voor het arrondis- sement Zierihzee. 1886. No. 77. Zaterdag 9 October. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. /ii itikzi rsnii: courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 8 October 1 8 8 6. Ierseke, 4 Oct. Onder begunstiging van prachtig weder werd heden de zeilwedstrijd gehouden. Reeds vroeg in den morgen voer de stoomboot van de Maatschappij »de Schelde" naar Bergen op Zoom om de muziek van het 3e regiment infanterie af te halen en arriveerde omstreeks 9 uur te Ierseke. Inmiddels hadden alle vaartuigen zich uit de kade begeven en klasse I plaatst zich op eene rij om op het gegeven teelten (drie stooten met de stoomfluit) hun tocht te beginnen. »De Oester", een stoomboot van de firma De Groot en Bolier, die de directie aan boord bad en waarop de muziek ook plaats had genomen, voer onophoudelijk heen en weer om ook de vaartuigen der andere klassen het teelten tot afvaart te geven. Omstreeks 10y4 uur zijn allen in de vaart; de directie boot, »de Schelde", en andere stoombooten, zooals de «Neeltje" van de Maatschappij «Nederland" en «Flik en Flok", een sleepboot op het Zuidbevelandsch kanaal, maakten den tocht tot het Sas van Goes mede, alwaar ook weer een lid der directie zich bevond om te constateeren of de vaartuigen zich stipt aan het regle ment hielden. De tocht, welke cle vaartuigen moeten verrichten, is van de lijn van afvaart tot het Goesche Sas en terug. De donateurs hadden eene plaats op «de Schelde" gekregen. Verscheidene dames waren op de stoombooten aanwezig. Nadat allen om het vaartuig bij het Sas waren gevaren, gingen «de Oester", «de Schelde" en de «Neeltje" weer terug en wierpen het anker uit bij den Iersekendam. Hier was door twee boeien het punt van aankomst aangegeven. De terugtocht voor de zeilschepen was zeer moeielijk, wind en stroom had men tegen, door laveeren moest men er nu komen; nu zou blijken wie de flinkste schipper was of wel wie het beste en snelste vaartuig had. Om 1 uur 55 min. kwam het jacht «de Sophia" van den heer Meulenmeester uit Bergen op Zoom, schipper Jan Sinke, aan. Omstreeks 3 uur 30 min. was de strijd voor allen beslist. Ie klasse. Winners «De Vrouw Dina", schipper A. Pekaar, le prijs. «De Waakzaamheid", schipper J. Glerum, 2e prijs en «Cornelia", schipper Cs. Sinke, 3e prijs. lie klasse. «De Vrouw Laurina", schipper L. Bom Jz., le prijs. «De Tweelingbroeders", schipper Mars. Griep, 2e prijs. «De Vrouw Levina", schipper F. Witte Jr., 3e prijs. Ille klasse. (Aken beneden 10 ton). «De Jonge Teunis", schipper F. van Boven, le prijs. «DeZeemeeuw", schipper M. Oranje, 2e prijs en «Jacoba Petronella", schipper A. Wisse, 3e prijs. IVe klasse. (Jachten). «Sophia", schipper J. Sinke, de prijs van f 20. «De Christina", schipper Johs. Verschuure, de premie van f '10. Ve klasse. (Beurtschepen). «De Eendracht", schipper D. Sinke, de eenige prijs van f 25. De prijzen zijn uitgereikt in het café «De Oester- beurs" Op verzoek van den Voorzitter belastte de eere-voorzitter, de heer Koeleman, zich met die taak. Hij verheugde zich over den goeden afloop, vooral omdat het hem dikwijls gezegd was, dat zoo een feest in Ierseke toch niet kon gehouden worden, daar het maar aanleiding gaf tot drinkpartijen. Hij drukt den wensch uit, dat deze eerste wedstrijd nog door vele andere zal gevolgd worden. Hij brengt hulde aan den voorzitter, die geene moeite heeft ontzien om het feest naar wensch te doen slagen; vervolgens aan de overige bestuursleden en de donateurs. De prijzen werden uitgereikt en ieder winner werd geluk gewenscht. Inhoud van No. '10 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Hoofdartikel: Belasting op geheimmiddelen. Berichten: Gevaarlijke werking van Pain-Expeller. Uit Kolderveen. Uit Roermond. Uit Drente. Grootere artikelen: Instemming met de voorstellen der Vereeniging. Powells Anijsbalsem. Alvika, Al way, Nuaka. Gelokt door een advertentie. Reclames van Richard Brandt. Gevaarlijke scheur kalenders. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingenRevalenta arabica. Liqueur Anti-Épileptique van Fievez. Varia. Naar aanleiding van geneeskundige rapporten, is thans aan mevrouw Bulkley ontheffing van haren verderen straftijd verleend. Zij is in vrijheid gesteld en naar Den Haag vertrokken. Het hoofdbestuur van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht heeft den heer Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden, die van verschillende zijden in het district Sneek tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld is, eenige vragen gesteld. Uit het antwoord daarop zal moeten blijken, in hoeverre de heer Bruinsma voor het maken van uitzonderingen op het verleenen van algemeen kies- en stemrecht is. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Sneek, zijn uitgebracht 3652 stemmen, van onwaarde 25, de volstrekte meerderheid is dus 1814. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. G. J. Van Diggelen, die 1712, en baron Brantsen van de Zijp, die 1584 stemmen kreeg. De heer dr. Vitus Bruinsma. candidaat van «Algemeen Stemrecht", verkreeg 305 stemmen. De heer J. A. de Bergh heeft opgehouden hoofd redacteur te zijn der Amsterdamsche Courant. Aan den luit.-kolonel intendant Van Erp Taalman Kip, te Utrecht, is de aanschaffing opgedragen van eene belangrijke partij verduurzaamde levensmiddelen voor het leger. Het maatschappelijk kapitaal der te Amsterdam te vestigen «Nederlandsche Landbouwbank" bedraagt 6,000,000in 30,000 aandeelen verdeeld, van f 200 elk, waarvan voorloopig slechts de eerste serie, (15,000 aandeelen of f 3,000,000) zal worden uit gegeven. De gelegenheid tot inschrijving bestaat van Dinsdag 12 tot en met Dinsdag 19 October a.s. Maandagavond werd te Amsterdam eene eerste vergadering gehouden ter voorbereiding van de ten toonstelling van voedingsmiddelen, die in het volgend jaar te Amsterdam gehouden zai worden. Uit de mededeelingen van den voorzitter der hoofdcommissie blijkt, dat de kostelooze beschikking door bet gemeente bestuur is toegezegd van een terrein achter het Rijks museum, begrensd door den tuin van het museum, de Boeren-wetering en de grachten in het terrein gegraven, groot bijna 6 H.A. De begrooting van uitgaven is f 197,000, waartegen een ontvangst van nagenoeg hetzelfde bedrag overstaat. Voor een «fonds perdu", waaruit, indien de plannen onverhoopt mochten worden opgeheven, de voorloopige reeds gemaakte kosten zullen worden gedekt, is f 8000 toegezegd verder zal men trachten een waarborgfonds bijeen te brengen, waaruit eventueel verliezen kunnen worden gedekt. De tentoonstelling zal wel niet bepaald internationaal zijn, maar toch zullen ook voorwerpen uit het buiten land gaarne aangenomen worden. Het doel der ten toonstelling is, volgens art. 2 van het reglement: bevordering der kennis van de voedingsstoffen, door de milde natuur den mensch in het planten- en dierenrijk aangebodendoor onderlinge vergelijking te doen streven naar verbetering, zoo in voortbrenging (cultuur) als bereiding dier stoffen, en daarbij de vooroordeelen welke nog dikwerf het gebruik van nuttige stoffen in den weg staan, op overtuigende wijze te bestrijden. Verschillende commissiën werden door de vergadering benoemd, om de hoofdcommissie in de onderscheidene onderdeelen van de exploitatie bij te staant. w. com missiën voor de financiën, voor aanneming, opstelling en aflevering der ingezonden voorwerpen, voor de samenstelling van den catalogus, tot voorbereiding van wedstrijden en cursussen, voor feestvieringen en voor de verloting. De Haagsche Gemeenteraad heeft met 21 tegen 14 stemmen aangenomen het voorstel van de heeren Godon c. s., om den gasprijs van 8 op 7 cents per kub. Meter te verlagen. Uit de omstandigheid, dat het standbeeld van Hugo De Groot met het gezicht naar het stadhuis en met den rug naar de kerk staat, wordt door den Stand, een reden geputom kracht bij te zetten aan zijn minder gunstig oordeel over het «Delftsch Orakel"! Heerlijke aardbeien werden gepasseerde week en ook nu nog van den kouden grond geplukt door den tuinier A. J. Leemans te Brielle. Als een bijzonderheid meldt men, dat op de boerderij der Rijkslandbouwschool te Wageningen Square-head- tarwe is gedorscht, geoogst van 7V2 Are, 't welk de buitengewone opbrengst leverde van 6 H.L. en 2 L., zijnde ruim 80 H.L. per Hectare, benevens 492 K.G. stroo. Bijna alle steenfabrieken langs Waal en Maas hebben nu opgehouden met vormen en bakken, hoewel er vele zijn, welke dezen zomer in 't geheel niet gewerkt hebben. Te Heerewaarden o. a. werkten van de 6 ovens dit jaar slechts 4. Werden daar in de beste jaren ruim 16 millioen steenen gebakken, dit jaar maar ruim 7 millioen. En zoo ging het overal. Door de mindere fabricatie komt er evenwel meer vraag, zoodat hier en daar alle oude en nieuwe steenen zijn opgeruimd, zelfs tegen stijgende prijzen. Op de meeste steenovenplaatsen wordt nu het werkvolk bezig gehouden met «aardschieten", dat is verwerken van den grond voor het volgende jaar. In den afgeloopen winter heeft de afdeeling Assen van het Ned. Werki. verbond «Patrimonium" haren werkloozen leden een tamelijk goed weekloon verschaft door het laten maken van klompen; en degenen, die daardoor in hunne behoeften konden voorzien, her inneren zich met dankbaarheid deze gelegenheid om te arbeiden voor hun brood. De lange winter echter heeft de kas voor dit doel niet alleen uitgeput, maar ook veroorzaakt, dat de gelden, die de afdeeling ge dwongen was hievoor te leenen, nog niet geheel zijn terugbetaald. Deze omstandigheden leggen het bestuur de noodzakelijkheid op, om, zal het evenals het vorige jaar ook in den a.s. winter hare werkelooze leden weder aan brood helpen, een beroep te doen op de hulpvaardigheid van Assen's gegoede ingezetenen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1