1 M lijst werkers, houtsnijders, steenhouwers, decoratieschil ders, smeden, stukadoors, modelleurs, koperslagers, die allen kunnen mededingen. Voor ieder vak zijn drie flinke prijzen uitgeloofd: een van f 25, een van 45 en een van f 10, en wint men geen prijs, dan toch heeft men nog kans zijn werkstuk te verkoopen, want men heeft de onderwerpen zoodanig gekozen, dat ze niet zeer kostbaar zijn, een bruikbaar geheel opleveren en weiuig materiaal vereischen. Te 's-IIage wil men een nieuwe broodfabriek oprichten, onder directie van den heer F. VV. van der Putten, gewezen directeur der thans bestaande broodfabriek. Dit bericht wordt echter in sommige bladen tegen gesproken. Onder den naam »Centrale Vereeniging van Neder- landsche Industrieelen" heeft zich hier te lande eene vereeniging gevormd, welke zich in het bijzonder ten doel stelt de belangen van Nederlandsche inzenders op binnen- en buitenlandsche tentoonstellingen te bevorderen. Nadat de statuten der Vereeniging door Z. M. den Koning waren goedgekeurd, heeft eene te Amsterdam gehouden vergadering der ledenbijgewoond door industrieelen uit verschillende oorden des lands, een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. Duijvis (Utrecht), voorzitter; mr. D. Josephus Jitta, (Amsterdam), secretarisA. J. van Beek, (Amsterdam), penningmeester; J. A. N. Schagen van Leeuwen, (Rijs- wijk), gedelegeerd lid; J. J. B. J. Bouvy, (Dordrecht), A. Daniels (Amsterdam), P. F. W. Mouton ('s-Hage), J. M. van der Made en F. J. W. H. Schmitz (Amsterdam). Als eene bijzonderheid deelt men aan het U. D. mede, dat op het kippenhok, staande in den tuin van den heer Huinck, aan de Bezembrug te Utrecht, zich Maandagmorgen eene slang, van circa een meter lengte, bevond, die Zondagnacht daar verschenen is, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd terstond naar het Zoölogisch Kabinet op de Hoogt over gebracht. Den 23 Nov. a. s. zal voor het hof te Amsterdam terechtstaan S. W. Langelaan, beschuldigd van poging tot doodslag van een agent van politie, tijdens de jongste ongeregeldheden aldaar. De Staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw heeft zich in drie sub-commissiën gesplitst, die tot hunne voorzitters hebben gekozen de heeren Visser van Hazerswoude, Van der Breggen en Hofman. De voorzitter en onder-voorzitter der commissie maken geen deel uit van eene der sub- commissiën. De Surinaamsche begrooting voor 1887 is door de regeering ongewijzigd voorgesteld, zooals zij door de Koloniale Staten voorloopig was vastgesteld, en waarbij gerekend is op eene bijdrage uit 's Rijks schatkist van f 307,088,65. In de New-Yorker Handels-Ztg. van den 23en der vorige maand leest men »Het is den beambten van het douanekantoor ge lukt, beslag te leggen op per stoomschip «Zaandam" uit Amsterdam alhier binnengesmokkelde goederen, ter waarde van 2000 dollars. Deze goederen waven in de scheepsverklaring niet vermeld." Volgens de Indische bladen komt in het programma der wedrennen te Buitenzorg een pajon-wedren voor. Deze wedren wordt op de volgende wijze gehouden De mededingers gaan met hun ongezadelde paarden voor de tribune op één rij staan. Op een gegeven sein beginnen zij hunne paarden te zadelen. Hierna moeten zij een parapluie, die zij medegenomen hebben, openen, een sigaar aansteken en te paard stijgen. Hierna moeten ze onmiddellijk wegrijden zoo hard ze willen en op een bepaalde plaats om een paal draaien, en is hij welke het eerst terug komt met zijn paard goed gezadeld, zijn sigaar aan en onge schonden parapluie op, winner van deze wedren. Deze soort van race moet eigenlijk gereden worden met een hoogen hoed op, doch daar de meeste heeren in Indie, en vooral in de binnenlanden, als regel geen hooge hoeden bezitten, zoo heeft het bestuur deze conditie laten vervallen. In een der Indische bladen heeft mr. N. P. van den Berg uit de hem ter inzage verstrekte boeken van verschillende suikerfabrieken een berekening opge maakt van den kostprijs der suiker. Die zou neerkomen voor 146 fabrieken op een bedrag variëerende van 5,50 tot f 11,49, gemiddeld op/8,17, alles zonder rente over kapitaal of schulden. Het midden-nummer der geproduceerde suiker is 12,76. Rekent men nu dat de kostprijs met 1 moet worden verhoogd voor afschrijving, rente en ondernemerswinst, dan zou de suiker f 10 per No, 14 moeten opbrengen, wil de cultuur blijven bestaan. (vunst, Wetenschap en Letteren. Blijkens bij de Regeering ontvangen bericht zal in April 1887 te Madrid eene tentoonstelling van schoone kunsten worden geopend, waaraan ook vreemde kun stenaars kunnen deelnemen. Eene vertaling van het reglement voor de algemeene tentoonstellingen van schoone kunsten aldaar is op genomen in de St.Ct. Het Mil. gen. archief vestigt de aandacht op de behandeling der migraine door massage. Mezger en Ketlind vonden bij aangezichtsneuralgiën en bij migraine gewoonlijk oude overblijfselen van ontstekingsproducten in de spieren en pezen van het behaarde hoofd, den nek en het gelaat, welke toestand door consequent aangewende massage bijna zonder uitzondering werd genezen. Daarmede verdwijnt dan tevens de migraine. Tot een nauwkeurig onderzoek worden de spieren in eene plooi gevat en van de harde onderlaag afgelicht. Onnoodig hierbij op te merken, dat de operatie alleen door deskundigen, die den aard der ontstekings- resten kunnen beoordeelen, behoort te geschieden. Cholera. Dr. H. M. Duparc te Amsterdam, die een gunstige bekendheid verwierf door zijn verhandelingen over infectieziekten en wat daarmede in verband staat, schrijft in het Handelsblad het volgende: «Zoowel voor de wetenschap als voor de menschheid is het een hoogst belangrijk feit, dat de pathogenetische beteekenis van den komma-bacil voor de Aziatische Cholera boven allen twijfel verheven is en dat de jongste onderzoekingen overtuigend hebben geleerd, hoe bij den menscb het Cholera-proces tot stand komt en hoe het dienovereenkomstig kan worden verhoed. Cholera is gelukkig geen geheimzinnige ziekte meer, tegenover welke wij machteloos zijn. Immers nu weten wij met zekerheid, dat de Cholerakiem, uitsluitend en alleen door het spijsverteeringskanaal in het lichaam kan dringen. Daarom is het ook noodig, dat de regee ringen in de eerste plaats den invoer van dranken en voedingsstoffen uit besmette streken verbieden, hetgeen tot hiertoe echter nog niet geschiedt. De geneeskundige ambtenaren in Bohemen hebben van hunne regeering den last ontvangen, zich, ten einde voor hunne taak berekend te zijn en den genees kundigen, zoo noodig, te kunnen voorlichten omtrent het herkennen van cholera, ten spoedigste te bekwamen in de herkenning van den cholera-bacillus, aan de universiteit te Praag. Schouwburg-Bibliotheek. In de bibliotheek van het Arsena te Parijs, Rue de Sully, is deze week de op stelling voltooid van een zeker wel eenige verzameling. Zij bevat met zeer onbeteekenende leemten, alles wat sedert de uitvinding der boekdrukkunst op dramatisch gebied in Frankrijk in het licht verschenen is. In den laatsten tijd zijn er circa '18000 nrs. bijgekomen, waarvan 8000 uit eene particuliere verzameling aan gekocht, zoodat het totaal cijfer van dramatische werken der Fransche literatuur, welke zorgvuldig gecatalogiseerd, nu voor het publiek in deze bibliotheek ter beschikking staat, thans 36000 bedraagt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Eenige bedriegers te Londen schijnen het op den Duitsclien handelsstand gemunt te hebben. Plet Berliner Tageblatt vindt het ten minste noodig, tegen twee firma's te waarschuwen, die waren in Duitschland be stellen, maar nooit betalen. Daar deze kooplieden ook met Nederland een proef zouden kunnen nemen, laten wij hier hunne adressen volgen. De een noemt zich Coulters Co., Shipping and commission merchants 62, Carter Lane, Londen Ec; de ander A. Meyer Co., 1 Motky Avenue Curtain Road, Londen. Beide firma's zijn in de Londensche handelskringen geheel onbekend. In de nabijheid van Annaberg, in Saksen, had een fabrikant uit Raschau op eene wandeling naar Wildenau zijn jachthond en zijn geweer .medegenomen, om onderweg nog wat te jagen. Nadat hij eenigen tijd was voortgegaan, joeg de hond in het hooge gras een haas op. De jager schoot en een doordringende gil volgde onmiddellijk op het schot. Verschrikt trad de man nader. Vóór zich zag hij in het gras twee kinderen, het zesjarig zoontje en het dochtertje van een arbeider uit Raschau, die uit vrees voor den hond zich in 't hooge gras verscholen hadden, en door den jager waren getroffen. De knaap stierf denzelfden avond, het meisje is minder zwaar gekwetst. Buitenland. Bulgarije. De veel gewraakte Kaulbars-politiek schijnt ten slotte een welberaamd plan te zijn geweest der Russische politici. De Russische regeering wist zeer wel, dat haar optreden in Bulgarije met ontelbare bezwaren zou gepaard gaan en dat eene groote voor zichtigheid noodig was om aan de eene zijde de zaken in Bulgarije dien loop te doen nemen, dien de czaar wenschte, en aan den anderen kant de mogendheden niet te verbitteren. Door het zenden van Kaulbars zijn die beide klippen zeer handig vermeden. TV. r oneraal werd met con onbepaalde volmacht naar Solia gezonden en trad daar op met een gestrengheid, die iedereen deed beven. Terwijl Kaulbars den Bulgaren voort durend schrik aanjoeg duor het dreigen met eene Russische bezetting, verklaarde de Russische officieele pers steeds, dat Rusland niet aan een bezetting dacht hoe oorlogszuchtiger Von Kaulbars was, des te vrede lievender was de czaar. Op deze wijze schijnt Ruslands doel om, zonder oorlog met Bulgarije of de mogend heden, weer vasten voet in den Balkan te krijgen bereikt te zullen worden. De Bulgaren, die Von Kaulbars' dreigementen \jit de eerste hand vernamen, hoorden weinig van Ruslands vredelievende stemmingzij werden bang en gaven Von Kaulbars meer en meer toe. De mogendheden aan de andere zijde zijn allen tevreden, dat de quaestie zonder oorlog beslist zal worden. Dat de stemming der Bulgaarsche afgevaardigden onder die omstandigheden er niet gunstiger op wordt, kan men zich voorstellen. Nu de mogendheden, ondauks de verklaring dat zij het tractaat van Berlijn willen handhaven, geen protest hebben ingediend tegen Ruslands optreden en dit zelfs schenen goed te keuren door den consuls te gelasten niet naar Tirnova te gaan, heeft de Bulgaarsche partij alle hoop op Europa's steun verloren. Generaal Kaulbars, blijkbaar onderricht van dezen staat van zaken, maakte er gebruik van, door opnieuw de invrijheidstelling der officieren te eischen en tevens een soort van ultimatum in te dienen, waarvoor de mishandeling van Russische onderdanen door Bulgaren tot voorwendsel diende. De regenten stelden daarop de officieren in vrijheid en beantwoordden het ultimatum met het verzoek om mededeeling der feiten, opdat zij in staat zouden zijn de schuldigen te straffen. Tevens werd den generaal een afschrift gezonden van een decreet, door den minister Radoslavoff tot de prefecten gericht, waarin hun ten strengste wordt gelast, voor de veiligheid der Russische onderdanen te waken en elke overtreding onmiddellijk ter kennis der regeering te brengen. B e 1 g i e. De Commission du travail heeft het volgende ontwerp van wet omtrent het instellen van raden van verzoening aangenomen. Art. 1. Er kan bij koninklijk besluit voor ééne of meer nijverheids inrichtingen, een raad van verzoening worden ingesteld, welke belast is met het vereffenen van geschillen tusschen patroons en werklieden. Art. 2. Het verzoek tot zoodanige instelling moet door de belanghebbenden, patroons of werklieden, gericht worden aan den burgemeester der gemeente. Binnen 8 dagen neemt de gemeenteraad dit verzoek in overweging en zendt hij een afschrift zijner beraadslagingen aan de regeering. Art. 3. De gemeenteraad kan, zoo hij het nuttig oordeelt, het initiatief tot zulk verzoek nemen. In geval van ongeregeldheden of werkstaking kan de burgemeester zich onmiddellijk tot de regeering wenden, ten einde het instellen van zulk een raad te verkrijgen, met inachtneming echter van Art. 90 der gemeentewet. In zoodanig geval kan ook de regeering zelve het initiatief nemen. Art. 4. De raad van verzoening wordt, in gelijk getal, uit patroons en werklieden samengesteld. Tenzij alle leden van den raad omtrent de benoeming van een voorzitter overeenstemmen, wordt de raad door den vrederechter, door zijn plaatsvervanger of, zoo noodig, door een door hem aangewezen gedelegeerde voorgezeten. De president leidt de discussie, onderteekent de getroffen schikkingen en heeft in zijne hoedanigheid slechts raadgevende stem. Art. 5. Bij de instelling van den raad bepaalt het reglement het aantal gedelegeerden naar gelang van de- omstandigheden en de beteekenis der betrokken inrichtingen. Het stelt, zoo noodig, onder de gedele geerden zekere categorieën vast. Art. 6. De gedelegeerden der patroons worden door de belanghebbende nijver heids-chefs aangewezen. Zij moeten gekozen worden uit de fungeerende patroons of uit de directeuren, ingenieurs of comptabele ambtenaren van de vertegen woordigde inrichting. De gedelegeerden uit de werklieden worden gekozen door de werklieden van Belgische nationaliteit, minstens 25 jaar oud en in eene der betrokken inrichtingen den arbeid sedert 4 jaar feitelijk verrichtende. Om als gedelegeerde der werk lieden gekozen te worden, moet men aan dezelfde vereischten beantwoorden als zij, die het recht der keuze hebben. Art. 7. De raden maken zelf hun huishoudelijk reglement; zij kunnen ex officio worden bijeengeroepen, door den burgemeester of den gouverneur, en moeten bijeengeroepen worden op verzoek van de helft der leden. Ook geheel uit eigen beweging kunnen zij vergaderen. De bijeenkomsten zijn niet openbaar over alle enz. won en bewi^H Art. 9. der bela benoemei geerden twee jar De jo een deta van luit Phu-Nho een hind' De klein overvalleffl De sh slachtoïïe hem te manschaj rebellen De on omdat d van de t Tot o Tonkin i die goec met den reden va worden mijlen vi De F zoogenaa Dinsdaga verdacht hadden z9 weegs g gravin, de deur komen, verlichte waarop lc alarm ei een revo en had d elke ver dezelfde kamers, vertrekke ontvlood binnenge een ijzen, van het Een i drukkuns M bestaat i oponthou heeft zijfl teeren en De bes af te lee Met i makkelij! die mod en het rondgelei als meni. mannelijl op, terw. {li ergernis Hand district 3 vrouwen, nooten v In het was, wee. met oper Tenango veel hoo want zij hunne sS zoo hoog goed ext een lam Wat A lichaam, grondstof bestandd Een nors gram zu ruimte v bevat ef wone oi andere g en fluooi 22 Kg. 1750 gr.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2