ZlllllkZIISIIÏI COURAiYT. N, voor het arrondis- sement Zicrikzee. n. 1886. No. 80. Woensdag 20 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD vs. <TEN. cent Snelpers- alsmede JAM 102 '/a 601/,e 52'/i« 9 102S;I6 88'=/,, 101 i/s 933/s 9 877/IU 9 66i/„ 675/„ 9 68»/,, 135 i/i 953/Je 65i/a 99i/a 231/4 120 6115/I6 951/2 97 100i/8 94 62i5/ls 134 1,12 - 2,471/2 5,50 - 4,25 5,25 4,50 4,35 3,75 - 6,75 10,10 10,35 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAX. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 October 1 8 8 6. Nu de schoone en lange zomertijd voorbij is en de winter nadert, vestigt de Amst. Ct. in een artikel met het opschrift eigen brood", de aandacht op den toestand der arbeidersklasse, die, waar behoorlijk betaalde arbeid is, in gewenschten toestand verkeert. Zij wil gaarne werken, en als de verdiensten groot genoeg zijn, om in hare behoeften te voorzien en om haar daarenboven in de gelegenheid te stellen tot eenige besparing voor ongunstiger tijden en omstandigheden, dan is zij tevreden, dan is er geen sprake van eene sociale quaestie. Voorwaar, niets is treuriger dan werklieden zonder werk. Het is om radeloos te worden, wanneer mannen in de kracht van hun leven, mannen, die werken kunnen en werken willen, zich vruchteloos aanmelden om werk en telkens met den smartelijken trek der teleurstelling op het gelaat naar hun huisgezin terugkeeren, dat behoefte heeft aan het loon van het ongebruikt arbeidsvermogen. Zulk een toestand moge in onzen tijd van kwijnende welvaart ook in den zomer voorkomen, zelfs in een zoo gunstiger) zomer als wij in dit jaar zagen voorbijgaan, wij weten, zegt het blad, dat gebrek aan werk een kanker is, die vooral in den winter de arbeidende klasse bedreigt. Het is zoo vele instellingen van weldadigheid verspreiden in tijd van nood hare zegeningen, vele door de fortuin mild bedeelde natuurgenooten zijn bereid om door ruime gaven in de behoeften van anderen te voorzien, maar de flinke werkman wil liefst steunen op eigen kracht, en de ondervinding leert, dat het uitdeelen van giften een kunstmatigen toestand schept, die de algemeene ver arming op den duur bevordert. Het valt niet te ontkennen, dat gebrek aan werk bij velen veroorzaakt wordt door hunne ongeschiktheid, door hunne on bekwaamheid en door hunne overdrevene eischen, dat velen zich als werklieden onmogelijk maken, omdat het hun ontbreekt aan ijver, aan nauwgezetheid, aan een behoorlijk besteden van den werktijd. Het is tevens te betreuren, dat velen tot armoede vervallen, omdat zij geen denkbeeld schijnen te hebben van zuinigheid en overleg, omdat zij zich noodelooze uitgaven veroorloven of een deel van de door hen verdiende penningen aan sterken drank besteden. Maar naast dezen, die door eigen schuld tot ellende vervallen, staan vele werklieden, die zich door be kwaamheid, volgzaamheid en ijver onderscheiden, matig en spaarzaam leven en slechts één gebrek hebben, namelijk gebrek aan werk. -De Amst. Ct. wenscht dat men, dewijl dat gebrek zich in den winter kan doen gevoelen, bijtijds er op bedacht zij, om juist in dat gebrek zooveel mogelijk te voorzien. Men vernedere den werkman niet door giften en gaven, door een krenkenden aalmoes, maar men verheffe hem door hem in de gelegenheid te stellen om zijn eigen brood te verdienen, men bezorge hem werk. In De Zoom leest men Eene berekening, eenvoudig, maar daardoor welsprekend. Een arbeider, die twee borrels daags drinkt, is matig; hij heeft daarop recht, zeide eens een staatsman. Twee borrels, d. i. 12 centen. Twaalf centen daags d. i. 43,80 in het jaar. Een eenvoudig handwerksman, die dat gedurende zijn huwelijk opspaart, heeft na 15 jaren, dus als zijn oudste jongen in staat wordt om vader ter zijde te staan in den arbeid, een kapitaal van 800 overgelegd. Dat gaat nu dag aan dag door de keel ten voordeele alleen van tapper en slijter. Mannenwat zou beter zijn, de spaarbank of de herberg Denk er over na, wat de heeren van de Tweede Kamer hebben gezegd: «de sterke drank drukt op den minvermogende vooral Laat u niet drukken! De heer Van Kerkwijk is benoemd tot voorzitter van de commissie uit de Tweede Kamer tot onderzoek der inlichtingen op de adressen over de verhooging van het telegraaftarief. De Standaard blijft zich tegen Heemskerks socialisten wetje verzetten. Het bedenkelijke karakter dezer soci alistenwet is, dat liet «zijdelings, voorwaardelijk of in algemeenen term" opruien strafbaar is. Zoo toch wordt alle vrijheid aan banden gelegd. Ja, naar deze opvatting van de roeping van den staaf zou Luther op staanden voet te vonnissen zijn geweest; had men Marnix van St.-Aldegonde schier zonder vorm van proces aan den lijve kunnen straffenen ware voor Willem den Zwijger de kogel verdiend geweest, wel niet van Balthazar Gerards, maar dan toch uit der tromp van een Spaansch gendarmerie-geweer. Zonder eenige uitzondering had men naar deze formule alle de heilige apostelen moeten vastzetten. Ja, ging deze stelling eenmaal door, dan is het geen vraag meerof ook hem, dien men een «beroerder van het volk" en een «verleider der schare" noemde, ware naar Heemskerks juridieken regel gevonnisd naar recht. Ook nu nog ware op Heemskerks standpunt geen enkele kloeke evangelieprediking mogelijk, of de belijdenis der hoogheilige waarheid, dat men, bij strijd, God meer dan de menschen gehoorzamen moet, viel altoos onder het «zijdelings", het «voorwaardelijk" of de «algemeene termen" van Heemskerks wet. De vorige week Dinsdag bracht een boer uit Bever wijk een mandje rijpe aardbeziën van den kouden grond te Amsterdam ter markt. Hij had ze dien eigen morgen geplukt. Telegraaftarief. Onder de voorbeelden van het nieuwe telegraaftarief noemt de Minister van Waterstaat ook de stadstelegrammen. De Arnh. Ct. merkt op, dat het Nederlandsche volk van dit voordeel echter niet bijzonder gediend schijnt te zijn. Wanneer men het jaarverslag omtrent de opbrengst van den telegraafdienst raadpleegt, vindt men toch, dat van de gelegenheid, om aan een stad genoot een telegram te zenden, niemand of bijna niemand gebruik maakt. Eerst dan telegrafeert men aan stadgenooten, als men zelf buiten de stad is. Dit laat zich dan ook waarlijk wel begrijpen. Voor zeer groote steden als Londen, Parijs, Berlijn enz., waar men in dezelfde stad uren ver van elkander verwijderd kan wonen, mag deze soort telegrammen haar nut hebben, maar wien ter wereld zal het te onzent invallen, om een zijner stadgenooten te tele- grafeeren, waar men voor minder geld, in bijna het zelfde tijdsverloop een boodschap kan zenden, zoo uitgebreid als men deze zelf wenscht in te richten. Te Amsterdam, Rotterdam of Den Haag zal er misschien een enkele maal gebruik van worden gemaakt, doch over 't algemeen weinig of niet. Ook de vermindering van het buitenlandsch tarief is zeer betrekkelijk, want al verviel voor alle landen, met uitzondering van België, de grondtax, de woordtax daarentegen is b.v. voor Duitschland met een hal ven cent verhoogd, waardoor groote berichten duurder zijn geworden. Frankrijk, dat vroeger geen grondtax vorderde, verhoogde den woordtax met een halven cent, terwijl die voor Engeland onveranderd bleef. De kosten der dringende telegrammen zijn alleen voor 't binnenlandsch verkeer met een derde van den oorspronkelijken prijs verminderd, doch voor 't buitenland zijn deze onver anderd gebleven. Aan de Nederlandsche Landbouwbank wijdt de heer D. Josephus Jitta in het Handelsbl. een warm woord. Het denkbeeld van de oprichting eener nationale Land bouwbank is een gelukkig gevolg van de meerdere aandacht en samenwerking, die de onderlinge ver houding der Nederl. landbouwmaatschappijen en daaraan verwante lichamen kenmerkt sedert de zoo welgeslaagde internationale landbouwtentoonstelling, te Amsterdam in 1884 gehouden. De vergelijking met het buitenland heeft de aandacht van de vrienden, van den landbouw gevestigd op het landbouw-crediet, in vele landen reeds tot groote ontwikkeling gekomen; de stemmen van hen, die het als staathuishoudkundigen tot onder werp van hun studiën hebben gemaakt, of als financiers op overtuigende wijze zijn levensvatbaarheid hebben bewezen, hebben eindelijk ook in ons vaderland bij mannen, die wetenschappelijk en practisch zeer hoog staan aangeschreven, een krachtigen weerklank ge vonden. De nieuwe Bank is geenszins bestemd, een wel dadigheidsfonds te worden, maar aan den anderen kant moet zij haar hulp niet uitsluitend afhankelijk stellen van een zakelijke zekerheid door hypotheek of pand. De organisatie van een stelsel van persoonlek crediet, gedekt hetzij door plaatselijke instellingen, hetzij door onderlinge vereenigingen, die beide den landbouwer van nabij kennen, hem beoordeelen kunnen en zich voor hem aansprakelijk stellen, is voor de Bank de aangewezen weg om nuttig werkzaam te zijn en tevens op de meest soliede wijze haar gelden productief te beleggen. Met bestaande instellingen zal zij zich in verbinding stellen, maar zij zal zich in de eerste plaats er op toeleggen, nieuwe in 't leven te roepen. Aan de oprichting van nieuwe plaatselijke instellingen staat de Bank niet in den weg; maar ontbrak een centraal lichaam met uitgebreid kapitaal, dan zou dit op vele plaatsen het scheppen van de gewenschte organisatie beletten en wel juist daar, waar alles ontbreekt en dus de grootste behoefte bestaat. Afgescheiden van dien werkkring en van aanver wante Bankzaken, kan de Bank haar bemiddeling aan handelaar en producent aanbieden, inkoopen van vee voeder, meststoffen, werktuigen, zaaizaden enz., voor vereenigingen ten plattelande tegen marktprijzen en op crediet bezorgennuttige ondernemingen, waarbij de landbouw betrokken is, in 't leven roepen en onder steunen en aldus voor zichzelve en voor den landbouw op voordeelige wijze werkzaam zijn. In het 9'le verslag van het toevluchtsoord voor weezen te Neerbosch, beveelt de directeur J. van 't Lindenhout, het plan aan om te Neerbosch weel een nieuw weeshuis te bouwen. «Van 1 Juni 1885-31 Mei '1886 is ontvangen aan giften ƒ107,954,21, met de opbrengst van timmerwerk, meubelwerk, vee enz. samen 112,931,22s. Daarbij komt het saldo dei- drukkerij en binderij '12,825,635, totaal ƒ125,756,86. Uitgegeven werd 133,000,43r>, waaronder voor de weezen 94,178,02 en voor den bouw 30,677,305. Het nadeelig saldo is 7243,575." Men verneemt, dat de verschillende vak vereenigingen te Rotterdam, de werkeloosheid groot genoeg achtten om in den aanstaanden winter te pogen door werk verschaffing den nood te lenigen. De wijze waarop moet nog niet bepaald zijn.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1