beweren wij echter niet, dat mr. Leyds (de staats- procureur der Z.-A. republiek) gehouden is om zijn ontslag te nemen. Als het in landen als de Z.-A. republiek somtijds wonderlijk toegaat, dan is dit zoo vreemd niet, en kan men er stellig geen reden voor de bruikbaarste beambten in zien om het stof van hunne voeten te schudden en zich te verwijderen, in plaats van te blijven en de staats-machine zoo goed mogelijk aan den gang te houden. Rechter Brand heeft, zoover wij zien kunnen, in de Nellmapius-zaak zich flink gehouden, maar wij vreezen, dat, als hij zijn ontslag op behoorlijk aandringen van regeerings- wege niet intrekt, hij kans heeft om lof in te oogsten bij lien, met wie hij ten stelligste niet sympathiseert; de partij, die niets liever zou willen dan dat de zaken der republiek geheel in de war raakten." Oostenrij k. De Nemzet, die in nauwe betrekking staat met de Iiongaarsche regeering, bespreekt het verschijnen van Russische schepen voor Varna en zegt, dat, als dat geen ijdele demonstratie is, men Ruslands aanmatiging krachtig zal moeten tegengaan. Daarbij kan men op Italië's medewerking rekenen. «Zonder de waarde van het bondgenootschap met Duitschland te verkleinen, moet ieder onbevooroordeelde inzien, dat nog eene derde groote mogendheid bestaat, welker belangen met de onze op het Balkan-schiereiland veel meer overeenkomen, dan die der andere groote mogendheden, liet is daarom slechts eene quaestie van tijd, of er tusschen ons en dien Staat een waarlijk innig verbond tot gemeenschappelijke bescherming van de bedreigde gemeenschappelijke belangen tot stand komt. Iedere vergrooting van den Russischen invloed moet vroeger of later die mogendheid in onze armen drijven, en die mogendheid is geene andere dan Italië. De houding van Italië gedurende de geheele Balkan-crisis geeft eene toenadering te kennen tot het twee-keizers- verbond. Wanneer Oostenrijk-Hongarije naast Duitsch land ook op Italië kan steunen, dan zou men gerust de verwikkeling kunnen te gemoet zien, want zij zou, hetzij met, hetzij zonder het zwaard, tot ons voordeel en met de nederlaag onzer tegenpartij moeten eindigen." JB e 1 g- i e. Nu de werklieden-enquête is gesloten, is het de taak der regeeringscommissie de resultaten op te maken en practische hervormingen voor te stellen. Hiermede heeft zich de commissie in de laatste weken bezig gehouden en na lange discussiën zijn drie punten tot de gewich tigste verklaard: scheidsgerechten en bemiddelings- commissienwettelijke organisatie der werklieden-ver- eenigingen en gedwongen verzekering. Over deze drie punten zijn uitvoerige rapporten uitgebracht door professoren Brants van Leuven, Prins van Brussel en Dejace van Luik, die allen de voornaamste beginselen der Duitsche wetgeving hebben aangenomen. Over de beide eerste punten is de meerderheid der commissie het eens. Opmerkingswaardig is, dat iedere werklieden - vereeniging, die ten doel heeft de belangen der werklieden te verdedigen, door den staat als rechtspersoon moet worden erkend. Zij mag eigen localiteiten bezitten en schenkingen aannemen. Daarentegen is de vraag der gedwongen verzekering nog niet beslist. »In beginsel" willen alle leden der commissie de verzekering, maar over de practische toepassing loopen de gevoelens uiteen. De Duitsche methode vindt nog den meesten bijval, maar het is zeker, dat het nog lang zal duren, voordat zij in België wordt ingevoerd. De invloedrijke groote industrieelen willen er niet van weten. De werklieden partij acht de voorstellen der commissie onvoldoende; zij verlangt, dat vertegenwoordigers der werklieden een aandeel zullen hebben aan het samenstellen der wetten en dat het algemeen stemrecht zal worden ingevoerd. Frankrijk. In den ministerraad heeft de Minister van binnen- landsche zaken inzage gegeven van de telegrammen, betreffende den watersnood in éenige departementen. Al de landstreken aan de Durance grenzende zijn overstroomd. Op vele plaatsen kan nog onmogelijk over den toestand der dijken geoordeeld worden. De regen houdt aan en het centrum der depressie is altijd op de Golf van Gascogne. De inwoners van Valabrégues en Combes hebben hun huizen moeten verlaten. De prefect heeft levensmiddelen duen uitdeelen. De gemeen schap tusschen Tarascon, Saint-Remy en Saint-Gabriel is verbroken. De omstreken van Tarascon en Arles staan onder water. Te Avignon is de toestand dreigende. De dijken worden door de troepen bewaakt. Een telegram uit Avignon meldt, dat het water des nachts zijn hoogste punt bereikt schijnt te hebben, het water stond 6,41 meter. Des middags daalde het tot 6,15 meter; de Rhone valt, rnaar de toestand der stad is verergerd. In verscheiden wijken staat het water door het buiten de oevers treden van de Sorgues en den onophoudelijk vallenden regen één meter 50 hoog. Veertig straten staan onder water. Een dienst van booten is georganiseerd. Van alle kanten verneemt men van schade. Te Pertuis kunnen de treinen niet verder, doordat de spoorweg op eenige plaatsen weggeslagen is. Verscheiden bruggen zijn weggesleept. Uit Cannes wordt gemeld, dat een aanhoudende regen verscheiden punten van het arron- dissement onder water gezet heeft. In de stad staat j hetwater een meter hoog in de straten. Te Grosse zijn de meeste wegen onbegaanbaar. Egypte. Ür. Emin-bey, een geboren Oostenrijker, die door generaal Gordon tot; gouverneur der zuidelijkste be zittingen van Egypte, de Aquatoriaal-provinciën, werd benoemd, en dien men reeds lang voor dood of in gevangenschap geraakt hield, heeft eindelijk in een brief aan den heer Allen, secretaris van het Britsch en buitenlandsch anti-slavernij-genootschap, gedag- teekend Wodeley 31 Dec. '1885, wederom teeken van leven gegeven. Daaruit blijkt, dat hij zijn provinciën nog altijd voor de Egyptische regeering in bezit houdt, dat hij geen kennis draagt van den val van Khartoem en nog steeds op versterking en ontzet wacht. Dr. Emin- bey kan niet genoeg den heldenmoed zijner neger troepen prijzen, die zich na verschrikkelijke ontberingen, die 19 dagen duurden, en nadat zij het laatste stuk leer van de laatste laars als laatste voedingsmiddel hadden uitgezogen, een weg door den vijand baanden. In den brief komt o. a. deze passage voor«Zonder in een streng oordeel te vervallen, dat men ons in den steek heeft gelaten, en zonder mij te beklagen, want ik ben aan zulk een handelwijs van den kant der regeering gewoon, kan ik u verzekeren dat, zelfs als Khartoem gevallen ware, er geen hulp uit het noorden te wachten is, ik toch weten zal hoe mij er door te slaan. Ik wacht slechts op het antwoord der zendelingen naar Uganda. Zij moeten mij berichten, of Khartoem nog bestaat of niet." X>ixi t s clil a n d Binnenkort zal bij den Duitschen rijksdag het thans gereed gekomen wetsontwerp worden ingediend, be treffende de verzekering tegen ongelukken voor alle Duitsche zeevarenden. De ICÓln. Ztg. deelt de beide eerste artikelen er van mede. De verzekering omvat ook loodsen, haven-, kust- en vuurtorenwachters, als ook allen, die bij het redden of bergen van personen of goederen bij schipbreuk werkzaam zijn. Verzekerd wordt elk zeeman, die minder dan 2000 M. jaar- lijksche bezoldiging geniet. Slechts ongelukken bij den dienst aan boord beloopen, geven aanspraak op onder steuning. Het bedrag van deze beloopt ongeveer twee derden van de jaarlijksche verdienste des betrokkenen. Evenveel bedraagt bij sterfgeval de jaarlijksche uit- keering aan de naaste verwanten, terwijl zij nog toe neemt in verhouding tot het aantal onverzorgde kinderen. Het opbrengen der verzekeringskosten komt ten laste der reeders en scheepseigenaars, die onder het oppertoezicht des Rijks eene maatschappij moeten vormen. Deze heeft het recht naar gelang van den omvang en het gevaarlijke der verschillende takken van het zeebedrijf, het bedrag der bijdragen te regelen, Scheidsgerechten hebben over de verplichting der bij dragen en over de aanspraken op ondersteuning en schadeloosstelling te beslissen. Het wetsontwerp omvat meer dan honderd artikelen. Bulgarije. Een vroegere arts van het regiment van Slavino, Kalatinoff, heeft op den prefect van genoemde stad een revolverschot gelost, dat echter zijn doel miste. De aanvaller werd gevangen genomen, Een militaire beweging, die te Slavino beproefd werd, is mislukt. Bij een tusschen Servië en Bulgarije gesloten over eenkomst wordt o. a. bepaald, dat een gemengde commissie zal optreden tot regeling van de weder- zijdsche handelsbetrekkingen en dat de beide Gou vernementen wederkeerig de vluchtelingen op hun gebied zullen beletten, zich binnen een afstand van 60 K.M. van de grens te vestigen De afschuwelijke moordtooneelen, door de boeren van Doebnitza op den verkiezingsdag aangericht, worden in hun vreeselijke bijzonderheden thans verhaald in een uitvoerig bericht uit Roestschock. Het ging al dadelijk allerheftigst toe in de ver kiezingszaal. Een bende drong daar al razend en vloekend binnen en beschuldigde de leden van het bureau dat zij, na den oorlog met Servië, waardoor de belastingen zoozeer zijn opgedreven, nu ook nog den oorlog met Rusland wilden. Door het venster namen drie heeren de vlucht en door hun een revolver te vertoonen werden de boeren hier in bedwang gehouden. Een vierde lid van het bureau werd toen uren lang op de velden door de woedende menigte vervolgd. De boeren gingen vervolgens naar de onder-prefectuur, sleepten den onder-prefect de straat op en sloegen hem daar met knuppels. Aan het telegraafkantoor wist de chef door smeeken de woestelingen te weer houden van gewelddadigheden. Toen het hun bleek, dat zij den onder-prefect niet hadden afgemaakt, werd hij uit de kamer waarheen hij zich had gesleept, bij de beenen geprepen en door het venster op straat geworpen, waar het lijk werd opgenomen en in de rivier geworpen. De menigte bemerkte toen weer de drie stemopnemers, die naar een ander huis vluchtten; dat huis werd omsingeld, waarop een der drie (Papoukschieff) zich aan de deur vertoonde om iets te spreken. Nauwelijks was hij verschenen of hij werd gegrepen en doodgeslagen. Eenige mannen staken hem een mes door het hoofd en ledigden zijn hersenen. Een tweede ging naar buiten. Adieu, Grantcharoff! riep hij den derden collega toe. Terstond werd ook de tweede (Zograff) doodgeslagen en op vreeselijke wijze verminkt. Eindelijk was de beurt aan Grantcharoff, wien men den buik opensneed. Al wat eenigszins ontwikkeld is onder de Bulgaren denkt met afschuw terug aan deze gruwelen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Van '1 November af zullen op al de spoorwegen in Wurtemberg de waggons Ie, 2e en 3e klasse elec- trisch verlicht worden. Zooals men weet, kan men de waggons in alle richtingen doorloopen. In een Engelsch blad werd onlangs de vraag ge steld in welken zin de prins van Wallis gelijkstond met 15 shillings? Thans komt hierop het antwoord van «een kind." Hem ontbreekt slechts een kroon (vijf shillings), om een souverein (pond sterling) te zijn. De nieuwsgierigheid van de wandelaars op de boulevard te Parijs werd de vorige week gewekt door eene eerste- klasse-begrafenis, die slechts door drie rouwbedrijvenden werd begeleideen neger en twee meisjes. De lijk wagen werd echter getrokken door 6 paarden en ge volgd door 14 prachtig opgetuigde volgkoetsen. Een ceremoniemeester, in het costuum van een lord-kamer- heer in een vorstelijken stoet, ging ter zijde. Bloemen waren er niet. Wat kon dat beteekenen, een zoo rijke stoet zonder eenig familielid of vriend? Bij onderzoek bleek, dat naar Père-Lachaise werd overgebracht het lijk van een negentigjarig man, Théry genaamd. Hij hehoorde tot een zeer behoeftig en talrijk gezin in Picardië. Op 1 O-jarigen leeftijd moest hij reeds op eigen wieken drijven en zijn moeder gaf hem een marsje met kramerijen. De jongen wilde naar Havre en begaf zich te voet derwaarts, waar mede twee maanden verliepen. De kapitein van een schip vond behagen in den aardigen knaap en nam hem mee naar Rio de Janeiro. Op reis deed de knaap, in zeer ruw weer, zich als een brave en moedige jongen kennen. De kapitein ging te Rio zaken doen, maakte fortuin en Théry werd zijn eenige erfgenaam. Eenige weken geleden is hij daar zeer vermogend ge storven. Hij had in zijn uitersten wil bepaald, dat hij in Frankrijk moest worden begraven. Van familie of vrienden daar te lande schijnt geen spoor meer te ontdekken en voor de enorme nalatenschap zijn der halve geen rechtstreeksche erfgenamen. Eenigen tijd geleden meldde men paus Leo XIII, dat een bijna lOOjarige grijsaard, een verpleegde in 't hospitaal, hem wenschte te spreken. De paus verleende deze audiëntie. Toen de oude man den heiligen vader zag, viel hij op zijne knieën en riep: «Wat ben ik gelukkig; ook Pius IX heeft mij nog weinigen dagen vóór zijn dood audiëntie verleend." Glimlachend antwoordde de paus«Als ik geweten had, dat gij voor pausen zoo gevaarlijk waart, dan had ik de audiëntie nog een paar jaar uitgesteld. In 'tjaar 1738 schreef Le Bas een boek «Xe Festin joyeux", dat de dames leerde hoe ze «al zingende ragouts en sausen moesten klaarmaken." Elk recept is een vers, met de melodie er bij op gegeven. Het boek bevat niet alleen recepten tot het klaarmaken van gerechten, maar ook allerlei menu's, wenken bij het aanrechten van een tafel, bij het dresseeren van dienstboden, kortom alles wat er noodig is tot het geven van een gastmaal. Waar is de dichter en toonzetter van onzen tijd, die dit goede voorbeeld wil navolgen en onze huisvrouwen al zingende leeren hoe zij haar gezin een smakelijk maal zullen bereiden Vorstin Jurgiewskaja-Dolgoruki, de weduwe van den vorigen Russischen keizer, is te Biarritz als tooneelspeelster opgetredenlaten wij er echter dadelijk bijvoegen, op een eigen tooneel, in haar eigen villa. Zij heeft door een landsman, den heer Benardaki, een blijspel in een bedrijf laten maken, en hierin treedt ze nu met hare kinderen en een zekeren prins Jedroj op voor een genoodigd gezelschap. De merkwaardigste tocht per tweewieler, waarvan wij ooit hoorden, is door den Zwitser Fick, uit Zurich gemaakt. In den tijd van drie weken heeft hij 1400 kilometer afgelegd. Bovendien trapte hij al dien tijd slechts met een been, omdat het andere gebroken was geweest en niet mocht gebruikt worden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2