r 175'. Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- a4»a sement Zierihzee. DL 3 1886. No. 78. Woensdag 13 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. van EN. 90'/16 00 01 00 3;,e 48 V, 51% -02% 95'/.. 67'/,. 23"/, a 120i5/1G 62 s/8 98V,6 P01B/Ie 92 639/Je 1,131/, 2,47 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 12 October 188 6. In de ontwerp-statuten, die alom in den lande verspreid zijn, vindt men den werkkring van de Nederlandsche landbouwbank omschreven. Hij zal bestaan in a. Het geven van voorschotten of openen van credieten onder zakelijken of persoonlijken waarborg. b. Het opnemen van gelden a deposito met of zonder vergoeding van rente. c. Het bevorderen in de provincie der oprichting, of het geldelijk steunen van maatschappijen (naamlooze vennootschappen), coöperatieve vereenigingen, locaal- of buurtspoorwegen, trams of andere plattelands communicatie-middelen, crediet- of verbruiks-vereeni- gingen enz., welke zich ten doel stellen de landbouw belangen in het bijzonder te bevorderen. d. Het in consignatie ontvangen en verkoopen van landbouwproducten met of zonder voorschotten. Het verschaffen van werkgelden aan solide landbouw ondernemingen onder behoorlijken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't product. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen, mest stoffen, zaaizaden, enz. voor rekening en ten behoeve van solide personen of vereenigingen ten plattelande. f. Alle bank- en geldoperatiën in den ruimsten zin, die kunnen strekken ter bevordering van den landbouw in Nederland en tot vermeerdering van het daarvoor beschikbaar kapitaal. g. Tijdelijke belegging, ook op andere solide wijze, der eventueele beschikbare fondsen. De minister van waterstaat heeft in een schrijven aan de Kamers van Koophandel het volgende mede- Meermalen is gebleken, dat het bij den handel niet algemeen bekend is, dat de consuls niet alleen zijn aangewezen voor het verleenen van bijstand aan scheepsgezagvoerders en reizigers, maar ook wel degelijk om den Nederlandschen handel in het buitenland te bevorderen, b. v. door het verstrekken van inlichtingen o. a. omtrent handelsfirma's in het land hunner vestiging. »Deze inlichtingen kunnen door de handelaren rechtstreeks aan de consuls worden Men maakt, naar aanleiding van het adres, ingediend door den eervol ontslagen adjunct-directeur van het rijksgesticht Veenhuizen I, de opmerking, dat die ambtenaar van zijn betrekking werd ontheven op grond van het inbrengen van grieven tegen den directeur van het gesticht, welke bij onderzoek onjuist werden bevonden. Het ontslag werd eervol verleend uit consideratiën, welke pleiten voor de innige hoog achting, welke de tegenwoordige minister van justitie aan zijn ambtsvoorganger toedroeg. Een tweede adres over misbruiken, te Veenhuizen voorgekomen, is aan de Tweede Kamer gericht, en wel door den oudofficier van gez. Ie kl. Ned. Indië, den heer A. C. van Beest, laatstelyk geneesheer aan de gestichten Veenhuizen I en II. Ook deze adressant heeft zijn ontslag genomen, dat hem echter »niet op verzoek" is verleend, nadat hij, evenals acht andere beambten, geklaagd had over laakbaar gedrag van eene der voornaamste geëmployeerden. Hij spreekt even eens in afkeurenden zin over den inspecteur der ge vangenissen en hij vraagt evenals de heer De Vos een onderzoek. Volgens de inlichtingen, die de residentiebriefschrijver van het L. D. ontving, wordt tegenwoordig aan de onderscheiden departementen van algemeen bestuur in de voorwaarden van aanbesteding veel meer dan vroeger, voor de belangen der vaderlandsche industrie gewaakt. De mededinging van den vreemdeling wordt zelfs meermalen bepaald buitengesloten. Dezer dagen werd zelfs den minsten inschrijver een levering niet gegund, omdat men wist, dat hij zijn artikelen uit den vreemde betrekt. De tweede inschrijver, een fabrikant, die de bewuste artikelen zelf vervaardigt, werd met de leverantie begunstigd. Dezer dagen deed het bericht de ronde door de pers, dat besloten was tot herstel van het Nederlandsch gezantschap bij den Paus, een mededeeling, die aan de Moniteur de Rome zou ontleend zijn. De Tijd doet opmerken, dat de Moniteur slechts heeft medegedeeld, dat de rechterzijde natuurlijk de Roomsche leden bij de behandeling der Staatsbegrooting een daartoe strekkend voorstel zullen doen, iets wat ontkend noch bevestigd worden kan. Eene zonderlinge vergissing wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld: Aan den hoofdingenieur van den water staat Van der Toorn is een verlof van 3 jaar verleend, ingaande op 26 Sept.hij ontving daarvan echter officieel geen bericht tot 30 Sept.en bleef dus zijn dienst waarnemen, zoodat hij zaken afdeed, welke bij zijn opvolger behoorden. Derhalve hebben de stukken, nu 30 Sept. geteekend, geen waarde en zal een nieuw koninklijk besluit noodig zijn, om die fout te herstellen. De oud-gouverneur-generaal van Ned-Indië, de heer Loudon, zal weldra 's Gravenhage verlaten, om het najaar en den winter in het Zuiden van Engeland door te brengen. Naast het wrak der »Lutine" gelooft men het wrak van een ander, zwaar gekoperd schip gevonden te hebben, en wel het wrak van een schip met ballast. De verklaring van de acht grootmoeders van het te Middelburg geboren kind is deze: De bet-over grootmoeder is nog in leven en vijf opvolgende geslachten van die familie van moederszijde zijn vertegenwoordigd. De bet-overgrootmoeder telt 88, de over-grootmoeder 64 en de grootmoeder 38 jarende moeder van den jonggeborene heeft onlangs den leeftijd van 17 jaren bereikt. Omtrent de plaatsing van het standbeeld van Hugo de Groot, met het gezicht naar het stadhuis en met den rug naar de kerk, was door de Stand, de opmerking gemaakt, dat »zoo de man bij zijn leven immers altijd heeft gestaan." Het blad voegt er bij: «Hebben de oprichters van het standbeeld het al zoo bedoeld, of was het de geest der historie, die hen dreef tot deze symbolische plaatsing? Wie zal het zeggen, maar merkwaardig is het zeker." De ontwerper van het beeld, de heer T. L. Stracké, komt thans verklaren, dat noch het een, noch het ander aanleiding gaf, om het beeld aldus te plaatsen. Alleen op aesthetische gronden is het monument in overleg met de jury en het comité geplaatst, zooals het thans staat. Daardoor valt, wanneer men uit het drukste gedeelte der stad op de groote markt komt, als het ware de hoofdingang tot de markt, aanstonds het gezicht op het front van het gedenk- teeken en op den indrukwekkenden, eerbiedwaardigen toren der kerk. Het beeld heeft daardoor tevens een voortreffelijken achtergrond gekregen." Onbegrijpelijk is het voor den heer Stracké, hoe men in de plaatsing van het beeld anti-kerkelijke redenen heeft willen zoeken. Men schrijft aan het Rott. Nieuwsbl. Het ziet er in ons vaderland op dit oogenblik met den veehandel treurig uit. De prijzen van alle vee soorten loopen gaandeweg terug. De Belgen besteden weinig geld, omdat de handel ook daar allesbehalve rooskleurig is. Het is te betreuren, dat onze Neder landsche regeering geen krachtige pogingen aanwendt bij het Duitsche gouvernement, om vrijen invoer uit Nederland te verkrijgen. Bij een uitstekend gezonden toestand van onzen veestapel in dezen tijd, zou het vrije handelsverkeer met Duitschland een belangrijke verbetering in den veehandel teweeg brengen. Gelukkig voor een der zetters van de N. Gron. Ct., dat de doodstraf is afgeschaft. Leefde hij in dien «goeden ouden tijd", toen de inquisitie (geestelijke rechtbank) er zoovelen om geloofsverschil naar den brandstapel verwees, dan had hij veel kans op de nominatie te komen. Men moet namelijk weten, dat bedoelde zetter zeker schrijver laat zeggen»A bas la cnlotte!" (Trek je broek uit!), terwijl er behoorde te staan: »A bas la calotte" (Weg met het kalotje). In den bloeitijd der inquisitie werd eens een kerkelijk rituaal gedrukt, waarin de zetter dezelfde drukfout beging. Er stond, na de vermelding van een of andere linatie, in parenthese: (lei le pétre öte sa culotte), woordelijk: Hier trekt de priester zijn broek uit. Er was bedoeld(lei le pêtre óte sa calotte). Dat is Hier ontbloot de priester het hoofd. De heilige inquisitie verkoos daarin heiligschennis te zien. En de ongelukkige drukker werd als godslasteraar ter dood veroordeeld en levend verbrand. Sedert eenige dagen is het spoorwegstation te Maastricht als in staat van beleg. Om er uit of in te komen, moet men twee gendarmen voorbij, die aan de deur staan met de karabijn in de hand, gereed om, zoo noodig, onmiddellijk vuur te geven, wel te verstaan uit de karabijn. Volgens sommigen is men bezorgd vooreen inval van Duitsche socialisten of van nihilisten, volgens anderen voornieuwe ontvoeringen van Protestantsche kinderen! Tijd. Een nieuwe belasting. Het Maandblad van de Vereeniging tegen de kwak- zalverij spreekt over de belasting op de geheime middelen. Hoewel in beginsel tegen dergelijke belasting, daar op die wijze de bloei van 's lands financiën wordt samengekoppeld met den bloei van den handel in geheime geneesmiddelen, waarvan ernstige bestrijding plicht is, merkt het blad evenwel op, dat in Engeland 2,000,000 in de schatkist vloeit aan stempelrecht dier middelen en 60,000 aan bijzonder patentrecht voor verkoop dier middelen. Aangenomen, zegt het blad, dat het debiet dezer koopwaren in Nederland, in verhouding tot de bevolking, even groot is als in Engeland, zou dergelijke belasting hier te lande jaar lijks f 350,000 kunnen opbrengen. Alle kosten van het geneeskundig staatstoezicht, toezicht op apotheken, examen-gelden, bestrijding der epidemieën, vaccinatie parken enz, zouden dus, als die berekening uitkomt, uit de geheimmiddelen kunnen bestreden worden. Bij de behandeling der nieuwe medische wetgeving mocht men daar wel eens aan denken. Het Centraal bestuur van het Algem. Ned. Werkl* Verbond heeft een manifest aan alle Nederlanders gericht, waarin wordt gewezen op de werkeloosheid als een der ernstigste verschijnselen van onzen tijd. Bij alle veelal rechtmatige klachten over de oorzaken van het verschijnsel blijft dadelijke hulp noodig, daar velen aan hun maag geen uitstel kunnen geven tot over al die vraagstukken eenstemmigheid is verkregen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1