eerlang een werkje ten voordeele dier school worden i uitgegeven. I-Iet is getiteld: »De Ontginning onzer Heidevelden", door M. Brinkgreve (bij de firma L. E. Bosch Zoon, te Utrecht.) Dit werkje zal bevatten, naast eenige algemeene denkbeelden omtrent de hei-ontginning, vooral eene beschrijving van ontginningen, welke reeds hebben plaats gehad en van de daarmede verkregen uit komsten. In stede van nieuwe bespiegelingen te voegen bij de reeds zoo vele, die omtrent dit onderwerp ten beste gegeven werden, leidt de schrijver ons op het gebied van practische werkzaamheid en reeds verworven resultaten rond. De gelegenheid tot inteekening, voor f '1,50, blijft opengesteld tot '1 November. Daarna wordt de in teekening gesloten en de prijs verhoogd. De Minister van Oorlog zal tot '1 Nov. tot herstel van gezondheid te Aken verblijven. Wegens den lagen rentekoers is er te Rotterdam sprake om in de stads bank van leening binnenkort een lager rente te heffen van het voorgeschoten geld. van Rumenië naar Bukarest begeven, waar hij eenige dagen zal vertoeven, zonder evenwel publieke concerten te geven, doch alleen in 't koninklijke paleis zal spelen. Van Bukarest gaat de beroemde componist naai Leipzig, om daar zijne nieuwe Symphonie ten gehoore te geven. Vervolgens reist hij naar Praag om bij de opvoering van »Feramors" zelf te dirigeeren. Van Praag keert Rubinstein weer naar Petersburg terug, waar hij achtereenvolgens tien concerten zal geven. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zondagmorgen hield een opzichter van eenige in aanbouw zijnde huizen te Deventer een inspectie. Hij vond toen een werkman bebloed en in bewusteloozen toestand op den grond in een der vertrekken liggen, die sedert men Zaterdagavond het werk had verlaten door niemand vermist werd, terwijl zijne echtegenoote, omdat hij niet op tijd tehuis kwam, in de meening verkeerde, dat hij 's nachts moest doorwerken. De ongelukkige is misschien bij het naar huis gaan van een steiger door een luik gevallen, hetwelk door niemand schijnt te zijn opgemerkt. Zijn toestand is hopeloos. Door de slagers te Groningen is de prijs van het rundvleesch met 10 cent per K.G. verminderd. Door een geneesheer in Limburg is voor het behandelen van een patiënt, gedurende ruim één jaar, f 9575 in rekening gebracht. Daar de executeurs- testamentair dit bedrag te hoog vinden, zal de zaak voor de rechtbank te Maastricht gebracht worden. Volgens bericht uit Indië, heeft jhr. J. W. E. de Sturler het beheer van het Landgoed Tjiomas neer gelegd. Naar het D. v. Z.-H. uit goede bron verneemt, is het bericht, dat de heer de Sturler Sr. het beheer over het land Tjiomas uit handen heeft gegeven, volkomen juist. De moeielijkheden, welke hem bij dat beheer voortdurend in den weg werden gelegd en dit in verband gebracht met de overwegingen van het besluit tot uitzetting van zijn zoon en zijn schoonzoon, waarbij hem slechts vooralsnog" vrijstelling van in dien maatregel begrepen te worden werd verleend, hebben hem doen besluiten, het beheer tijdelijk aan een nieuwen administrateur op te dragen en zich van het land te verwijderen, tot tijd en wijle, dat hier te lande een beslissing in deze zaak zal gevallen zijn. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de Asser Ct. het volgende: Vrijdag den 3 September kwam de Hoeloebalang van de XXII Moekims Toekoe Baïd hier; het is een bevriend hoofd, die echter zeven maanden spoorloos verdwenen is geweest en nu weder is-komen opdagen om zijn tractement te halen. Vroeger was hij naar de Molukken verbannen, maar generaal Demmeni, die veel vertrouwen in hem stelt, heeft hem terug laten komen. Hij heeft ons nu ook in de zaak van de gevangenen goede diensten bewezen, met het gevolg, dat den September mevr. Hansen en de machinist Fay zijn uitgeleverd. Zij bevinden zich thans in Kotta Radja. De eerste logeert bij den generaal, ze is geheel uitgeput van de vermoeienissen, die ze heeft doorstaan en van het slechte voedsel, dat ze kreeg, niets dan rijst met visch. Zij had op de Westkust een huisje aan het strand en telkens wanneer er een schip in 't zicht was, werd ze het binnenland ingevoerd. Wij hebben aan Toekoe Oemar voor de uitlevering 25,000 dollars betaald. Nu hebben wij echter ook nog gevan genen, waaronder familieleden van Toekoe Oemar, die den '10 September naar Rigas worden gebracht. Daar wordt dan een proclamatie uitgevaardigd aan de ver schillende stammen, dat zij binnen een zekeren tijd 25,000 dollars moeten opbrengen. Als daaraan niet voldaan wordt, worden zij geblokkeerd en zal er waarschijnlijk een expeditie heengaan. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het bekende dames-comité heeft de vervaardiging van een monument voor mevr. Bosboom-Toussaint aan Bart van Hove opgedragen. Zondagavond had te Deventer tusschen eenige hu zaren en burgers eene hevige vechtpartij plaats, waarbij de huzaren van hunne sabels gebruik maakten en eenige burgers ernstig verwondden. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond te Ter- neuzen brand in de ijzeren hangar, die voor ongeveer een jaar door de compagnie, onder directie van den heer Van IJsselstein en Co., bij het station is gebouwd, ter vervanging van de houten loods, die toen ook door brand geheel in de asch werd gelegd. Nu, als toen, was zij gevuld ,met wol, stroo, melasse, hooi, jenever, alle licht ontvlambare stoften. Des mórgens was juist binnengekomen het stoomschip River Der went", en een gedeelte var. de lading wol was reeds in de voor de hangar staande waggons gebracht. De stoomboot lag vlak bij het brandende gebouw, maar liep door de richting van den wind geen gevaar. Het vlas is door het vuur vernield, terwijl vele balen wol, vaten stroop enz. zijn bedorven of zwaar beschadigd; ook een acht- of tiental waggons, deels geladen, zijn door het vuur aangetast en onbruikbaar geworden, terwijl de goederen zijn verbrand. Het smeulende vuur moest Dinsdagmorgen nog in bedwang worden gehouden. Dit is nu de derde maal dat in de loodsen van den spoorweg brand uitbreekt, daar op 9 Maart 1879 een loods gedeeltlijk en op 17 November 1884 een geheel afbrandde. Op de hoogte van Arkona, twee mijlen ver in zee, heeft des nachts eene aanvaring plaats gehad tusschen een stoomboot en een met raapkoeken geladen Dnitsche schooner, die naar Ilolstein bestemd was. De schooner zonk dadelijk, zoodat de bemanning nauwelijks tijd had, om zich in de booten te bergen. Na urenlangen strijd met wind en golven, gelukte het echter, 's morgens niet ver van Arkona te landen. De stoomboot had zich noch om het aangevaren schip, noch om de bemanning ervan bekommerd, maar had onveranderd haar koers vervolgd. De naam en de nationaliteit van dit vaartuig zijn niet bej&end; de gelande schipbreukelingen meenen echter op 't oogen- blik dat de aanvaring plaats had, Engelsche uitroepen aan boord van de stoomboot gehoord te hebben. Men schrijft uit Breslau: Drie arbeiders, die voor eenigen tijd plotseling ziek werden en kort daarna stierven, zijn klaarblijkelijk tengevolge van het gebruik van arsenicum, overleden. Een hunner, Rochus Schaitza, had in zijn huis een bestoft peperhuisje gevonden, dat ongeveer drie lepels van een witachtig' poeder bevatte, dat hij voor meel aanzag. Dit poeder was ongetwijfeld arsenicum, dat waarschijnlijk door een muizenvanger gebruikt was, die er de ratten mede vergiftigde, en die vergeten had het weer op te bergen. De inhoud van dit peper huisje had de broeder van bovengenoemden Schaitza met meel vermengd, en den volgenden Zondag van dit mengsel 't een of ander gebakkenna het gebruik van dit baksel trad de ziekte in, die de drie mannen weldra ten grave voerde, zij daar reeds zeven jaren werkzaam waren en het volste vertrouwen van hun chef genoten. Zij werden juist in hechten is genomen op het oogenblik, dat zij den eersten gulden uit het zorgvuldig bereide mengsel zouden slaan. Natuurlijk werd de geheele voorraad met de werk tuigen in beslag genomen. Eveneens bevestigt het rapport de mededeelingen over de ontplofbare stoffen, welke door de anarchisten zei ven werden bereid. Dit alles werd, benevens een voorraad dolken, bommen, valsche banden en wat er verder by hoorde, in beslag genomen in de woningen van drie werklieden, een bronswerker, een wever en een machinist. Do huis zoekingen geschiedden in den nacht van 3 op 4 October en toen werden ook acht personen, die bij den aanslag waren betrokken, in hechtenis genomen. Uit het verhoor bleek, dat de bende zich voor den aanslag in vier groepen had gesplist, welke tegelijker tijd te Penzing, aan de Donau, te Untermeidling en te Favoriten brand zouden stichten. Hiervoor waren zij van flesschen met petroleum, zwavel, ontplofbare stoffen voorzien. In het geheel werden 17 personen gevat, waarvan 15 te Weenen, een in Zwitserland en een te Lentz. De gevonden stoffen zijn onderzocht en bleken zeer gevaarlijk te zijn. Een der flesschen moest zelfs door den scheikundige, juist toen hij ze in de hand nam, worden weggeworpen, daar onmiddellijk gevaar voor ontploffing dreigde. De flesschen waren namelijk met Janiet gevuld. De bommen waren gevuld met dynamiet en hadden een middellijn van 8 centi meter, zoodat men ze gemakkelijk in den zak kon steken. Aan de oppervlakte bevonden zich een twintigtal percussiedopjes, welke, met den grond in aanraking komende, de stof moesten doen ontploffen. IV oord-Amerika. Het getal werkstakers te Chicago bedraagt 8000. Aan een vechtpartij tusschen werklieden, die den arbeid wilden hervatten, en andere, die hun zulks wilden beletten, werd door de politie een einde ge maakt. In het geheel zijn 20,000 man thans zonder werk, daar bijna de helft van de werklieden der spek- zouterijen is weggezonden, omdat de andere helft den arbeid had nedergelegd. De patroons willen, dat de werklieden, voor een werkdag van tien uren betaald, ook tien uur zullen arbeiden en niet slechts acht uur. Men gelooft te New-York, dat de werkstaking er op aangelegd is om op de markten invloed te oefenen. Bulgarije. De verkiezingsdag is, behalve te Sofia, Varna en Widdin, volkomen rustig afgeloopen. In de drie ge noemde steden had Kaulbars door geld en goede woorden eene kleine menigte, bestaande grootendèels uit Russische boeren, op zijne hand weten te krijgen, die manifestatiën hield tegen de Bulgaarsche regeering. De Bulgaarsche kiezers pakten hunne tegenstanders echter zoo geducht aan, dat hun spoedig de lust ver ging om ten pleizieve van generaal Von Kaulbars zich te veel -vriendschappelijk gezind met Rusland te toonen. De ongeregeldheden waren echter toch van vrij ern- stigen aard. De boeren, die in den ochtend de stad binnen kwamen en zich onmiddellijk naar het Russisch consu laat begaven, werden door bekende raddraaiers aan gevoerd, Zij waren .omstreeks 1G0 man sterk en vertelden dat zij niet wisten, wat zij te Sofia gingen doen. De rechter had hun gezegd, dat ieder drie roebels zou ontvangen en daarom waren zij stadwaarts gegaan. Nadat de Russische consul hun uit zijn raam had toegesproken, trokken de boeren met steenen onder hun schapenvachten, naar het verkiezingsbureau, waar zij de stembussen wilden stukslaan. Onmiddellijk echter volgde een aanval der kiezers, die hen met ongelooflijke vlugheid uit het lokaal verwijderden en met stokken vervolgden. De geheele operatie duurde niet meer dan 3 minuten. De boeren, die terstond de wijk namen naar het consulaat, deden in schapen vachten denken aan een vluchtende kudde schapen. In het Russische consulaat werden zij in groepen verdeeld. Kolonel Sacharoff hield een toespraak tot hen en de gewonden werden op zeer in 't oog vallende wijze voor de open vensters verbonden. Daarna werden de kommen waarin het-bloed werd afgewasschen, met groot vertoon door de groepen naar het plein gebracht. De boeren maakten zich meester van een stapel hout die op het plein lag en voorzagen zich zoo van knuppels. Ten einde hen daarbij te helpen, kwamen de bedienden zeer bereidwillig met zagen aandragen. Om twee uur reed de consul Neklindolf naar den Franschen consul FJesch, terwijl inmiddels de boeren op brood en brandewijn werden onthaald. Alles bleef toen rustig tot 3 uur. Toen echter begon de menigte voor het consulaat staande de boeren met steenen te werpen. De boeren antwoordden op dezelfde wijze, waarop de politie het volk van de straat verwijderde. Eenigen tijd later begon het rumoer en toen schoten eenige Montenegrijnen met revolvers. De meeste kogels troffen het Duitsche consulaat, dat tegenover het Russische ligt. Als door een wonder werd niemand getroffen, ofschoon vele personen voor het gebouw stonden. Twee jonge schilders, de heeren Siegert en Lübcke, zullen zich binnenkort, volgens een opdracht van het bestuur van het Museum van oudheden te Berlijn, naar Olympia begeven, om daar schetsen te maken van de opgravingen; ze zullen een jaar te Olympia vertoeven. Men schrijft uit St. Petersburg, dat Anton Rubinstein van daar naar Moskou gereisd is, om in laatstgenoemde stad de opvoering van zijne opera »Demon" te diri geeren. Van Moskou gaat Rubinstein naar Odessa om zijne moeder, die daar woont, op te zoeken. Van hier zal hij zich op eene uitnoodiging van de koningin Buitenland. Oostenrij k. Het officieele rapport der politie over den ontdekten 'aanslag der anarchisten te Weenen bevestigt hetgeen reeds is medegedeeld. De vier valsche munters, die eerst werden ontdekt, stonden ook met het com plot in betrekking. Zij behoorden allen tot de anar chisten en moesten voor het noodige geld zorgen. Twee van hen stalen hiervoor afval van zilver tot een gewicht van 2455 gram bij den patroon, in wiens dienst zij werkten. Dit viel hun niet moeilijk, omdat

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2