openbaar. Art. 8. De raden kunnen beraadslagen over alle zaken, den arbeid betredende. De besluiten enz. worden geteekend door de leden en den voorzitter, en bewaard op de griffie van het vredegerecht. Art. 9. De raden van verzoening zullen, op verzoek der belanghebbenden, kunnen medewerken tot het benoemen van een scheidsrechter. Art. 10. De gedele geerden worden gekozen voor een tijdperk van twee jaren. F r a n k r ij k. De jongste Indische mail bracht het bericht dat een detachement Tonkineesche tirailleurs, onder bevel van luitenant Fougères en een sergeant, tusschen Phu-Nho en My-Duc, in de provincie Nam-Dinh in een hinderlaag gevallen en bijna geheel vernietigd is. De kleine troep werd door eenige honderden Chineezen overvallen. De slechts 23jarige luitenant viel onder de eerste slachtoffers, doodelijk getroffenook de sergeant, die hem te hulp kwam, deelde zijn lot met twee zijner manschappenzes zijn verdwenen en zeven door de rebellen gevangen gemaakt. De ontroering over dit feit is in Tonkin te grooter, omdat de inlandsche overheden niet verwittigd waren van de tegenwoordigheid der zeeroovers in die streken. Tot opperbevelhebber van de bezettingstroepen in Tonkin is benoemd generaal Munier, de eenige officier, die goede betrekkingen heeft kunnen onderhouden met den resident-generaal en diens omgeving. De reden van deze uitzondering schijnt gezocht te moeten worden in het feit, dat beiden eenige honderden mijlen van elkander verwijderd wonen. De Francais geeft het volgend verhaal van den zoogenaamden aanslag op den graaf van Parijs. Dinsdagavond hadden de bedienden een man met een verdacht voorkomen in het park opgemerkt, doch hadden zich daarover niet verontrust, omdat hij zijns weegs ging. In den daarop volgenden nacht zag de gravindie niet sliep, bij het licht harer nachtlamp, de deur harer kamer open gaan en een man binnen komen, die op zijn knieën en handen in het minder verlichte gedeelte der kamer naar een tafel kroop, waarop kostbaarheden lagen. De gravin maakte dadelijk alarm en wekte den prins. Deze stond op en greep een revolver; maar de indringer was reeds gevlucht en had de deur met een meubelstuk gesloten, zoodat elke vervolging in die richting onmogelijk was. Op dezelfde wijze barricadeerde hij de deuren der andere kamers, welke hij had moeten doorgaan om in de vertrekken der Koninklijke familie te komen. Verder ontvlood hij langs denzelfden ladder, waarmede hij binnengeklommen was en sprong met behulp van een ijzeren stang, welke gevonden is, over den muur van het park. Gemengd Buiteulaudsch Nieuws. Een nieuwe uitvinding op het gebied der boek drukkunst is in Noord-Amerika gedaan. Die uitvinding bestaat in een zetmachine, die tegelijkertijd en zonder oponthoud het stereotypeeren bezorgt. De uitvinder heeft zijn ontdekking reeds in alle landen laten paten teeren en wil het patent tegen ƒ12,000,000 verkoopen. De beste manier, om de menschen eene hebbelijkheid af te leeren, is ze belachelijk te maken. Met de tournure-mode schijnt het echter zoo ge makkelijk niet te gaan. Te Pest heeft een hater van die mode indertijd er een mopshond [mede getooid en het dier door het drukste gedeelte van de stad rondgeleid. Mop droeg het kleedingstuk met eene elegance, als menige dame hem zou benijden, en wekte bij het mannelijk deel der voorbijgangers nog al den lachlust op, terwijl het tournure-dragende deel zich met groote ergernis uit de voeten maakte. Handel in schoonmoeders. De Indianen in het district Jonacatepec (Mexico) drijven handel in hunne vrouwen. Deze roodhuiden verkoopen hunne echtge- nooten voor altijd, of verhuren hen voor zekeren tijd. In het laatste geval keert de vrouw, die verhuurd was, weer in het huis van haar man terug en wordt met open armen ontvangen. De Indianen in het district Tenango staan op het gebied van den vrouwenhandel veel hooger dan hun bovengenoemde stamgenooten, want zij verhuren niet alleen hun vrouwen, doch ook hunne schoonmoeders. De laatsten zijn echter niet zoo hoog in prijs als de eerstenmen kan een tamelijk goed exemplaar van een schoonmoeder krijgen voor een lam of een biggetje. Wat is de mensM De mensch is een scheikundig lichaam, bestaande uit 13 grondstoffen. Van die 13 grondstoffen zijn er 5 gasvormig en 8 vast. Het hoofd bestanddeel is zuurstof in zeer samengedrukten toestand. Een normaal mensch van 70 kilogram bevat 44- kilo gram zuurstof, die onder gewone omstandigheden een ruimte van 28 kubieke meter zou innemen. Bovendien bevat een mensch 7 kilogram waterstof, die in ge wone omstandigheden 10 M.3 zou vullen. De drie andere gassen zijn stikstof (1,72 Kg.), chloor (0,8 Kg.) en fluoor (0,1 Kg.) Aan vaste deelen bevat de mensch 22 Kg. koolstof, 800 gram fosforus, 100 gram zwavel, 1750 gram calcium, 80 gram potasch, 70 gram jodium, 50 gram magnesium en 45 gram ijzer. Natuurlijk komen deze verschillende elementen grootendeels niet in viijen toestand in het lichaam voor. Te Genève wordt elk jaar een wedstrijd met chrono meters gehouden. Bij die gelegenheid werden laastelijk 529 uurwerken onderzocht en van de 183, die in de categorie van chronometers vielen en aan de voor waarden van den wedstrijd voldeden, werd aan 112 een getuigschrift van voldoenden gang uitgereiktvan deze 112 verwierven 34 voldoende punten, om voor de onderscheiding van eene premie in aanmerking te komen. Bij zulk een wedstrijd met chronometers wordt de betrekkelijke waarde der verschillende werken uitge drukt in een cijfer, gelijk aan het totaal van de goede punten door elk verkregen; het grootste cijfer 300 zou alleen te behalen zijn door een geheel volmaakt uurwerk een niet te bereiken ideaal. Dat de eischen nog al hoog zijn gesteld, blijkt uit het navolgende. Een uurwerk, dat vijfmaal per seconde tikt, doet zich 432,000 maal in de 24 uren hooren; een uurwerk, dat nu gedurende 45 dagen per dag viermaal meer of minder tikt, wordt al aanstonds van het concours uitgesloten. En dat deze eisch niet over dreven is, wordt bewezen door het feit, dat er onder de bekroonde exemplaren gevonden worden, die in één dag slechts één tik van het normaal cijfer afwijken. Van af Zondag zijn de verschillende kerkhoven te Parijs druk bezocht, en dit was Allerzielendag niet minder het geval. Om een voorbeeld te geven van dit bezoek aan de geliefde dooden, laten wij deze opgave volgenZondag alleen bedroeg het aantal 172,500 personen. Père- Lachaise werd bezocht door 48,545, het kerkhof Mont- martre door 12,500, dat van Montparnasse door 16,280, het nieuwe kerkhof van Saint Ouen door 32,000, het nieuwe van Ivry door 21,500, het oude door '13,000 personen. De schuldeischers van wijlen den krankzinnigen Koning Bodewijk van Beieren ongeveer 150 in getal hebben kennis gekregen, dat zij het bedrag van hun onderzochte en goedgekeurde rekeningen ont vangen kunnen, na aftrek van 15 a 20 pCt. korting. Nemen zij daarmede geen genoegen, dan zullen zij het volle bedrag ontvangen, doch in termijnen, waar van de laatste vervalt in 1890. De droeve geruchten uit Midden-Afrika, zijn helaas maar al te zeer bevestigd, in een schrijven van den zendeling Mackay, gedagteekend uit Bugunda, 28 Juni 1886. »In 't begin van Mei," zoo schrijft hij, vingen de vervolgingen tegen de Christenen aan. Ontzettend is het aantal slachtoffers, die koning Mwanga liet om brengen. Den eersten dag werden twaalf voorname personen aan het Hof, alle Christenen, in stukken ge houwen. Tegelijk werden vele personen gevat en tal van Christenen door heel het land gedood. Eens werden drie en vijftig van Mackay's beste bekeerlingen bij eengesleept en verbrand. Koning Mwanga spotte met alle beden der zendelingen, die als door een wonder den dood ontkwamen. Hadden niet vele Christenen de vlucht genomen, 't getal vermoorden ware nog veel grooter geweest. Sommige Christenen werden gruw zaam verminkt, met knodsen doodgeslagen of op andere wijs gemarteld. De standvastigheid van velen onder dit alles was opmerkelijk." De akte van schenking van het kasteel te Chantilly met de daarbij behoorende vaste goederen en kunst verzamelingen door den hertog van Aumale aan het Fransche instituut, is thans in haar geheel openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de vaste goederen een oppervlakte hebben van 9057 hectaredat de jaarlijk- sche uitkeeringen wegens door den hertog van Aumale aan vele gestichten en openbare inrichtingen toegekende jaargelden, de kosten van bestuur, de grondbelasting, de assurantiepenningen enz., die het instituut moet overnemen, een som bedragen van 204,000 francs; dat hierbij komt een jaarlijksche som van 204,000 francs wegens rente en aflossing eener leening (of hypotheek) van het Crédit foncier, welke leening echter in '1934 gekweten zal zijn. Hiertegenover staat aan verschillende opbrengsten een jaarlijksch bedrag van omstreeks 600,000 fr., zoodat er ruim 150,000 fr. overblijft voor het onderhoud der gebouwen en der verzamelingen, tot aankoop van nieuwe boeken en het verstrekken van hulp aan behoeftige letterkundigen en kunstenaars, gelijk door den hertog bij zijn schenking bepaald is. Zooals men weet heeft de Raad van State nog te beslissen of hij de schenking goedkeurt. Slaapwandelen. Van een Engelsch geestelijke ver haalt men, dat hij 's nachts gewoon was zijn lamp aan te steken, een preek te schrijven, die na te lezen en hier en daar te verbeteren, terwijl hij bleef door slapen. De Aartsbisschop van Bordeaux maakt melding van een dergelijk geval. Een student stond 's nachts slapende op om eene predikatie op te stellen, die nauwkeurig over te schrijven en na te lezen, er hier en daar wijzigingen in brengende, en dergelijke. Ook componeerde hij in slapenden toestand muziek. Dr. Gall kende een molenaar, die eiken nacht opstond, om door zijn molen de ronde te doen, waarna hij zich weder te bed begaf. Bij zijn ontwaken in den morgen, her innerde hij zich niets van hetgeen 's nachts was voor gevallen. Martinet spreekt van een zadelmaker, die gewoon was in den slaap op te staan en in zijn winkel te werken, en dr. Pritchard kende een pachter, die des nachts zich kleedde, zijn paard zadelde en naar de markt reed, zonder wakker te worden. Dr. Blacklock, was bij zekere gelegenheid vroeg te bed gegaan. Na eenigen tijd verscheen hij weder in de kamers waar zijn gezin bijeen was, sprak met hen en zong ten slotte nog een lied, zonder dat men bespeurde dat hij sliep. Den volgenden dag herinnerde hij zich niets van hetgeen hij had gedaan. Een feit is het, dat soldaten op marsch vaak slapende hun weg vervolgen. Te Leipzig zal weldra eene internationale tentoon stelling geopend worden voor levensmiddelen. Het doel dezer expositie is verbetering der volks voeding, verspreiding eener betere kennis omtrent de waarde der verschillende voedingsstoffen, en bij de legerverpleging zoowel als bij de voeding van veel personen uit een keuken als in gestichten, hospitalen enz. steeds elk voedingsmiddel tot zijn recht te doen komen en de besturen dezer inrichtingen een leiddraad te geven bij hun oordeel in zulke voeding. De tentoonstelling zal 28 Januari worden geopend. Twee weduwen van één man. Samuel W. Pauley en zijne vrouw Judith woonden voor ongeveer 40 jaren te Allentown in Amerika en hadden ver scheiden kinderen. Tijdens den oorlog in Mexico nam hij dienst en onderscheidde zich zeer op het slagveld. Op zekeren dag, toen hij sedert eenigen tijd niets meer van zijn gezin vernam, schreef hij aan een ouden kennis, die hem, door het een of andere nood lottig misverstand, antwoordde, dat zijne vrouw en kinderen dood waren. Toen de oorlog geëindigd was, ging Pauley, die er niet meer aan dacht naar Allen town terug te keeren, nu de zijnen niet meer in het land der levenden waren, zich vestigen te Womelsdorf, een klein stadje op grooten afstand van zijne vorige woonplaats, en huwde ten tweede male. Zijne vrouw Judith, die haar man na den oorlog niet meer zag terugkomen, maakte de gevolgtrekking, dat hij gedood moest zyn. Pauley had van zijn tweede vrouw verscheidene kinderen en kreeg een zeer aardig fortuin. Hij stierf voor enkele maanden in den ouderdom van 70 jaar. Een zijner dochters huwde in Augustus, bij welke gelegenheid een te Womelsdorf verschijnend dagblad de heldenfeiten van Samuel W. Pauley in den Mexi- caanschen oorlog herdacht. Toen mevrouw Judith deze lofspraak las, dacht zij dat hier sprake was van een bloedverwant en naam genoot van wijlen haar man en deed onderzoek. Men kan zich hare verbazing voorstellen, toen zij vernam dat de Mexicaansche held, die onlangs gestorven was, niemand anders was als haar man, omtrent wien zij thans eerst, na 40 jaren scheiding, geheel werd ingelicht. De twee weduwen voeren thans een proces over de verdeeling van de nalatenschap, wat der rechtbank heel wat hoofdbrekens zal kosten. De hongerlijder Stefano Merlatti is te Parijs tegen woordig de held van den dagDonderdag zou het geneeskundig genootschap kennis geven van den toe stand, en zou tevens beslissen of de proef mag worden voortgezet, dan wel of die moet ophouden. Indien het genootschap bepaalt, dat Merlatti zonder ernstige bezwaren zijn vasten kan doorzetten, zal dagelijks in zeer uitvoerige medische bulletins, 't publiek worden ingelicht omtrent Merlatti, evenals het indertijd voor Succi gedaan werd. Tot nog toe hield Merlatti zich uitstekend, zijne lichamelijke temperatuuur is slechts uiterst weinig verminderd. Van hoofdpijn, waaraan hij in den beginne leed, heeft hij nu volstrekt geen last meer. De oorzaak hiervan werd toegeschreven aan de talrijke cigarettes die hij rookte, tijdens de bezoeken die hij ontving; op raad van een geneesheer heeft hij met rooken opgehouden. Ruslands financiën en nijverheid. Onder bovenstaanden titel schrijft de heer Glass uit Londen in het te Stuttgart verschijnende Finanz- und Verloosungsblatt het volgende Alle berichten uit St. Petersburg stemmen daarin overeen, dat de financieele en economische toestand van Rusland voortdurend ongunstiger wordt en de ergste gevolgen moet na zich sleepen, wanneer r^et binnen zeer korten tijd de regeering hare geheele aan dacht wijdt aan den binnenlandschen toestand, in plaals van alle krachten in buitenlandsche politiek te verspillen. Maar daarop is volstrekt geen vooruitzicht. De aan zienlijk verminderde staatsinkomsten en de gelijktijdig vermeerderde uitgaven, die voor het loopende jaar een grooier deficit van 90100 millioen roebels dan in 1835 doen verwachten, zijn niet eens het ergste. Uit het verslag der landbank voor den adel (die door de regeering is gesticht, met het doel de vroegere eigenaars

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3