Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zoodra echter het schieten begon, kwam majoor Pelkoff met een bataljon infanterie en een escadron cavalerie ter plaatse en liet de zijstraten ontruimen. De boeren werden onder geleide weggebracht en voorloopig in een kazerne onder dak gebracht, daar zij anders zeker door de woedende menigte waren aangevallen. Vandaar werden zij bij kleine troepjes losgelaten en buiten de stad gebracht. Sedert hun vertrek werd de orde niet meer gestoord. Dergelijke pogingen tot het belemmeren der orde werden ook te Varna en Widdin beproefd, doch met even weinig succes. Overigens zijn de meeste ver kiezingen op het platteland in goede orde afgeloopen. Te Schumla schoolde een talrijke menigte samen voor het hotel, waar generaal Kaulbars zijn intrek heeft genomen, en riep: leve Bulgarije's onafhanke lijkheid eindelijk moest de generaal de hulp van den prefect inroepen, die de menigte liet verdrijven. Niettegenstaande de verkiezingen afgeloopen zijn gaat de Russisch gezinde partij voort met het doen aanrukken van betaalde partijgangers. Russische boeren, Montenegrijnen en Macedoniers komen nog steeds in de hoofdstad. De regeering houdt echter hare geheele troepenmacht gereed, om op alles voorbereid te zijn. Alsof de toestand reeds niet ingewikkeld genoeg was, spreekt men nu nog van oneenigheden in den boezem van het regentschap. Karawelolf moet namelijk, in tegenstelling met zijne ambtgenooten, geneigd zijn de Russische eischen eenigszins toe te geven. Met is daaraan toe te schrijven, dat niet Karawelolf, doch wel de andere regeerings-mannen met groote meerderheid door het volk herkozen zijn, wat natuurlijk aan de hande lingen der regeering grooten steun geeft. Te Sofia zijn Maandag de ministeriëele candidaten gekozende stad is rustig. De berichten uit de provinciën melden dat de regeerings-candidaten de meerderheid hebben. In Rumelië is geen enkel lid der oppositie gekozen. Uit Widdin en Varna wordt melding gemaakt van Russische kuiperijen. Generaal Kaulbars is te Schumla aangekomen, waar eene meeting van 40,000 personen ten gunste der regeering gehouden is. Te Dubitza werden de onderprefect en twee regeerings-candidaten vermoord. In het overige der provincie heerscht rust. Van de 590 afgevaardigden, die moesten worden gekozen, zijn 420 gnnstig voor de regeering gezind; 20 Zankovisten werden gekozen en van 50 verkiezingen is de uitslag nog onbekend. Men weet nog niet, of Karawelolf is gekozen. De agent van Rusland heeft drie schriftelijke nota's aan het gouvernement over handigd. In de eerste wordt op last van Kaulbars sterk de circulaire afgekeurd, waarbij aan vreemdelingen werd verboden, zich in te laten met de verkiezingen. De tweede verklaart de verkiezingen onwettig. De derde protesteert tegen den aanval, waaraan het Russische consulaat heeft blootgestaan. Deze nota's zijn aan de vertegenwoordigers der mogendheden medegedeeld. Het gouvernement is voornemens niet toe te geven. De correspondent van de Times te Sofia schrijft »Het groote gevaar, dat Bulgarije bedreigt, komt niet van buiten, maar van binnen. De staatskas is sedert lang leeg en officieren en ambtenaren ontvangen hun tractement zeer onregelmatig. Wanneer buiten- landsche mogendheden willen helpen, kan dit slechts door een leening geschieden. Erlangt Bulgarije van dien kant geen hulp, dan valt het ontwijfelbaar in de macht van Rusland, dat bereid is, het land geld te leenen, mits het zich dan ook naar zijn voorwaarden schikke." Een Weener correspondent der Mcigd. Ztgherinnert er aan, dat generaal Kaulbars reeds jaren geleden, toen hij als kolonel aan de Russische ambassade te Weenen was verbonden, vijf weken achtereen aan overspanning heeft geleden, zoodat het onmogelijk was, met hem om te gaan. Hij was toen genoodzaakt verlof te nemen. B e 1 g i e. Verleden Zondag-middag is de koninklijke Vlaamsche academie te Gent in de gehoorzaal der Universiteit door den minister van landbouw en schoone kunsten, Moreau, geopend. Toen deze binnentrad, werd er zoowel gefloten als toegejuicht. Er ontstond zekere opschudding en een der uitlïuiters werd de zaal uit gezet. Daarop hield de minister een korte rede in het Franseh en de gouverneur der provincie, de heer de Kerchove, eene in het Vlaamsch, waarna eerst genoemde de academie geopend verklaarde. Volgens de lndépendance was er een talrijk publiek opgekomen, meest clericalen. De plechtigheid werd met een banket besloten. Rusland. De dagbladen bevatten Maandag een bericht, zeggende, dat prins Alexander van Battenburg beloofd zou hebben weder naar Bulgarije terug te keeren als de Sobranje hem herkoos tot vorst van Bulgarije. De waarheid van dit bericht wordt ten stelligste tegengesproken. Generaaal Von Kaulbars moet aan den czaar om ondersteuning door troepen gevraagd hebben. Men verwacht daarom belangrijke besluiten van den czaar. In regeeringskringen te St.-Petersburg verkeert men zelfs nog in onzekerheid over hetgeen geschieden zal. Een bezetting wordt nog steeds voor onwaarschijnlijk gehouden. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Bij den stads-doctor te Wesel is in de vorige week een ouderenpaar uit Isselburg gekomen om hun zoontje van 43 maanden, tot dusver alleen met moedermelk gevoed, te laten onderzoeken. Zij maakten zich ongerust over den buitengemeen voordeeligen groei van het ventje, dat 99 c.M. lang is, 25 K.G. weegt en eene borstkas ter breedte van 72 c.M, bezit, alzoo nagenoeg die van een volwassen mensch. De doctor echter vond den jongen volkomen gezond en de ouders zullen dus alleen hebben af te wachten, welke verdere afmetingen hun zuigeling zal aannemen. Te Havana en op andere plaatsen van het eiland Cuba is onder de sigarenmakers eene werkstaking uitgebroken, waaraan meer dan 20,000 personen deel nemen. Onder de werkstakers heerscht groot gebrek: zij hebben zich met de bede om hulp tot hunne collega's in de Vereenigde Staten gewend. Dat men met het gebruiken van te warme spijzen niet te voorzichtig kan zijn, bewijst het volgende treurige feit: Eenige weken geleden werd een kolen handelaar, de heer S., te Dortmund begraven, nadat hij een geheel jaar lang zijn leven ellendig, meestal op een sofa liggend, had voortgesleept, niet in staat om zelfs den geringsten arbeid te verrichten. Hij stierf aan maagverharding, doordat hij alle spijzen zoo warm mogelijk gebruikte. Elke spijs of drank, te warm genuttigd, is een langzaam, doch zeker werkend vergift, welks schade- lijke gevolgen men vroeger of later ondervindt. De maagwanden worden door dit gebruik verschroeid en daardoor wordt hunne kracht verlamd, totdat de maag eindelijk zijn dienst weigert, nadat hij jarenlang mis handeld is door de dwaze leer«koffie en soep moeten rooken en moeten geblazen worden, wanneer ze smaken willen De cholera is thans in de provincie ïstrië, te Triest en te Fiume zeer aan het afnemen. Te Triest kwamen Maandag voor 7 ziekte-, 3 sterfgevallen, Pest 44 ziekte- en 9 sterfgevallen, te ïstrië 2 ziektegevallen. Sedert het uitbreken der ziekte kwamen te Triest 650 gevallen voor, waarvan 220 met doodelijken afloop te Fiume 270, waarvan 470 en in de provincie ïstrië 580, waarvan 290 met doodelijken afloop. Een grijsaard van 80 jaar, die met eene tooneel- danseres van 20 jaar het geluk in de Fransche hoofdstad is komen zoeken, wordt, op last zijner familie, dooi de Parijzer politie opgespoord. Een nieuw gevormde vereeniging te Parijs, de anti- patriotten-ligue, zal een manifest uitgeven, waarin de volgende denkbeelden ontwikkeld zullen worden«geen vaderland meer, geene staatkundige grenzen, universeele republiek." Dit manifest zal aan alle revolutionaire partijen in Frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië en Spanje gezonden worden. Deze anti-patriotten-bond wil voorts in 4889, ter gelegenheid der wereldten toonstelling, te Parijs een congres houden. Sedert' de warme dagen die September heeft gegeven, heeft men in de omstreken van Detmold, en aan de hellingen van het Teutoburger woud gebrek aan water, dat nog steeds erger wordt. Bij de plaatsen Kohlstadt en Schlanger zoowel als in het dal van de Wienbeke, ligt alles volkomen droog, de watermolens staan stil, de beken zijn slechts drooge kiezelbeddingen, en de landbouwers moeten hun water van elders halen. Ook Lippspringe lijdt onder dit gebrek aan water, het land bij de Senne is volkomen uitgedroogd. Koningin Margavetha van Italië heeft een halssnoer van koralen, dat zij altijd draagt, bij nacht zoowel als overdag, zichtbaar of onzichtbaar, al naar haar toilet het gedoogt. Do geschiedenis van dat halssnoer is dezevijf jaren geleden wandelde de jonge Kroonprins Victor Emanuel met zijn gouverneur door Venetië, en zag daar, in een winkel, een halssnoer, dat hem bijzonder fraai toescheen. «Dat zal ik voor mama koopen", sprak hij. Maar de prijs bleek zeer hoog te zijn. «Zooveel geld heb ik niet", zei de Prins tot den winkelier. «Maar ik zal u een voorstel doen: Ik koop vijf koralen; gij bewaart de overige voor mij, en zoodra ik iets van mijn zakgeld bospaard heb, zend ik het u, en gij zendt mij zooveel koralen als ik daarvoor krijgen kan". Dat voorstel werd aan genomen, en na twee jaren kon de Prins zijn moeder met het halssnoer verrassen. Toen de Koningin hoorde, op welke wijze het gekocht was, verklaarde zij het voor het kostbaarsto sieraad dat zij bezat, en beloofde het altijd te zullen dragen, De nasporingen, welke de Italiaansche regeering naar de oorzaken der beide voorlaatste cholera-epidemieën in het werk heeft doen stellen, hebben aan de na volgende merkwaardige statistiek het aanzijn geschonken. Van de 28.459.628 inwoners van het koninkrijk Italië zijn er ongeveer 21 millioen in 23.160 steden en dorpen opgehoopt en wonen er 104.457 in holen van rotsen en turfsteengroeven, terwijl in de helft des Rijks de boeren 's winters den avond in den stal doorbrengen en daar dikwijls ook nachtverblijf houden. In ruim een achtste deel van het koninkrijk hebban de huizen geen schoorsteenen, zoodat de deur tot uitgang voor den rook dient; in twee derde der huizen bestaan geene afvoerbuizen, terwijl in vele dorpen alle afval enz. op de straat geworpen wordt om alleen door den wind of door opruimers uit het dierenrijk vandaar te verdwijnen. Het drinkwater is schaarsch en slecht in bijna 4500 van de 8259 Italiaansche districten, terwijl in gelijk aantal districten de bewoners nimmer brood eten; bovendien wordt in slechts zoowat de helft dei- dorpen en steden vleesch gebruikt. Eigenlijk eet men in Italië het minst vleesch van alle landen, Frankrijk uitgezonderd. Onder deze ellendige sanitaire toestanden is het geen wonder, dat gedurende de laatste jaren bijna 59 percent van de opgeroepenen voor den militairen dienst werden afgekeurd wegens zwakte, misvorming of te geringe lengte, en dat op eene bevolking van ruim 28 millioen zielen worden opgegeven 24.748 blinden, 45,300 doofstommen en 49.674 idioten. Over de particuliere postondernemingen te Berlijn heeft men onlangs een en ander medegedeeld. Het is in den laatsten tijd gebleken, dat ook hier weder goedkoop, duurkoop was. Men heeft onder meer ge constateerd, dat een der bestellers van zulk een particuliere onderneming verscheidene der circulaires, die hij rond te brengen had, verscheurde, om zich op die wijze de moeite van het rondbrengen te besparen. Een belangstellende deed op zekeren dag vier briefkaarten aan zich zelf geadresseerd in de bussen van de staatspost en der drie particuliere ondernemingen. Het eerst werd bezorgd door de" rijkspost, .om 14 uur 's morgens; de kaarten aan de particuliere inrichtingen ter bezorging gegeven, arri veerden eerst successievelijk om kwart voor vieren, half vijf en den volgenden dag om 40 uur. Is de bestelling dus ook al iets goedkooper, de snelheid is daarmede in evenredigheid. Kerk- en 8clioolnieuws. Ten bewijze dat ook in Zeeland de predikantsnood zich doet gevoelen, diene, dat er in den ring Zierikzee van de 40 predikantsplaatsen thans 4 vacant zijn. Voor de opengevallen betrekking van hoofd der kostelooze school te Harderwijk, waaraan is verbonden eene jaarwedde van f 4050, met genot van vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 72 mededingers aangemeld. De raad der gemeente Zalt-Bommel heeft den heer S. F. de Graaff, onderwijzer aan de school voor lager en uitgebreid lager ondeiwijs aldaar, met ingang van 45 October uit zijne betrekking ontslagen. De heer de Graaff miste, volgens het oordeel van den arrondissements-schoolopziener, de kracht om in de school de noodige orde naar behooren te handhaven, hetgeen er den raad, op voorstel van dien school opziener, toe geleid heeft dit gelukkig niet dikwijls voorkomend besluit te nemen. De voorzitter van den raad deelde ter vergadering mede, dat den heer de Graaff geruimen tijd geleden reeds ernstige wenken gegeven waren, zelf ontslag aan te vragen. Van 8—15 Oct. 1886. Geboren: Een dochter van W. Timmerman en P. C. Nolet. J. Verton en A. Goudzwaard. zoon J. Wiltson en C. Verjaal. Overleden: D. Ritmeester, 77 j., weduwn. Als levenloos aangegeven: Een zoon van M. Lemson en M. van den Houten,

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3