yiiKikziTsrin courant. voor het arrondis- mê* a seiiieiit Zierikzee. 1886. No. 79. Zaterdag 16 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1*. ZIE RIK ZEE, 15 October '1 8 86. Men schrijft aan de Goesche Ct., d.d. 11 Oct.: Voorheen en thans. Ofschoon we tegenwoordig in een tijd van langdurige droogte leven dank waarschijnlijk de hoogte der zonsprotuberanzen kreeg ik aanleiding om iets te zeggen over het water van Schouwen. Eerst iets aangaande den huidigen toestand. Evenals overal zijn hier slooten in menigte, voor het grootste gedeelte onderling verbonden door zoogenaamde zijlen of houten doorlaten. Maar niet zooals overal verkeeren de hoofd wateraderen of vaarten, die meerendeels langs de hoofdverkeerswegen worden aangetroffen, in uitstekenden staat. De controle op het schoonhouden is hier scherper dan elders, en de nor male breedte der vaarten is van dien aard, dat een kloetschuit, d. i. een vaartuig met vrij spitsen steven, er zich gemakkelijk in beweegt. Dit laatste heeft dan ook ten gevolge, dat onderhoudsgrint voor de wegen bijna alom per schuit wordt aangevoerdde dammen en bruggen zijn daarvoor geen beletsel, want in alle is een opening vrijgelaten, waardoor de passage moge lijk is. De goede afvoerkanalen en het uitstekend werkende stoomgemaal met dubbele machine houden ons dan ook geheel water vrij. En nu hoe het vroeger \vas. Najaar, winter en een goed deel van het voorjaar doemden dorps- en stolpbewoners (stolp is een ouderwetsche naam voor hofstede) tot een isole ment, dat zijn wedergade vergeefs zocht, en landerijen en weiden tot een drassigheid, waaraan slechts de noodige vorst ontbrak, om ze op Russische toendra's te doen gelijken. Wat genoemd isolement betreft, daarvan is een sprekende illustratie het verhaal, dat een oud-predikant, vroeger dienstdoende op een Schou- wensch dorp, daaromtrent gaf. »'t Is al heel wat jaren geleden", zoo begon onze eerwaarde, »dat ik in mijn dorpje aankwam, 't Was in November, koud en nat. Nadat we ons eenigermate geëtablisseerd hadden, besloten mijn vrouw en ik eens naar de stad te gaan om er eenige noodige inkoopen te doen. Maar hoe die reis van twee en een half uur aan te vangen? Zoover als men zien kon was alles water, een bare zee. Op de wegen zakten de paarden tot aan den buik in nat en slijk, gezwegen nog van het gevaar, om in een diepe sloot te land te komen. We moesten dus van het wintervervoermiddel, de kloetschuit, gebruik maken en gingen naar den vracht vaarder op Zierikzee. Op den bodem der schuit lag een laag stroo uitgespreid. 9Wel, vriend", vroeg ik onzen Schouwenaar, «waarvoor moet dat stroo dienen «Och, willen domenie en de juffrouw daar asjeblieft maar op gaan liggen?" was het verzoek. «Liggen?" mocht ik zoo zeggen. «Ja, dan hou je niet tegen, weet je", antwoordde de man, met een fijn lachje op mijn nogal breede lichaamsvlakte wijzend. En wij deden alzoo. In een open kloetschuit liggende, kwamen we, de snerpende Novemberkou ten spijt, vrijwel in stad aan en ook weer zoo terug. Alleen heeft mijn vrouw er wat verkoudheid mee opgedaan." De hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, de heer Hogerwaard, heeft van de Japansche regeering aanzoek ontvangen om als hoofd van den waterstaat daar te lande op te treden. De heer J. H. Snijders te Middelburg is door den Koning, naar de M. Ct. verneemt, niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep van de beslissing van Gedep. Staten van Zeeland in zake het bekende besluit van den Middelburgschen gemeenteraad betreffende de vervanging van de middelbare meisjesschool in eene voor uitgebreid lager onderwijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten den gasprijs voor particulieren en administratiën te verlagen met ya cent per M3. en te brengen op 8% cent per M3. Voor de straatverlichting is de prijs op 8 cent per M3. bepaald. In de Midd. Ct. van j.l. Maandag kwam een ingezonden stuk voor over den landbouwer P. J., uit Veere, die te 's Graverihage terecht gestaan had wegens poging tot moord op zijne bijzit. De schrijver, de Heer P. J. Rienstra, pred. te Veere, deed daarin zijn best om P. J. als ontoerekenbaar voor te stellen en ging in zijn ijver zoover dat hij de vrouw, waarmee P, J. wettig gehuwd was, in een zeer ongunstig daglicht plaatste: P. J. was het mikpunt geweest «van die slangen-naturen, welke langzaam maar zeker zich kronkelen om hun prooi, ten einde ze ten laatste te overweldigen en te bemachtigen", enz. Thans meldt de M. Ct. dat tegen den heer Rienstra wegens dit stuk eene aanklacht bij de justitie ingediend is. In Het Paleis van Justitie behandelt D. S. het voor gestelde art. 22bis van het «Nederlandsch Socialisten wetje", waarbij strafbaar wordt gesteld het zijdelings, voorwaardelijk of in algemeene termen opruien tot een strafbaar feit in een vergadering of bij een optocht als bedoeld is in de artt. 18 en 19 of in een bijeenkomst om zich in het hanteeren van wapenen te oefenen, als bedoeld in art. 21. Elke wet, die de volkomen vrijheid van spreken en schrijven beperkt, en dit niet doet in de meest besliste, de meest duidelijke termen, is hoogst gevaarlijk. De regeering wil den rechter het wapen in handen geven om alles te straffen wat hem staatsgevaarlijk voorkomt. Onder deze bepalingen kan de onvrijzinnige rechter, de rechter die in elk woord der socialisten een gevaar ziet voor den staat en de maatschappij, alles brengen, wat hij wil, en zelfs de liberaal denkende rechter zal het nieuwe artikel moeten toepassen met zijn nieuwe elastieke, allesomvattende strafbepaling. Waartoe dit onvrijzinnige voorstel? Waartoe de vervolgingen ingesteld, uit krachte van oude en ver ouderde strafbepalingen? Heeft men dan nooit gehoord, dat quaestiën zooals de sociale quaestie er een is, niet door strafbepalingen worden opgelost. Komt tot het volk met liefde en toewijding voor zijne belangen en gij kunt uwe wetten missen. Van alle partijen, vooral van de liberale meerderheid, die de verantwoordelijkheid zou dragen, wacht de schrijver ernstig verzet tegen het ontwerp. De Arnh. Ct. besluit een artikel over het regeerings- voorstel betrekkelijk het recht van vereeniging en vergadering aldus«Voor ditmaal genoeg over het gebrekkig en onhandig wetsontwerp. Waarschijnlijk zullen wij er niet nader op terug te komen hebben het gezond verstand der Tweede Kamer staat ons daarvoor in. Maar dit neemt niet weg, dat het een duchtige nieuwe kerf is in den reeds tamelijk gevulden kerfstok van het ministerie." Voor Gedep. Staten van Groningen verscheen de vorige week Vrijdag een milicien uit de gemeente Ten Boer, lichting 1886, om geneeskundig te worden onderzocht betreffende eene toegebrachte zelfverminking, die volgens het oordeel der militaire autoriteiten hem ongeschikt maakte voor den dienst. Die verminking bestond in het gedeeltelijk gemis van den wijsvinger van de rechterhand. De geneeskundigen, die bedoelden milicien onderzochten, waren van gevoelen, dat het gedeeltelijk gemis van den vinger hem niet verhinderde den dienst waar te nemen. Gedep. Staten, die zich met dat advies vereenigden, hebben bedoelden milicien derhalve geschikt geoordeeld voor den dienst. In eenige bladen werd onlangs vermeld, dat uit de gevangenis te Arnhem een dief ontvlucht was. Later rectificeerden zij het bericht, door te melden, dat het bij een poging tot ontvluchting gebleven was. Dat de dief zijn doel niet bereikte, is te danken aan de flink heid der vrouw van den concierge. De dief, die door overklimming reeds in de woning van den directeur gekomen was, maar daar geen uitweg vond, had de onvoorzichtigheid om te roepen: «Laat me er uit!" laat m'er uit!" De vrouw van den concierge, die zich juist daar bevond en dit hoorde, sloot terstond alle deuren en wilde hulp halen. Doch, voor hem te laat, ontdekte de gevangene nog een raam, waar hij door kon klimmenzoo kwam hij buitennog slechts één muur scheidde hem van zijn vrijheid. Hij zat er reeds bijna boven ophij moest nog slechts zijn tweede been optrekken, toen dit plotseling gegrepen werd door de flinke vrouw, die het zoolang vasthield tot er assistentie kwam en mijnheer opnieuw ingerekend werd. Dat de gevangene sedert aanleg heeft om een vrouwenhater te worden, is wel te begrijpen. Naar wij vernemen hebben de van verschillende zijden aan de Regeering ingediende adressen, ter bekoming van wijzigingen in de algemeene voorschriften voor de aanbesteding van rijkswerken voorloopig deze uitwerking, dat op uitnoodiging der Regeering zoowel bij den waterstaat als bij de genie wordt overwogen, welk gevolg zonder nadeel voor de rijks belangen, aan die adressen zou kunnen worden gegeven. Men schrijft uit de Langstraat Op sommige looierijen in deze streek wordt in plaats van Graafschapper-, IJsel- of Barinckschors het nieuwe middel de Garouille (Afrikaansche wortelschors) met succes toegepast. Dezer dagen is in de haven te Waalwijk weder een groote lading Garouille aangekomen en coulant verkocht. De kwaliteit was zeer goed. Ook de Vallonca is een uitstekend looimiddel en komt meer en meer in zwang. De handel in Inlandsche schors was in de laatste 5 weken niet onbeduidend. Verschillende ladingen werden in de Langstraatsche havens aange voerd. De kwaliteit is beter dan men verwacht had, omdat in den blektijd veel regen is gevallen. De prijzen varieeren van 4.25 tot f 5.15 per 65 kg. naar kwaliteit. Geel, die wegens den aanslag op den Amsterdamschen commissaris van politie Stork veroordeeld werd, is naar de cellulaire gevangenis te Groningen overgebracht, om daar zijne straf te ondergaan. Zeventien vleeschhouwers en spekslagers stonden deze week voor het kantongerecht te Rotterdam terecht, beschuldigd van het te koop hebben van bedorven vleesch, spek of worst; tegen alle was de eisch '10 boete, subs. 2 dagen hechtenis op water en brood. Het gerechtshof te 's Hage heeft in zijne uitspraak van Donderdag Jasperse, te Veere, die beschuldigd was van moord, veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf. G. S., de geagreëerde klerk van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Zeist, is door het hof te Amsterdam wegens valschheid in de registers en verduistering van penningen van den Staat, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De «Maatschappij van Weldadigheid" wenscht, naast de Tuinbouwschool, een Boschbouwschool op te richten, zoo zij de middelen daarvoor kan verkrijgen, ten einde daardoor gelegenheid te geven tot het opleiden van opzichters en bazen bij den aanleg en de ver zorging van bosschen, waaraan dringend behoefte bestaat. Om een eersten steen daartoe bij te dragen, zal

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1