijk ligt een inlaagdijk van 1864, die spoedig tot zeedijkhoogte is te brengen, zoodat er voor den polder alsnog geen gevaar bestaat. Dr. Berdenis van Berlecom, secretaris van den geneeskundigen raad voor Zeeland, bespreekt in het laatste weekblad van het Ned. Tijdschrift voor Genees kunde het eerste der nieuwe wetsontwerpen door de regeering bij de Kamer aanhangig gemaakt, in zake het geneeskundige staatstoezicht, zoomede het waar- deerend oordeel omtrent die ontwerpen door dr. Huizinga uitgesproken. Dr. Berdenis meent, dat het eerste wetsontwerp aanbeveling verdient, waar het de adjunct-inspecteurs opheft en gezondheids-commissiën voorschrijft, maar verwacht weinig heil van de centrale commissie met hygiënisch bureel te 's Hage, en beweert dat de genees kundige raden, zoo zij al niet aan de verwachting van velen hebben beantwoord en hun nut niet even redig moge zijn aan de moeiten en kosten, zij, zoo noodig, eenvoudiger samengesteld, beter aan het doel van art. 1 der wet zullen beantwoorden dan de tot hunner vervanging voorgestelde adviseurs; en vooral de adviseurs, zooals dr. Huizinga die wenscht. Daarentegen meent dr. Berdenis de door den minister voorgestelde gezondheidscommissie tegenover Huizinga in bescherming te moeten nemen. Jarenlang lid eener gezondheidscommissie, nagenoeg geheel geschoeid op den voet als door den minister verlangd wordt, tevens lid van den gêmeenteraad en als secretaris van den geneeskundigen raad volkomen bekend met de corres pondentie tusschen gemeentebestuur en den genees kundigen inspecteur, verklaart hij, dat de door hem waargenomen verhouding van adviseerend en uitvoerend college nimmer te gespannen is geweest, om van de voorlichting van het advisseerend lichaam voordeel te verwachten. Waar het advies niet werd opgevolgd, berustte dat in den regel op financieel© gronden; neiging tot welwillende medewerking der verschillende colleges bleek nimmer te ontbreken. Hij uit ten slotte den wensch, dat zij, dien het aangaat, deze belangrijke ontwerpen tot een onder werp van ernstige studie mogen maken, opdat die schrede, in het belang der volksgezondheid gedaan, eene zoo groot mogelijke zij. Te Arnhem is eene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van prof. P. J. Veth, waarin de heer Reinier D. Verbeek zijne plannen mededeelde omtrent de hervatting der exploitatie van de goudmijnen van Salida, op Sumatra's Westkust. De vroegere stakingen hebben allen plaats gehad buiten verband, met de intrisieke waarde der mijn: de laatste maal geschiedde zij in 1737. In 1881 werd door den heer Verbeek eene maatschappij met een kapitaal van drie ton tot stand gebracht, met behulp van eenige Amsterdamsche heeren. waaronder wijlen de heer Den Tex. Op de onderzoekingsreis, door den heer Verbeek ingesteld, zijn een drietal aders gevonden, waarvan ertsen, goud en zilver bevattende, ter bezichtiging gegeven werden. De bedoeling is de erts op de plaats zelve te bewerken, vermoedelijk door middel van amaigamatie. De winst berekening is, dat aan goud en aan zilver zal worden gewonnen per jaar 12,000 ton erts, eene netto-winst vertegenwoordigende van 139,450 pond sterling per jaar. Om tot de exploitatie te kunnen overgaan, wil men eene nieuwe maatschappij vormen, waarin de oude zich oplost, met een kapitaal van f 2,100,000. De hoofdcommissie voor de in het volgende jaar te Amsterdam te houden tentoonstelling van voedings middelen enz. heeft het plan opgevat, om van de terreinen, rondom het tentoonstellingsgebouw een groot deel te bestemmen tot eene bebouwing, waar men zich als 't ware verplaatst zal zien op het marktplein eener oud-Hollandsche stad, omstreeks het midden der '17e eeuw. De kunstschilder C. Springer heeft zijne krachtige medewerking tot de volvoering van dit plan toegezegd. Van een zijner correspondenten ontving de Slancl. instemming met de klacht over het wonderlijk soortje taal, dat den Nederlandschen belastingambtenaren schijnt eigen te zijn. Waarom die heeren een aan kondiging altijd een publicatie noemen, en op zulk een publicatie" den eenvoudigen boer wordt mede gedeeld, dat dit of dat kohier is executoir verklaard waarom voorts van de controle van den fiscus wordt gesproken, ligt alles in diep duister, en schijnt voor opheldering moeielijk vatbaar. Zouden de ontvangers onzer belastingen, die er dit mengelmoes op na houden ten dienste van het publiek, er misschien niets op tegen hebben, wanneer de eerzame burger zijn schot en lot naar het ont vangerskantoor droeg, in plaats van in Ilollandsche guldens en centen, in een mengelmoes van vreemde munten, wonderwel gelijkend naar het poespas, dat de ambtenaar hem in woorden voorzet?" De inzender heeft geen ongelijk, zegt de Amst. Ct maar het is niet billijk alleen het bestuur der belas tingen hierover aan te vallen. Hij lette eens op de woorden en uitdrukkingen bij het leger de defensie, gelijk de grondwet deze zaak noemt. Hij volge eens een rechtsgeding. Hij wone cle vergaderingen van de volksvertegenwoordiging eens bij. Het wemelt in alle bescheiden, die de openbare aangelegenheden betreffen van woorden die niet aan onze taal zijn ontleend. Maar hij stcke de hand ook in eigen boezem. Aan het bureau van eene courant werken de redacteurs. Zij worden terzijde gestaan door correspondenten en de voorname bron van inkomsten zijn de advertentiën en de reclames, voor een deel ook de abonnementen, waarvoor rle expeditie zorgt. Als de corrector eene fout over het hoofd heeft gezien, wordt daarvan melding gemaakt als erratum; antwoorden worden vaak gegeven in de rubriek correspondentieofficieele mededeelingen zijn dikwijls opgenomen als publicatie enz. enz. Waarlijk, men moet den fiscus niet te hard vallen, dat hij zijne kohieren opstelt en den wanbetalers exploiten zendt. Uit geen enkele taal zullen de bastaardwoorden verdwijnen voor wij allen zuiver Volapük schrijven. Onder het opschrift »De vorderingen der Lijkver branding, Holland," leest men in het orgaan van het Koninklijk Italiaansch Hygiënisch Genootschap het volgende Het tijdschrift, getiteld De Dageraad, te Amster dam verschijnende, hetwelk ten doel heeft de bevor dering der intellectueele ontwikkeling van den mensch bevat in zijne nummers van Januari en Februari 11, eene belangrijke verhandeling van den heer J. Hobbel over het themaMoeten wij de lijken onzer over ledenen begraven of verbranden De auteur behandelt zijn onderwerp systematisch en stelt vóór alles tien vragen, welke, natnurlijk uit gezonderd den godsdienst, alles insluiten wat er voor en tegen de crematie te zeggen valt. Deze vragen worden opgelost met citaten der uitnernendste Ilol landsche en vreemde autoriteiten op dit gebiedge deeltelijk door aanhalingen uit hunne werken over het onderwerp, gedeeltelijk door beschouwingen van den heer Hobbel zeiven afkomstig. De slotsom van het geheel is, dat de burgerlijke hervorming moet spoedig worden ten uitvoer gebracht en overal worden ingevoerd, Een waardig man, wiens geheele leven een leven is geweest van nuttige en onvermoeide werkzaamheid, is den lande ontvallen. Professor Joannes Jacobus de Hollander, oud-hoogleeraar aan de Kon. Militaire Academie, is, na eene betrekkelijk korte ongesteldheid, te Breda overleden. In de vergadering van den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te 's Gravenhage van 4 dezer is besloten, den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning, door een openlijk dankuur in cle Groote kerk, in den morgen van 19 Febr. 1887, te gedenken. Voor binnenlandsche telegrammen boven de '10 woorden vlug de seinkosten te berekenen, schijnt voor sommigen niet gemakkelijk te zijn. Men heeft er daarom reeds verschillende sloopjes" op bedacht. Een van de eenvoudigste is, volgens de N, R. Ct., het volgende de helft van het aantal woorden, driemaal, plus 10 centen, geeft onfeibaar het juiste bedrag. Bij een oneven getal rekent men één woord meer. Da betrekking van machinist voor de stoomverwar- ming en gasverlichting in het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik is '1 December vacant, voorloopig voor een jaar, op eene belooning van f:1200. In persoon zich te vervoegen bij den geheesheer- directeur van gemeld gesticht vóór 15 dezer, des namiddags tusschen 2 en 4 ure. Toen zich onlangs aan het station L. een trein juist in beweging zette, kwam nog een veehandelaar het perron oploopen. »Dat is even te laat", voegde hem de chef toe. »Daar kan van Swieten niets aan doen, En daar kan de koning niets aan doen", ant woordde de man luchthartig. »Neen," hernam de chef, »maar de chef kan er wel wat aan doen", en tegelijk klonk een signaal, waarop de machinist stopte en de veehandelaar nog in de gelegenheid gesteld werd in te stappen. Een telegram van kapt. Ubery, van het stoomschip »Hubbock" uit Aden, dato 5 Nov., vermeldt als volgt: Waarschijnlijk is de uitspraak van het officieele onder zoek omtrent de aanvaring met het Ned. st. Prins Hendrik" in het voordeel van de »IIubbock". Een eindonderzoek is gehouden en certificaat afgegeven. Vertrek heden namiddag naar Londen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1