ZlRIKZEESCME COUR A NX. 1886. No. 83. Zaterdag 30 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arromlis- seiuent Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Pei' gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Ge boor te en Doodberichten van '10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. LAKENHAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 't welk Donderdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. ZIERIK ZEE, 29 October 1 8 8 6. Maandagavond overleed op zijn buitenplaats «Hees- terlust" de Heer Mr. Cornells van der Lek de Clercq van Stavenisse, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Heden morgen had de plechtige teraardebestelling plaats en werd het lijk in den familie grafkelder bijgezet. Eene groote menigte belangstellenden was bij die plechtigheid tegenwoordig. Voor onze gemeente is dit overlijden zeer zeker een groot verlies. Door Z. M. is Mr. J. P. Cau, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot Schoolopziener in het Arrondissement Zierikzee. De surnumerair der posterijen J. M. van den Driessen Mareeuw wordt op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov., overgeplaatst van het postkantoor te Zierikzee naar het postkantoor te Vucht. Naar wij vernemen, zal door de schietvereeniging »Onderling Genoegen", bij gunstig weder, op Zondag 7 November e.k. een huishoudelijken wedstrijd worden gehouden. Behalve op de personele, zal er ook op vrije banen kunnen worden geschoten. De wedstrijd zal gehouden worden in den tuin der Sociteit »Ons Genoegen" en wel van 's morgens 91 uur en van 24 uur. Verder vernemen wij, dat door het Bestuur voor de personele baan eenige prijzen worden aangekocht, terwijl de prijzen op de vrije banen zullen worden aangekocht naar gelang van het aantal verkochte kaarten. Het zal dus nuttig zijn, dat vele leden zich vóór den dag van den wedstrijd nog eens flink oefenen. Tot kapelmeester bij het muziekcorps der Dienst doende Schutterij te Middelburg, is benoemd de heer J. Scholtens, onder-kapelmeester bij het stafmuziek corps van het 3e regiment inf. te Bergen op Zoom. In de statuten der sociëteit «Onder Ons" te Yerseke komt een bepaling voor, die navolging verdient «De vergaderingen mogen niet langer duren dan drie uren." Als een aardig staaltje van achteloosheid der be trokken postambtenaren, deelt men het volgende mede Eenige weken geleden werd te Gulpen (Limburg) een brief ter post bezorgd met het volgende adres: den heer enz. te Poortugaal bij Rotterdam. De brief bereikte zijne bestemming niet. Anderhalve maand later werd de brief aan zijn adres bezorgd, terwijl op het couvert de stempels van »Paris" en «Lisboa" stonden. De brief was dus naar Portugal gereisd, en de postambtenaren te Lissabon kwamen 't eerst tot de ontdekking, waar «Poortugaal" ligt. Waarlijk niet vleiend voor hun Nederlandsche collega's De Nederlandsche Maatschappij voor geneeskunde heeft zich met drie verzoekschriften tot de regeering gewend. Het eerste verzoek betreft wijziging der epidemiën- wet in dien zin, dat in art. 14 al. 3 dier wet het woord diphtheritis kome te vervallen. Wordt aan het verzoek der Maatschappij voldaan, dan zal in het vervolg ook aan kinderen uit huis gezinnen, waar diphtheritis heerscht, het bezoeken van scholen verboden zijn. Het tweede verzoek betreft wijziging der artsen-wet. De Maatschappij wenscht, dat het praetisch arts examen niet tegenover eigen leermeesters kan worden afgelegd. Het praetisch arts-examen voor anderen dan eigen leermeesters wordt als een krachtige studieprikkel, zoowel voor studenten als professoren, wenschelijk geacht, terwijl het den besten waarborg geeft tegen eenzijdigheid in studie en onderwijs en tegen het ver- waarloozen van sommige vakken der geneeskundige wetenschap. Het derde verzoek geldt wijziging der begrafeniswet in dien zin, dat in Nederland de facultatieve gelegen heid tot lijkverbranding worde opengesteld. De Maatschappij grondt zich daarbij op het rapport der Koninklijke Academie van Wetenschappen en op den anti-hygiënischen toestand en de ligging van vele kerkhoven in Nederland, terwijl naar haar oordeel de lijkverbranding uit een hygiënisch oogpunt meer waar borg oplevert dan het begraven van lijken. Sedert eenigen tijd is de geheele vloot van stoom schepen van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij in de vaart. De zoogenaamde «opleggers", namelijk de schepen, die des zomers bij stilte in den handel of staking van sommig vervoer stilliggen, zijn van de meerpalen losgemaakt en verspreid naar alle oorden. Wat dit beteekend voor den stuwer en sjouwerman kan daaruit worden afgeleid, dat de genoemde Maat schappij, behalve haar vast personeel, vele dagen een 200tal losse werklieden in haar dienst heeft, 't Is maar te hopen, dat de meerdere drukte aanhoudt en de reederij niet genoodzaakt zal worden wegens stilte in den handel, eenige schepen op te leggen. De uitgaven voor de te Amsterdam gehouden Bakkerij tentoonstelling beliepen f 11394, de ontvangsten f 8717 het tekort is f 2677, uit het waarborgfonds ad f 12,150 te voldoen, zoodat 76 pCt. aan de inschrijvers wordt teruggegeven. Een eerzaam, hupsch boerinnetje, dat zich in haar huwelijksplannen door hare familie gedwarsboomd zag, werd Zaterdag te Oeffeit door haar aanbidder geschaakt en in een daartoe expresselijk afgehuurd bootje over de Maas op Limburgsch grondgebied in veiligheid gebracht, om daar eerlang in een ander bootje over te stappen. In het Haagsche bosch verloor een heer zijne portemonnaie met f 9 a f 10. Een jongen van nog geen tien jaren merkte dit van verre op en ijlde den wandelaar na, om hem het verlorene terug te geven. Het knaapje zag er helder, maar sober in de kleeren uit en f 10 zou zeker een schat voor zijne moeder zijn geweest, die bovendien ziék lag. Toch kwam de gedachte om het geld te houden niet bij het kind op, maar op de vraag van den heer of hij de portemonnaie met het geld liever zou willen houden, kon hij toch niet anders antwoorden dan, »ja, als ik 't krijg, graag." De heer ging daarop met den kleine naar de woning der moeder, overtuigde zich dat het jongentje waarheid gesproken had en dat de vrouw werkelijk lijdende was en het niet breed heeft en hij schonk aan den jongen de portemonnaie en het geld aan de moeder. Gedurende de maand Sept. j.l. is in de rijks postspaarbank ingelegd f 524,445,635, terugbetaald f 342,089,36. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 182,356,275. Aan het einde der maand Aug. j.l. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven 8,057,782t27r>, zoodat het gezamenlijk tegoed dei- inleggers op ultimo September bedroeg f 8,240,138,55. In den loop van September zijn 2617 nieuwe boekjes uitgegeven; 776 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 132,999 in omloop waren. Een Amerikaansche advertentie' komt voor in de Banier van 23 October jl. Een ouderenpaar uit Hinde- loopen kondigt daarin de geboorte aan van een dochtertje. De gelukkige ouders berichten tevens »door deze", dat zij «de wollen manufacturen en sajetten nog niet in prijs hebben verhoogd, en zich aanbevolen houden tot het leveren van koedekken, dektouw, enz., enz., enz." Een der bladen uit het Noorden (het Heerenv. Advert.-Bladbevat het volgende «toeval uit 't leven van een apotheker", dat vermelding verdient, al ware het slechts om te doen uitkomen, welke een zware verantwoordelijkheid op die heeren rust en mogelijke vergissingen een minder hard oordeel verdienen, dan zij bij vele menschen ondervinden «Eindelijk sloeg het uur van tienen uit den ouden kerktoren, haastig sloot ik mijne apotheek om een iivivci''diende rust te smaken. Rust? Nu ja, als men 't zoo noemen wil. In de laatste weken kwamen vrij wat gevallen van croup en diphtheritis voor en daardoor was ik menigen nacht reeds uit Morpheus' armen gerukt, om poeiers of drankjes gereed te maken. Spoedig lag ik in een diepen slaap. Lang duurde 't echter niet. Om elf uur reeds ging de huisbel. On middellijk was ik bij de hand, opende de deur met de vraag: «wat is er?" doch in plaats van een ant woord reikt een gejaagde bode mij een recept toe, «Zoo in een half uurtje is 't gereed, wilt ge er op wachten." «Gaarne." De bode zette zich op de bank in den winkel, 't geneesmiddel werd hem ras overhandigd en weg was hij. Ik legde mij weder neer. Pas was ik ingedommeld, of weder ging het: klin geling, klingeling. Was 't wonder, dat een onderdrukt «hartelijk" woord mij ontviel? Voor de derde maal lig ik weer te bed of na een uurtje wordt er opnieuw gebeld. «Voor den drommel, denken de lui dan dat ik geen slaap noodig heb?" Maar komaan plichtsgevoel veroorlooft geen be schouwingen. Aanpakken maar, gelijk straks. 't Was het nachtje wel, niet minder dan zes malen werd ik er uitgehaald. Onaangenaam, huiverachtig neem ik 't laatste recept aan, dat een jongetje komt brengen: 10 gram opiumtinctuur. Slaapdronken neem ik de ftesch, giet de aangegeven hoeveelheid over, sluit het fleschje, hecht er de gebruiksaanwijzing aan en geef het den jongen, die er ijlings mee heen loopt. Ik breng de flesch weder ter plaatse, sla toevallig het oog op het schild en groote Hemelik heb jodiumtinctuur gegeven. Ik voel dat ik bezwijmen zal, 't gaat gelukkig voorbij, alle vermoeidheid is eensklaps van mij geweken en «de jongen naloopen" zeg ik gejaagd tot mij zelf. Waar woont de zieke? Ik scheur 't recept van den lias alleen de naam van den patient, geen straat wordt er genoemd. Wat te doen? «Ge hebt een mensch vergiftigdklinkt het onophoudelijk in mijn oor. «Gevangenis eer en goede naam verloren mijn leven verwoest o, 'tis om krankzinnig te worden. Klingeling, klingeling zoo gaat 't nogmaals aan de bel. Werktuigelijk doe ik open. «Och, meneertje, ik ben gestruikeld en 't fleschje is daarbij stuk geraakt." «Jongen! wat zeg je! Ben je zoo pas hier geweest?"

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1