AD VERTENTIEN. ZEEUWSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afdeeling ZIERIKZEE. VERGADERING op Donderdag 28 October e.k., Ook werd den Prins een adres van de royalistisch - gezinde werklieden van Lyon aangeboden. Daarin wordt o. a. gezegd: »Men (de republiek) had ons voorspoed beloofd, en wij hebben slechts gebrek aan werk, achteruitgang en vermeerdering van lasten. Men had ons de vrijheid beloofd en eiken dag belemmert en schendt men haar, terwijl onze rechten miskend worden en onze geloofsovertuiging beleedigd. Vele werklieden, die aan deze bedriegelijke beloften geloof geschonken hadden, zien thans in, dat zij misleid werden, en met ongeduld wachten zij den terugkeer van dat Koning schap af, dat traditioneel in zijn beginsel en modern in zijne instellingen is." De fiere en vaderlandslievende woorden, welke gij, Monseigneur, sprekende van uw ballingschap tot Frankrijk gericht hebt, hebben ons nieuwen moed geschonken. Wij wezen, dat wij in u de groote beginselen van het gezag zullen vinden, welke de maatschappij verheffen en de volken sterk maken." Engeland. Lord Derby heeft op eene vergadering te Liverpool aangetoond, dat het Engelsche volk van dag tot dag meer geld verdient, meer weelde zich veroorlooft in zijne levenswijze, en toch meer overspaart. Het ver bruik van thee beliep 158,000,000 pd. in 1880 5 in '1885 was het tot 182,000,000 gestegen. Dat van suiker steeg van 19,500,000 centenaars in 1880 tot 24,000,000 centenaars in '1885. In '1880 werd er in de spaarbanken van Engeland 78,000,000 pd. st. belegd, in '1885 reeds 94,000,000 pd. st. Dus: meer vertering, en toch ook meer besparing. Maar ook meer verdienste, gelijk blijkt uit de schatting ten behoeve van de inkomstenbelasting, die van 577,000,000 pd. st. in '1880 gestegen was tot 631,000,000 pd. st. in '1885. Bovendien wijst het totaal der losgekomen nalatenschappen in elk dier vijf jaren eene gestadige vermeerdering aan: van '164,000,000 pd. st. in'1880 tot 183,000,000 pd. st. in 1885. Zoo er evenwel over kwijning en slechte tijden wordt geklaagd, is dit gemakkelijk te verklaren. Vooreerst heeft de ge druktheid in den landbouw schuld, veroorzaakt door slechte oogsten en lage prijzen. Lord Derby raamt het door landheeren en pachters dientengevolge ge leden verlies over de jongstverloopen tien jaren op niet minder dan 200,000,000 pd. st. en zulk een kolossaal verlies moet natuurlijk door alle klassen mee gevoeld worden. In de tweede plaats heeft Enge land, dat vroeger op menig gebied van nijverheid een monopolie bezat, in andere volken geduchte mede dingers gekregen. En eindelijk elke morgen, dat de zon over ons opgaat, bestraalt zij op ons eiland duizend aangezichten méér, dan op den ochtend te voren. Overigens meent ook Lord Derby overal de voortee kenen te bespeuren van een spoedig herleven van handel en nijverheid, misschien reeds binnen den tijd van één enkel jaar. Oosten i*ij k. Sedert den Krimoorlog, zoo schrijft de Schles Ztg., heeft Oostenrijks zwakke, vaak onsoliede uitvoerhandel, die vroeger alle markten van Zuid-Europa beheerschte, meer en meer voor de Fransche en vooral voor de Engelsche concurrentie moeten wijken. Aan den Be- neden-Donau heerscht de Engelsche vlag en de on verstandige handelspolitiek van Oostenrijk-Hongarije tegenover Rumenië dwingt dit land zijne produkten over zee te vervoeren, waarvan de Engelschen profi- teeren. Met Bulgarije heeft Rusland, ten koste van groote offers in den vorm van subsidiën voor stoom vaart-lijnen, handelsbetrekkingen aangeknoopt. Te Konstantinopel doen de Engelschen de meeste zaken en na hen de Franschen en beiden trachten over Konstantinopel en Burgas met Bulgarije en over Salo nika met Servië verbindingen aan te knoopen. Zoodra de spoorweg is voltooid, zullen de Engelschen zich geheel meester maken van de Servische markt. Nog krachtiger schijnen de Franschen te willen optreden vele Fransche kooplieden hebben zich vereenigd om in Salonika groote magazijnen van goederen te vestigen. Te Galatz in Rumenië bestaat reeds zulk een depót, dat goede zaken maakt. Zweden. Op verscheidene plaatsen hebben socialistische werk lieden gewelddadigheden gepleegd. Te Upsala moest militaire hulp worden ingeroepen. Deze beweging wordt aangevuurd door heftige opruiende redevoeringen. De Zweedsche bladen dringen aan op een wet om die woeste opruiingen tegen te gaan, en de regeering zou reeds hebben besloten maatregelen voor te stellen in den geest der Duitsche wet. Daar de socialistische beweging in Zweden eigenlijk het werk is van Deensche en Duitsche socialisten en men zelfs meent te weten, dat de Zweedsche socialisten door hunne partijgenooten in Duitschland en Denemarken met geld worden ondei'steund, is de regeering inzonderheid bedacht op maatregelen, om voor de vreemde aanstokers het Aorblijf in Zweden onmogelijk te maken. Bnlg-arije. De Bulgaarsche regeering heeft aan Gadban-Effendi verklaard, dat het regentschap als opvolgster van den vorst de bevoegdheid heeft het bestuur van het land in te richten, zooals de omstandigheden dit wenschelijk maken. De regeering zou de bedenkingen, die gemaakt werden tegen het medekiezen der Oost- Rumeliërs in overweging nemen. Ei' is bovendien weinig kans dat de verkiezing van den vorst spoedig zal plaats hebben. De diplomatieke kringen te Weenen verzekeren, naar aanleiding van een Reuter-telegram, volgens hetwelk Rusland de leiding der zaken in de Bulgaarsche quaestie zou hebben, dat er geen over eenkomst op dat punt bestaat, en dat Oostenrijk evenmin als vroeger, verantwoordelijk is voor Ruslands stappende zending van Gadban-Effendi geschiedt evenzeer voor rekening en op risico van Turkije. De Bulgaarsche regeering verwacht zeer spoedig van Gadban-Effendi de mededeeling, welke wijzigingen hem door Von Raulbars voorgesteld zijn. Het namens Yon Kaulbars te Rustschuk rond gestrooide bericht, volgens hetwelk van de zijde der groote mogendheden geen wederstand zou bestaan tegen bezetting van Bulgarije door Rusland, heeft te Sofia zeer ontstemd. Men zal echter spoedig tot de overtuiging komen, dat dit bericht slechts een middel was om vrees aan te jagen. De Weener correspondent der Times zegt, gemach tigd te zijn te verklaren, dat prins Alexander van Battenberg aan het Bulgaarsche gouvernement heeft te kennen gegeven, dat hij niet wenscht tot vorst te worden herkozen. De prins wil niet, dat zijn naam wordt gebruikt om de rnoeielijkheden te vermeerderent Nadat Gadban-Effendi, met generaal Kaulbars te Sofia een langdurig onderhoud had gehad, overhandigde hij aan de Bulgaarsche regeering eene nota van den Turkschen groot-vizier, waarin deze zijn leedwezen betuigt, dat de Bulgaren de groote Sobranje hebben bijeengeroepen, voordat een Turksch commissaris den tijd had zich voldoende op de hoogte te stellen van den toestand in het vorstendom. Derhalve stelt de groot-vizier voor de bijeenkomst der Sobranje uit te stellen en Gadban ondersteunde dit voorstel ten sterkste. De president van het regentschap, Stamboeloff, ant woordde, dat de Bulgaren door de verklaring, welke zij den vorigen dag hadden afgelegd, duidelijk hun streven naar gematigdheid en het treffen eener schikking met Rusland hadden getoond. Evenwel had Gadban, noch uit zijn naam, noch uit naam van den generaal Kaulbars, eenige verzekering gegeven, betreffende het aanwijzen van een candidaat voor den Bulgaarschen troon en daarom zag de regeering zich genoodzaakt, zich te houden aan de bijeenroeping der vergadering op 27 October. Derhalve zouden ook de ministers op den bepaalden dag naar Tirnova vertrekken. De cor respondent der Kolnische Zeitv.ng is overtuigd, dat de Bulgaren nu vast besloten zijn zelfstandig te handelen. Misschien zullen reeds spoedig ernstige besluiten worden genomen. Het eerste werk der regenten zal zijn, dat zij hun betrekking neerleggen, doch het is buiten twijfel, dat de Sobranje Stamboeloff en Moetkoeroff zal herkiezen en Karaveloff zal uitsluiten. Turkij - Uit Konstantinopel wordt van 19 October aan de Pol. Gom het volgende geschreven«Rusland dwaalt, wanneer het hoopt de Porte te bewegen, de grenzen eener gewapende neutraliteit te overschrijden. Ofschoon men in het paleis en aan de Porte alles vriendelijk aanhoort, wat van Russische zijde wordt gezegd en ofschoon men zich door Rusland laat overhalen, zich in de Egyptische quaestie tegenover Engeland moediger te toonen, is er toch geen sprake van, dat men openlijk zal partij trekken voor Rusland. Er is niets, wat de oosterlingen beter verstaan, dan rechts en links vriendelijk te zijn. Maar wanneer men het ver trouwen geniet van de Turken, die den toestand van Europa kennen, en de verborgen stroomingen, welke meer en meer de Oostersche quaestie naderen, dan hoort men van hen, dat Turkije, in weerwil van alle oorlogsvoorbereidselen, geen oorlog voeren kan en daarom ook geen oorlog voeren wil." Omtrent Bulgarije leest men in dezelfde correspondentie: »De Bulgaren hebben geleerd, boe men vorsten onttroont en gouverneurs-generaal verdrijft. Indien hun een vorst wordt opgedrongen, die een werktuig der pan- slavisten is, dan zou hij zeker niet vele jaren regeeren. Het verzet tegen Rusland heeft inderdaad een nationaal karakter en een der voornaamste Bulgaren zeide onlangs: Eene Russische bezetting is mogelijk, maar om Bulgarije in bedwang te houden, moeten 200,000 Russische soldaten voortdurend in het land blijven. Eene verzoening met Rusland zou alleen mogelijk zijn, wanneer het zonder voorbehoud de nationale onafhankelijkheid van Bulgarije erkent en niet alleen de vereeniging met Oost-Rumelië, maar ook de uit breiding in Macedonië toelaat. Maar indien Rusland van Bulgarije een tweede Polen wilde maken, dan is het eerste gedeelte van dien arbeid, de inlijving, nog niet geslaagd, maar het tweede, de opwekking van een revolutionairen geest, is reeds geschied." Het antwoord van Engeland op de klacht der Porte over de voortdurende bezetting van Egypte luidt, volgens de Daily Chronicledat de redenen, die Engeland hebben genoodzaakt het land te bezetten, nog bestaan, maar dat de Engelsche troepen Egypte zullen ontruimen, zoodra Engelands taak is volbracht. Het genoemde blad verneemt, dat Turkije's handelwijze alleen aan den invloed van Rusland en Frankrijk is toe te schrijven. De Porte zou zich niet beklagen, zoolang de schatting werd betaald en als deze werd verhoogd, zou het haar onverschillig zijn, wie te Cairo regeerde. Gemengd Biiitenlaiidscli Nieuws. Dat een locomotief een menschenleven redt zal wel een groote zeldzaamheid zijn. Toch had dit onlangs plaats nabij het station Rena (Noorwegen). Een spoor wegwerker had het ongeluk met een der voeten tusschen de rails beklemd te raken. Ongelukkig was de trein in aantocht en kon de man zich niet losrukken. Maar wat hij zelf niet kon, dat deed de locomotief. Zij was voorzien van een ploeg voor het wiel en deze vatte den man op. Hoewel de man eenige dagen zijn werk niet kon doen, was hij niet ernstig gewond. Een electrische boom is door twee Duitsche reizigers op Nieuw-Guinea ontdekt. Reeds op twaalf dagen afstand s van de kust ontdekten de reizigers dat hun kompassen faalden. Later vonden zij de oorzaak in een boom, die met een sterk geladen electrische batterij gelijk stond. Bij aanraking deelde de boom zoo'n geweldigen schok mede, dat een der reizigers ter aarde werd geveld. Men onleent dit zonderlinge bericht aan de Chicago Times. Een Belgisch musicus, Van Elewijk te Brussel, die zich sedert langen tijd met mechanisme bezighoudt, heeft na langdurige proefneming een toestel vervaardigd, waarmede het mogelijk is een op het klavier gespeeld muziekstuk terstond in muzieknoten op het papier te brengen. Of de toestel practische waarde heeft is nog te bezien, doch een proef voor de koningin van België genomen moet zeer voldoende uitgevallen zijn. Een zeer eigenaardig waagstuk, dat wat dollen overmoed betreft zijns gelijke niet gemakkelijk zal vinden, heeft voor eenigen tijd een knaap uit Boheme volvoerd. Toen nl. 's morgens vroeg de posttrein van Praag naar Weenen in laatstgenoemd station binnenreed, bemerkte een beambte een knaap onder een der wagens, die op de stang van de rem gehurkt zat, en zich vasthield aan de kettingen, waarmede de wagens ver bonden worden. Toen hij zag, dat men hem bemerkte, trachtte hij te ontvluchten, en weigerde, toen men hem greep, eenige opheldering te gevendaarom werd hij aan de politie overgeleverd, waar hij vertelde, dat hij de zoon van een hoedenmaker uit Guttenberg was, dat hij Wenzel Kotnitschek heette, en dat hij in de houding, waarin men hem onder den wagen had opgemerkt, gedurende zes uren met den trein was medegereden. Door zijn schoolmeester weggejaagd, had hij het uit vrees voor straf niet gewaagd, in 't ouderlijk huis terug te keeren, maar had hij besloten de wijde wereld in te gaan. Daar hij echter geen geld voor een spoorkaartje had, verborg hij zich 's avonds om '10 uur te Guttenberg onder den wagen en kwam zoo in den nacht te Weenen aan. Het is bijna ongeloofelijk, dat de knaap de 187 K. M. gehurkt op een ijzeren stang, en ieder oogenblik in levensgevaar, heeft afgelegd, en men kan het alleen gelooven, als men aanneemt, dat hij af en toe onbemerkt plaats genomen heeft op een onbezetten remstoel. Sedert de invoering der gesloten brief kaar ten (cartes- lettres) in Frankrijk zijn daarvan maandelijks 600,000 stuks verkocht. des namiddags uur, bij M. FRANKEN, in het «Huis van Nassau." Namens het Bestuur der Afdeeling, De Secretaris, H. G. MULOCK HOUWER.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3