Z1ERIKZEESCHE 01II AM voor hel arrimfe- seient lierihzee. 1886. No. 82. Woensdag 27 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 'I,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke noramers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAEEMAN. Binnenland, ZIEKIK ZEE, 26 October 188 6. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeente raad is tot Havenmeester benoemd de heer W. A. Bowbyes. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat is ingekomen eene missive der heeren D. Q. Mulock Houwer alhier en C. A. Hummelink te Vlaardingen, met verzoek tot voöNoopige concessie eener drinkwaterleiding in deze gemeente, met financieelen steun gedurende 10 jaar uit de gemeentekas. Dit verzoek is gesteld in handen van Burgem. en Weth. Zelfs voor de pers voorziet de Standaard van het wetsontwerp tot beperking van het recht van ver- eeniging en vergadering de gruwelijkste gevolgen. Daar toch als criterium voor het openbaar zijn van vergaderingen de tegenwoordigheid van verslaggevers is aangenomen, zal men voor elke vergadering, welke men niet onder het régime van openbaar wil brengen, beginnen met den verslaggever der pers de deur te wijzen. En zelfs wanneer de politie van achteren merkt, dat er een bericht van eenige vergadering in de courant komt, dan spreekt het van zelf, dat er ook een verslaggever moet zijn aan te wijzen, en het gevolg zal zijn, dat men, om uit handen der politie te blijven, al zeer schuchter zal worden met mededeelingen. Dit is echter nog niet alles. Het ergste is, dat de verbreiding en verspreiding van denkbeelden voortaan aan gouvernementeële keur zullen onderworpen zijn. Dat raakt rechtstreeks de drukpers; want eenmaal die gouvernementeele keur voor de verspreiding van denkbeelden op vergaderingen toegepast, zal aan de logica van het beginsel geen stuiten meer zijn en moet de Regeering eerlang ook komen tot het eischen van gouvernementeele keur voor de verspreiding van denkbeelden door de pers. Te meer omdat juist het «zijdelings, voorwaardelijk en in algemeene termen" denkbeelden verspreiden het eigenaardig emplooi is van de pers. Keur op het brood wel voor bakkers, niet voor de broodfabrieken, ware immers al te dwaas. De pers wete dus wel wat haar te wachten staat. R. Nbl. Naar wij vernemen zal de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als Uitgever van de Geschriften over Sociale Vragen, door de «Liberale Unie" te verspreiden. De Geneesk. Ct. noemt het zonderling, neen eigenlijk betreurenswaardig is het, dat dezelfde arts, tot wien ieder bij ziekte of ongeval zoo gaarne zijn toevlucht neemt, in wiens hulp en raad men dan zoo'n onbeperkt vertrouwen stelt, maar al te vaak wantrouwen ontmoet, als hij zijn stem verheft tegen moeielijk verklaarbare zaken, welke meestal ondernomen worden om uit de lichtgeloovigheid munt te slaan. Hij mist zijn invloed, als het geldt vertooningen, welke met het kleed dei- mystiek worden omhangen. Het is waar, de geneesheeren kunnen de ver richtingen van een Donato evenmin direct verklaren als die van andere goochelaarsmaar wel kunnen ze verklaren, dat die gevaarlijk zijn van wege den schadelijken invloed, dien de hypnotische en biologische bewerkingen op het sujet moeten uitoefenen. Die schadelijke invloeden zijn door een zoo groot aantal feiten bevestigd, dat het boven alle twijfel gevaarlijk is, een fascinateur vrijheid te laten om zijn spel met de gezondheid van het publiek voort te zetten, niet alleen met de gezondheid van 't sujet, dat er zich toe leent, maar ook met die van geheel het toeschouwend publiek. Is het niet algemeen bekend, dat epilepsie, vitusdans en meer dergelijke zenuwziekten alleen door het aanschouwen besmettelijk werden? En als men nu ziet, dat daar personen plotseling, als door een toovermacht, op den grond worden geworpen, het bewustzijn verliezen of tot onwillekeurige be wegingen worden gedwongen, ligt het dan niet voor de hand, dat zulke tooneelen het gemoed, vooral van kleine en groote kinderen, moeten schokken en allicht tot navolging opwekken? Hier behoeft echter geen vraagteeken meer gezet te worden, nu van de nadeelige uitwerkingen reeds voorbeelden zijn bekend geworden. Die moesten reeds meer dan voldoende zijn voor het openbaar gezag, om paal en perk te stellen aan dergelijke gevaarlijke aardigheden. Het Geneeskundig Staatstoezicht wijdt minutieuse zorg aan het voorkomen van besmetting der overige organen, maar nu mag ook het zenuw en hersengestel wel een beroep doenop diezelfde bescherming, al wordt de aanval daarop ook be wimpeld in den vorm eener vermakelijke voorstelling en door het publiek met applaudissement begroet. Dr. D. Burger, te Amersfoort, deelt in de N. Rott. Ct. mode, dat Nederlandsche J^ekhandelaars, die kisten met boeken naar Indië zenden, deze naar Antwerpen bréngen en ze van daar verzenden, omdat de handel der Belgen met de Nederlandsche koloniën minder bezwaard is dan die der Nederlanders. Hij geeft daaraan openbaarheid, omdat het een bewijs is, dat klachten der in Indië wonende Nederlanders rechtmatig zijn, en zij niet als landgenooten, maar als melkkoeien behandeld worden. De N. RottCt. bevestigt het medegedeelde feit, hoe ongeloofelijk het klinke. De kisten met boeken gaan evenwel niet over Antwerpen, omdat «de handel der Belgen met de Nederlandsche koloniën minder bezwaard is dan die der Nederlanders, maar omdat voor postverzendingen naar Indië, dat wil zeggen, naar de Nederlandsche koloniën, het port uit Nederland het dubbele bedraagt van het port in België en elders. Niet alleen de Nederlanders in Indië worden als melk koeien beschouwd, wij, Nederlanders in Nederland, deelen met de Nederlanders in Indië dat voorrecht. Niet hoe handel en nijverheid te grieven, maar hoe er het meeste geld uit te kloppen, schijnt de eerste regeeringszorg hier te lande te zijn. Nog onlangs hebben wij eene nieuwe proeve daarvan gezien in het verhoogen van het telegraaftarief," zegt het blad. Bij D. van Sijn Zoon te Rotterdam is het proef- nommer verschenen van een geïllusteerd Volksblad voor Nederland, dat met '1887 zal worden uitgegeven. De uitgevers hebben hiermede nog iets anders op het oog dan den werkman een goedkoop en aangenaam tijdschrift te verschaffen, waarin hij een enkel uur van nuttige verpoozing kan vinden; zij willen «met dit weekblad als een zaaier rond gaan, om allerwegen in ons Vaderland een weinig goed zaad te strooien naast het vele onkruid, dat zoo welig opschiet, om, mocht het wezen, mee daardoor den geest van onwil en opstand te helpen breidelen, die overal helaas! zijne slachtoffers kiest." De Koninklijke commissie voor een zeehaven te Scheveningen moet reeds zoover gevorderd zijn, dat aan de ingenieurs in de commissie is opgedragen het ontwerpen van een nieuw plan. Zoodra dit gereed is, zal de financieele afdeeling daarover advies uitbrengen. De ziektetoestand van den lieer W. van Zuylen heeft in de laatste dagen een gunstigen keer genomen. Volstrekte rust echter is hem nog voor eenigen tijd voorgeschreven. De Ind. Mere, deelt mede, dat de Min. van Koloniën gunstig heeft beschikt op het adres van belanghebbenden bij den handel in kinabast te Amsterdam, waarin zij verzoeken de Gouvornements Java-Kinabast elk jaar in acht periodieke veilingen, op vooraf vastgestelde en bekend gemaakte data, te doen verkoopen. Het voor nemen bestaat in de jaren '1887 en 1888, bij wijze van proef, hiertoe over te gaan. Door dezen maatregel wordt een grief tegen de Amsterdamsche markt weggenomen, en ongetwijfeld zal de krachtige medewerking der Regeering de mede dinging met de Londensche markt gemakkelijker maken. Naar de Werkmansbode mededeelt is de heer B. II. fieldt zoo goed als hersteld van de ziekte, waaraan i hij voor eenige dagen lijdende was. De heer Domela Nieuwenhuis is Vrijdagavond van zijn reis naar Zwitserland te 's Gravenhage terug- I gekeerd. Onlangs verkocht een vrouw uit Alfen op de week markt te Tiel boter voor zuivere roomboter, die bij onderzoek bleek te bevatten aardappelenstroop en i vreemde vetten. Deze vrouw is thans wegens bedrog i in den aard der koopwaar, door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken, van 23 Oct., is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in landbouwkunde of de acte voor lager onderwijs in dat vak wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1886 zitting zal houden te Wageningen: en zijn benoemd; tot lid en voorzitter dier commissie: dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot ledende heerenL. Broekerna, directeur der rijks-landbouwschool te WageningenG. Reinders, leeraar aan de rijks-landbouwschool te Wageningen S. Lako, leeraar aan de rijkslandbouwschool tc Wage ningen H. D. S. Hasselman te Zoelen. Wij worden van bevoegde zijde verzocht, nogmaals de aandacht onzer lezeressen en lezers er op te vestigen, dat melk is gebleken een der meest geduchte voer tuigen te zijn tot verspreiding en voortplanting van besmettelijke ziekten en dit gevaar alleen kan worden voorkomen, door de melk niet te gebruiken dan nadat zij gekookt is en dus alle zich daarin bevindende smetstoffen of besmettingskiemen gedood zijn. Men kooke dus de melk. U. JD. In dit jaar fcijn in 't geheel uit 't goudschip de'»Lutine" opgehaald 3304 heele en 35 halve Spaansche matten, 7'1 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren munten, 3 gouden dubloemen, 6 kwart gouden dito, 5 achtste dito, 21 dubbele en 42 enkele Louis d'or, 7 heele en 5 halve guinjes, 10 Siciliaansche goud stukken, benevens 50 koperen muntstukken en half vergane wapenen, tafelgereedschap, lijfsieraden, kogels, kogeltrossen, 2 kanonnen, wrakhout enz. Te Amsterdam is opgericht de naamlooze Vennoot schap «Tabaks-Maatschappij Deli-Asalian", zich ten doel stellende de tabakscultuur uit te oefenen in het Datoeschap Lima Lanos, gelegen tusschen Deli en Asahan. Het .kapitaal is gesteld op f 500,000. Voor- loopig zijn uitgegeven en geplaatst twee seriën van f 100,000, waarop 50 is gestort. Te Breda wordt thans een directeur van de stads Bank van Leening gevraagd op een jaarwedde van f 1000 met vrije woning, tegen borgstelling van f 12000.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1