Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1886. No. 84. Woensdag 8 November. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIK ZEE, 2 November 1 88 6. Blijkens aankondiging zal aan den prov. steiger te Stavenisse eene groote verbetering gebracht worden. Men wil n.l. op den dijkskruin een loodsje plaatsen onmiddellijk beoosten de wisselplaats, tusschen de dijkpalen 62 en 63, naar men zegt ten behoeve van reizigers enz., die op de aankomst der aldaar aan leggende stoombooten wachten. Wel is waar, is eene gelegenheid tot wachten ten huize van den veerman, docli daar dat gebouw nog al op eenigen afstand van den steiger staat, is, voornamelijk bij guur en slecht weder, de plaatsing van zulk een nieuw gebouwtje wel gewenscht. De firma H. C. A. Thieme te Nijmegen, Uitgever der Geschriften over Sociale Vragen, verspreid wordende van wege de «Liberale U n i e" te Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat het eerste nummer zal bevatten Mr. A. Kerdijk, wettelijke beperking van arbeids- vrijheid en arbeidstijd voor kinderen, jeugdige werk lieden en vrouwen. Deze geschriften zullen verschijnen in post 8°. formaat van 32 tot 48 pagina's druks en ten einde ze onder ieders bereik te brengen, voor slechts 10 cent per Ex. verkrijgbaar zijn. De heer II. G. Koster C.Jz. te Amsterdam heeft ons Prinsesje een eigenaardige karakteristieke hulde gebracht met de aanbieding van een Prinses Wilhelmina spel, dat, in den geest van het oudvaderlijke ganzen bord, de historie van de vorstelijke familie behelsd. Het is een vorstelijk cadeau, keurig op wit satijn gedrukt en verpakt in een smaakvol etui van rood pluche, van binnen gevoerd met blauw satijn, het bord, waarop het spel ligt, is met gouden franje afgezet. In een ivoren kokertje bevinden zich de dobbelsteentjes, die met gouden oogen zijn ingelegd. Aan de inschrijvers op het kapitaal der Nederlandsche Landbouwbank is van wege de oprichters kennis gegeven, dat de inschrijvingen niet worden aangenomen, wegens onvoldoende deelneming. De oprichters zijn echter voornemens de zaak zoo mogelijk langs anderen weg tot stand te brengen. De residentie zal met eene onderneming voor ont spanning en publieke vermakelijkheid worden ver meerderd. Men verneemt toch, dat de kapitale behui zingen in de Spuistraat, waarin de magazijnen van de »Bon Marché" gevestigd zijn geweest, voor eene aanzienlijke som onderhands zijn aangekocht door eene combinatie, welke zich ten doel stelt het uitgebreid terrein, dat door de gebouwen aan de Spuistraat, de achtergelegen perceelen en uitgestrekten tuin wordt gevormd, te bebouwen en in te richten in den geest van het bekende café »Krasnapolsky" te Amsterdam, maar tevens daaraan te verbinden een schitterend Eden-theater, waarin zoowel des winters als des zomers voorstellingen van verscheiden aard zullen worden gegeven. Reeds spoedig zal aan dit plan uitvoering worden gegeven. De geheele onderneming komt onder leiding van den eigenaar van 't café-restaurant «Altenburg" te Scheveningen, den heer Ferd. Klas, terwijl de aan nemer van het afgebrande Kurhaus, de heer Fernnim, de bouwer is. De Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij heeft een voor de suikerfabrikanten belangrijk besluit genomen, n.l. tot verlaging der spoorwegvrachten met 25 cents per picol. Als een bewijs hoe tegenwoordig naar werk gezocht wordt, diene, dat het aanbod gedaan is, den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen uit te voeren voor f 400,000, of f 150,000 beneden het ramingsplan, naar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bij de vertimmering van de meisjesschool in de Bloemendalstraat te Zwolle, zijn in eene kamer bij mejuffrouw Langerveldt, onder het houten plafond de overblijfselen van een vroeger geschilderd plafond ge vonden, in caisons verdeeld. In een dier caisons vond men een stuk, geteekend H. ten Oever, 't welk echter zoodanig ontredderd is, dat er weinig of niets van terecht te brengen zal zijn. In de overige vakken heeft men nog een viertal stukken met allegorische voorstellingen gevonden, op 't een waarvan de naam van Joannes Janssens en het jaartal 1665 wordt aangetroffen. Ze zijn voorloopig naar het stadhuis overgebracht, maar het is, volgens de Zw. Ct., minstens twijfelachtig of ze eenige kunstwaarde bezitten. Volgens bij de Regeering ingekomen bericht zal bij gelegenheid van het vijftigjarig regeeringsfeest van Hare Majesteit de Koningin van Engeland, van Mei tot October 1887, te Manchester een tentoonstelling worden gehouden van kunst en nijverheid. Behalve de afdeeling «Schoone Kunsten", omvattende de schilder-, beeldhouw-, graveer- en etskunst, litho grafie en photografie, draagt deze tentoonstelling een internationaal karakter. Tot het bekomen van inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar de volgende adressen, aan welke het prospectus voor de tentoonstelling is toe gezonden »het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland, te 's Gravenhage" »het bewind der Vereeniging van en voor Neder landsche Industrieelen te 'sGravenhage"; »het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem." Op het landgoed Skatuick, bij Rastenburg, is eene oude begraafplaats ontdekt. Binnen eene uitgestrekt heid van 20 M.2 vond men ongeveer 20 urnen, terwijl verscheidene, die zwaar beschadigd waren, niet opge- gegraven konden worden. De urnen stonden l1/^ tot 2 voet onder den grond en waren van boven en op zijde met steenen ter grootte van een menschenhoofd bedekt. De begraafplaats behoort tot de zoogenaamde oudere ijzerperiode, die de eerste eeuwen na Christus' geboorte omvat, dus tot een tijd, toen deze streek nog door Germanen bewoond werd, die eerst later voor de met de volksverhuizing naar het Westpe trekkende Pruisen moesten wijken. De urnen zijn on gezonden naar het Oost-Pruisisch provinciale museum te Koningsbergen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Om den accijns te ontduiken had dezer dagen een landbouwer te Noordwolde in zijn woning een puik- besten pink doen slachten. Terwijl hij nu 's nachts te bed lag, drong plotseling een noodkreet in zijn ooren «Help, help, een man te water!" Bereidvaardiger in het hulp bieden dan in het betalen van den accijns, staat hij fluks op en vliegt naar buiten. Nauwelijks echter is de deur geopend, of een paar mannen snellen even vlug naar binnen, en voordat de man goed weet, wat er gaande is, hebben de ambtenaren het geslachte rund benaderd. Hij kon nu niet alleen een som gelds storten, om te beletten dat de «drenkeling" werd meegevoerd, maar kreeg een proces-verbaal op den koop toe. In de maand April jl. richtte zich zekere L., te Parijs, als grossier in wijnen en geestrijke dranken in, en wel op zoo grooten voet, dat hij zonder moeite bezendingen van wijnbouwers enz. ontving, die hij niet in gebreke bleef te verkoopen. Tevens vroeg hij, door middel van advertentiën, bedienden en compagnons, die geen bezwaar maakten waarborgsommen te storten tot 20.000 francs toe. Dezer dagen echter is L. verdwenen zonder zijne wissels te honoreeren of andere betalingen gedaan te hebben, achterlatende een aantal ledige vaten en medenemende eene buit van meer dan 200,000 francs. Een sneltrein van den Milwaukee-spoorweg is in den omtrek van Portage, in den Staat Wisconsin, ontspoord. Eenige waggons werden verbrijzeld of door het vuur van den locomotief in brand gestoken, waar door ten minste vijftien personen gewond of verbrand werden. Door het onnadenkend wegwerpen van een nog brandende lucifer zijn onlangs op een bal te Berlijn de japonnen van twee dames in brand geraakt. Dadelijk ijlden eenige heeven toe, wierpen hunne jassen op de brandende kleederen en verstikten op die manier het vuur. Het meisje, wier kleederen het eerste vuur vatten, heeft talrijke brandwonden bekomen. Hare vriendin is er met den schrik en het verlies van hare baljapon afgekomen. Te Parijs is eene goed georganiseerde bende dieven en helers in hechtenis genomen, die reeds sedert eenigen tijd de groote magazijnen bestal. Twee vrouwen, die in de magazijnen du Bon Marché op heeterdaad van diefstal werden betrapt, hebben de politie op 't spoor van de dieven gebracht. Eene huiszoeking is ingesteld in de rue de Pascal, waar de bende haar bewaarplaats van de gestolen goederen had. Op voorwerpen van allerlei aard heeft men de hand gelegd; men vond kant, stukken zijde, gemaakte kleederen, enz., alles ontvreemd uit de groote magazijnen. Dieven en helers zijn in verzekerde bewaring gebracht. Een schrikkelijke gebeurtenis had de vorige week te Mainz plaats. In een gezelschap van eenige jonge lieden ontstond een strijd over een meisje, dat zich ook in het gezelschap bevond. Een der jongelieden trok daarop een revolver en schoot zijn tegenpartij dood. De moordenaar werd daarop door de omstanders zoodanig geranseld, dat de politie met moeite voorkwam, dat hij doodgeslagen zou worden. Zuid-Afrika. Een telegram van 5 October uit Pretoria aan de Kaapsche bladen houdt in, dat de Transvaalsche regeering den heer Nellmapius gratie verleend heeft, nadat deze vermoedelijk vernomen hebbende, dat hem die kwijtschelding van straf te wachten stond het door hem aangeteekend appèl had ingetrokken. Het gebeurde verwekte te Pretoria groote opschudding en rechter Brand had dadelijk zijn ontslag ingediend. De te Kaapstad verschijnende Zuid-Afrikaan van 7 Oct. zegt: «Wij vertrouwen, dat rechter Brand die aanvraag om ontslag zal terugnemen Wie, gelooven wij, in deze zaak veel meer reden dan rechter Brand heeft om zich verongelijkt te gevoelen, is de staats-procureur, die persoonlijk aandeel aan de vervolging heeft genomen en thans door eene regeering, in wier naam hij handelt en wier rechts geleerde raadsman hij is zonder zelf tot haar te behooren, in den steek wordt gelaten. Daarmede

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1